Рішення № 103159705, 08.02.2022, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2022
Номер справи
340/356/21
Номер документу
103159705
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 лютого 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/356/21

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 40, код ЄДРПОУ 43142606)

відповідач: державний реєстратор Онуфріївської районної державної адміністрації Кіровоградської області Гришанов Антон Іванович (28100, Кіровоградська область, смт. Онуфріївка, вул. Центральна, 11, РНОКПП НОМЕР_1 )

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: товариство з обмеженою відповідальністю "Денора" (27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Героїв України, 94, кв. (офіс), 214, код ЄДРПОУ 42206270)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

про визнання протиправним та скасування запису щодо державної реєстрації, -

В С Т А Н О В И В:

Головне управління ДПС у Кіровоградській області звернулося до суду з адміністративним позовом до державного реєстратора Онуфріївської районної державної адміністрації Кіровоградської області Гришанова Антона Івановича про визнання протиправним та скасування запису щодо державної реєстрації.

Позов мотивовано тим, що з 24.08.2020 року на обліку у Світловодській ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області перебувало ТОВ "Денора". До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 25.08.2020 року внесено запис про припинення ТОВ "Денора" за рішенням його засновників (учасників). У зв`язку з цим Світловодською ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області 27.08.2020 року до ЄДР направлено заперечення проти проведення державної реєстрації припинення цієї юридичної особи за формою №27-ОПП з позначкою про наявність податкового боргу, який виник за попереднім місцем обліку. Незважаючи на це, державним реєстратором Онуфріївської районної державної адміністрації Кіровоградської області Гришановим А.І. до ЄДР внесено запис №1009321110013000003 від 03.11.2020 року про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації. Позивач стверджує, що за ТОВ "Денора" обліковується податковий борг, а його дії щодо припинення юридичної особи були спрямовані на ухилення від сплати цього боргу. Посилаючись на порушення норм Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у діях відповідача, позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати запис №1009321110013000003 від 03.11.2020 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, внесений державним реєстратором Онуфріївської районної державної адміністрації Кіровоградської області Гришановим А.І., про припинення юридичної особи ТОВ "Денора";

- поновити юридичну особу ТОВ "Денора" (код ЄДРПОУ 42206270) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Ухвалою судді від 18.02.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Цією є ж ухвалою суд залучив до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, товариство з обмеженою відповідальністю "Денора" та його засновника і керівника ОСОБА_1 .

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що ліквідатором ТОВ "Денора" були подані усі необхідні документи для вчинення дій з державної реєстрації припинення юридичної особи. Відповідач стверджує про те, що він не мав підстав для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи, передбачених статтею 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". Повідомлення податкового органу за формою №27-ОПП, на яке посилається позивач, не містило таких підстав та інформації про суму податкового боргу ТОВ "Денора". Відповідач вказує, що єдиним документом, який підтверджує наявність заборгованості зі сплати податків і зборів у випадках припинення юридичних осіб є відомості за формою №30-ОПП, але такі відомості не подавалися. Доводячи правомірність своїх дій, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.

Від третіх осіб пояснення щодо позову та відзиву не надходили.

Ухвалою від 10.01.2022 року суд вирішив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та витребував додаткові докази, необхідні для вирішення справи.

У судове засідання 03.02.2022 року учасники справи не прибули.

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши справу в порядку письмового провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Денора" з 07.06.2018 року зареєстроване як юридична особа та 08.06.2018 року взяте на податковий облік в ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

У серпні 2019 року ТОВ "Денора" змінило місцезнаходження з м. Дніпро на м. Запоріжжя.

У липні 2020 року ТОВ "Денора" прийняло рішення про зміну складу засновників, зміну керівника, зміну місцезнаходження з м. Запоріжжя на м. Світловодськ Кіровоградської області.

У зв`язку з зі зміною місцезнаходження юридичної особи 03.08.2020 року реєстраційна справа ТОВ "Денора" передана з Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради до відділу державної реєстрації апарату виконавчого комітету Світловодської міської ради, куди надійшла 11.08.2020 року.

З 24.08.2020 року ТОВ "Денора" взяте на податковий облік в Світловодській ДПІ Олександрійського управління ГУ ДПС у Кіровоградській області за новим місцезнаходженням (основним місцем обліку).

Державним реєстратором Онуфріївської районної державної адміністрації Кіровоградської області Гришановим А.І. 25.08.2020 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "Денора" внесено запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації (запис №1001031100012047621 від 25.08.2020 року).

Згодом цим державним реєстратором проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ "Денора" в результаті її ліквідації, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено запис №1009321110013000003 від 03.11.2020 року.

Посилаючись на те, що державна реєстрація припинення ТОВ "Денора" проведена попри наявність відомостей про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з того, що відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 року №755-IV (надалі – Закон №755-IV, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

У статті 1 Закону №755-IV наведені такі визначення:

- державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом;

- державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор) - особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб`єктом державної реєстрації, нотаріус.

Згідно з частиною 2 статті 4 Закону №755-IV державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, на підставі документів, поданих у паперовій формі, проводиться в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя за місцезнаходженням юридичної особи чи громадського формування, що не має статусу юридичної особи.

За наказом Міністерства юстиції України державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, на підставі документів, поданих у паперовій формі, у визначених випадках може проводитися в межах декількох адміністративно-територіальних одиниць, визначених абзацом першим цієї частини, або незалежно від місцезнаходження юридичної особи чи громадського формування, що не має статусу юридичної особи, в межах України.

Відповідно до статті 6 Закону №755-IV Закону державним реєстратором може бути громадянин України, який має вищу освіту, відповідає кваліфікаційним вимогам, визначеним Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб`єктом державної реєстрації (крім нотаріусів), та нотаріус.

Державний реєстратор: 1) приймає документи; 1-1) встановлює черговість розгляду поданих документів для державної реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру. 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №755-IV відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі:

1) відповідних заяв про державну реєстрацію;

2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій;

3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.

Згідно з частинами 1, 2, 3, 4 статті 13 Закону №755-IV інформаційна взаємодія між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів у випадках, визначених цією статтею, здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з відповідними державними органами.

Технічний адміністратор Єдиного державного реєстру в день проведення реєстраційної дії забезпечує передачу до інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - відомостей про проведення такої реєстраційної дії.

Відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію створення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, скасування державної реєстрації їх припинення є підставою для взяття їх на облік в органах державної статистики, податкових органах та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства.

Відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є підставою для зняття їх з обліку в органах державної статистики, податкових органах, органах Пенсійного фонду України та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства.

Частиною 6 статті 13 Закону №755-IV передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, забезпечує передачу до Єдиного державного реєстру таких відомостей: про відсутність (наявність) заборгованості із сплати податків і зборів та відсутність (наявність) заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - у день отримання запиту від суб`єкта державної реєстрації.

Статтею 15 Закону №755-IV передбачені вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації.

Так, згідно з пунктом 7 частини 1 статті 15 Закону №755-IV рішення про припинення юридичної особи має містити відомості про персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), її голову або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог;

Відповідно до частини 13 статті 17 Закону №755-IV для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов`язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

2) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Згідно з частиною 1 статті 25 Закону №755-IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:

1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження";

3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.

Відповідно до частини 2 статті 25 Закону №755-IV порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:

1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);

2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;

3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;

4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;

5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;

7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об`єднання;

8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;

10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).

Підстави для відмови у державній реєстрації наведені у статті 28 Закону №755-IV.

Так, згідно з абзацом 7 пункту 11 частини 1 статті 28 Закону №755-IV якщо документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім банків, стосовно яких процедура ліквідації здійснюється відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", це є підставою для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи.

Частиною 4 статті 28 Закону №755-IV передбачено, що відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею, а також відмова у державній реєстрації (легалізації) професійної спілки, її організації або об`єднання не допускається.

Відповідно до частин 1, 3 статті 30 Закону №755-IV реєстраційна справа формується в паперовій та електронній формі після внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця і державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця.

Реєстраційна справа в паперовій формі зберігається у суб`єкта державної реєстрації за місцезнаходженням юридичної особи, громадського формування, фізичної особи - підприємця: щодо юридичної особи (крім громадського формування та релігійної організації) та фізичної особи - підприємця - у виконавчих органах міської ради міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київській, Севастопольській міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністраціях.

Суб`єкт державної реєстрації, який провів реєстраційну дію, протягом трьох робочих днів з дня її проведення надсилає документи, подані для проведення реєстрації, відповідному суб`єкту державної реєстрації, уповноваженому зберігати реєстраційні справи.

Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 року за №1562/20300, затверджено Порядок обліку платників податків і зборів (надалі - Порядок №1588, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Цей Порядок розроблений відповідно до Податкового кодексу України з метою використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів у контролюючих органах.

Згідно з пунктом 1.4 Порядку №1588 з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання осіб (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Відповідно до пункту 3.1 Порядку №1588 взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів у контролюючих органах здійснюється після проведення державної реєстрації створення юридичної особи згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон).

Взяття на облік платників податків контролюючими органами здійснюється за принципом організаційної єдності реєстраційних процедур, що проводяться державними реєстраторами, та процедур узяття на облік платників податків, що забезпечуються контролюючими органами. Обмін відомостями (запитами) про здійснення дій з державної реєстрації та взяття на облік (зняття з обліку) юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснюється у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу.

Порядок зняття з обліку платників податків у контролюючих органах унормований розділом XI Порядку №1588.

Пунктом 11.1 Порядку №1588 встановлено, що платник податків зобов`язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов`язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації).

Дані про прийняття рішення щодо припинення юридичних осіб, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують від державних реєстраторів у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу.

Відповідно до пункту 11.5, 11.6, 11.7, 11.8 Порядку №1588 у зв`язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): зокрема, відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи.

При отриманні першого з документів про ліквідацію або реорганізацію платників податків робиться запис у журналі за формою №6-ОПП.

Координацію заходів щодо зняття з обліку юридичної особи у зв`язку з припиненням, яка протягом року змінила місцезнаходження, що пов`язано зі зміною адміністративного району, у тому числі формування, видачу та направлення відомостей та довідок, передбачених цим розділом, проводить контролюючий орган, у якому платник податків перебуває на обліку за основним місцем обліку на момент отримання відомостей (документів), визначених цим пунктом.

При проведенні заходів податкового контролю, пов`язаних з ліквідацією або реорганізацією платника податків, контролюючі органи організовують та планують їх таким чином, щоб вимоги щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, були сформовані і отримані особою, відповідальною за погашення грошових зобов`язань або податкового боргу платника податків, не пізніше строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог.

Інформація про отримання контролюючим органом документів (відомостей), визначених цим розділом, а також інформація про строк заявлення вимог кредиторів вноситься контролюючим органом за основним місцем обліку платника податків до Єдиного банку даних юридичних осіб та в електронному вигляді доводиться до відома структурних підрозділів контролюючих органів за основним та неосновним місцем обліку юридичної особи та її відокремлених підрозділів.

За результатами проведення відповідних заходів у зв`язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків, але не пізніше дня закінчення строку заявлення кредиторами своїх вимог відповідальні працівники таких підрозділів (органів) вносять до Єдиного банку даних юридичних осіб або підтверджують інформацію щодо наявності/відсутності заборгованості зі сплати податків і зборів.

У разі отримання документів згідно з пунктами 11.1-11.4 цього розділу та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи, припинення (закриття) постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, контролюючим органом приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими пунктами 11.11 та 11.12 цього розділу) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.

У разі проведення перевірки рішення про припинення юридичної особи призначається та одночасно проводиться документальна позапланова перевірка юридичної особи та її не знятих з обліку відокремлених підрозділів.

Згідно з пунктом 11.10 Порядку №1588 до завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог, а також у день отримання запиту від суб`єкта державної реєстрації контролюючий орган передає до Єдиного державного реєстру у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу відомості:

- про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів за формою №30-ОПП (додаток 14);

- про узгодження плану реорганізації юридичної особи за формою №31-ОПП (додаток 15) - у разі наявності податкового боргу при реорганізації юридичної особи.

Якщо до завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог, на запит суб`єкта державної реєстрації контролюючим органом надано відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів, а також у разі виникнення у платника податків заборгованості зі сплати податків і зборів або визначення грошових зобов`язань, за якими не настав строк сплати, до проведення державної реєстрації припинення юридичної особи контролюючий орган формує та передає до Єдиного державного реєстру відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів або відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи.

Якщо контролюючим органом до Єдиного державного реєстру передано відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів, то після погашення заборгованості зі сплати податків і зборів контролюючий орган передає до Єдиного державного реєстру відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів.

Відповідно до пункту 11.11 Порядку №1588 якщо припиняється юридична особа, яка перебуває на обліку в контролюючому органі за основним місцем обліку та одночасно в інших контролюючих органах перебуває на обліку за неосновним місцем обліку чи перебувають на обліку її відокремлені підрозділи, відомості про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів за формою №30-ОПП формуються контролюючим органом за основним місцем обліку платника із урахуванням наявності (відсутності) заборгованості такого платника податків та/або його відокремлених підрозділів щодо сплати платежів на територіях адміністративно-територіальних одиниць, де платник та/або його відокремлені підрозділи перебувають на обліку за основним та неосновним місцем.

У разі наявності заборгованості зі сплати податків і зборів відомості за формою №30-ОПП разом із додатками надсилаються (видаються) комісії з припинення (ліквідаційній комісії, ліквідатору) або особі, відповідальній за погашення грошових зобов`язань або податкового боргу, що є такою згідно з пунктом 97.4 статті 97 глави 9 розділу II Податкового кодексу України, за їх зверненням. Додатки до відомостей за формою №30-ОПП видаються тими контролюючими органами, які їх сформували.

Пунктом 11.15 Порядку №1588 передбачено, що відомості про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів за формою №30-ОПП:

- є єдиним документом, що підтверджує відсутність (наявність) заборгованості з податків, зборів у випадках припинення юридичних осіб, визначених Законом;

- не може використовуватись у випадках, передбачених іншими нормативно-правовими актами, крім визначених у Законі та нормативно-правових актах, прийнятих відповідно до Закону.

У випадках, передбачених іншими нормативно-правовими актами, відсутність заборгованості з платежів до бюджету, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, підтверджується відповідною довідкою.

Наказом Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України №759/5/371 від 18.03.2016 року "Про інформаційну взаємодію між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Державної фіскальної служби України", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.03.2016 року за №446/28576, затверджено Порядок інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Державної фіскальної служби України, який визначає механізм інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Державної фіскальної служби України, у тому числі обміну документами в електронній формі.

Пунктом 2 цього Порядку установлено, що:

1) до запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Реєстр) й інформаційними системами Державної фіскальної служби України у режимі реального часу така взаємодія здійснюється у робочий час з урахуванням технічних можливостей Реєстру та інформаційних систем Державної фіскальної служби України відповідно до законодавства, але з інтервалом не більше ніж 2 години;

2) до запровадження обміну документами в електронній формі між Реєстром та інформаційними системами Державної фіскальної служби України щодо подання запитів державними реєстраторами юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і передачі до Реєстру відомостей про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів, про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, про узгодження плану реорганізації юридичної особи такі відомості передаються Державною фіскальною службою України до Реєстру з урахуванням технічних можливостей Реєстру та інформаційних систем Державної фіскальної служби України, а саме: про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів - шляхом надсилання повідомлень про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за формою №27-ОПП або повідомлень про наявність податкового боргу та неможливість проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи за формою №23-ОПП.

Як свідчать відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, державний реєстратор Онуфріївської РДА Гришанов А.І. 25.08.2020 року вніс до ЄДР запис №1001031100012047621 про рішення засновників (учасників) ТОВ "Денора" щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

У матеріалах реєстраційної справи ТОВ "Денора", витребуваних судом з виконавчого комітету Світловодської міської ради, відсутні документи, які надійшли державному реєстратору Онуфріївської РДА Гришанову А.І. для державної реєстрації припинення юридичної особи ТОВ "Денора", як-то рішення про припинення юридичної особи, заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації тощо.

Ні відповідачем, ні Онуфріївською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, ні її правонаступником – Олександрійською районною державною адміністрацію Кіровоградської області - суду не надано доказів того, що державний реєстратор Онуфріївської РДА Гришанов А.І. після проведення відповідних реєстраційних дій щодо ТОВ "Денора" надіслав документи, подані для проведення державної реєстрації, до виконавчого комітету Світловодської міської ради, уповноваженого зберігати реєстраційну справу, як це передбачено частиною 3 статті 30 Закону №755-IV.

Суд установив, що Світловодська ДПІ Олександрійського управління ГУ ДПС у Кіровоградській області, як контролюючий орган за основним місцем обліку платника податків ТОВ "Денора", після внесення відповідачем до ЄДР запису про рішення засновників (учасників) ТОВ "Денора" щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації 27.08.2020 року направила інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі адресоване Онуфріївській РДА повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за формою №27-ОПП. (а.с. 16)

Крім того, Світловодська ДПІ Олександрійського управління ГУ ДПС у Кіровоградській області 28.08.2020 року подала до відділу державної реєстрації апарату виконавчого комітету Світловодської міської ради відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів за формою №30-ОПП, згідно з якими у ТОВ "Денора" наявна заборгованість зі сплати податків та зборів. Вказане повідомлення долучено до реєстраційної справи ТОВ "Денора". (а.с. 209)

Інтегровані картки ТОВ "Денора" підтверджують, що у квітні 2020 року у цього платника виник податковий борг з податку на додану вартість у сумі 97 161, 85 грн., а у липні 2020 року виник податковий борг з податку на прибуток підприємства у сумі 1020 грн. (а.с. 63 – 64) Цей податковий борг обліковувався на ТОВ "Денора" за момент виникнення спірних правовідносин. Доказів його погашення матеріали справи не містять.

На запит суду адміністратор Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - Державне підприємство "Національні інформаційні системи" - листом від 27.01.2022 року повідомило суд, що наразі обмін документів в електронній формі між ЄДР та інформаційними системами ДПС України, визначений статтею 13 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" та пп.2 п.2 наказу Міністерства юстиції України та Міністерства фінансів України №759/5/371 від 18.03.2016 року "Про інформаційну взаємодію між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Державної фіскальної служби України", в повній мірі не запроваджено. У зв`язку з цим в ЄДР державними реєстраторами не формуються запити до органів ДПС про відсутність (наявність) заборгованості із сплати податків і зборів, а такі відомості передаються органами ДПС до ЄДР шляхом повідомлень в електронному вигляді, які відображаються в окремій вкладці відповідної реєстраційної справи та доступні для перегляду державним реєстраторам. В ЄДР щодо ТОВ "Денора" відображено повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за формою №27-ОПП, яке надіслано 27.08.2020 року та завантажено до ЄДР щодо реєстраційної дії №1001031100012047621. (а.с. 249 - 250)

Суд зазначає, що згідно з абзацом 7 пункту 11 частини 1 статті 28 Закону №755-IV безумовною підставою для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи, що ліквідується, є надходження відомостей про наявність заборгованості із сплати податків і зборів такої юридичної особи. До запровадження обміну документами в електронній формі між ЄДР та інформаційними системами ДПС України такі відомості передаються шляхом надсилання контролюючими органами повідомлень про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за формою №27-ОПП. Державний реєстратор не має повноважень перевіряти достовірність таких відомостей чи ставити їх під сумнів. Сам факт надходження таких відомостей суб`єкту державної реєстрації є підставою для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи, що ліквідується.

Попри подання контролюючим органом таких відомостей у встановлений строк та спосіб та відображення їх в ЄДР, державний реєстратор Онуфріївскої РДА Гришанов А.І. не здійснив перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації, натомість 03.11.2020 року провів державну реєстрація припинення юридичної особи ТОВ "Денора" в результаті ліквідації. Внаслідок цього контролюючі органи не мають можливості здійснювати щодо цього платника податків заходи податкового контролю та вживати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу.

Відповідно до підпункту 67.1.1 пункту 67.1 статті 67 ПК України повідомлення чи документальне підтвердження державного реєстратора чи іншого органу державної реєстрації про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи є підставою для зняття з обліку у контролюючих органах такої юридичної особи.

Згідно з пунктом 67.2 статті 67 ПК України контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо:

- припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;

- скасування державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;

- скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Частиною 1 статті 34 Закону №755-IV передбачено, що рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.

Згідно зі статтею 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частин 1, 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Наведене свідчить, що адміністративний суд не обмежений у виборі способів захисту прав та інтересів суб`єктів у сфері публічно-правових відносин, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення, фактичним обставинам справи та який не суперечить закону.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 25 Закону №755-IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи.

Згідно з частиною 5 статті 25 Закону №755-IV суб`єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті: 1) звертається до суду за роз`ясненням судового рішення - у разі якщо судове рішення є незрозумілим для суб`єкта державної реєстрації; 2) повідомляє суд або державну виконавчу службу про неможливість виконання рішення із зазначенням підстав - у разі неможливості виконання судового рішення; 3) проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (крім випадків, передбачених пунктами 1 та 2 цієї частини).

Суд зазначає, що Податковий кодекс України надає контролюючим органам повноваження з метою забезпечення контролю за виконанням податкового обов`язку платниками податків звертатися до адміністративного суду з вимогами про скасування (відміну) державної реєстрації припинення юридичної особи. Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 25 Закону №755-IV судове рішення, що набрало законної сили, про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі та є підставою для проведення відповідних реєстраційних дій, а саме для внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи.

З огляду на те, що у цій справі з позовом звернувся суб`єкт владних повноважень у випадку, який прямо передбачений законом (стаття 67 ПК України), а в ході судового розгляду справи знайшли підтвердження доводи позову про порушення процедури та порядку державної реєстрації припинення юридичної особи ТОВ "Денора", суд вважає, що позов слід задовольнити шляхом скасування державної реєстрації припинення цієї юридичної особи.

Щодо позовних вимог, викладених у позовній заяві, суд зазначає, що запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ "Денора", внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, який позивач просить суд визнати протиправним і скасувати, не є рішенням суб`єкта владних повноважень, зокрема рішенням державного реєстратора чи суб`єкта державної реєстрації, яке може бути оскаржено до суду. Крім того, чинним законодавством не передбачено такого способу захисту порушених прав як поновлення юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Тож у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Кіровоградській області задовольнити частково.

Скасувати державну реєстрацію припинення юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю "Денора" (запис №1009321110013000003 від 03.11.2020 року).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш