
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/10600/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії, оформленого протоколом від 17 вересня 2021 року №10, щодо зайняття вакантної посади категорії «Б» - завідувача сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Волинській області; зобов`язання провести з ним співбесіду щодо заміщення вакантної посади категорії «Б» - завідувача сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Волинській області.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 28 серпня 2021 року подав передбачені законодавством документи з метою зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Волинській області, пройшов перший етап конкурсного відбору - тестування на знання законодавства, а також наступний – виконав так зване «ситуаційне завдання», після якого з ним мала відбутись співбесіда. Співбесіда була призначена на 16:00 год, але про дату та час співбесіди конкурсною комісією його було повідомлено за 1:40 год до її проведення за допомогою електронної пошти і без підтвердження про отримання позивачем вказаної інформації. Крім того, близько 16:00 год позивача по телефону було повідомлено про проведення співбесіди.
Позивач вказав, що оскільки його не було завчасно повідомлено про співбесіду, то він не зміг взяти участь у ній. У свою чергу позивач через мережу Інтернет просив конкурсну комісію повторно призначити співбесіду на будь-який інший зручний час, однак відповіді не отримав. На його заяви від 21 вересня 2021 року та 11 жовтня 2021 року на адресу конкурсної комісії Державної екологічної інспекції у Волинській області 15 жовтня 2021 року отримав повідомлення про невизначення переможця конкурсного відбору на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Волинській області та витяг з протоколу конкурсної комісії від 17 вересня 2021 року №10, рішенням якої його визнано таким, що не пройшов конкурсний відбір у зв`язку із неприбуттям для проходження співбесіди.
Позивач вважає, що конкурсною комісією його протиправно позбавлено можливості зайняття вакантної посади, а тому просив позов задовольнити (а.с.11-12).
Ухвалою судді від 23 жовтня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечив позовні вимоги та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.23-30). В обґрунтування цієї позиції вказав, що 16 вересня 2021 року відбувся конкурс на заміщення вакантної посади завідувача сектору державного ринкового нагляду. За результатами тестування на знання законодавства та за результатами розв`язання ситуаційного завдання конкурсною комісією ОСОБА_1 було допущено до наступного етапу – співбесіди. На проходження співбесіди позивач не з`явився, у зв`язку з чим конкурсна комісія вирішила визнати кандидата ОСОБА_1 таким, що не пройшов конкурсний відбір у зв`язку з неявкою для проходження співбесіди.
На доводи позивача стосовно неповідомлення його завчасно про час та дату проведення співбесіди, відповідач зауважив, що у заяві про участь у конкурсі на посаду завідувача сектору державного ринкового нагляду ОСОБА_1 вказав спосіб повідомлення йому інформації про проведення конкурсу - шляхом надсилання електронного листа на адресу електронної пошти. Іншого способу отримання інформації ОСОБА_1 не вказав. А тому 14 вересня 2021 року шляхом надсилання позивачу листа на вказану ним адресу електронної пошти повідомлено про проведення конкурсу 16 вересня 2021 року. ОСОБА_1 був обізнаний про дату проведення конкурсу, адже взяв участь у тестуванні, а також у розв`язанні ситуаційних завдань. Рішення про перенесення дати конкурсу не приймалось, а отже у позивача не було підстав вважати, що співбесіда буде проводитись в інший день, ніж у той, що йому було повідомлено за два дні до проведення конкурсу. Крім того, по завершенню розв`язання ситуаційних завдань конкурсною комісією було проінформовано кандидатів, що про результати розв`язання ситуаційних завдань та проведення співбесіди вони будуть повідомлені шляхом надсилання повідомлень на адреси електронної пошти. ОСОБА_1 на вказану ним адресу електронної пошти було надіслано лист про те, що співбесіда відбудеться 16 вересня 2021 року о 16:00 год. При цьому Порядком проведення конкурсу на зайняття посад державної служби на конкурсну комісію не покладено обов`язку дочекатись підтвердження кандидата про отримання ним електронного листа, а можливість позивача мати доступ до мережі Інтернет не залежить від конкурсної комісії.
Відповідач вважає, що інформування позивача про дату та час проведення конкурсу, в тому числі співбесіди, відбулось з дотриманням вимог Порядку проведення конкурсу у спосіб, обраний кандидатом; дії конкурсної комісії не можуть свідчити про порушення прав та інтересів позивача , зокрема, про позбавлення можливості зайняття ним вакантної посади державної служби.
Оскільки ОСОБА_1 - кандидат на зайняття посади завідувача сектору державного ринкового нагляду не з`явився для проведення співбесіди, він вважається таким, що не пройшов конкурсний відбір, а отже відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
У відповіді на відзив (а.с.93-95) позивач підтримав позовні вимоги й наголосив, що на момент надсилання повідомлення про проведення співбесіди у нього був відсутній Інтернет та посадова особа Державної екологічної інспекції у Волинській області, у чиї обов`язки входила організація конкурсного відбору, не переконалась про ознайомлення його з датою та часом призначення співбесіди.
У запереченні на відповідь на відзив (а.с.96-97) відповідач зауважив, що доводи позивача побудовані на припущеннях, які не мають документального підтвердження та правового обґрунтування і не спростовують аргументи, наведені у відзиві на позов.
Перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини.
Наказом Державної екологічної інспекції у Волинській області від 12 серпня 2021 року №152 оголошено конкурс на зайняття державної служби категорії «Б» у Державній екологічній інспекції у Волинській області, зокрема, на посаду завідувача сектору державного ринкового нагляду на час перебування основного працівника у відпустці по догляду за дитиною до трьохрічного віку (а.с.46). Пунктом 2 цього наказу затверджено Умови проведення конкурсу (а.с.47-51).
28 серпня 2021 року ОСОБА_1 через Єдиний портал вакансій державної служби подав заяву про участь у конкурсі на посаду завідувача сектору державного ринкового нагляду (а.с.56).
14 вересня 2021 року ОСОБА_1 на його електронну адресу відповідачем направлено повідомлення про те, що конкурс на посаду державної служби категорії «Б» завідувача сектору державного ринкового нагляду відбудеться 16 вересня 2021 року о 10:00 год (а.с.60).
16 вересня 2021 року в Державній екологічній інспекції у Волинській області відбувся конкурс на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і за результатами проведення тестування та розв`язання ситуаційного завдання ОСОБА_1 допущено до наступного етапу конкурсного відбору – співбесіди.
16 вересня 2021 року відповідач на електронну адресу позивача надіслав повідомлення про те, що співбесіда на вказану посаду відбудеться 16 вересня 2021 року о 16:00 год (а.с.81).
Відповідно до протоколу засідання конкурсної комісії Державної екологічної інспекції у Волинській області від 17 вересня 2021 року №10 ОСОБА_2 , кандидата на посаду завідувача сектору державного ринкового нагляду, у зв`язку з неявкою для проходження співбесіди визнано таким, що не пройшов конкурсний відбір (а.с.82-90).
Згідно з наказом Державної екологічної інспекції у Волинській області від 22 вересня 2021 року №178 переможця на зайняття посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору державного ринкового нагляду на час відпустки по догляду за дитиною до трьох років основного працівника не визначено (а.с.91).
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Преамбулою Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII) визначено, що цей Закон визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.
Відповідно до частини першої статті 3 цього Закону визначено, що він регулює відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.
Як встановлено частиною другою статті 5 Закону №889-VIII, відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.
Частиною першою статті 22 Закону також установлено, що з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов`язки, проводиться конкурс на зайняття посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Як обумовлено частиною третьою статті 22 Закону №889-VIII, порядок проведення конкурсу визначає зокрема: 1) умови проведення конкурсу; 2) вимоги щодо оприлюднення інформації про посади державної служби та оголошення про проведення конкурсу; 3) склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії; 4) порядок прийняття та розгляду інформації для участі в конкурсі; 5) етапи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби та порядок їх проведення; 6) методи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №246 затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок №246).
Положення Порядку №246 (тут і надалі в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2017 року №648) уточнюють і деталізують відповідні норми Закону №889-VIII, зокрема визначають процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби (далі – конкурс).
Пунктом 6 Порядку №246 передбачено, що конкурс проводиться такими етапами: 1) прийняття рішення про оголошення конкурсу; 2) оприлюднення оголошення про проведення конкурсу; 3) прийняття документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі; 4) перевірка поданих документів на відповідність установленим законом вимогам; 5) проведення тестування та визначення його результатів; 6) розв`язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (у випадках, передбачених цим Порядком); 7) проведення співбесіди та визначення її результатів; 8) проведення підрахунку результатів конкурсу та визначення переможця конкурсу і другого за результатами конкурсу кандидата; 9) оприлюднення результатів конкурсу.
За змістом частин першої, другої статті 23 Закону №889-VIII оголошення разом з інформацією про проведення конкурсу оприлюднюється на Єдиному порталі вакансій державної служби відповідно до цього Закону і Порядку проведення конкурсу, а також може оприлюднюватися на веб-сайті державного органу, у якому оголошено конкурс (за наявності), та інших веб-сайтах. Рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади державної служби» приймає суб`єкт призначення, на посади державної служби категорій «Б» і «В» - керівник державної служби відповідно до цього Закону. Суб`єкт призначення або керівник державної служби забезпечує оприлюднення та передачу центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови в електронній формі не пізніше наступного робочого дня з дня підписання відповідного наказу (розпорядження).
Стаття 25 Закону №889-VIII визначає вимоги щодо інформації, яку необхідно подати для участі у конкурсі. Так особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає в установленому порядку до конкурсної комісії таку інформацію: 1) реквізити документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; 2) заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади державної служби, до якої додається резюме за формою, визначеною Кабінетом Міністрів України; 3) заяву, в якій повідомляє, що до неї не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади», та надає згоду на проходження перевірки та на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до зазначеного Закону; 4) підтвердження наявності відповідного ступеня вищої освіти; 5) копію Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою (витяг з реєстру Державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою), що підтверджує рівень володіння державною мовою, визначений Національною комісією зі стандартів державної мови; 6) відомості про стаж роботи, стаж державної служби (за наявності), досвід роботи на відповідних посадах згідно з вимогами, передбаченими статтею 20 цього Закону, та іншими умовами конкурсу.
Абзацом одинадцятим частини першої статті 25 Закону №889-VIII встановлено, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, несе персональну відповідальність за достовірність наданої інформації.
Як установлено підпунктом 1 пункту 19 Порядку №246, особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає Комісії або конкурсній комісії через Єдиний портал вакансій державної служби таку інформацію заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади за формою згідно з додатком 2.
Проведення тестування, розв`язання ситуаційних завдань та проведення співбесід, у тому числі з метою визначення суб`єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу, здійснюються за фізичної присутності кандидата у Центрі оцінювання (у випадках, передбачених цим Порядком), державному органі, в якому проводиться конкурс, чи іншому відповідно обладнаному приміщенні, визначеному суб`єктом призначення або керівником державної служби (пункт 6-1 Порядку №246).
Абзацом шостим пункту 26 Порядку №246 визначено, що про дату і час, передбачений для тестування всіх кандидатів, їм повідомляється в порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку, не пізніше ніж за один робочий день до початку проходження такого тестування.
Згідно з абзацом одинадцятим пункту 17 Порядку №246 повідомлення кандидата може здійснюватися одним із доступних способів, який обраний кандидатом, зокрема засобами телекомунікаційного зв`язку.
Тестування на знання законодавства проводиться з метою визначення рівня знань Конституції України, законодавства про державну службу, антикорупційного та іншого законодавства (пункт 28 Порядку №246).
Відповідно до пунктів 33-34 Порядку №246 загальний час для проведення тестування повинен становити не більше 40 хвилин. Після закінчення кандидатом проходження тестування або після закінчення часу, відведеного для його проведення, здійснюється автоматичне визначення результатів тестування за допомогою програмного забезпечення. За результатами тестування формується звіт, який роздруковується та підписується кандидатом, після чого передається адміністратору.
Кандидати, які за результатами відповідного виду тестування набрали 0 балів, а також кандидати, які не розпочали тестування протягом часу, передбаченого для тестування всіх кандидатів, або не засвідчили звіт про результати тестування на знання законодавства, проведеного дистанційно, шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису, вважаються такими, що не пройшли конкурс. Такі кандидати не допускаються до чергового етапу конкурсу. Кандидати, які набрали 1 або 2 бали, вважаються такими, що пройшли тестування (пункт 39 Порядку №246).
Про дату і час проведення розв`язання ситуаційних завдань (у разі їх розв`язання) та/або співбесіди кандидатів інформують на попередньому етапі конкурсу або не пізніше ніж за один робочий день до початку проходження відповідного етапу конкурсу одним із доступних способів, обраним кандидатом, зокрема засобами телекомунікаційного зв`язку (пункт 40 Порядку №246).
Відповідно до пункту 49 Порядку №246 кандидати, які під час розв`язання ситуаційного завдання отримали середній бал менш як 0,5 за однією з вимог, а також кандидати, які не з`явилися для розв`язання ситуаційних завдань, вважаються такими, що не пройшли конкурс. Такі кандидати не допускаються до розв`язання наступного ситуаційного завдання та чергового етапу конкурсу. Результати розв`язання ситуаційного завдання відображаються у протоколі засідання Комісії або конкурсної комісії та повідомляються кандидатам. Про результати розв`язання ситуаційних завдань та допущення/недопущення до наступного етапу конкурсу спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, повідомляє кандидатам в порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку.
Співбесіда проводиться з метою оцінки відповідності професійної компетентності кандидата встановленим вимогам, які не були оцінені на попередніх етапах конкурсу, а також вимозі «Доброчесність та дотримання правил етичної поведінки» для кандидатів на посади державної служби категорії «А». Час для проведення співбесіди з кандидатом визначає Комісія або конкурсна комісія. До визначеного часу для проходження співбесіди не враховується час перерви, наданої особам з інвалідністю як розумне пристосування, про що зазначається у протоколі засідання відповідної комісії (пункт 50 Порядку №246).
Співбесіду проводить Комісія або конкурсна комісія, а також особи, які залучені до її роботи (пункт 51 Порядку №246).
Результати проведення співбесіди відображаються у протоколі засідання Комісії або конкурсної комісії та повідомляються кандидатам. Про результати проведення співбесіди спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, повідомляє кандидатам в порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку (абзац п`ятий пункту 53 Порядку №246).
Після проведення співбесіди суб`єкт призначення або керівник державної служби приймає рішення про визначення переможця (переможців) конкурсу або про його (їх) відсутність. Зазначене рішення оформлюється шляхом видання наказу (розпорядження) або протокольного рішення (пункт 59 Порядку №246).
Згідно з частинами першою, другою статті 28 Закону №889-VIII рішенням Комісії або конкурсної комісії визначаються кандидатури на зайняття посад державної служби, які набрали найбільшу загальну кількість балів за результатами складання загального рейтингу кандидатів (не більше трьох на одну посаду), для вибору суб`єктом призначення або керівником державної служби переможця конкурсу. Результатами конкурсу є визначення суб`єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу. Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується присутніми на засіданні членами комісії, не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після його проведення і зберігається в державному органі, в якому проводився конкурс, протягом трьох років.
Аналіз наведених приписів вказує на те, що під час проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців всі його учасники зобов`язані дотримуватись чітко визначеного порядку.
Кандидат, якого не визначено переможцем конкурсу, має право оскаржити рішення Комісії або конкурсної комісії до суду з підстав порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати. Оскарження рішення Комісії або конкурсної комісії не зупиняє призначення переможця конкурсу на відповідну посаду державної служби (частина шоста статті 28 Закону №889-VIII).
Позивач підставою визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії Державної екологічної інспекції у Волинській області, оформленого протоколом від 17 вересня 2021 року №10, щодо зайняття вакантної посади категорії «Б» - завідувача сектору державного ринкового нагляду вважає невчасне його повідомлення про дату, час та місце проведення співбесіди.
Перевіряючи доводи сторін, судом встановлено, що 14 вересня 2021 року відповідачем на електронну пошту ОСОБА_1 , зазначену у заяві про допуск до участі в конкурсі від 28 серпня 2021 року (а.с.56), було направлено повідомлення про проведення конкурсу на посаду державної служби категорії «Б» - завідувача сектору державного ринкового нагляду 16 вересня 2021 року о 10:00 год в приміщенні Державної екологічної інспекції у Волинській області (а.с.60).
Таким чином, відповідачем було повідомлено позивача про те, що конкурс на вказану посаду буде проведено в один робочий день, а саме 16 вересня 2021 року. При цьому норми чинного законодавства не містять зборони щодо проведення в один день декількох етапів конкурсу. Тому підстави вважати, що конкурсний відбір проводитиметься за всіма передбаченими етапами триваліше, позивач не мав.
Як видно з протоколу №10 засідання конкурсної комісії Державної екологічної інспекції у Волинській області, який 17 вересня 2021 року підписано усіма членами конкурсної комісії (відповідно до статті 28 Закону №889-VIII), за результатами проведеного тестування ОСОБА_1 відповів правильно на 38 питань, у зв`язку з чим був допущений до наступного етапу конкурсу - розв`язання ситуаційних завдань. За результатами розв`язання ситуаційного завдання кандидатів на посаду завідувача сектору державного ринкового нагляду на час відпустки по догляду за дитиною до трьох років основного працівника допущено до наступного етапу конкурсного відбору – співбесіди та повідомлено, що про результати розв`язання ситуаційних завдань і проведення співбесіди їх буде повідомлено шляхом надсилання повідомлень електронною поштою.
Так 16 вересня 2021 року о 14:20 год відповідач на електронну пошту позивача, яка була зазначена ним у заяві про допуск до участі в конкурсі від 28 серпня 2021 року, надіслав повідомлення про те, що співбесіда на посаду державної служби категорії «Б» завідувача сектору державного ринкового нагляду відбудеться 16 вересня 2021 року о 16:00 год.
Суд звертає увагу, що у заяві про допуск до участі в конкурсі на зайняття посади за формою згідно з додатком 2 у відповідному рядку кандидат зазначає спосіб повідомлення йому інформації про проведення конкурсу. При цьому форма заяви окрім надсилання електронного листа на зазначену адресу електронної пошти надає можливість особі зазначити також інший доступний для неї спосіб інформування про проведення конкурсу. Тим самим кандидат самостійно визначає, яким чином конкурсна комісія зобов`язана його сповіщати про проведення конкурсу.
Вимоги про повідомлення кандидата одним із доступних способів, який ним обраний (зокрема засобами телекомунікаційного зв`язку), передбачені пунктом 17 (йдеться про повідомлення про зміну дати проведення конкурсу), пунктом 26 (стосується повідомлення про дату, час тестування), пунктом 49 (щодо повідомлення про результати розв`язання ситуаційних завдань та допущення/недопущення до наступного етапу конкурсу), пунктом 51-1 (щодо повідомлення про перенесення дати проведення співбесіди дистанційно) Порядку №246.
ОСОБА_1 у заяві про допуск до участі в конкурсі від 28 серпня 2021 року (а.с.56) самостійно зазначив про надсилання йому інформації про проведення конкурсу шляхом надсилання електронного листа на зазначену у заяві адресу електронної пошти.
При цьому суд вважає безпідставним твердження позивача про те, що шаблон заяви на адресу конкурсних комісій задля участі у відборах на зайняття вакантних посад державної служби на сайті Національного агентства України з питань державної служби створений та побудований так, що автоматично зазначає електронну адресу кандидата на зайняття вакантної посади державної служби задля зворотного зв`язку, незважаючи на зазначення інших засобів зв`язку. Із заяви позивача про допуск до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади від 28 серпня 2021 року видно, що графа, у якій пропонувалось також вказати інший доступний спосіб повідомлення, позивачем не заповнена.
Отже, відповідач правомірно повідомив позивача про наступний етап конкурсу – проведення співбесіди – шляхом надсилання листа на електронну адресу позивача, яку він зазначив у заяві.
Суд погоджується з твердженнями позивача про відсутність у нього обов`язку постійно перевіряти повідомлення, які приходять йому на його електронну адресу, та постійно перебувати у мережі Інтернет. Разом з тим, особа, яка виявила бажання взяти участь у конкурсі, має виявляти належну зацікавленість до проведення усіх етапів такого конкурсу, що в контексті спірних правовідносин означає реагувати на повідомлення кадрової служби відповідача у той спосіб, про який він вказав у своїй заяві. При цьому обов`язок інформувати кандидата в інший спосіб, ніж у той, що він повідомив конкурсну комісію письмово, у відповідача відсутній. У розглядуваному випадку про інші доступні способи інформування позивач конкурсну комісію не повідомляв, а тому відсутні підстави вважати про порушення відповідачем прав позивача під час проходження ним конкурсного відбору. Невчасне ознайомлення із листом про дату, час та місце проведення співбесіди, враховуючи те, що позивачем було зазначено саме такий спосіб інформування про конкурс, не може бути підставою для встановлення факту допущення відповідачем порушень умов або порядку проведення конкурсу, які б могли вплинути на його результати.
Те, що працівником відповідача також було здійснено телефонний дзвінок позивачу з метою повідомлення його про співбесіду не змінює висновків суду, а лише може вказувати на те, що відповідач упевнювався, чи прибув кандидат на співбесіду. Водночас позивач не висловлював прохання відтермінувати проведення співбесіди з наданням йому можливості прибути у приміщення, де така проводилася, а лише о 23:53 год 16 вересня 2021 року направив лист з проханням призначити співбесіду на інший час.
Аргументи позивача про неотримання відповіді на зазначену заяву про повторне проведення співбесіди не впливають на результати проведеного конкурсу, оскільки неприбуття кандидата на співбесіду не є підставою для неприйняття рішення за результатами конкурсу.
Пунктом 1 частини першої статті 30 Закону №889-VIII встановлено, що повторний конкурс проводиться у разі встановлення факту порушення умов та/або порядку проведення конкурсу, яке могло істотно вплинути на його результати.
У випадках, передбачених пунктом 1 частини першої цієї статті, суб`єкт призначення протягом 10 календарних днів з дня виявлення ним такого порушення або набрання законної сили відповідним рішенням суду приймає рішення про проведення повторного конкурсу (частина друга статті 30 Закону).
Частинами першої та другої статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За встановлених обставин та з урахуванням наведених вище положень нормативно-правових актів, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що порушення умов та/або порядку проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Волинській області на час перебування основного працівника у відпустці по догляду за дитиною до трьохрічного віку відповідачем не допущено, а позивачем суб`єктивно та хибно оцінено умови та порядок проведення конкурсу.
Таким чином, у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним і скасування рішення конкурсної комісії, оформленого протоколом від 17 вересня 2021 року №10, щодо зайняття вакантної посади категорії «Б» - завідувача сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Волинській області та зобов`язання провести із позивачем співбесіду належить відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат у цій справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Державної екологічної інспекції у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Степана Бандери, будинок 20, ідентифікаційний код юридичної особи 38009738) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк