Рішення № 103162320, 01.02.2022, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2022
Номер справи
400/10517/21
Номер документу
103162320
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

01 лютого 2022 р. № 400/10517/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДСОФТКОРН", вул. Гречишникова, 6,Миколаїв,54003, вул. Східна, 24,Миколаїв,54031 до :Державної служби України з безпеки на транспорті Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056, про:скасування постанови від 12.08.2021 № 306020,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Трейдсофткорн» звернулось до адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті Південне міжрегіональне управління з вимогами скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 12.08.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу №306020.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що перевірка оснащеності тахографом здійснюється співробітниками Укртрансбезпеки відповідно до повноважень лише при здійсненні міжнародних перевезень, а при здійсненні внутрішніх перевезень проводиться лише перевірка документів на встановлений тахограф. Позивач не є автомобільним перевізником, а тому до нього не може бути застосовані санкції, передбачені ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт». Разом з тим, позивач також зазначає, що автомобіль МАН TGX 26.440 д.н. НОМЕР_1 з причепом, що належить ТОВ «Трейдсофткорн» 08.07.2021 здійснював перевезення пшениці. Автомобіль був зупинений співробітниками Укртрансбезпеки, на їх вимогу водієм надано водійське посвідчення та технічний паспорт. Товарно-транспортну накладну було надано під час розгляду справи у правопорушенні законодавства про автомобільний транспорт.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію відповідач аргументував тим, що відповідно до п.6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України №340 від 07.06.2010, автобуси, що використовують для нерегулярних і регулярних перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

В судовому засіданні 29.12.2021 представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити, представник відповідача не з`явився.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження 01.02.2022 без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, відповідно до визначених строків в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі, оскільки клопотань від сторін про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін, від сторін не надходило.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ТОВ «Трейдсофткорн» зареєстровано юридичної особою 09.04.2014. Основним видом діяльності товариства є оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (основний).

ТОВ «Трейдсофткорн» належить на праві власності вантажний автомобіль MAN TGX 26.440 НОМЕР_1 .

08.07.2021 посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, на а/д Н-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 203 км+511 м, було проведено ваговий контроль транспортного засобу MAN TGX 26.440 НОМЕР_1 , який здійснював перевезення пшениці. Під час перевірки водієм не було надано інспекторам товарно-транспортну накладну або інший документ на вантаж, а також протокол перевірки та адаптації тахографу для транспортного засобу.

За цим фактом складений Акт проведення перевірки №300036 від 08.07.2021.

12.08.2021 уповноваженою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область) винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №306020, яким ТОВ «Трейдсофткорн» визнано винним у порушенні вимог абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.48 цього Закону, а саме товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж, протоколу перевірки та адаптації тахографу до транспортного засобу, та накладено штраф 1700 гривень.

Відповідно до ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про автомобільний транспорт» з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов`язані:

організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України;

здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху;

забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці;

здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.

Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов`язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.

Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.

Відповідно до п.6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, яке затверджено наказом Міністерства транспорту та зв`язку №340 від 07.06.2010 автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Відповідно до п.6.3 Положення, водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія.

Таким чином, Положення допускає облік робочого часу водіїв, як тахографом, так і індивідуальною контрольною книжкою водія.

Разом з тим, не для усіх транспортних засобів вибір засобу обліку робочого часу є питання добровільного вибору власника. Враховуючи імперативні вимоги п.6.1 саме для 1) автобусів для пасажирських перевезень протяжністю понад 50 км та 2) вантажних автомобілів понад 3,5 тонн, встановлення тахографів є обов`язком, а не правом.

Посилання позивача на ч.10 ст.20 Закону України «Про автомобільний транспорт» про те, що встановлення тахографів передбачене лише для транспортних засобів для міжнародних перевезень, є помилковими.

Питання обліку робочого часу водіїв під час внутрішніх перевезень врегульоване саме ч.3 ст.18 Закону, яка є відсильною до інших нормативно-правових актів.

На виконання вимог ст.18 Закону Міністерством транспорту та зв`язку України і видано наказ про затвердження Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, який прямо висуває вимоги про обладнання вантажних автомобілів з повною масою понад 3,5 тонн для внутрішніх перевезень діючими та повіреними тахографами.

Оскільки 08.07.2021 перевірявся саме такий вантажний автомобіль з повною масою понад 3,5 тонн, на нього також розповсюджується вимога про необхідність обладнання тахографом.

Відповідно до п.1 Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №207 від 25.02.2009, для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах: - товарно-транспортна накладна.

Навіть у позовній заяві позивач не стверджує, що 08.07.2021 під час перевірки у водія була товарно-транспортна накладна. Навпаки, позивач стверджує, що товарно-транспортна накладна була надана лише під час розгляду справи про порушення на автомобільному транспорті, тобто сам факт її відсутності під час перевезення вантажу, позивачем не заперечується.

За таких обставин, суд не знаходить підстав для задоволення позову.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДСОФТКОРН" (вул. Гречишникова, 6, Миколаїв, 54003 39174459) до Державної служби України з безпеки на транспорті Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056 39816845) відмовити.

2. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 08.02.2022.