Рішення № 103148996, 20.01.2022, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2022
Номер справи
400/11411/21
Номер документу
103148996
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

20 січня 2022 р. № 400/11411/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до:Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056, Державної служби України з безпеки на транспорті, пр-т Перемоги, 14,Київ 135,01135, про:визнання протиправною та скасування постанови від 07.10.2021 року № 306339,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки з вимогою визнати протиправною та скасувати постанову від 07.10.2021 №306339.

Свої позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 обґрунтував тим, що 30.08.2021 ним не здійснювалось перевезення, а транспортний засіб використовувався ТОВ «УкрТранс-Агро-Юг». Також позивач зазначає, що інформація про зважування транспортного засобу не викликає довіри.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію аргументував тим, що 30.08.2021 посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Херсонська область) на автодорозі М-14 було проведено ваговий контроль транспортного засобу МAN. Під час перевірки виявлено, що перевізником перевищено вагові норми на строєну вісь з одиночними шинами понад 10%. Водієм була надана товарно-транспортна накладна, в якій перевізником зазначено ТОВ «Трансбудресурс». Разом з тим відповідач зазначає, що ТТН є документом на вантаж та не визначає перевізника. Належних доказів передачі права керування автомобілем MAN НОМЕР_1 іншій особі ФОП ОСОБА_1 не надано.

В судове засідання 20.12.2021 представники сторін не з`явились.

Суд розглянув справу 20.01.2021 в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання, відповідно до регламенту, визначеного в ухвалі про відкриття провадження від 22.11.2021.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований фізичною особою-підприємцем 02.07.2000. Основним видом діяльності підприємця ОСОБА_1 є вантажний автомобільний транспорт (основний).

У власності ОСОБА_1 є вантажний автомобіль MAN реєстраційний номер НОМЕР_1 .

30.08.2021 посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на автодорозі М-14 233 км+800 м, на підставі направлення на перевірку від 25.08.2021 було проведено ваговий контроль транспортного засобу MAN TGX 18/440 реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепом KRONE SOP – 27 р.н. НОМЕР_2 . Під час проведення рейдової перевірки було виявлено надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких міститься в ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме дозволу на участь у дорожньому русі великогабаритного транспорту.

Результати зважування, повна маса транспортного засобу 43760 кг, навантаження на вісі 1) 6670 кг, 2) 9930 кг; 3)9070 кг; 4) 9070 кг; 5) 9020 кг.

Оскільки автомобіль MAN TGX 18/440 є контейнеровоз, що має трійну ось, то максимальна допустима вага 44 т, а максимальна вага на строєну ось 24 т.

Тобто, перевіркою не встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу, разом з тим виявлена вага на строєну вісь 27,16 т, що більше ніж нормативно допустимі 24 т.

Водієм автомобіля надано товарно-транспортну накладну №000163 від 29.08.2020, в якій зазначено перевізником ТОВ «Трансбудресурс».

При цьому, водієм надано пояснення, що він працює у ТОВ «УкрТрансАгроЮг» та перевізником є саме ТОВ «УкрТрансАгроЮг».

Документів щодо передачі права експлуатації транспортного засобу від ОСОБА_1 до ТОВ «Трансбудресурс» або до ТОВ «УкрТрансАгроЮг», водієм під час перевірки, не надано.

За результатами перевірки складено Акт №300916 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

24.09.2021 Південним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки направлено на адресу ОСОБА_1 запрошення для участі 07.10.2021 у розгляді справи за Актом №300916 про скоєння порушення про автомобільний транспорт.

Зазначене запрошення ОСОБА_1 отримав 25.09.2021.

ОСОБА_1 на участь у засіданні щодо розгляду його справи не прибув, пояснень не надав, документів щодо передачі транспортного засобу ТОВ «Трансбудресурс» або ТОВ «УкрТрансАгроЮг» не надав.

07.10.2021 уповноваженою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №306339, якою за допущення порушення Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачене абз. 15 ч.1 ст.60 Закону, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 10% до 20% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу НОМЕР_1 (акт №300916).

Відповідно до ст.33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою КМУ від 10.10.01 №1306 габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.

Відповідно до п.22.5 Правил за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Відповідно до п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.01 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Відповідно до п.3 Правил транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Питання проведення габаритно-вагового контролю врегульоване Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.07.

Відповідно до п.15 Порядку контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.

Відповідно до п.20 Порядку за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських.

Відповідно до п.п.21.-25 Порядку у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту.

Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.

У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.

Після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідно до вимог Законів України «Про дорожній рух», «Про автомобільні дороги», Правил дорожнього руху, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні та Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, відповідач уповноважений та має право проводити дії щодо габаритно-вагового контролю великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.

Відповідно до абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи – за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Щодо тієї обставини, що ФОП ОСОБА_1 не є перевізником у цьому випадку, то суд виходить з наступного.

Основним видом діяльності ФОП ОСОБА_1 є вантажний автомобільний транспорт. Транспортний засіб MAN TGX 18/440 реєстраційний номер НОМЕР_1 належить на праві власності саме ОСОБА_1 .

Документів про передачу зазначеного транспортного засобу іншій особі позивачем не було надано ані під час перевірки, ані під час розгляду відповідачем справи про правопорушення, ані навіть до суду.

Тобто твердження позивача, що 30.08.2021 експлуатацію з порушенням вимог Правил дорожнього руху, належного йому на праві власності транспортного засобу, здійснювала інша особа, а не позивач не надано.

Відповідно до ч.4 ст.319 Цивільного кодексу України власність зобов`язує.

На переконання суду, товарно-транспортна накладна є первинним документом у господарських відносинах, та не підтверджує того, хто є саме перевізником та хто повинен відповідати за недотримання вагових обмежень.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;

Документами, які вказують саме на того, хто є перевізником є зокрема документи, які вказують на користувача транспортного засобу: свідоцтво про реєстрацію, договір, довіреність та ін.

По цій справі є лише свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу за позивачем. Документів про передачу транспортного засобу іншим особам позивачем на надано.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_3 ) до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056 39816845) Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14,Київ 135,01135 39816845) відмовити.

2. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко