
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
28 січня 2022 рокум. Ужгород№ 260/7851/21
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Дору Ю.Ю., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради у якому просить: визнати протиправною відмову, оформлену листом Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради від 30.11.2021 № 1926/0/83-21; стягнути з відповідача: Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради Код ЄДРПОУ: 03192980 на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) недоотриману разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік як особі учаснику бойових дій у розмірі 7 354 гривень 00 копійок; стягнути з відповідача: Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради Код ЄДРПОУ: 03192980 на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 2 500 гривень 00 копійок..
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
26 січня 2022 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву та клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду.
Відповідно до вимог ч.13 ст. 171 КАС України передбачено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Розглянувши матеріали адміністративної справи судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України з наступних підстав.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод та законних інтересів. Відтак законодавець передбачив, що в разі, якщо особа не знала про допущене порушення, але з певної дати повинна була про нього дізнатись, перебіг строку обчислюється саме з моменту, коли особа повинна була дізнатись про відповідне порушення її прав.
Спірні виплати учасникам бойових дій гарантовані ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-XII від 22.10.1993. Такі виплати мають регулярний характер та виплачуються один раз на рік, тому про порушення своїх прав позивач міг дізнатись при отриманні щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Аналогічна правова позиція у постановах Верховного Суду від 18 листопада 2020 року по справі № 380/5202/20, від 11 листопада 2021 року по справі №260/611/21.
Так, в тексті позовної заяви позивач особисто заявляє, що спірні виплати отримав в травні 2021 року, про що у заяві також вказує відповідач - 07.05.2021 року як дату отримання позивачем виплати.
Судом встановлено, що позивач 03.11.2021 року звертався до відповіча, а тому вважає, що отримавши відповідь має право на звернення до суду.
Суд вказує, що Отримавши допомогу у травні 2021 року, позивач впродовж 6 місяців з моменту отримання допомоги щодо вирішення питання щодо перерахунку отриманої суми грошової допомоги, про яку вона вказує у позові, не вчиняла ніяких дій . Вказане є обставиною пропуску строку без поважних причин. При цьому, отримання позивачем листа відповідача від 30.11.2021 року №1926 у відповідь на свою заяву не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов`язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку.
Разом з тим, з даною позовною заявою ОСОБА_1 звернувся до суду тільки 20 грудня 2021 року, тобто з пропуском встановлено 6-місячного строку звернення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Зазначене також кореспондується з вимогами ч. 6 ст. 161 КАС України, згідно з якими у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Разом з позовом позивач заяву про поновлення строків звернення до суду з обґрунтуванням поважності причин пропуску таких не подав.
За таких обставин, згідно з вимогами ст. 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати заявнику строк для усунення вказаних недоліків шляхом подачі до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності пропуску цього строку.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії – залишити без руху і встановити строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви протягом десяти днів з наступного дня після отримання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.Ю.Дору