Ухвала суду № 103161507, 08.02.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2022
Номер справи
380/1404/22
Номер документу
103161507
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/1404/22

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви в частині позовних вимог

08 лютого 2022 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду О.П. Хома, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправними та скасування постанови та розпорядження,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (далі – відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову адміністративної комісії Галицької районної адміністрації Львівської міської ради №157 від 16.09.2021;

- визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача «Про демонтаж самовільно влаштованого кондиціонера, кронштейнів для його кріплення, обладнання для його підключення та відновлення головного фасаду будинку АДРЕСА_1 від 12.01.2022.

Ухвалою від 20.01.2022 позовну заяву залишено без руху на підставі статей 123 та 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), у зв`язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду в частині позовних вимог.

ОСОБА_1 запропоновано протягом десяти днів з дня отримання ухвали від 20.01.2022 усунути зазначені недоліки шляхом подання доказів, що підтверджуються причини пропуску строку оскарження постанови №157 від 16.09.2021.

ОСОБА_1 04.02.2021 (вх. №10574) подано заяву про усунення недоліків.

До вказаною заяви позивач долучила копію результату аналізу від 28.10.2021 №229959.

Позивач обґрунтовує пропуск строку звернення до суду з позовом про оскарження постанови від 16.09.2021 №157 несвоєчасністю отримання такої та перебуванням на самоізоляції у зв`язку із захворюванням батьків на коронавірусну інфекцію (COVID-19) та самої ОСОБА_1 .

Вказує те, що спірна постанова відповідачем відправлена 20.09.2021 (за трекінговим номером 7900827130733), а отримана нею 27.09.2021, що відповідає дійсності. Стосовно перебування на самоізоляції і хвороби, то на підтвердження таких обставин долучено результат аналізу від 28.10.2021 №229959.

При розгляді заяви позивача про поновлення строку звернення до суду, суд виходить з такого.

Строки звернення до суду визначенні статтею 122 КАС України, відповідно до частини 1 статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з частиною 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, а також однією із гарантій дотримання у суспільних відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними та після завершення таких строків, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Згідно з частиною 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Відповідно до частини 2 статті 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Аналіз вказаних вимог КАС України зумовлює висновок про обов`язок суду першої інстанції з`ясувати в кожному випадку чи адміністративний позов подано у строк, установлений законом, а якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.

Стаття 286 КАС України регулює особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.

Відповідно до частини 2 статті 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Предметом позову, зокрема є постанова відповідача від 16.09.2021 №157 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за статтею 150 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувану постанову винесено 16.08.2021 та направлено на адресу позивача 20.09.2021, що підтверджується кодом трекінгових відстежень Укрпошти (номер відправлення 7900827130733).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 20 та частини 3 статті 21 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно частиною 3 статті 21 КАС України якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.

Виходячи із норм частини 3 статті 21 КАС України позовні вимоги про оскарження постанови про адміністративне правопорушення і розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради підлягають розгляду саме Львівським окружним адміністративним судом.

Твердження позивача про неможливість своєчасного оскарження у десятиденний строк спірної постанови по причині перебування на самоізоляції у зв`язку із хворобою батьків не підтверджуються жодними доказами.

Поданий до заяви результат аналізу підтверджує хворобу самої ОСОБА_1 з 28.10.2021.

Позивач звернулася до суду лише 19.01.2022, що свідчить про порушенням строку звернення до суду.

При цьому позивач не надала будь-яких належних, допустимих та достатніх доказів на підтвердження існування обставин, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного звернення до суду з даним позовом.

Суддя не встановила переконливих фактичних обставин, які б свідчили про дійсні істотні перешкоди чи труднощі для своєчасного звернення позивача до суду за захистом своїх прав.

Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 в частині позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови адміністративної комісії Галицької районної адміністрації Львівської міської ради №157 від 16.09.2021 та додані до неї матеріали підлягають поверненню позивачу на підставі пункту 9 частини четвертої статті 169 КАС України.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» 08.07.2011 № 3674-VI сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.

На підтвердження сплати судового збору за оскарження постанови від 16.09.2021 №157, позивачем до матеріалів позовної заяви долучено квитанцію № 0.0.2422536180.1 від 18.01.2022 про сплату судового збору у розмірі 992 грн 40 к.

Керуючись ст.ст. 20, 21, 122, 123, 133, 160, 169, 243, 248, 256, 286, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

у х в а л и в:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування постанови та розпорядження в частині позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови адміністративної комісії Галицької районної адміністрації Львівської міської ради №157 від 16.09.2021, - повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.

Повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 992 грн 40 к., сплачений згідно до квитанції № 0.0.2422536180.1 від 18.01.2022.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Суддя О.П. Хома