Рішення № 103150109, 31.01.2022, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2022
Номер справи
400/9892/21
Номер документу
103150109
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2022 р. № 400/9892/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область), вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056,

про:скасування постанов від 23.09.2021 № 306204, № 306205,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область) про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 306204,№306205 від 23.09.2021.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що ним перевозився вантаж , вага якого не перевищує дозволених вагових параметрів. Крім того, у позивача відсутні ваги, якими б можливо було здійснити зважування навантаження на окрему ось автомобіля та причепа. Чинним законодавством не передбачена обов`язкова наявність таких ваг у суб`єкта господарювання. Також габаритно-ваговий контроль здійснювався в порушення Порядку № 879 та Порядку № 1007\1207, оскільки водіям ні довідка, ні акт не видавались працівниками відповідача, що свідчить про недоведеність результатів габаритно-вагового контролю. Транспортні засоби є контейнеровозами, яким дозволено перевезення масою 44 т, а водієм надавались при проведенні перевірки ТТН, які свідчать, що вага насіння ріпака складає 41т, тому порушення позивачем норм габаритно-вагового контролю не відбулось.

Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки рейдова перевірка була здійсненна з додержанням вимог чинного законодавства та відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт», постанов КМУ №1567 від 08.11.2006, № 879 від 27.06.2009. При здійсненні перевірки було встановлено перевищення вагових параметрів транспортних засобів на вісь, водій не надав дозвіл на перевезення вантажу, тому спірні постанови прийнято правомірно.

Справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження відповідно до ст.262 КАС України в порядку письмового провадження, без проведення судового засідання. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

29.07.2021 посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Одеська область) було проведено ваговий контроль транспортного засобу RENAUT, д/н НОМЕР_1 , який належить позивачу . Під час проведення рейдової перевірки було виявлено надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких міститься в ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення вагових норм на одиночну вісь, чим порушено абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», про що працівниками Укртрансбезпеки був складений акт № 306205 від 23.09.2021.

В акті від 29.07.2021 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт №306003, акті № 0063674 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів, довідці № 0075574, чеку зважування від 29.07.2021 о 18:46 зазначено, що фактична вага транспортного засобу на одиночну вісь склала 12080 т при нормативно допустимій 11т, що складає перевищення на 9,8%.

Постановою від 23.09.2021 № 306205 до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф в сумі 8500 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт передбачене абз.14 ч.1 ст.60 Закону України « Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 5%, але не більше 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

19.08.2021 посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Одеська область) було проведено ваговий контроль транспортного засобу DAF, д/н НОМЕР_2 , який належить позивачу . Під час проведення рейдової перевірки було виявлено надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких міститься в ст.48 Закону України « Про автомобільний транспорт», а саме перевищення вагових норм на одиничну вісь, чим порушено абз.15 ч.1 ст.60 Закону України « Про автомобільний транспорт», про що працівниками Укртрансбезпеки був складений акт № 295723 від 19.08.2021.

В акті від 19.08.2021 №0053396 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів, довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0080194, зазначено, що фактична вага транспортного засобу на одиночну вісь склала 12,40 т при нормативно допустимій 11 т., що є перевищенням на 12,73%.

Постановою від 23.09.2021 № 306204 до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф в сумі 17000грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт передбачене абз.15 ч.1 ст.60 Закону України « Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Положенням про Державну службі України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади. Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Статтею 3 Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті 1567 від 08.11.2006 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Відповідно до частини другої статті 29 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-ХІІ «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

За статтею 33 Закону України від 08 вересня 2005 року № 2862-IV «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

За пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні , виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Як передбачено статтею 48 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-ІІІ), автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Позивач зазначає, що ним не було порушено габаритно-вагових параметрів, що підтверджується ТТН та він не порушував максимально допустимих вагових параметрів транспортного засобу.

Позивачем було допущено перевищення параметрів на вісь. Чинним законодавством передбачено,(п.22.5 ПДР), що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення рух транспортних засобів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує як фактичну масу та і навантаження на вісь.

Відтак, Правилами дорожнього руху передбачено перевезення за спеціальними правилами в разі перевищення навантаження на вісь. З метою збереження автомобільних доріг участь у дорожньому русі транспортних засобів вагові параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

В порушення Правил дорожнього руху водієм не було забезпечено дотримання п 2.3 ПДР, якими передбачено, що для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний: а) перед виїздом перевірити і забезпечити технічно справний стан і комплектність транспортного засобу, правильність розміщення та кріплення вантажу.

Законом України « Про автомобільний транспорт» передбачена відповідальність перевізника за перевищення габаритно-вагових параметрів. Позивач при перевезенні допустив порушення п.22.5 ПДР, а саме перевищив навантаження на одиночну вісь, тому відповідач правомірно застосував до позивача адміністративно-господарський штраф.

Посилання позивача на те, що габаритно-ваговий контроль здійснювався в порушення Порядку № 879 та Порядку № 1007\1207, що полягає в тому, що водіям ні довідка, ні акт не видавались працівниками відповідача, що свідчить про недоведеність результатів габаритно-вагового контролю, не приймається судом до уваги, оскільки якщо відповідачі і допустили ці порушення це не призвело до спотворення результатів зважування. Надані відповідачем документи, а саме довідка та чек зважування свідчать, що позивач допустив порушення навантаження на вісь передбачені ПДР.

Суд критично відноситься до посилання позивача на те, що ним сипучий вантаж перевозився контейнеровозом, тому не були порушені габаритно-вагові параметри, оскільки відповідно до Наказу Міністерства транспорту України від 14.01.1997 № 363 «Про затвердження правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» визначено поняття н/причеп-контейнеровоз, який є транспортним засобом спеціалізованого призначення, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів певних категорій-контейнерів. Забороняється перевозити в універсальних контейнерах вантажі, які швидко псуються, сипучі вантажі без тари, вибухові, займисті, їдкі та отруйні речовини, смердючі вантажі та ті, які забруднюють стіни і підлогу контейнера, а також вантажі, які не можуть бути завантажені в контейнер або вивантажені з нього без застосування вантажно-розвантажувальних механізмів. ( п.17.2 Наказу).

Відтак, забороняється перевозити в контейнеровозах сипучий вантаж.

Підставою для прийняття відповідачем спірних постанов про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу стало те, що транспортний засіб марки Рено та МАН, який належить позивачу, перевищив нормативно допустиму вагу більш ніж на 2 % на одинарну вісь, що дало підставу вважати транспортний засіб великоваговим, для руху якого, за правилами частини четвертої статті 48 Закону № 2344-ІІІ, повинен бути відповідний дозвіл.

Суд встановив, що такого дозволу у позивача немає, а отже за описаних обставин відповідач мав достатні підстави для накладення штрафу відповідно до статті 60 Закону № 2344-ІІІ.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач не надав суду доказів протиправності спірних постанов відповідача, тому позов задоволенню не підлягає.

Судовий збір покладається на позивача .

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область) (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) про скасування постанов від 23.09.2021 № 306204, № 306205 - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко