Ухвала суду № 103113322, 11.02.2022, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
11.02.2022
Номер справи
344/7015/21
Номер документу
103113322
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 344/7015/21

Провадження № 6-а/344/1/22

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2022 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої Кіндратишин Л.Р.,

за участю: секретаря судового засідання Горайської Ю.В.,

розглянувши заяву адвоката Либовки Анни Володимирівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чергівецькій області, інспетора взводу 1 роти 2 БУПП в Чернівецькій області Феркалюка Миколи Вікторовича про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -

В С Т А Н О В И В:

14.01.2022 представник - адвокат Либовка Анна Володимирівна, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , звернулася до суду із заявою, в якій просить змінити порядок виконання рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 29.06.2021 у справі №344/7015/21 в частині відшкодування на користь ОСОБА_1 судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції в Чернівецькій області в розмірі 454 грн. 00 коп. судового збору та 2000,00 грн. витрат на правову допомогу, шляхом відшкодування таких коштів з бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції України (юридична адреса: 03048, м. Київ, Солом`янський район, вулиця Федора Ернста, 3).

Мотивує заяву тим, що рішенням Івано-Франківського міського суду по справі №344/7015/21 від 29.06.2021, яке залишено в силі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.10.2021, позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернівецькій області щодо скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення задоволено в повному обсязі, одночасно відшкодовано на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції в Чернівецькій області витрати зі сплати судового збору в розмірі 454,00 грн. та 2000,00 грн. витрат на правову допомогу

Відповідно, 07.12.2021 ОСОБА_1 отримано виконавчий лист про стягнення з Управління патрульної поліції в Чернівецькій області судового збору в сумі 454,00 грн. та витрат на правову допомогу в сумі 2000,00 грн.

Даний виконавчий лист 20.12.2021 направлено на виконання до Головного управління Державної казначейської служби в Чернівецькій області.

10.01.2022 ОСОБА_1 отримано відповідь № 04-13-10/6774 від 30.12.2021 ГУ Державної казначейської служби України в Чернівецькій області, відповідно до якої даний виконавчий лист повернено без виконання, оскільки в ГУ Казначейства не відкрито жодного рахунку на ім`я Управління патрульної поліції в Чернівецькій області. Водночас, УШІ в Чернівецькій області як структурний підрозділ входить до складу Департаменту патрульної поліції Національної поліції.

Виходячи з вищенаведеного, неможливе виконання рішення Івано-Франківського міського суду від 29.06.2021 у справі №344/7015/21 в частині відшкодування на користь ОСОБА_1 судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції в Чернівецькій області, оскільки відповідач не є юридичною особою, не має самостійного балансу та рахунку в Державній казначейській службі, тому не може відшкодувати судові витрати, що в свою чергу є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення суду або робить його виконання неможливими взагалі.

Беручи до уваги наведене, відсутність у боржника - суб`єкта владних повноважень відкритих рахунків в управлінні Казначейства унеможливлює виконання рішення суду про стягнення коштів з такого боржника.

Отже, Управління патрульної поліції в Чернівецькій області є структурним підрозділом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.

Так, згідно листа Головного управління державної казначейської служби України в Черкаській області від 30.12.2021 № 04-13-10/6774 Департамент патрульної поліції України (вул. Федора Ернста, буд. З, м. Київ, 03048) має розрахунковий рахунок в Державній казначейській службі України в місті Києві, а саме, р/р НОМЕР 1 , МФО 820172, ЄДРПОУ 40108646 (а.с.165-168).

Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

11.02.2021 до суду надійшла заява від ОСОБА_2 про розгляд заяви без її участі. Просить задоволити дану заяву.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду, суд дійшов наступного висновку:

Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернівецькій області, інспектора взводу 1 роти 2 БУПП в Чернівецькій області Феркалюка Миколи Вікторовича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, задоволено. Скасовано постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА№570192 від 26 квітня 2021 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст.126 КУПАП. Справу про адміністративне правопорушення закрито. Стягнуто на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції в Чернівецькій області, витрати за сплату судового збору в розмірі 454, 00 грн. та 2000, 00 грн. витрат на правову допомогу (а.с.55-63).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.12.2021 апеляційну скаргу Управління патрульної поліції в Чернівецькій області залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 29.06.2021 року у справі №344/7015/21 - без змін (а.с.143-151).

Відповідно до виконавчого листа Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 07.12.2021 на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції в Чернівецькій області, стягнуто витрати за сплату судового збору в розмірі 454 грн. та 2000 грн. витрат на правову допомогу. Рішення набрало законної сили 25.10.2021. Строк пред`явлення виконавчого листа до виконання до 26.10.2024 року (171).

Разом з тим, з відповіді Головного управління державної казначейської служби України у Чернівецькій області про повернення виконавчого документа вказано, що ГУ ДКС України у Чернівецькій області розглянуло заяву від 20.12.2021 про стягнення судового збору в розмірі 454 грн. та 2000 грн. витрат на правову допомогу за рахунок бюджетних асигнувань УПП в Чернівецькій області на підставі виконавчого листа Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області виданого 07.12.2021 по справі №344/7015/21 та повідомляє, що в Головному управлінні Казначейства не відкрито жодного рахунку на ім`я Управління патрульної поліції в Чернівецькій області. Разом з тим, Управління патрульної поліції в Чернівецькій області, як структурний підрозділ входить до складу Департаменту патрульної поліції. Однак між Головним управлінням Казначейства та Департаментом патрульної поліції не укладався договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування, а також відсутні рахунки відкриті на ім`я Департаменту патрульної поліції (а.с.169-170).

Частиною першою статті 378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч. 3 ст. 378 КАС України).

Згідно зі статтею першою Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною другою 2 статті 6 згаданого Закону встановлено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до частини 1статті 3 Закону України"Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Згідно із п. 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (надалі - Порядок), безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

Стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку (п. 24 Порядку).

За змістом пункту 26 Порядку судові витрати, штрафні санкції безспірно списуються за відповідним кодом економічної класифікації видатків бюджету. В разі коли у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів зазначений код не передбачений або за таким кодом до кінця бюджетного періоду сума бюджетних асигнувань менша, ніж сума списання, або відсутні відкриті асигнування, безспірне списання судових витрат, штрафів здійснюється за кодом економічної класифікації видатків бюджету, за яким здійснюється стягнення коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів.

Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що відсутність у боржника - суб`єкта владних повноважень відкритих рахунків в управлінні Казначейства унеможливлює виконання рішення суду про стягнення коштів з такого боржника.

В контексті наведеного суд зазначає, що наказом Національної поліції України від 06.11.2015 року № 73 затверджено Положення про Департамент патрульної поліції (у редакції наказу Національної поліції від 31.10.2016 року № 1114 "Про внесення змін до Положення про Департамент патрульної поліції") у п. 4 якого закріплено, що Департамент патрульної поліції організовує діяльність підрозділів патрульної поліції, здійснює контроль за їх діяльністю, надає їм організаційно-методичну і практичну допомогу та здійснює їх інформаційно-аналітичне, матеріальне-технічне та фінансове забезпечення.

Отже, Управління патрульної поліції у Чернівецькій області є структурним підрозділом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.

Відповідно до п. 2 Розділу ІІІ Положення структурні підрозділи патрульної поліції підзвітні та підконтрольні Департаменту патрульної поліції.

Департамент патрульної поліції є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та банківських установах, має печатки із зображенням Державного Герба України, інші печатки та штампи (Прикінцеві положення наказу №73 із змінами).

Департамент патрульної поліції є органом, що фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України, а також інших джерел, не заборонених законом, згідно із щорічним кошторисом видатків, передбачених для Національної поліції (Прикінцеві положення наказу №73 із змінами).

Таким чином, відповідач - Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України не має самостійного балансу та рахунків в Державній казначейській службі, що ускладнює виконання рішення суду в даній справі в частині відшкодування на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України судового збору у розмірі 454,00 грн.

Про вказане також свідчить і лист Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області № 04-13-10/6774 від 30.12.2021, яким повернуто без виконання позивачу виконавчий лист.

У свою чергу, Департамент патрульної поліції, в структуру якого входить Управління патрульної поліції в Чернівецькій області, є юридичною особою публічного права з самостійним балансом та рахунками в органах Державної казначейської служби України, тобто є розпорядником та одержувачем бюджетних коштів, зокрема, призначених для утримання Управління патрульної поліції в Чернівецькій області.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне змінити порядок виконання рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 29.06.2021, яке також залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.12.2021 в справі № 344/7015/21 в частині відшкодування на користь ОСОБА_1 судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції в Чернівецькій області, шляхом відшкодування таких коштів з бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції України (р/р35217001092745, МФО 820172, ЄДРПОУ 40108646).

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Заяву представника позивача - адвоката Либовки Анни Володимирівни, яка діж в інтересах позивача ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення задоволити.

Змінити порядок виконання рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 29.06.2021 у справі №344/7015/21 в частині відшкодування на користь ОСОБА_1 судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції в Чернівецькій області в розмірі 454 грн. судового збору та 2000 грн. витрат на правову допомогу, шляхом відшкодування таких коштів з бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції України (р/р35217001092745, МФО 820172, ЄДРПОУ 40108646).

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст ухвали складено 11 лютого 2022 року.

Суддя

Івано-Франківського міського суду Леся КІНДРАТИШИН