
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/8412/21
20 січня 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В. за участю:
секретаря судового засідання Галінська А.В.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Товстенської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення, скасування підпункту та пункту рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Товстенської селищної ради Чортківського району Тернопільської області (надалі, відповідач), в якому просила визнати протиправним і скасувати рішення Товстенської селищної ради від 24 вересня 2021 року № 1694 «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Товстенської селищної ради», скасувати підпункт 1.4 пункту 1 та пункт 5 рішення Товстенської селищної ради № 1684 від 24 вересня 2021 року «Про визначення переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та надання дозволу на виготовлення відповідної документації» щодо виключення з переліку земельних ділянок земельну ділянку за кадастровим номером 6122089800:01:001:0722, зобов`язати Товстенську селищну раду повторно розглянути заяву щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00га, яка розташована за межами с. Шипівці на території Товстенської селищної ради для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення та відповідно до вимог Земельного кодексу України прийняти обґрунтоване рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила про наявність у неї права отримати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2.000 гектара у власність для ведення особистого селянського господарства, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення. Позивач звертає увагу суду на тому, що відповідачу надана довідка за № 151 від 06.07.2021р, згідно якої позивач не набувала право власності на земельні ділянки за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної приватизації. Позивач вказує на те, що Рішення відповідача «Про визначення переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та надання дозволу на виготовлення відповідної документації» №1684 прийнято в той же день 24.09.2021, що і рішення № 1694, яким позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, що, на думку позивача, свідчить про недобросовісність зі сторони посадових осіб селищної ради. Позивач вважає, що відповідач оскаржуваним рішенням протиправно відмовив їй у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 2.000га, яка розташована на території Товстенської селищної ради за межами с. Шипівці для ведення особистого селянського господарства не з підстав, які зазначені в абзаці першому частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України, а також позбавив позивача права набути право власності на земельну ділянку на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель комунальної власності. Просить врахувати, що на момент звернення до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (07.04.2021р) і на момент надання відповіді на клопотання про необхідність долучення графічного зображення місця розташування земельної ділянки (05.07.2021) дана земельна ділянка не була включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав на неї на земельному аукціоні; спірна земельна ділянка на момент подання клопотання і долучення графічного зображення не була сформованою, їй не було присвоєно кадастровий номер, право на неї не було виставлено на торги. Додатково зазначила, що спірна земельна ділянка за кадастровим номером 6122089800:01:001:0722 зареєстрована 05.08.2021.
Ухвалою суду від 30.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.
Представник відповідача подав до суду відзиву на позовну заяву, в якому заперечив проти позовних вимог, просив відмовити у задоволенні даного позову та зазначив, що Товстенська селищна рада правомірно відмовила ОСОБА_1 , оскільки порушення приписів ст.136 Земельного кодексу України є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою згідно ст.118 Земельного кодексу України. Вказав, що 07.04.2021 позивач звернулася до Товстенської селищної ради Чортківського району Тернопільської області із заявою за вх. №941 про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2.0000 га. Зазначив, що до заяви заявником було долучено копії паспорта та РНОКПП. Зазначив, що постійною земельною комісією з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою Товстенської селищної ради 24.06.2021 року дану заяву було розглянуто та вирішено не вносити дане звернення гр. ОСОБА_1 на розгляд сесії Товстенської селищної ради, у зв`язку з відсутністю повного переліку документів необхідних для надання дозволу. Просить врахувати, у клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Відтак, вважає, що в даному випадку права позивача порушені не були.
Ухвалою суду від 22.12.2021 постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 20.01.2022 о 10:00 год.
20.01.2022 у відкритому судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити повністю з мотивів, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача у відкрите судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, причин неприбуття суду не повідомив.
Судом встановлено, що 07.04.2021 (зареєстровано відповідачем 16.04.2021) позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила надати дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки із землеустрою в натурі (на місцевості), загальною площею 2,00 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Товстенської селищної ради Заліщицького району Тернопільської області поза межами населеного пункту с.Шипівці.
30.06.2021 Товстенською селищною радою було прийнято Рішення №1478 «Про надання дозволу навиготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 35,9735 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Шипівці, Товстенської селищної ради», у відповідності до якого надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 35,9735 га, за кадастровим номером 6122089800:01:001:0586 яка розташована за межами населеного пункту с. Шипівці, Товстенської селищної ради на три земельні ділянки площами 4,0000 га.; 16,0000 га.; та 15,9735 га.
Листом Товстенської селищної ради Заліщицького району Тернопільської області від 05.07.2021 №1005 позивача повідомлено, що до заяви не додано графічне викопіювання про бажане місце розташування земельної ділянки і не надано довідку про те що ОСОБА_1 дійсно не набувала права власності на земельну ділянку (для ведення особистого селянського господарства) в межах норм безоплатної приватизації. Також зазначено про те, що постійною земельною комісією з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою Товстенської селищної ради 24.06.2021 було розглянуто заяву позивача та вирішено не виносити дане звернення на розгляд сесії Товстенської селищної ради, у зв`язку з відсутністю повного переліку документів. Позивачу рекомендовано долучити графічне викопіювання про бажане місце розташування земельної ділянки; довідку про те що ОСОБА_1 дійсно не набувала права власності на земельну ділянку (для ведення особистого селянського господарства) в межах норм безоплатної приватизації.
27.07.2021 позивач повторно звернулася до відповідача із заявою, та просила надати дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки із землеустрою в натурі (на місцевості), загальною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства на території Товстенської селищної ради Заліщицького району Тернопільської області поза межами населеного пункту с.Шипівці. До вказаної заяви позивач долучила довідку про те, що ОСОБА_1 дійсно не набувала право власності на земельні ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної приватизації на території с.Шипівці Товстенської ОТГ, викопіювання з публічної кадастрової карти щодо орієнтованого місця розташування земельної ділянки орієнтованою площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства на території Шипівської сільської ради.
Після цього, 24.09.2021 Товстенською селищною ради Заліщицького району Тернопільської області (восьме скликання, восьма сесія) прийнято рішення №1694 "Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Товстенської селищної ради", яким відмовлено гр. ОСОБА_1 , у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0000 га, на території Товстенської селищної ради, за межами с. Шипівці у зв`язку з тим, що відповідно до частини 1 статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Крім цього, цього ж числа, 24.09.2021, Товстенською селищною ради Заліщицького району Тернопільської області прийнято Рішення №1684 "Про визначення перелік земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та надання дозволу на виготовлення відповідної документації", п.1.4. якого земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 16.0000 га. кадастровий номер 6122089800:01:001:0722, розташовану на території Товстенської селищної ради за межами населеного пункту с. Шипівці Заліщицького район) Тернопільської області - включено до переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону земельні ділянки. Згідно п.5 вказаного рішення вирішено надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності для подальшого продажу права оренди на неї на земельних торгах площею 16.0000 га. кадастровий номер 6122089800:01:001:0722, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану за межами населеного пункту села Шипівці Заліщицького району Тернопільської області.
Не погоджуючись із зазначеними вище рішеннями відповідача, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою ст.3 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно частини третьої ст.136 Земельного кодексу України, земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Змістом частини четвертої ст. 136 Земельного кодексу України підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає: а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості); б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї; д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України; є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.
Поряд з цим, суд зазначає, що організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що відповідач як розпорядник земель комунальної власності відповідно до вимог чинного законодавства наділений повноваженнями визначати перелік земельних ділянок комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги. При цьому, положеннями частини третьої статті 136 Земельного кодексу України встановлено імперативну заборону відчуження в будь-який спосіб земельних ділянок, включених до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги.
Отже, включення у передбаченому законодавством порядку спірної земельної ділянки до переліку земельних ділянок комунальної власності, право оренди на які буде продано на земельних торгах (аукціоні), виключає можливість відчуження цих земельних ділянок її розпорядником (відповідачем) до завершення торгів.
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 03.04.2018 у справі № 815/3059/17, від17.10.2019 у справі № 823/1120/16, від 08.11.2019 у справі №420/914/19.
У справі № 620/1058/19 Верховний Суд вказав, що приписи статті 136 Земельного кодексу України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, відповідач, як розпорядник земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, є організатором земельних торгів, та відповідно до вимог чинного законодавства наділений повноваженнями визначати перелік земельних ділянок комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги.
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр", державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера; кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Аналіз наведених правових норм свідчить, що перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, серед іншого, в обов`язковому порядку має містити кадастровий номер відповідної земельної ділянки. При цьому фактично формуванню переліку земельної ділянки передує процедура підготовки лоту до торгів, в межах якої організатор торгів, зокрема здійснює відведення такої земельної ділянки та державну реєстрацію останньої із присвоєнням відповідного кадастрового номеру.
В той же час, суд вважає, що процедура отримання земельної ділянки з комунальної власності у приватну власність у межах норм безоплатної приватизації включає в себе: подання клопотання та отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, замовлення та виготовлення проекту землеустрою формування та реєстрація земельної ділянки, подання клопотання про затвердження та прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою і передачі земельної ділянки у власність.
Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не означає позитивного рішення про надання її у власність. Так правову позицію висловлено у постановах Верховного Суду України від 13 грудня 2016 року у справі №815/5987/14 та від 27 лютого 2018 року у справі № 545/808/17.
При цьому, як зазначається в Постанові Верховного Суду України від 15 вересня 2021 року у справі № 740/4635/16-а - не суттєво за чиїм замовленням такий проект землеустрою буде розроблено. Закон не виключає ситуації, коли проекти одночасно розробляються різними замовниками.
Під час розробки проекту, серед іншого, визначаються (узгоджуються) її меж та з`ясовується наявність правових та фактичних перешкод для надання її у власність, зокрема спірність прав щодо ділянки. Ці обставини повинні враховуватися органом, що розпоряджається землями, під час затвердженні проекту та надання земельної ділянки у власність, а не на стадії надання дозволу розробку проекту землеустрою.
Надання дозволу на розробку проекту відведення не свідчить, що проект радою буде затверджено. Якщо буде виявлено обставини, що за законом є підставами для відмови у затвердженні проекту, рада може відмовити (постанова Верховного Суду України від 15 вересня 2021 року у справі № 740/4635/16-а).
Отже, на думку суду, замовлення та розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки також не зобов`язує орган місцевого самоврядування затвердити даний проект та передати земельну ділянку у власність, якщо будуть законні підстави для відмови у передачі земельної ділянки у приватну власність та не породжує майнових прав для особи.
Таким чином, суд вважає, що наявне у позивача право на безоплатну передачу йому земельної ділянки із земель державної або комунальної власності не є визначеним щодо конкретної земельної ділянки, оскільки до прийняття рішення органом місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у приватну власність, у особи не виникає жодних майнових прав або обґрунтованих законних очікувань щодо конкретної земельної ділянки.
Позаяк, суд враховує те, що відповідачем було прийнято Рішення «Про надання дозволу навиготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 35,9735 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Шипівці, Товстенської селищної ради» №1478 від 30.06.2021 року.
Після виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 35,9735 га утворилось три земельні ділянки площами 4.0000га, 16.0000га та15.9735га.
З графічних матеріалів (викопіювання) бажаного місця розташувань земельної ділянки, доданих до заяви ОСОБА_1 від 27.07.2021 року, вбачається, що дана земельна ділянка знаходиться на земельні ділянці; кадастровим номером 6122089800:01:001:0722 загальною площею 16.0000 га за межами населеного пункту с. Шипівці, яка у свою чергу Рішенням 24.09.2021 року №1684 включена в перелік земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону.
Суд звертає увагу на тому, що відповідно до частини п`ятої ст. 136 Земельного кодексу України - земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися взаставу, надаватися в користування до завершення торгів.
Таким чином, на переконання суду, позовні вимоги в частині скасування підпункту 1.4 пункту 1 та пункт 5 рішення Товстенської селищної ради № 1684 від 24 вересня 2021 року «Про визначення переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та надання дозволу на виготовлення відповідної документації» щодо виключення з переліку земельних ділянок земельну ділянку за кадастровим номером 6122089800:01:001:0722 до задоволення не підлягають.
Суд, не заперечуючи право органу місцевого самоврядування на включення до переліку земельної ділянки комунальної власності для подальшого їх продажу права оренди на земельні торги, зазначає, що питання надання позивачці дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00га, яка розташована за межами с. Шипівці на території Товстенської селищної ради не розглянуто відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства, виходячи з наступного.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з частиною сьомою ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Крім цього, пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема, належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Наведене вище дає підстави вважати, що за результатами розгляду звернення особи щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орган місцевого самоврядування приймає рішення про надання відповідного дозволу, або мотивовану відмову у наданні такого дозволу.
Отже, на переконання суду, у спірному випадку відповідачу кореспондований обов`язок за наслідками розгляду поданого клопотання від 16.04.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови у місячний строк, як це передбачено ст.118 ЗК України.
Однак, як слідує з матеріалів справи, оскаржуване рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Товстенської селищної ради прийняте відповідачем лише 24.09.2021.
При цьому, суд звертає увагу на тому, що датою первинного звернення позивача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки із землеустрою в натурі (на місцевості), загальною площею 2,00 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, є саме 16.04.2021, стосовно якого відповідачем не прийнято рішення у передбачений законом спосіб, а направлено лист від 05.07.2021 з рекомендацією долучити відповідні документи.
Разом з тим, даним листом, повідомлено про те, що постійною земельною комісією з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою Товстенської селищної ради 24.06.2021р було розглянуто заяву позивача та вирішено не виносити дане звернення на розгляд сесії Товстенської селищної ради, у зв`язку з відсутністю повного переліку документів.
За наведених обставин, на думку суду, оскаржуване рішення відповідача не відповідає вимогам частини сьомої cт.118 ЗК України, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Стосовно інших доводів наведених учасниками справи у судовому засіданні, позовній заяві, відзиві на позовну заяву, то суд критично оцінює такі з огляду на їх надуманість, та зазначає, що згідно з пунктом 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Крім того, судом враховується, що відповідно до пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
За наведених обставин у їх сукупності, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає до часткового задоволення.
Сплачений судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень в порядку частини третьої ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Товстенської селищної ради від 24.09.2021 №1694 "Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Товстенської селищної ради".
Зобов`язати Товстенську селищну раду Чортківського району Тернопільської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.04.2021 вх.№941 про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки із землеустрою в натурі (на місцевості), загальною площею 2,00 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Товстенської селищної ради Заліщицького району Тернопільської області поза межами населеного пункту с.Шипівці.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Товстенської селищної ради Чортківського району Тернопільської області на користь ОСОБА_1 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 25 січня 2022 року.
Копію рішення надіслати відповідачу.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: с. Шипівці, Чортківський район, Тернопільська область,48684 РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач - Товстенська селищна рада Чортківського району Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Українська,84, смт. Товсте, Чортківський р-н, Тернопільська обл.,48630 код ЄДРПОУ:02045722).
Головуюча суддя Дерех Н.В.