Рішення № 103146383, 27.01.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2022
Номер справи
380/20768/21
Номер документу
103146383
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/20768/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Гулкевич І.З. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить :

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №204950011218 від 22.07.2021 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до пільгового (підземного) стажу роботи за Списком №1 ОСОБА_1 періоди роботи : 01.09.1990 - 26.01.1991; 07.08.1991 - 10.12.1991; 21.12.1991 - 11.11.1993; 26.01.1994 - 09.08.1996; 04.09.1996 - 03.03.1998; 04.03.1998 - 24.12.1998; 25.12.1998 - 31.12.1998; 01.01.2000 - 12.01.2000; 01.01.2001 - 31.12.2004; 01.01.2010 - 31.01.2010; 01.10.2014 - 30.04.2015; 01.03.2017 - 20.03.2017 призначити пенсію ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст. 114 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дати звернення за її призначенням, тобто з 20.07.2021 та передати електронну пенсійну справу для здійснення виплати пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем протиправно і необґрунтовано прийнято рішення від 22.07.2021 за №204950011218, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні і виплаті пенсії на пільгових умовах за Списком №1 з підстав відсутності у позивача необхідного пільгового стажу роботи, передбаченого ст. 114 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку із не зарахуванням (виключенням) із пільгового стажу періоду роботи з 01.09.1990 - 26.01.1991; 07.08.1991 - 10.12.1991; 21.12.1991 - 11.11.1993; 26.01.1994 - 09.08.1996; 04.09.1996 - 03.03.1998; 04.03.1998 - 24.12.1998; 25.12.1998 - 31.12.1998; 01.01.2000 - 12.01.2000; 01.01.2001 - 31.12.2004; 01.01.2010 - 31.01.2010; 01.10.2014 - 30.04.2015; 01.03.2017 - 20.03.2017. За доводами позивача, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. ОСОБА_1 має 25 років 11 місяців 2 дні пільгового (підземного) стажу згідно трудової книжки НОМЕР_1 . Відтак, маючи необхідний пільговий стаж ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". ОСОБА_1 вважає неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не зарахування до пільгового стажу період роботи 01.09.1990 - 26.01.1991; 07.08.1991 - 10.12.1991; 21.12.1991 - 11.11.1993; 26.01.1994 - 09.08.1996; 04.09.1996 - 03.03.1998; 04.03.1998 - 24.12.1998; 25.12.1998 - 31.12.1998; 01.01.2000 - 12.01.2000; 01.01.2001 - 31.12.2004; 01.01.2010 - 31.01.2010; 01.10.2014 - 30.04.2015; 01.03.2017 - 20.03.2017, оскільки весь стаж роботи на підприємствах підтверджується відповідними записами у трудовій книжці з посиланням на дату та номер наказів про прийняття і звільнення, а також із зазначенням про зайнятість повний робочий день. При цьому, подання уточнюючих довідок необхідне тільки у разі відсутності трудової книжки або необхідних записів у ній, які визначають право на пенсійне забезпечення. Також позивач переконаний, що на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці його роботодавцем чи його адміністрацією. Як наслідок не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для не зарахування відповідного періоду до страхового стажу і відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. З наведених підстав ОСОБА_1 просив позов задовольнити повністю та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 з 20.07.2021.

Ухвалою суду від 24.11.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Відповідач не погоджується з доводами ОСОБА_1 , викладеними у позовній заяві, та вказує на їх безпідставність і необґрунтованість з огляду на наступні обставини. Так, пенсійне забезпечення громадян, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 здійснюється відповідно до ст. 114 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Частина 3 вказаної норми Закону №1058-IV передбачає право на пенсію за віком на пільгових умовах працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. При цьому, відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Згідно з поданими позивачем документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №1, його загальний страховий стаж становить 38 років 4 місяці 27 днів. До страхового стажу зараховано всі періоди роботи позивача, згідно із записами трудової книжки, яка долучена позивачем до матеріалів справи. Щодо спірного пільгового стажу позивача, відповідач вказує на відсутність підстав для його зарахування оскільки не подано підтверджуючих документів про пільговий характер роботи, а саме уточнюючі довідки, накази про проведення атестації робочих місць. З урахуванням викладеного та беручи до уваги обставину документального не підтвердження спеціального трудового стажу роботи, відповідач вказує на відсутність у спірному випадку підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, що і слугувало підставою для прийняття Управлінням оскаржуваного рішення №204950011218 від 20.07.2021 про відмову у призначенні пенсії. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Третя особа пояснення на адміністративний позов не подала.

До суду від представника відповідача надійшло клопотання про залучення в якості відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Розглянувши вказане клопотання, суд приходить до висновку, що воно не підлягає задоволенню, оскільки оскаржуване рішення приймало саме Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області залучено до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи від 20.07.2021 за №6331-5000377782.

Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 у період з 01.09.1990 по 21.06.1991 навчався в ПТУ №33; 07.08.1991 по 10.12.1991 електрослюсар підземний з повним робочим днем під землею шахтоуправління ім. Космонавтів; 21.12.1991 по 11.11.1993 служба в армії; 26.01.1994 по 09.08.1996 електрослюсар підземний 3 розряду з повним робочим днем шахта "Індустрія"; 04.09.1996 по 03.03.1998 електрослюсар підземний 4 розряду з повним робочим днем шахта "Індустрія"; 04.03.1998 по 24.12.1998 електрослюсар підземний 4 розряду з повним робочим днем шахта "Індустрія"; 25.12.1998 по 10.07.1999 гірничий майстер з повним робочим днем під землею; 26.07.1999 по 13.08.1999 гірничий майстер з повним робочим днем під землею; 15.10.1999 по 26.12.1999 учень машиніст підземних установок 1 розряду з повним робочим днем під землею; 27.12.1999 по 10.09.2000 машиніст підземних установок 2 розряду з повним робочим днем під землею; 11.09.2000 по 16.08.2007 гірничий майстер підземний з повним робочим днем під землею; 17.08.2007 по 09.11.2007 гірничий підземний з повним робочим днем; 10.11.2007 по 31.03.2008 в.о. гірничого майстра підземного з повним робочим днем під землею; 01.04.2008 по 03.04.2008 гірничий підземний 3 розряду з повним робочим днем під землею; 04.04.2008 по 16.06.2008 в.о. гірничого майстра підземного з повним робочим днем під землею; 17.06.2008 по 29.12.2011 гірничий майстер з повним робочим днем під землею; 17.06.2008 по 20.03.2017 гірничий майстер з повним робочим днем під землею.

ОСОБА_1 , з метою призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою від 20.07.2021, до якої, поряд з іншими документами, долучив трудову книжку.

Органи Пенсійного фонду України з 01.04.2021 застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунки пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де прийнято заяву та де проживає пенсіонер.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №204950011218 від 22.07.2021 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 та зазначено, що заявником не долучено уточнюючі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, накази про результати завершення атестацій робочих місць та відповідні їм списки проатестованих робочих місць. Пільговий стаж роботи враховано 13 років 02 місяці 26 днів, страховий стаж становить 38 років 04 місяці 27 днів. Отже, право на призначення пенсії за Списком №1 у позивача виникає з 12.07.2023 року.

Не погоджуючись із рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №204950011218 від 22.07.2021 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.

В судовому порядку ОСОБА_1 ставить питання про зарахування до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 01.09.1990 - 26.01.1991; 07.08.1991 - 10.12.1991; 21.12.1991 - 11.11.1993; 26.01.1994 - 09.08.1996; 04.09.1996 - 03.03.1998; 04.03.1998 - 24.12.1998; 25.12.1998 - 31.12.1998; 01.01.2000 - 12.01.2000; 01.01.2001 - 31.12.2004; 01.01.2010 - 31.01.2010; 01.10.2014 - 30.04.2015; 01.03.2017 - 20.03.2017, та призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 20.07.2021.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003, який набрав чинності з 01.01.2014 (надалі по тексту також - Закон №1058).

Згідно вимог частини 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

За змістом статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ від 05.11.1991 (надалі по тексту також - Закон №1788-ХІІ) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі по тексту також - Порядок №637).

Пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Виходячи з наведеної норми вказаного Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, застосовуються, в тому числі, у разі відсутності в трудовій книжці необхідних відомостей про роботу.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу за правилами пункту 20 Порядку №637 приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Щодо обґрунтованості рішення Головного управління ПФУ в Львівській області від 22.07.2021 №204950011218, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах по Списку №1, суд зазначає наступне.

Оскаржуване рішення вказує на єдину підставу для відмови позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах, без жодної іншої мотивації, зокрема, відсутність у ОСОБА_1 документально підтвердженого стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1.

Водночас, виходячи із змісту такого рішення, відповідач підтвердив наявність у ОСОБА_1 страхового стажу 38 років 04 місяці 27 днів, а саме, відповідач враховав всі періоди роботи згідно записів трудової книжки позивача.

Також, у відзиві на позов представник відповідача, обґрунтовуючи правомірність дій органу пенсійного фонду щодо відмови у призначенні позивачу пенсії та неврахуванні до пільгового стажу період роботи з 01.09.1990 - 26.01.1991; 07.08.1991 - 10.12.1991; 21.12.1991 - 11.11.1993; 26.01.1994 - 09.08.1996; 04.09.1996 - 03.03.1998; 04.03.1998 - 24.12.1998; 25.12.1998 - 31.12.1998; 01.01.2000 - 12.01.2000; 01.01.2001 - 31.12.2004; 01.01.2010 - 31.01.2010; 01.10.2014 - 30.04.2015; 01.03.2017 - 20.03.2017, вказав на неподання позивачем уточнюючих довідок про пільговий характер роботи, а також документів на підтвердження проведення атестації робочих місць.

Насамперед, досліджуючи такі доводи відповідача, суд відзначає наступне.

Частиною 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

За змістом частини 3 статті 114 коментованого Закону працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Аналогічні положення закріплено в статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-ХІІ.

В межах спірних правовідносин та з огляду на вік позивача на дату звернення з заявою про призначення пенсії за віком (48 років) для встановлення позивачу права на пенсію за віком з вищезазначених підстав необхідно дотримання таких обов`язкових вимог: не менше 25 років безпосередньої зайнятості повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку та за результатами атестації робочих місць, а робітники очисного вибою, за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Як уже з`ясовано судом, відповідач вказує на відсутність у позивача пільгового стажу роботи по Списку №1, у зв`язку з неподанням останнім уточнюючих довідок про пільговий стаж роботи та документів на підтвердження проведення атестації робочих місць за умовами праці.

З даного приводу слід відмітити, що 21.08.1992 вступив в дію Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 за №442 (надалі по тексту також - Порядок №442).

Даним Порядком встановлено, що відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком на пільгових умовах за Списками № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Відповідно до пункту 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року за №383 (надалі по тексту також - Порядок №383), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

Тобто, виключно виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків, вважається виконання роботи зі шкідливими умовами праці повний робочий день.

За змістом абзацу 4 пункту 2.14 розділу 2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, юстиції України і Міністерства соціального захисту населення України за №58 від 29.07.1993 (надалі по тексту також - Інструкція №58), якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Суд зазначає, що у трудовій книжці ОСОБА_1 містяться записи про прийняття (переведення) позивача на роботу із відміткою "з повним робочим днем під землею".

Поряд із вказаним трудова книжка позивача містить відомості щодо наказів, на підставі яких ОСОБА_1 прийнято, переведено та звільнено з роботи.

Вище вказані відомості, зазначені у трудовій книжці ОСОБА_1 та трудова книжка в цілому, як основний документ, що підтверджує стаж роботи, на переконання суду є належним і достатнім доказом, який засвідчує зайнятість позивача протягом спірного періоду на підземних гірничих роботах повний робочий день.

Попри вказане, як доказ на підтвердження проведення атестації робочих місць у трудовій книжці позивача вчинено запис №9 про підтвердження права виходу на пільгову пенсію по списку №1 за результатом атестації робочих місць (наказ №148к від 26.04.1995). Трудова книжка містить відтиски штемпеля про підтвердження права виходу на пільгову пенсію по Списку №1, згідно наказів №704 від 05.07.2002, №430 від 21.03.2007, №444 від 14.03.2012, №13 від 03.04.2013.

Наведене свідчать про своєчасне проведення керівником (адміністрацією) підприємства чергової атестації робочих місць, де працював позивач.

Трудова книжка, подана позивачем до органу пенсійного фонду для призначення пенсії на пільгових умовах, що не заперечується відповідачем.

З даного приводу слід відмітити, що атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком №442 та розробленими Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (надалі по тексту також - Мінпраці України) від 01.09.1992 року за № 41 (надалі по тексту також - Методичні рекомендації).

Зазначені нормативні акти визначають основну мету атестації, яка полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку №442 та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Пунктами 8, 9 Порядку №442 передбачено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці України разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 за №383 (надалі по тексту також - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Слід відмітити, що на період роботи ОСОБА_1 з 01.09.1990 - 26.01.1991; 07.08.1991 - 10.12.1991; 21.12.1991 - 11.11.1993; 26.01.1994 - 09.08.1996; 04.09.1996 - 03.03.1998; 04.03.1998 - 24.12.1998; 25.12.1998 - 31.12.1998; 01.01.2000 - 12.01.2000; 01.01.2001 - 31.12.2004; 01.01.2010 - 31.01.2010; 01.10.2014 - 30.04.2015; 01.03.2017 - 20.03.2017, чинними були Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 за №162 та Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 за №36.

Починаючи з 03.08.2016 року діють Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №461.

У пункті 4.2 Порядку №383 йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Пунктами 4.4, 4.5 Порядку №383 визначено, що якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Якщо ж атестація з 21.08.1992 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Таким чином, з 21.08.1992 підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є передусім наявність професії та виробництва у відповідних Списках та підтвердження шкідливих умов праці працівника безпосередньо на робочому місці результатами атестації робочих місць, проведення якої передбачено вищевказаним Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 за №442, за умови зайнятості працівника на вищеназваних роботах не менш як 80% робочого часу, встановленого для відповідного виробництва. Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на пенсію за віком на пільгових умовах.

Попри вказане суд звертає увагу відповідача на те, що атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку № 442 строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

Особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку №1, робоче місце по якій підлягає атестації відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов`язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.

Велика Палата Верховного Суду у справі №520/15025/16-а від 19.02.2020 сформулювала правовий висновок, згідно з яким особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2, відповідно до пункту "б" статті 13 Закону №1788-XII.

Таким чином, не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому, контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Так, Згідно з Розділом І (Гірничі роботи) Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затверджених вищенаведеними постановами Кабінету Міністрів СРСР роботи "гірник підземний" (у тому числі "учень гірника підземного з повним робочим днем в шахті"), віднесені до професій із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.

Так, відповідно до Розділу I "Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт Постанови № 202: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю), мають право на пільгову пенсію відповідно до положень частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Матеріали справи вказують, на те, що позивач у спірний період працював повний робочий день під землею.

З урахуванням коментованих висновків суду та встановлених обставин, зазначені періоди роботи позивача відносяться до категорії посад, що мають право на пільгову пенсію відповідно до положень частини 3 статті 114 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

З наявних в матеріалах справи доказів, судом встановлено, що пільговий стаж ОСОБА_1 по Списку №1 за спірний період становить 25 років 11 місяців 2 дні, що в розумінні положень частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є достатнім для призначення позивачу пенсії на пільгових умовах відповідно до коментованої норми Закону.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення відповідача № 204950011218 від 22.07.2021 є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно п. 1.1. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджений Постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі-Порядок №22-1) заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії- додаток 1) заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії- додаток 2) заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3) заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера(додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Пунктом 4.1 Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Згідно п 4.2 зазначеного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до п. 4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Порядком №22-1 встановлено, що рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів про призначення пенсії або відмову в пенсії, приймається органом, що призначає пенсію. Як встановлено судом, заява з документами про призначення пенсії за віком позивачу, за принципом екстериторіальності була передана на розгляд саме Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області, який і відмови позивачу у призначенні пенсії.

Враховуючи те, що судом встановлено протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, таким чином саме цим органом пенсійного фонду були порушені права та інтереси позивача.

Враховуючи те, що зазначеним Порядком №22-1, або іншим норматино-правовим актом не прописаний інший порядок дій у разі прийняття рішення не територіальним органом Пенсійного фонду України (Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області), тому суд вважає, що в іншій частині позовні вимоги також підлягають задоволенню.

Враховуючи, що відповідач безпідставно відмовив позивачу в призначенні пенсії, суд вважає що належним способом захисту прав позивача буде зобов`язання відповідача зарахувати позивачу періоди роботи з 01.09.1990 - 26.01.1991; 07.08.1991 - 10.12.1991; 21.12.1991 - 11.11.1993; 26.01.1994 - 09.08.1996; 04.09.1996 - 03.03.1998; 04.03.1998 - 24.12.1998; 25.12.1998 - 31.12.1998; 01.01.2000 - 12.01.2000; 01.01.2001 - 31.12.2004; 01.01.2010 - 31.01.2010; 01.10.2014 - 30.04.2015; 01.03.2017 - 20.03.2017 до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" , та призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 20.07.2021 (з дати звернення).

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 139, 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 204950011218 від 22.07.2021 року про відмову ОСОБА_1 , у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, згідно частини 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з з 01.09.1990 - 26.01.1991; 07.08.1991 - 10.12.1991; 21.12.1991 - 11.11.1993; 26.01.1994 - 09.08.1996; 04.09.1996 - 03.03.1998; 04.03.1998 - 24.12.1998; 25.12.1998 - 31.12.1998; 01.01.2000 - 12.01.2000; 01.01.2001 - 31.12.2004; 01.01.2010 - 31.01.2010; 01.10.2014 - 30.04.2015; 01.03.2017 - 20.03.2017 до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 20.07.2021.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Гулкевич І.З.