
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
27 січня 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/6865/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
08 листопада 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до ОСОБА_1 (далі відповідач), в якому позивач просить
стягнути кошти з фізичної особи ОСОБА_1 в рахунок погашення податкового боргу по орендній платі з фізичних осіб в загальній сумі - 85132,59 грн, що складається з основного зобов`язання по орендній платі з фізичних осіб в сумі - 85132,59 грн. за період 17.01.2021, в дохід місцевого бюджету: з орендної плати з фізичних осіб (КБК 18010900) у сумі - 85132,59 грн., на розрахунковий рахунок №UA208999980334169815000012461, код платежу 18010900, отримувач - ГУК у Луг.обл./СТГ смт.НОВОАЙД/18010900, ОКПО 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що фізична особа ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Станом на 21.10.2021 відповідач допустив податковий борг по орендній платі з фізичних осіб в загальній сумі - 85132,59 грн., що складається з основного зобов`язання по орендній платі з фізичних осіб на суму 85132,59 грн. Борг виник за період 17.01.2021. Податковий борг складається з: орендна плата з фізичних осіб в сумі - 85132,59 грн. Згідно договорів оренди землі державної та комунальної власності станом на дату виникнення заборгованості відповідач орендував для випасання худоби та ведення городництва 6 земельних ділянок: - площею 66,6496 га.; - площею 42,4579 га.; - площею 34,2 га.; - площею 31,7 га.; - площею 30,7329 га.; - площею 12,1741 га. Адреса земельних ділянок: Луганська область, Новоайдарський район, Чабанівська сільська рада, дата укладення договорів оренди 15.06.2021, дата державної реєстрації договорів 20.06.2011 року, розмір орендної плати встановлений на рівні 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації.
Заборгованість виникла у зв`язку з несплатою узгоджених сум грошових зобов`язань визначених податковим органом в податкових повідомленнях - рішеннях: податковий період 2020 рік: - №114788-5506-1230 від 16.06.2020 на суму 3841,67 грн., з урахуванням переплати в сумі 1039,26 грн., сума до сплати - 2802,41 грн., по строку сплати 17.01 2021; - №114793-5506-1230 від 16.06.2020 на сумі - 70 грн., по строку сплати 17.01.2021; - №114792-5506-1230 від 16.06.2020 на суму - 5382,48 грн., по строку сплати 17.01.2021.; - №114789-5506-1230 від 16.06.2020 на суму - 13587,80 грн., по строку сплати 17.01.2021; - №114790-5506-1230 від 16.06.2020 на суму - 18771,70 грн., по строку сплати 17.01.2021; - №114791-5506-1230 від 16.06.2020 на суму - 29467,50 грн., по строку сплати 17.01.2021.
Вищевказані податкові повідомлення-рішення були сформовані в автоматичному режимі згідно до даних про податкову адресу платника податків фізичної особи ОСОБА_1 та направлені поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Вищезазначені податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувались. Суми податкових зобов`язань визначені в цих податкових повідомленнях-рішеннях вважаються узгодженими. Станом на теперішній час податкові зобов`язання не сплачені. Відповідачу Головним управлінням ДПС у Луганській області сформовано податкову вимогу від 29.10.2019 №146459-55, яку направлено на адресу ОСОБА_1 поштою з рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі зазначеного позивач, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Судом 11 листопада 2021 року на виконання вимог частини третьої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) направлено запит на Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача.
22 листопада 2021 року від Управління Державної міграційної служби України в Луганській області надійшла відповідь в якій зазначено, що ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (арк. спр. 47).
Ухвалою від 18.11.2021 про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 43-44).
Поштове відправлення із ухвалою суду від 18.11.2021 направлене на адресу відповідача, проте не вручено у зв`язку з закінченням терміну зберігання (арк. спр. 49). Правом подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, відповідач не скористався. Відповідно до положень частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) є платником орендної плати за земельні ділянки площею 66,6496 га.; - площею 42,4579 га.; - площею 34,2 га.; - площею 31,7 га.; - площею 30,7329 га.; - площею 12,1741 га, які знаходяться за адресою: Луганська область, Новоайдарський район, Чабанівська сільська рада,що підтверджується договорами оренди земельної ділянки від 15.06.2011, дата державної реєстрації договорів 20.06.2011, розмір орендної плати встановлений на рівні 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації (арк.спр. 15-32).
Відповідно до довідки про заборгованість станом на 21.10.2021 за відповідачем рахується податковий борг з орендної плати з фізичних осіб на суму 85132,59 грн (арк. спр. 6), що підтверджено розрахунком податкового боргу та витягом з інтегрованої картки платника податків (арк. спр. 7, 8).
Заборгованість виникла у зв`язку з несплатою узгоджених сум грошових зобов`язань визначених податковим органом в податкових повідомленнях - рішеннях: податковий період 2020 рік:
- №114788-5506-1230 від 16.06.2020 на суму 3841,67 грн., з урахуванням переплати в сумі 1039,26 грн., сума до сплати - 2802,41 грн., по строку сплати 17.01 2021;
- №114793-5506-1230 від 16.06.2020 на сумі - 70 грн., по строку сплати 17.01.2021;
- №114792-5506-1230 від 16.06.2020 на суму - 5382,48 грн., по строку сплати 17.01.2021.;
- №114789-5506-1230 від 16.06.2020 на суму - 13587,80 грн., по строку сплати 17.01.2021;
- №114790-5506-1230 від 16.06.2020 на суму - 18771,70 грн., по строку сплати 17.01.2021;
- №114791-5506-1230 від 16.06.2020 на суму - 29467,50 грн., по строку сплати 17.01.2021 (арк.спр. 11).
Вищевказані податкові повідомлення-рішення були сформовані в автоматичному режимі згідно до даних про податкову адресу платника податків фізичної особи ОСОБА_1 та направлені поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення (арк. спр. 12-14).
Позивачем відповідно до вимог статті 59 Податкового кодексу України рекомендованим листом з повідомленням направлено відповідачу податкову вимогу форми «Ф» від 29.10.2019 № 146459-55, яку направлено на адресу відповідача поштою з рекомендованим повідомленням про вручення (арк. спр. 33-34).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України (тут і надалі посилання на норми Податкового кодексу України наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин):
грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов`язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).
податок; оподаткування; платник податку; оподатковувана операція для цілей розділу V цього Кодексу - відповідно податок на додану вартість; оподаткування податком на додану вартість; платник податку на додану вартість; операція, яка підлягає оподаткуванню податком на додану вартість (підпункт 14.1.186 пункту 14.1);
штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
Пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами (пункт 15.2 статті 15 Податкового кодексу України).
Відповідно до абзацу першого пункту 286.5 статті 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Згідно з абзацом першим пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня (пункт 287.2 статті 287 Податкового кодексу України).
Відповідно до абзацу першого пункту 287.5 статті 287 Податкового кодексу України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (пункт 58.3 статті 58 Податкового кодексу України).
Абзацом першим, другим пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
В порушення зазначених норм Податкового кодексу України відповідачем не сплачено орендну плату з фізичних осіб за 2020 рік в сумі 85132,59 грн.
Отже, у відповідача виникла заборгованість з орендної плати з фізичних осіб в сумі 85132,59 грн, що підтверджується довідкою станом на 21.10.2021 (арк. спр. 6), розрахунком податкового боргу станом на 20.10.2021 (арк.спр. 7) та інтегрованою карткою платника з орендної плати з фізичних осіб (арк. спр. 8).
Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Оскільки податкова вимога від 29.10.2019 №146459-55 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг з орендної плати з фізичних осіб в сумі 85132,59 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути кошти з фізичної особи ОСОБА_1 в рахунок погашення податкового боргу по орендній платі з фізичних осіб в загальній сумі - 85132,59 грн (вісімдесят п`ять тисяч сто тридцять дві гривні 59 коп), що складається з основного зобов`язання по орендній платі з фізичних осіб в сумі - 85132,59 грн. за період 17.01.2021, в дохід місцевого бюджету: з орендної плати з фізичних осіб (КБК 18010900) у сумі - 85132,59 грн., на розрахунковий рахунок №UA208999980334169815000012461, код платежу 18010900, отримувач - ГУК у Луг.обл./СТГ смт.НОВОАЙД/18010900, ОКПО 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.С. Шембелян