
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/10871/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулася із позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі – ГУНП у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу від 30 серпня 2021 року №302 о/с в частині звільнення майора поліції ОСОБА_1 , заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції зі служби в поліції за пунктом 4 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв`язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів з 30 серпня 2021 року, зобов`язання розглянути рапорт про призначення майора поліції ОСОБА_1 , та призначити на рівнозначну посаду у відділі поліцейської діяльності №1 (село Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції, з 31 серпня 2021 року, стягнути середньомісячний заробіток за час вимушеного прогулу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказом Національної поліції України №977 від 15 грудня 2020 року «Про організаційно-штатні зміни в Головному управлінні Національної поліції у Волинській області» затверджено Перелік змін у штатах Головного управління Національної поліції у Волинській області.
29 червня 2021 року позивачу стало відомо про можливе наступне вивільнення працівників ГУНП у Волинській області.
Так, відповідно до приписів частин шостої статті 40 КЗпП України, п.п. 3 пункту 2 частини першої статті 65, частини п`ятої статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» ОСОБА_1 скеровано рапорти про призначення на рівнозначну посаду у тому ж самому підрозділі, тобто такому, яким він став у результаті реорганізації.
Оскільки, лише 25 серпня 2021 року у зв`язку із надходженням листа ДКЗ НПУ від 12 липня 2021 року №254зі/12/4/03-2021, стало відомо, що рівнозначною посадою у реорганізованому підрозділі є посада начальника відділу поліцейської діяльності, та позивач подала рапорт про призначення до ГУНП в області.
Крім цього, у липні-серпні 2021 року позивач звернулась до відповідача з рапортами у яких повідомляла, що у зв`язку із реорганізацією або скороченням штату згідна на рівнозначну (аналогічну) посаду у відділі поліції № 1 (смт. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області.
Одночасно із попередження про можливе наступне звільнення ОСОБА_1 запропоновано вакантні посади в ГУНП та надано перелік вакантних посад.
Однак, наказом Головного управління Національної поліції у Волинській області від 30 серпня 2021 року № 302 о/с майора поліції ОСОБА_1 , заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції звільнено зі служби в поліції за пунктом 4 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв`язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів з 30 серпня 2021 року.
Вказаний наказ позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2021 року прийнято до провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні позову повністю, мотивуючи тим, що постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 року №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» на території Волинської області ліквідовано 18 районів та утворено - 4 (Луцький, Ковельський, Володимир-Волинський та Камінь-Каширський).
Зазначила, що враховуючи зміни в адміністративно-територіальному устрої Волинської області, наказом НПУ від 15 грудня 2020 року №977 «Про організаційно-штатні зміни в ГУНП у Волинській області» затверджено нову організаційно-штатну структуру територіальних (відокремлених) підрозділів поліції ГУНП (наказ набрав чинності 01 січня 2021 року).
На території області утворено 2 районні управління поліції (Луцьке районне управління, Ковельське районне управління) та 2 районні відділи поліції (Володимир-Волинський районний відділ та Камінь-Каширський районний відділ), до складу яких увійшли 7 відділень поліції, 4 відділи поліцейської діяльності та 3 сектори поліцейської діяльності з функцією прямого підпорядкування районному управлінню (відділу) поліції за територіальним розподілом.
Відповідно всі відділи та відділення ГУНП, які функціонували до 01 січня 2021 року ліквідовано, а посади у них скорочено.
Відповідно до вимог статті 68 Закону України «Про Національну поліцію», наказу Національної поліції України від 15 грудня 2020 року №977 «Про організаційно-штатні зміни в Головному управлінні Національної поліції у Волинській області», начальником ГУНП у Волинській області 29 червня 2021 року попереджено ОСОБА_2 про наступне звільнення із зазначенням причин, а саме у зв`язку зі скороченням штатів згідно з пунктом 4 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», 29 серпня 2021 року.
З вказаним попередженням про наступне звільнення позивач був ознайомлений 29 червня 2021 року, про що свідчить особистий підпис позивача на цьому документі.
Представник відповідача вказала, що одночасно із попередження про можливе наступне звільнення 29 червня 2021 року позивачу запропоновано вакантні посади.
В подальшому: 09 серпня 2021 року ГУНП у Волинській області додатково пропонувались посади позивачу для подальшого проходження служби, вказані пропозиції ОСОБА_1 отримала, про що свідчить її підпис.
Представник відповідача вважає, що Головним управлінням Національної поліції у Волинській області при звільненні позивача зі служби в поліції, було дотримано встановлені статями 62, 65, 68, 77 Закону України «Про Національну поліцію» вимоги, а саме:
- позивач була попереджена про можливе наступне вивільнення з 29 серпня 2021 року;
- позивачу було запропоновано наявні вакантні посади з урахуванням досвіду роботи, освітнього рівня, ставлення до виконання службових обов`язків;
- позивачем не надано згоду (не подано рапорт) на одну із запропонованих йому посад.
Представник відповідача вказала, що позивачу неодноразово пропонувалися вакантні посади з урахуванням досвіду роботи, освітнього рівня, стану здоров`я, ставлення до виконання службових обов`язків, однак останній не надав згоду на призначення, шляхом подання відповідного рапорту.
Згідно частини третьої статті 68 Закону України «Про Національну поліцію» після закінчення двомісячного строку з дня попередження про можливе подальше звільнення зі служби в поліції має бути звільнений зі служби в поліції на підставі пункту 4 частини першої статті 77 цього Закону.
Оскільки 29 серпня 2021 року (вихідний день) закінчився двохмісячний строк з моменту попередження про наступне вивільнення, позивачем не подано рапорт на жодну із запропонованих посад, ГУНП правомірно винесено наказ від 30 серпня 2021 року № 302 о/с про звільнення зі служби в поліції ОСОБА_1 за пунктом 4 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), з 30 серпня 2021 року.
Управлінням кадрового забезпечення ГУНП у Волинській області, у день видачі зазначеного наказу, підготовлено лист від 30 серпня 2021 року №3815/12/01/1-2021 з повідомленням про звільнення зі служби в поліції та про необхідність прибуття в управління кадрового забезпечення ГУНП для проведення остаточного розрахунку, отримання трудової книжки, військового квитка, обхідного листа, довідку на військовозобов`язаного, звільненого зі служби в органах Національної поліції та здати службове посвідчення і спеціальний жетон з індивідуальним номером та додано витяг наказу про звільнення позивача зі служби в поліції.
Вказаний лист та витягом з наказу ГУНП від 30 серпня 2021 року № 302 о/с ОСОБА_1 отримала 02 вересня 2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, на якому міститься особистий підпис позивача.
Також трудову книжку, обхідний лист, витяг з наказу ГУНП у Волинській області, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, на якому міститься особистий підпис позивача.
Щодо тверджень позивача про не розгляд рапортів від 01 липня 2021 року, від 09 серпня 2021 року та від 25 серпня 2021 року області про переведення її на аналогічну посаду заступника начальника відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції, відповідач зазначає, що усі перелічені рапорти розглянуті у встановленому порядку, належним чином та у строки, визначені законодавством, та підтверджується листами, що направлені на адресу позивача з відміткою про отримання та підписами.
Відповідач вважає, що приймаючи рішення про звільнення позивача зі служби в поліції, діяв обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з дотриманням норм законодавства України. Враховуючи наведене, представник відповідача просила в задоволенні адміністративного позову відмовити.
У відповіді на відзив позивач просила задовольнити позов повністю, з підстав викладених у позовній заяві.
Ухвалами Волинського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2021 року та від 12 січня 2022 року відмовлено в задоволенні клопотань позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на службі в органах МВС України та Національної поліції на різних посадах з 02 серпня 2004 року по 30 серпня 2021 року (а. с 7).
Відповідно до послужного списку ОСОБА_1 в період часу із 13 жовтня 2017 року по 06 серпня 2020 року перебувала на посаді заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції ГУНП у Волинській області.
Наказом ГУ НП у Волинській області від 25 червня 2021 року № 186 о/с «По особовому складу» на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 червня 2021 року у справі №140/3510/21, скасовано наказ ГУНП «По особовому складу» від 05 березня 2021 року № 66 о/с, в частині звільнення зі служби в поліції за пунктом 4 частини першої статті77 Закону України «Про національну поліцію» у зв`язку зі скороченням штату або проведенням організаційних заходів, майора поліції ОСОБА_1 , старшого дільничого офіцера поліції сектору превенції Маневицького відділу поліції, з 05 березня 2021 року (а. с. 34 зворот).
Наказом НПУ від 15 грудня 2020 року №977 «Про організаційно-штатні зміни в ГУНП у Волинській області» затверджено нову організаційно-штатну структуру територіальних (відокремлених) підрозділів ГУНП у Волинській області (наказ набрав чинності 01 січня 2021 року) (а. с. 109-127).
Відповідно до попередження про можливе наступне звільнення від 29 червня 2021 року ОСОБА_1 попереджено щодо можливого наступного звільнення працівників та запропоновано одну з вакантних посад в ГУНП у Волинській області (а. с. 28-29).
01 липня 2021 року позивач у зв`язку із організаційно-штатними змінами звернулась із рапортом до начальника ГУНП у Волинській області, у якому просила перевести її, заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції ГУНП у Волинській області, на аналогічну посаду середнього складу поліції заступника начальника відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області (а. с. 138).
Листом від 19 липня 2021 року за вих. № 3335/02/12/1-2021 відповідач повідомив, що посада заступника начальника відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області не є вакантною. Додатково направлено перелік всіх вакантних посад середнього складу поліції ГУНП у Волинській області, які можуть бути запропоновані (а. с. 139). Вказану відповідь на рапорт ОСОБА_1 отримала 22 липня 2021 року, про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а. с. 140).
09 серпня 2021 року ОСОБА_1 повторно звернулась із рапортом до начальника ГУНП у Волинській області з проханням перевести її на аналогічну посаду середнього складу поліції заступника начальника відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області (а. с. 141).
ГУНП у Волинській області листом від 13 серпня 2021 року № 3639/05/12/1-2021 відповідач повідомив, що згідно штатного розпису відділу поліцейської діяльності № 1 (сел.. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області, яка станом на 13 серпня 2021 року не є вакантною, у зв`язку з чим призначення на таку посаду не є можливим. Додатково направлено перелік всіх вакантних посад середнього складу поліції ГУНП у Волинській області, які можуть бути запропоновані. Також було роз`яснено, що у випадку відмови від запропонованих посад, позивача буде звільнено зі служби в поліції, в установлений законом термін за пунктом 4 частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію» (а. с. 142-143). Вказану відповідь на рапорт ОСОБА_1 отримала 19 серпня 2021 року, про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а. с. 144).
Крім того, о 12 год. 10 хв. 09 серпня 2021 року складено акт про те, що ОСОБА_1 була ознайомлена з переліком всіх вакантних посад середнього складу поліції станом на 09 серпня 2021 року, які їй пропонуються у зв`язку з організаційно-штатними змінами. Проте, ОСОБА_1 відмовилась від написання рапорту про призначення на одну із запропонованих посад (а. с. 137).
Також, 25 серпня 2021 року позивач знову звернулась до ГУНП у Волинській області з проханням перевести її на аналогічну посаду середнього складу поліції заступника начальника відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області (а. с. 145).
ГУНП у Волинській області листом від 30 серпня 2021 року № 3804/05/12/1-2021 повідомило, що згідно штатного розпису відділу поліцейської діяльності № 1 (сел.. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області, яка станом на 30 серпня 2021 року не є вакантною, у зв`язку з чим призначення на таку посаду не є можливим. Вказану відповідь на рапорт ОСОБА_1 отримала 03 вересня 2021 року, про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а. с. 148).
Рапорту ОСОБА_1 про призначення на посаду в будь-якому з територіальних підрозділів поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, які створені з 01 січня 2021 рок, або про звільнення зі служби в поліції до управління кадрового забезпечення ГУНП у Волинській області не надходило.
Враховуючи вищевикладене, з метою виконання наказу Національної поліції України від 15 грудня 2020 року №977 «Про організаційно-штатні зміни в Головному управлінні Національної поліції у Волинській області», та згідно статті 68 Закону України «Про Національну поліцію» вищевказаного працівника буде звільнено зі служби в поліції за пунктом 4 частини першої статті 77 (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) відповідно до Закону України «Про Національну поліцію».
Наказом ГУ НП у Волинській області від 30 серпня 2021 року №302 о/с «По особовому складу», звільнено зі служби в поліції майора поліції ОСОБА_1 (0109424), заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції, з 30 серпня 2021 року, за пунктом 4 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) (а. с. 151).
Вважаючи, що уповноваженим органом було протиправно прийнято наказ від 30 серпня 2021 року №302 о/с, яким було звільнено позивача з посади заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції на підставі пункту 4 (у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 30 серпня 2021 року, ОСОБА_1 звернулася до адміністративного суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частина другою статті 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина шоста статті 43 Конституції України: Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Спірні відносини регулюються Законом України від 02 липня 2015 року №580-VIІI «Про Національну поліцію», який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Порядок переміщення та переведення поліцейського визначено у частині першій статті 65 Закону України «Про Національну поліцію».
Переміщення поліцейських здійснюється:
1) на вищу посаду - у порядку просування по службі;
2) на рівнозначні посади: для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби; за ініціативою поліцейського; у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації; у разі необхідності проведення кадрової заміни в місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з визначеним строком служби); за станом здоров`я - на підставі рішення медичної комісії; з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних і особистих якостей - на підставі висновку атестації; у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри відповідно до статті 87 цього Закону;
3) на посади, нижчі ніж та, на якій перебував поліцейський: у зв`язку зі скороченням штатів або реорганізацією в разі неможливості призначення на рівнозначну посаду; за станом здоров`я - на підставі рішення медичної комісії; через службову невідповідність - на підставі висновку атестації з урахуванням професійних і особистих якостей; за ініціативою поліцейського; як виконання накладеного дисциплінарного стягнення - звільнення з посади відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України; у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри, відповідно до статті 87 цього Закону;
4) у зв`язку із зарахуванням на навчання до вищого навчального закладу із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських, на денну форму навчання, а також у разі призначення на посаду після закінчення навчання.
Таким чином, з аналізу викладеної норми чинного законодавства вбачається, що пунктом 2 частини першої статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що переміщення поліцейських здійснюється на рівнозначні посади, зокрема, у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації.
Частиною першою статті 68 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що у разі здійснення реорганізації, внаслідок якої на підставі відповідного наказу скорочуються посади в органі чи окремому підрозділі органу (закладу, установи) поліції, поліцейський, посада якого буде скорочена, має бути персонально письмово попереджений про можливе наступне звільнення зі служби в поліції за два місяці до такого звільнення.
Відповідно до частини другої статті 68 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський, посада якого скорочена, може бути призначений за його згодою з урахуванням досвіду роботи, освітнього рівня, стану здоров`я, ставлення до виконання службових обов`язків на іншу посаду в будь-якому органі (закладі, установі) поліції до закінчення двомісячного строку з дня його персонального попередження про можливе подальше звільнення зі служби в поліції відповідно до частини першої цієї статті.
Згідно з частиною третьою статті 68 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський, посада якого була скорочена і якого не призначено на іншу посаду в поліції відповідно до частини другої цієї статті, після закінчення двомісячного строку з дня попередження про можливе подальше звільнення зі служби в поліції має бути звільнений зі служби в поліції на підставі пункту 4 частини першої статті 77 цього Закону.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» на території Волинської області ліквідовано 16 районів: Володимир-Волинський, Горохівський, Іваничівський, Камінь-Каширський, Ківерцівський, Ковельський, Локачинський, Луцький, Любешівський, Любомльський, Маневицький, Ратнівський, Рожищенський, Старовижівський, Турійський, Шацький райони та утворено – 4 (Луцький, Ковельський, Володимир-Волинський та Камінь-Каширський).
Так, судом було встановлено, що наказом Національної поліції України від 15.12.2020 №977 затверджено Перелік змін у штатах Національної поліції.
Крім того, суд звертає увагу, що згідно даного наказу на території області утворено 2 районні управління поліції (Луцьке районне управління, Ковельське районне управління) та 2 районні відділи поліції (Володимир-Волинський районний відділ та Камінь-Каширський районний відділ), до складу яких увійшли 7 відділень поліції, 4 відділи поліцейської діяльності та 3 сектори поліцейської діяльності з функцією прямого підпорядкування районному управлінню (відділу) поліції за територіальним розподілом.
Відповідно всі відділи та відділення ГУНП, які функціонували до 01 січня 2021 року ліквідовано, а посади у них скорочено.
Як вбачається з штатного розпису, затвердженого наказом НПУ від 15 грудня 2020 року №977 «Про організаційно-штатні зміни в ГУНП у Волинській області» утворено Володимир-Волинський районний відділ поліції ГУНП у Волинській області, до складу якого увійшли: відділення поліції №1 (м. Нововолинськ); відділ поліцейської діяльності №1 (село Іваничі); сектор поліцейської діяльності №1 (село Локачі).
29 червня 2021 року позивач була попереджена про можливе наступне звільнення згідно з пунктом 4 (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», про що свідчить особистий підпис.
Пунктом 4 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» зазначено, що поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється, зокрема, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.
Відповідно до частини п`ятої статті 68 Закону України «Про Національну поліцію» вбачається, що переважне право на залишення на службі в поліції при реорганізації надається поліцейським з більш високими кваліфікацією та досягненнями у службовій діяльності. За рівних умов щодо кваліфікації та досягнень у службовій діяльності перевага в залишенні на службі надається особам, які мають таке право відповідно до вимог законодавства.
З викладеного вбачається, що нормами спеціального законодавства врегульовано порядок звільнення поліцейського при скороченні його посади в поліції, які передбачають, що відповідно до положень Закону України «Про Національну поліцію»:
- поліцейський має бути попереджений про наступне звільнення у зв`язку із скороченням посади;
- у зв`язку зі скороченням штатів або реорганізацією поліцейський може бути призначений на рівнозначну посаду або нижчу ніж та, на якій перебував поліцейський, за ініціативою керівника та за умови його безпосередньої згоди на таке призначення;
- посада на яку може бути призначений поліцейський має відповідати його досвіду роботи, освітньому рівню, він може бути переведений на іншу посаду залежно від результатів виконання покладених на нього обов`язків та своїх професійних, особистих якостей, тощо.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до частини другої статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» посада вважається вищою, якщо за цією посадою (штатним розписом) передбачено вище спеціальне звання поліцейського.
Тобто, законодавцем визначено єдиний критерій рівнозначної посади в органах поліції, а саме рівнозначна по спеціальному званню поліції.
Отже, виходячи з аналізу вищевикладеного в сукупності, суд приходить до висновку, що посилання позивача на норми КЗпП України щодо іншого визначення поняття «рівнозначної посади» працівників є необґрунтованим, оскільки це питання врегульоване нормами спеціального законодавства, яким є Закон України «Про Національну поліцію».
Суд зауважує, що приписами частини третьої статті 68 Закон України «Про Національну поліцію» гарантована можливість працевлаштування поліцейського в будь-якому органі (закладі, установі) поліції, з урахуванням досвіду роботи, освітнього рівня, стану здоров`я, ставлення до виконання службових обов`язків, у разі скорочення його посади. Необхідним елементом щодо призначення поліцейського на іншу посаду є його згода.
З системного аналізу вищевказаної норми Закон України «Про Національну поліцію» вбачається, що надання згоди поліцейського щодо призначення на посаду неможливе без його обізнаності із переліком усіх наявних вакантних посад, які пропонуються йому, з врахуванням критеріїв, визначених приписами даної статті.
Пропозиція усіх наявних вакантних посад є невід`ємним атрибутом належного дотримання процедури звільнення поліцейського з причин скорочення штату у разі реорганізації, в якій визначальними критеріями є досвід роботи, освітній рівень, стан здоров`я, ставлення до виконання службових обов`язків.
З аналізу матеріалів справи, судом було встановлено, що 29 червня 2021 року позивач була попереджена про можливе наступне звільнення згідно з пунктом 4 (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».
01 липня 2021 року позивач у зв`язку із організаційно-штатними змінами звернулась із рапортом до начальника ГУНП у Волинській області, у якому просила перевести її, заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції ГУНП у Волинській області, на аналогічну посаду середнього складу поліції заступника начальника відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області (а. с. 138).
Відповідач повідомив, що посада середнього складу поліції заступника начальника відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області не є вакантною, та було запропоновано усі наявні вакантні посади в ГУНП у Волинській області (а. с. 36).
19 липня 2021 року за вих. № 3335/02/12/1-2021 відповідач повідомив, що посада заступника начальника відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області. Додатково направлено перелік всіх вакантних посад середнього складу поліції ГУНП у Волинській області, які можуть бути запропоновані (а. с. 139). Вказану відповідь на рапорт ОСОБА_1 отримала 22 липня 2021 року, про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а. с. 140).
09 серпня 2021 року ОСОБА_1 повторно звернулась із рапортом до начальника ГУНП у Волинській області з проханням перевести її на аналогічну посаду середнього складу поліції заступника начальника відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області (а. с. 141).
ГУНП у Волинській області листом від 13 серпня 2021 року № 3639/05/12/1-2021 відповідач повідомив, що згідно штатного розпису відділу поліцейської діяльності № 1 (сел.. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області, яка станом на 13 серпня 2021 року не є вакантною, у зв`язку з чим призначення на таку посаду не є можливим. Додатково направлено перелік всіх вакантних посад середнього складу поліції ГУНП у Волинській області, які можуть бути запропоновані. Також було роз`яснено, що у випадку відмови від запропонованих посад, позивача буде звільнено зі служби в поліції, в установлений законом термін за пунктом 4 частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію» (а. с. 142-143). Вказану відповідь на рапорт ОСОБА_1 отримала 19 серпня 2021 року, про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а. с. 144).
Крім того, о 12 год. 10 хв. 09 серпня 2021 року складено акт про те, що ОСОБА_1 була ознайомлена з переліком всіх вакантних посад середнього складу поліції станом на 09 серпня 2021 року, які їй пропонуються у зв`язку з організаційно-штатними змінами. Проте, ОСОБА_1 відмовилась від написання рапорту про призначення на одну із запропонованих посад (а. с. 137).
Також, 25 серпня 2021 року позивач знову звернулась до ГУНП у Волинській області з проханням перевести її на аналогічну посаду середнього складу поліції заступника начальника відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області (а. с. 145).
ГУНП у Волинській області листом від 30 серпня 2021 року № 3804/05/12/1-2021 відповідач повідомив, що згідно штатного розпису відділу поліцейської діяльності № 1 (сел.. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області, яка станом на 30 серпня 2021 року не є вакантною, у зв`язку з чим призначення на таку посаду не є можливим. Вказану відповідь на рапорт ОСОБА_1 отримала 03 вересня 2021 року, про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а. с. 148).
Тобто, виходячи з вищевикладених обставин, суд приходить до висновку, що при звільненні позивача зі служби в поліції, Національною поліцією України, було дотримано встановлені статтями 62, 65, 68, 77 Закону України «Про Національну поліцію» вимоги, а саме:
- позивач був попереджений про наступне звільнення з 29 червня 2021 року;
- позивачу було запропоновано наявні вакантні посади в ГУНП у Волинській області;
- позивач рапортом не надала згоду на призначення на запропоновані посади, у зв`язку з тим, що вони не відносяться до рівнозначних посад.
Крім того, листом Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України від 12 серпня 2021 року №254зі/12/4/03-2021 розглянуто запит ОСОБА_1 щодо надання інформації про рівнозначну посаду заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції у штаті Відділу поліцейської діяльності № 1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області та повідомлено наступне. Відповідно до частини другої статті 65 Закону України «Про Національну поліцію України» посада вважається вищою, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачене вище спеціальне звання поліції. Так, за посадою заступника начальника Любешівського відділення поліції до його реорганізації в грудні 2020 року було встановлено граничне спеціальне звання майор поліції, рівнозначними будуть всі посади з граничним спеціальним званням майор поліції. У відділі поліцейської діяльності це буде єдина посада – начальник відділу (а. с. 146).
Таким чином, підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що порядок залишення на роботі у разі реорганізації, зміни штатного розпису поліції врегульовано спеціальною нормою - статтею 68 Закону України «Про Національну поліцію», яка і підлягає застосуванню при розгляді даної категорії спору.
Суд вважає, що уповноважений орган виконав свій обов`язок щодо надання переліку вакантних посад в ГУНП у Волинській області, при цьому, сам факт надання такого переліку посад позивачем не заперечується, а в матеріалах справи наявні докази про ознайомлення із вакантними посадами та не надання згоди на призначення на запропоновані посади.
Таким чином, керуючись вищевикладеним в сукупності, суд приходить до висновку, що відповідач звільняючи з посади заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції майора поліції ОСОБА_1 на підставі пункту 4 (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», з 30 серпня 2021 року керувався та діяв у межах передбачених чинним законодавством України.
Також, оскільки суд дійшов висновку, що наказ ГУНП у Волинській області №302 о/с від 30 серпня 2021 року в частині звільнення зі служби в поліції ОСОБА_1 , заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції є неправомірним та підлягає скасуванню, відтак похідні позовні вимоги позивача про зобов`язання розглянути рапорт про призначення на рівнозначну посаду та щодо стягнення середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу також не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
При цьому, суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 06.09.2005; пункт 89), «Проніна проти України» (заява №63566/00; 18.07.2006; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10.02.2010; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; 09.12.1994, пункт 29).
Згідно з частиною першою статті 9, статті 72, частин 1, 2, 5 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
А тому, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати в цьому випадку стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Національної поліції у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 11, ідентифікаційний код юридичної особи 40108604).
Суддя Ф.А. Волдінер