Рішення № 103139394, 24.01.2022, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2022
Номер справи
140/13180/21
Номер документу
103139394
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/13180/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луцькавтодор-Сервіс» до Державного підприємства «Служба місцевих автомобільних доріг» про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Луцькавтодор-Сервіс» звернулось з позовом до Державного підприємства «Служба місцевих автомобільних доріг» про визнання протиправним та скасування рішення тендерного комітету Державного підприємства «Служба місцевих автомобільних доріг», оформленого протоколом №249 від 23.09.2021 про відхилення тендерної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «Луцькавтодор-Сервіс» за процедурою закупівлі «Капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення С 030314 Пустомити-Мирне Горохівського району Волинської області», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі уповноваженого органу за №UA-2021-05-12-013677-b.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 23.09.2021 згідно з протоколом засідання тендерним комітетом ДП «Служба місцевих автомобільних доріг» було відхилено пропозицію ТзОВ «Луцькавтодор-Сервіс». Підставою для відхилення цієї пропозиції стало те, що тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, оскільки позивачем не додано дозволу Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, якщо його отримання передбачено чинним законодавством.

Позивач вважає рішення тендерного комітету про відхилення пропозиції ТзОВ «Луцькавтодор-Сервіс» необґрунтованим і протиправним, оскільки пунктом 3 Розділу 2 «Інша інформація. Інші документи від учасника» Додатку 1 до Тендерної документації з врахуванням змін, затверджених згідно рішення тендерного комітету протокол № 73 від 28.05.2021, що викладено відповідачем у файловому документі «Додаток_1_Кваліфікаційні_критерії_Пустомити-Мирне нова редакція.dос» та «зміни 28.05.2021», визначено перелік документів (дозволів, ліцензій, сертифікатів тощо), які Учасник має надати щодо підтвердження здійснення своєї основної діяльності:

Скан-копію ліцензії на право займатися відповідною діяльністю з переліком видів робіт провадження будівельної діяльності, якщо отримання дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законодавством;

Дозвіл Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, якщо його отримання передбачено чинним законодавством;

Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці;

Сертифікат ISO 9001:2015 «Системи управління якістю. Вимоги (щодо будівництва автомобільних доріг, виданий учаснику)».

Аналізуючи цей пункт тендерної документації можна зробити висновок, що відповідач поряд з вимогою надання дозволів Держпраці (без чіткого їх переліку), допускав подання учасниками Декларацій відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Таким чином, згідно процитованого пункту Додатку № 1 Тендерної документації відповідач без чітко визначеного переліку документів та випадків, коли вони вимагаються, вимагав надання Дозволу Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, якщо його отримання передбачено чинним законодавством, та Декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Така невизначеність у тендерній документації та у випадках, коли чинним законодавством встановлюється вимога надання дозволів Держпраці, а коли Декларацій відповідності, спровокувала помилкові висновки відповідача щодо нібито відсутності цих документів у складі тендерної пропозиції позивача та нібито її невідповідність вимогам тендерної документації.

З моменту затвердження Порядку № 1107 до нього в різний час відповідними постановами Кабінету Міністрів України вносились зміни й доповнення, а також сам Порядок неодноразово викладався у новій редакції.

Так, зокрема Додаток № 2 Порядку № 1107 в чинній на сьогоднішній день редакції від 10.03.2021 дійсно встановлює Перелік видів робіт підвищеної небезпеки, що виконуються на підставі дозволу Держпраці (Група А), та Перелік видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці (Група Б).

Саме на цю редакцію Додатку № 2 Порядку № 1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77) посилається відповідач в оскаржуваному рішенні, відхиляючи тендерну пропозицію позивача, але не враховує, що в такій редакції цей Додаток № 2 Порядку № 1107 застосовується лише з 10.03.2021, і що видані до набрання ним чинності дозвільні документи є чинними.

До того часу діяв Додаток № 2 «Перелік видів робіт підвищеної небезпеки» Порядку № 1107 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 № 207 із змінами, який не відносив лісосічні роботи, трелювання, транспортування та сплав лісу до робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу Держпраці, а Додатком № 6 передбачав виконання цих видів робіт підвищеної небезпеки на підставі Декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Відповідач не врахував наявність та подання позивачем Декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці від 04.12.2020 (реєстр. № 590 від 10.12.2020) на виконання цих видів робіт підвищеної небезпеки, а також не дослідив, що положення Порядку № 1107 встановлювали вимогу про отримання дозволу Держпраці на цей вид робіт лише з 10.03.2021, коли Додаток № 2 Порядку № 1107 був викладений у новій редакції.

Виходячи із вищевикладеного, у відповідача були відсутні підстави стверджувати про невідповідність тендерної пропозиції позивача і відхиляти її через нібито відсутність дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки лісосічні роботи, трелювання та сплав лісу, що зазначений у пункті 15 групі А додатка 2 до Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77), оскільки на момент подання тендерної пропозиції у позивача була діюча Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці від 04.12.2020 (реєстр. № 590 від 10.12.2020), що дозволяє позивачу виконувати дані види робіт підвищеної небезпеки, яка в силу п. 3 Постанови КМУ від 03.02.2021 № 77 «Про затвердження переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» є чинною відповідно до вимог чинного законодавства України.

З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити в повній мірі.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що після детального розгляду документів тендерної пропозиції ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс», завантажених в електронній системі закупівель щодо відповідності кваліфікаційним критеріям та іншим вимогам тендерної документації було встановлено, що тендерна пропозиція учасника не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, а саме, пунктом 3 розділу 2 додатку 1 Документації вимагається, зокрема, дозвіл Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, якщо його отримання передбачено чинним законодавством.

Технічним завданням (Додатком № 2 Документації) передбачено, виконання зокрема:

- Трелювання деревини на відстань до 300 м тракторами потужністю 79 кВт [108 к.с.], діаметр стовбурів до 20 см;

- Навантаження будівельного сміття в транспортні засоби екскаватором одноківшевим, місткість ковша 0,5 M3;

- Розробка ґрунту у резерві екскаватором Komatsu PW 170 ES-6, місткість ковша 0, 8 M3 з навантаженням у транспортні засоби, ґрунт І групи.

Додатком 2 до порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 передбачено види робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу, зокрема, Група А:

7. Роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо).

15. Лісосічні роботи, трелювання, транспортування та сплав лісу, у тому числі: лісогосподарські, лісозаготівельні та лісотранспортні роботи на забруднених радіонуклідами територіях.

20. Вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів.

У складі тендерної пропозиції позивача містився дозвіл № 068.18.07, відповідно до якого Учаснику дозволяється виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: 1. Зведення, монтаж і демонтаж будинків, споруд, зміцнення їх аварійних частин; та дозвіл 540.12.07.-42-11-щодо технічного обслуговування машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

Разом з тим, у складі пропозиції позивача відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу, зокрема, Група А -15. Лісосічні роботи, трелювання, транспортування та сплав лісу, у тому числі: лісогосподарські, лісозаготівельні та лісотранспортні роботи на забруднених радіонуклідами територіях, а саме щодо трелювання деревини на відстань до 300 м тракторами потужністю 79 кВт [108 к.с.], діаметр стовбурів до 20 см.

Крім того, відповідач вказав, що Постійно діюча адміністративна колегія з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель Антимонопольного комітету України підтримала позицію відповідача як Замовника та у рішенні № 23296-р/пк-пз від 13.10.2021 відмовила товариству з обмеженою відповідальністю «Луцькавтодор-Сервіс» у задоволенні його скарги від 30.09.2021 № UA-2021-05-12-013677-b.с5.

Таким чином, рішення щодо відхилення тендерної пропозиції позивача є законними, обґрунтованим та відповідає принципам здійснення публічних закупівель.

З урахуванням вказаного просить в задоволенні позову відмовити повністю.

15.12.2021 ТзОВ «Луцькавтодор-Сервіс» подало до суду відповідь на відзив, відповідно до якої просив задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.

22.12.2021 від ДП «Служба місцевих автомобільних доріг» до суду надійшли заперечення проти відповіді на відзив, в яких останнє заперечило проти задоволення позовних вимог, з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

ТзОВ «Луцькавтодор-Сервіс» зареєстроване як юридична особа 27.09.2007, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формування. Основним видом діяльності товариства за кодом КВЕД 42.11 Будівництво доріг і автострад.

12.05.2021 ДП «Служба місцевих автомобільних доріг» на веб-порталі «Рrozorro» оприлюднило оголошення про проведення відкритих торгів UA-2021-05-12-013677-b, відповідно до якого предметом закупівлі є капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення С 030214 Пустомити-Мирне Горохівського району Волинської області за кодом класифікатора предмета закупівлі ДК 021:2015:45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь.

Рішенням тендерного комітету ДП «Служба місцевих автомобільних доріг» протокол №48 від 12.05.2021 затверджено тендерну документацію по процедурі відкриті торги на закупівлю робіт: капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення С 030214 Пустомити-Мирне Горохівського району Волинської області, яка також оприлюднена на веб-порталі «Рrozorro».

В межах проведення процедури відкритих торгів, оголошеної відповідачем, тендерні пропозиції подали ПП «РОСТРАНС», ТзОВ «ШЛЯХОВИК-Т», ТзОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «БУДАЛЬЯНС ГРУП», ТОВ «Данко», ТОВ «ВОЛИНЬДОРБУД», ТзОВ «Луцькавтодор-Сервіс», за результатами розгляду яких на засіданнях тендерного комітету ДП «Служба місцевих автомобільних доріг» прийнято рішення про відхилення тендерних пропозицій усіх.

Як слідує з протоколу засідання тендерного комітету від 23.09.2021 №249, підставою для відхилення тендерної пропозиції ТзОВ «Луцькавтодор-Сервіс» слугувала невідповідність тендерної пропозиції умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, оскільки у складі пропозиції ТзОВ «Луцькавтодор-Сервіс» відсутній Дозвіл Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме щодо трелювання деревини на відстань до 300 м тракторами потужністю 79 кВт [108 к.с.], діаметр стовбурів до 20 см.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади установлює Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII (далі - Закон №922-VIII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Статтею 1 Закону №922-VIII наведені такі значення термінів, що вживаються в даному Законі:

замовники - суб`єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;

послуги - будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найм (оренда), лізинг, а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт, поточний ремонт з розробленням проектної документації;

предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку;

роботи - розроблення проектної документації на об`єкти будівництва, науково-проектної документації на реставрацію пам`яток архітектури та містобудування, будівництво нових, розширення, реконструкція, капітальний ремонт та реставрація існуючих об`єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення, роботи з будівництва об`єктів з розробленням проектної документації, роботи з нормування в будівництві, геологорозвідувальні роботи, технічне переоснащення діючих підприємств та супровідні роботам послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші послуги, що включаються до кошторисної вартості робіт, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт;

тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель;

тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації;

учасник процедури закупівлі/спрощеної закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об`єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію/пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону №922-VIII замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, зокрема, оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, тендерну документацію та проект договору про закупівлю: оголошення про проведення відкритих торгів - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж.

За приписами підпункту 1 пункту 4 Розділу Х Прикінцеих та перехідних положень Закону №922-VIII утановлено, що до 1 січня 2022 року замовник може утворювати тендерний комітет (комітети) для організації та проведення процедур закупівель.

Замовник має право визначити уповноважену особу (осіб) та тендерний комітет (комітети), за умови що кожен із них буде відповідальним за організацію та проведення конкретних процедур закупівель.

Для цілей цього Закону тендерний комітет - це службові (посадові) та інші особи замовника, призначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із цим Законом.

Тендерний комітет діє на засадах колегіальності та неупередженості.

Членство в тендерному комітеті не повинно створювати конфлікт між інтересами замовника та учасника чи між інтересами учасників процедури закупівлі, наявність якого може вплинути на об`єктивність і неупередженість прийняття рішень щодо вибору переможця процедури закупівлі.

Склад тендерного комітету та положення про тендерний комітет у разі створення затверджуються рішенням замовника.

До складу тендерного комітету входять не менше п`яти осіб. У разі якщо кількість службових (посадових) осіб у штатній чисельності працівників замовника є меншою, ніж п`ять осіб, до складу тендерного комітету мають входити всі службові (посадові) особи замовника.

Керівництво роботою тендерного комітету здійснює його голова.

Голова тендерного комітету призначається замовником, організовує роботу комітету та несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій.

Не можуть входити до складу тендерного комітету та/або визначатися уповноваженими особами посадові особи та представники учасників, члени їхніх сімей, а також народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим та депутати міської, районної у місті, районної, обласної ради.

Тендерний комітет планує закупівлі, складає та затверджує річний план закупівель, здійснює вибір процедури закупівлі, проводить процедури закупівель, забезпечує рівні умови для всіх учасників, об`єктивний та чесний вибір переможця, забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом, забезпечує оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до цього Закону, здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Рішення тендерного комітету оформлюється протоколом із зазначенням дати прийняття рішення. У рішенні відображаються результати поіменного голосування членів комітету, присутніх на засіданні тендерного комітету, з кожного питання. Протокол підписується всіма членами комітету, присутніми на його засіданні. У разі відмови члена тендерного комітету підписати протокол про це зазначається у протоколі з обґрунтуванням причин відмови.

Примірне положення про тендерний комітет затверджується Уповноваженим органом.

Відповідно до частин першої та третьої статті 13 Закону №922-VIII закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги; торги з обмеженою участю; конкурентний діалог. Замовник здійснює процедури закупівлі шляхом використання електронної системи закупівель.

Частиною першою статті 20 Закону №922-VIII визначено, що відкриті торги є основною процедурою закупівлі.

Як передбачено частиною першою статті 21 Закону №922-VIII, оголошення про проведення процедури відкритих торгів безоплатно оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону.

Вимоги до тендерної документації встановлені статтею 22 Закону №922-VIII.

Так, частинами першою та другою цієї статті Закону №922-VIII передбачено, що тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об`єктом авторського права та/або суміжних прав.

У тендерній документації зазначаються такі відомості:

1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій;

2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Для об`єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону;

3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону;

4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби);

5) кількість товару та місце його поставки;

6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;

7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

8) проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов;

9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами;

10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію.

У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі;

11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій;

12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції;

13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;

14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій;

15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);

16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати);

17) прізвище, ім`я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв`язок з учасниками;

18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб`єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг;

19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

Згідно з частинами першою, другою, третьою статті 26 Закону №922-VIII тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його тендерної пропозиції із зазначенням дати та часу. Електронна система закупівель повинна забезпечити можливість подання тендерної пропозиції/пропозиції всім особам на рівних умовах.

Кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію/пропозицію (у тому числі до визначеної в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).

Отримана тендерна пропозиція/пропозиція вноситься автоматично до реєстру отриманих тендерних пропозицій/пропозицій, у якому відображається інформація про надані тендерні пропозиції/пропозиції, а саме:

1) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель;

2) найменування та ідентифікаційний код учасника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

3) дата та час подання тендерної пропозиції/пропозиції.

При цьому підстави відхилення замовником тендерних пропозицій наведені у частині першій статті 31 Закону №922-VIII, зокрема, пунктом 2 частини першої якої визначено, що такою підставою є тендерна пропозиція учасника не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі – Порядок №1107), який визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).

Як встановлено пунктом 6 Порядку №1107 (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається:

роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77;

виробникові або постачальникові машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - виробник або постачальник) - на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77, якщо інша форма оцінки його відповідності, яка є обов`язковою вимогою до нього, не встановлена технічними регламентами.

Згідно з пунктом 21 Порядку №1107 (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі Б додатка 2, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, зазначених у групі Б переліку, машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77, здійснюються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці за формою згідно з додатком 8.

Додатком 2 до Порядку №1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77) є Перелік видів робіт підвищеної небезпеки. Види робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу. Група А.

Так пунктом 15 вказаного Додатку лісосічні роботи, трелювання, транспортування та сплав лісу, у тому числі: лісогосподарські, лісозаготівельні та лісотранспортні роботи на забруднених радіонуклідами територіях віднесені до робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу, Групи А.

Водночас, пунктом 21 Порядку №1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 № 207, яка була чинна до 10.03.2021) встановлено, що виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені в додатку 6, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені в додатку 7, здійснюються роботодавцем, виробником або постачальником на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Пунктом 24 Додатку 6 до Порядку №1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 № 207, яка була чинна до 10.03.2021) лісосічні роботи, трелювання, транспортування та сплав лісу віднесені до Переліку видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Як вбачається з матеріалів справи, у складі тендерної пропозиції ТзОВ «Луцькавтодор-Сервіс» було подано архівний документ у форматі (rar) «13.Дозвільні документи.rar», у складі якого на виконання вимог Тендерної документації містяться файли з дозвільними документами, зокрема, документ у форматі pdf (Portable Document Format) під назвою «Декларація відповідності МТБ лісосочні роботи», в якій міститься Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці на лісосічні роботи, трелювання від 04.12.2020 (реєстр. № 590 від 10.12.2020).

З тексту вказаної Декларації судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Луцькавтодор-Сервіс» в особі директора ОСОБА_1 підтверджує відповідність матеріально-технічної бази та умов праці вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання таких робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації (застосування) таких машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки:

1. Лісосічні роботи, трелювання лісу (п. 24 додатку № 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки).

Відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.022.2021 № 77 «Про затвердження переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» установлено, що декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, видані до набрання чинності цією постановою, є чинними до внесення змін до таких декларацій.

Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин, Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці на лісосічні роботи, трелювання від 04.12.2020 (реєстр. № 590 від 10.12.2020), видна ТзОВ «Луцькавтодор-Сервіс», була чинною, та на підставі такої декларації позивач мав право виконувати роботи підвищеної небезпеки, в тому числі щодо трелювання деревини на відстань до 300 м тракторами потужністю 79 кВт [108 к.с.], діаметр стовбурів до 20 см. без отримання Дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2 до Порядку №1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77).

Натомість, відповідач не врахував даної обставини і відхиляючи тендерну пропозицію позивача послався на Додаток № 2 Порядку № 1107 в редакції Постанови № 77 від 03.02.2021 «Про затвердження переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», яка набрала чинності з 10.03.2021 і якою, зокрема, вносились зміни до Постанови КМУ від 26.10.2011 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки».

Стаття 58 Конституції України встановлює, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Виходячи із вищевикладеного, у відповідача були відсутні підстави стверджувати про невідповідність тендерної пропозиції позивача і відхиляти її через відсутність дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме лісосічні роботи, трелювання та сплав лісу, що зазначений у пункті 15 групи А додатка 2 до Порядку №1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77), оскільки на момент подання тендерної пропозиції у позивача була діюча Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці від 04.12.2020 (реєстр. № 590 від 10.12.2020), що дозволяє позивачу виконувати дані види робіт підвищеної небезпеки.

Більше того, відповідачем не враховано, що пунктом 3 Розділу 2 «Інша інформація. Інші документи від учасника» Додатку 1 до Тендерної документації він сам допускав і вимагав від учасників надання Декларацій відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, що й було зроблено позивачем.

Отже, висновок відповідача щодо відсутності Дозволу Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки щодо трелювання деревини на відстань до 300 м тракторами потужністю 79 кВт [108 к.с.], діаметр стовбурів до 20 см., є безпідставним, адже в товариства є діюча Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці від 04.12.2020 (реєстр. № 590 від 10.12.2020) з дозволом на виконання цих робіт підвищеної небезпеки, яка була подана в складі тендерної пропозиції і є фактично тим самим дозвільним документом в силу положень Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», який надає право на провадження певного виду господарської діяльності.

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В даному випадку відповідач не довів суду, що прийняте тендерним комітетом рішення, оформлене Протоколом № 249 засідання тендерного комітету ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» від 23.09.2021, про відхилення тендерної пропозиції ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» ґрунтується на нормах чинного законодавства; воно не може вважатися обґрунтованим, добросовісним і законним, оскільки відповідач відхилив тендерну пропозицію позивача за відсутності на те законодавчих підстав.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» підлягають задоволенню в повному обсязі.

Суд звертає увагу на те, що у пункті 29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 Справа «Руїз Торіха проти Іспанії» (серія А, №303А) суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Також згідно з пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок відповідача судовий збір в розмірі 2270,00 грн, сплачений згідно з платіжним дорученням №1713 від 11.11.2021.

Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Луцькавтодор-Сервіс» (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Дубнівська, 66, ідентифікаційний код юридичної особи 23251561) до Державного підприємства «Служба місцевих автомобільних доріг» (43016, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Данила Галицького, 14, ідентифікаційний код юридичної особи 43502576) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення тендерного комітету Державного підприємства «Служба місцевих автомобільних доріг», оформленого протоколом №249 від 23.09.2021 про відхилення тендерної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «Луцькавтодор-Сервіс» за процедурою закупівлі «Капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення С 030314 Пустомити-Мирне Горохівського району Волинської області», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі уповноваженого органу за №UA-2021-05-12-013677-b.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Луцькавтодор-Сервіс» за рахунок Державного підприємства «Служба місцевих автомобільних доріг» судовий збір в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Лозовський