Рішення № 103153000, 07.02.2022, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2022
Номер справи
120/13137/21-а
Номер документу
103153000
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2022 р. Справа № 120/13137/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Слободонюка М.В., розглянувши в місті Вінниці за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач,) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що в червні 2021 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок про заробіток за період з 1987 по 1994 роки № 1453 та №1454 від 06.10.2020, які видані архівним відділом Слов`янської міської ради. Однак, відповідач не здійснив вказаного перерахунку.

Вважаючи, що такими діями ГУ ПФУ у Вінницькій області порушило його законне право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом, за вимогами якого просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо незарахування ОСОБА_1 до загального страхового (трудового) стажу періоду роботи з 01 вересня 1987 року по 01 лютого 1994 року;

- зобов`язати відповідача здійснити зарахування ОСОБА_1 до загального страхового (трудового) стажу періоду роботи з 01 вересня 1987 року по 01 лютого 1994 року;

- зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.06.2021 про перерахунок пенсії з зарахуванням до загального страхового (трудового) стажу періоду його роботи з 01 вересня 1987 року по 01 лютого 1994 року.

Ухвалою від 18.10.2021 судом відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтею 263 КАС України. Цією ж ухвалою у відповідача витребувано належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи позивача.

01.11.2021 на виконання вимог ухвали суду, відповідач надав витребувані судом докази, а саме копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1

08.11.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Свої доводи мотивує тим, що при обчисленні пенсії позивачу враховано відомості про заробітну плату за періоди: з 01.06.1993 – 30.06.1995; з 01.11.1995 - 30.04.1996; з 01.12.1997 - 31.03.200: з 01.06.200-30.06.2000; з 01.07.200 - 31.08.2018 за фактичними даними персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітку – 0,33662. При зверненні за перерахунком пенсії в разі зміни індивідуальних відомостей особи проводиться у відповідності до Порядку подання документів для (перерахунку) пенсій визначеному постановою управлінням Пенсійного фонду України від 22.11.2005 №22-1 «Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій», вимоги якого позивачем дотримано не було, у зв`язку з чим за результатами розгляду поданих позивачем документів органом пенсійного фонду було надано відповідь щодо роз`яснення призначеної пенсії. Окрім того, відповідач вказував, що пенсія позивачу призначена відповідно до наявних документів в матеріалах його справи та виплачується у відповідності до чинного законодавства. За таких обставин просить суд відмовити в задоволенні позову повністю.

30.11.2021 позивач подав відповідь на відзив, яка судом до уваги не береться, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України у даній категорії справ заявами по суті справи є позов та відзив.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши надані сторонами докази суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію за віком, призначену з 26.11.2020 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-IV).

03.06.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії із урахуванням заробітної плати (доходу) за період з 1987 року по 1994 рік, визначеної у довідках № 1453 та №1454 від 06.10.2020 про заробітну плату, які видані архівним відділом Слов`янської міської ради.

Листом від 25.06.2021 № 6277-5705/К-02/8-0200/21 ГУ ПФУ у Вінницькій області повідомило позивача, що наразі при обчисленні пенсії позивачу враховано відомості про заробітну плату за періоди: з 01.06.1993 – 30.06.1995; з 01.11.1995-30.04.1996; з 01.12.1997- 31.03.200: з 01.06.200-30.06.2000; з 01.07.200-31.08.2018 за фактичними даними персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітку – 0,33662. При зверненні за перерахунком пенсії в разі зміни індивідуальних відомостей особи проводиться у відповідності до Порядку подання документів для (перерахунку) пенсій визначеному постановою управлінням Пенсійного фонду України від 22.11.2005 №22-1 «Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV». Окрім того, відповідач повідомив, що для проведення відповідного перерахунку позивачу слід особисто звернутись з відповідною заявою, в тому числі оригіналами довідок про заробітну плату за період роботи до 01.07.2000.

Не погоджуючись з такими діями суб`єкта владних повноважень позивач звернувся з цим позовом до суду.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог суд виходить із наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Право особо на призначення пенсії, яке гарантоване чинним законодавством, також підпадає під дії та захист гарантованим прав, визначених статтею 1 Протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (1950 р.).

Статтею 1 Закону №1058-IV встановлено, що пенсія це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Водночас, частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються, в тому числі, пенсія за віком.

На підставі частини 1 статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Згідно із статтею 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.

Статтею 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсій, згідно якого середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи, починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Разом із тим відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Таким чином, вищезазначена норма є диспозитивною і надає пенсіонерам право вибору різних періодів нарахування заробітної плати для обчислення пенсії на умовах, визначених чинним законодавством.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Більш детально питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку), затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1).

Підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1).

На підставі пункту 2.10 цього ж Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Із аналізу зазначених положень діючого законодавства слідує, що підставою для проведення розрахунку пенсії згідно ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV на основі довідки про заробітну плату, є підтвердження відомостей про таку заробітну плату додатковою інформацією - первинними чи іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату тим підприємством, де працював заявник.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 17 березня 2015 року у справі №21-11а15, від 15 грудня 2015 року у справі №2-а/576/29/14 та Верховним Судом, зокрема, у постановах від 13 лютого 2018 року у справі №358/1179/17, від 24 квітня 2018 року у справі №686/6278/17.

З наданих матеріалів пенсійної справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 26.11.2020 звернувся до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за віком надавши при цьому довідки про заробітну плату за період страхового стажу № 1453 та №1454 від 06.10.2020, які видані архівним відділом Слов`янської міської ради.

Вказані довідки підписані начальником архівного відділу – Тертишною І. та архіваріусом – ОСОБА_2 скріплені печаткою даного архівного відділу та містять усі обов`язкові відомості про помісячний/річний розмір заробітної плати позивача за період з 01.09.1987 по 01.02.1994.

Отже, виходячи з викладеного суд доходить висновку, що надані позивачем для врахування розрахунку розміру пенсії довідки №1453 та №1454 від 06.10.2020 архівного відділу Слов`янської міської відповідають вимогам Порядку № 22-1, а також вимогам ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Окрім того, як встановлено судом, та не заперечується відповідачем, ГУ ПФУ у Вінницькій області при призначені пенсії позивачу не врахував відомості про заробітну плату за період, які містять вказані довідки.

Разом із тим, як вбачається з відзиву, при обчисленні пенсії позивачу враховано відомості про заробітну плату лише за періоди: з 01.06.1993 – 30.06.1995; з 01.11.1995-30.04.1996; з 01.12.1997- 31.03.200: з 01.06.200-30.06.2000; з 01.07.200-31.08.2018.

Варто зазначити, що відповідачем не було вказано причин та підстав неврахування поданих архівних довідок №1453 та 1454 від 06.10.2020. А також не надано жодного доказу, про правомірність неврахування спірних довідок №1453 та №1454 від 06.10.2020., або того, що записи в них є такими, що не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням закону.

Поряд із тим, згідно з п. 4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Окрім того, відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Отже, при зверненні особи із заявою про призначення пенсії, а також поданні особою документів, що підтверджують відомості про трудовий стаж та заробітну плату, пенсійний орган у першу чергу має здійснити дії відповідно до п. 4.2 Порядку №22-1, а у разі виникнення сумніву щодо обґрунтованості та достовірності поданих документів перевірити їх у визначеному законом порядку.

Окрім того, як свідчать матеріали справи, позивач 03.06.2021 звертався до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії із урахуванням заробітної плати (доходу) за період з 1987 року по 1994 рік, визначеної у довідках № 1453 та №1454 від 06.10.2020 про заробітну плату, які видані архівним відділом Слов`янської міської ради.

Однак у листі ГУ ПФУ від 25.06.2021 також не вказано підстав та причин не можливості врахування відомостей про заробітну плату на підставі вищевказаних довідок, які, до того ж, були наявні у матеріалах пенсійної справи та подані позивачем ще із заявою про призначення пенсії 26.11.2020, що свідчить про неналежний розгляд заяви позивача від 03.06.2021.

Разом із тим, визначаючись із способом захисту порушеного права суд виходить із наступного.

Як зазначено у ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

У свою чергу суд, у відповідності до ч. 2 ст. 9 КАС України, розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Тобто, предметом судового розгляду мають бути лише ті вимоги, які заявлені позивачем у позовній заяві.

Так, як слідує зі змісту позовних вимог (прохальної частини позову) позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо не зарахування до його загального страхового (трудового) стажу періоду роботи з 01 вересня 1987 року по 01 лютого 1994 року та, відповідно, зобов`язати відповідача зарахувати такий стаж.

Втім, із наданих відповідачем копій матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 слідує, що при призначенні позивачу пенсії з 26.11.2020, ГУ ПФУ у Вінницькій області було зараховано ОСОБА_1 страховий стаж в 28 років 4 місяці та 12 днів.

При цьому, із розрахунку такого страхового стажу вбачається, що відповідачем при призначенні пенсії зараховано позивачу період з 27.08.1987 по 06.01.1994 та з 15.02.1994 по 19.07.1995.

Отже, із вищевикладеного слідує, що той період роботи - з 01 вересня 1987 року по 01 лютого 1994 року, який позивачем визначено у позовних вимогах, зараховано відповідачем до його страхового стажу, а тому підстав зобов`язувати орган пенсійного фонду повторно зараховувати такий період до страхового стажу позивача, - не має. За таких обставин заявлені позивачем позовні вимоги у той спосіб, який визначено позивачем у позовній заяві у відповідній частині, задоволеними бути не можуть.

В даному випадку суд звертає увагу позивача, що фактично цей спір стосується неврахування відповідачем відомостей про заробітну плату ОСОБА_1 за спірний період на підставі довідок № 1453 та №1454 від 06.10.2020 про заробітну плату, які видані архівним відділом Слов`янської міської ради, а не страхового стажу позивача. Тому, відповідно, і вимоги заявленого позову мали б відповідати суті спірних правовідносин.

За таких обставин суд доходить висновку, що оскільки в межах спірних правовідносин відповідачем при розгляді звернення позивача не надано правової оцінки та не вказано підстав та причин неможливості врахування відомостей про заробітну плату на підставі вищевказаних довідок при перерахунку пенсії позивача, тому належним способом захисту порушених прав позивача буде визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо розгляду заяви позивача від 03.06.2021 про здійснення перерахунку пенсії із урахуванням заробітної плати (доходу) за період з 01 вересня 1987 року по 01 лютого 1994 року, визначеної у довідках № 1453 та №1454 від 06.10.2020 про заробітну плату, які видані архівним відділом Слов`янської міської ради та зобов`язання ГУ ПФУ у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії із урахуванням заробітної плати (доходу) за період з 01 вересня 1987 року по 01 лютого 1994 року, визначеної у довідках № 1453 та №1454 від 06.10.2020 про заробітну плату, які видані архівним відділом Слов`янської міської ради, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що заявлений адміністративний позов необхідно задовольнити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а інших судових витрат не встановлено, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 291, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.06.2021 про здійснення перерахунку пенсії із урахуванням заробітної плати (доходу) за період з 01 вересня 1987 року по 01 лютого 1994 року, визначеної у довідках № 1453 та №1454 від 06.10.2020 про заробітну плату, які видані архівним відділом Слов`янської міської ради.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії із урахуванням заробітної плати (доходу) за період з 01 вересня 1987 року по 01 лютого 1994 року, визначеної у довідках № 1453 та №1454 від 06.10.2020 про заробітну плату, які видані архівним відділом Слов`янської міської ради, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 07.02.22.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 13322403).

Суддя Слободонюк Михайло Васильович