
Дата документу 02.02.2022
ЄУН № 937/9394/21
2/937/721/22
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2022 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Честнєйшої Ю.О.,
за участю секретаря - Макаренко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Мелітополі в порядку спрощеного провадження в м. Мелітополі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених бюджетних коштів,
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області звернулось до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачені бюджетні кошти у розмірі 2218,00 грн, перерахувавши їх в ГУДКУ у Запорізькій області, одержувач: Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, МФО 820172, ОКПО 03193086, на р/р НОМЕР_1 , обґрунтовуючи його тим, що ОСОБА_1 22.10.2019 звернулася із заявою до управління за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ). Відповідно до рішення від 24.10.2019 відповідачу було призначено допомогу з 01.10.2019 по 31.03.2020 у розмірі 2218,00 грн., щомісячно. З метою посилення соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», яка встановлювала, що строк виплати в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до відповідача. Так, враховуючи норми вищезазначеної постанови, а також ч. 2 ст. 19 Конституції України, відповідачу було продовжено виплату допомоги одиноким матерям у розмірі 2218,00 грн з квітня по травень 2020 (розпорядження від 03.04.2020), по червень 2020 (розпорядження від 19.05.2020), по липень 2020 року (розпорядження від 19.06.2020). Кабінетом Міністрів України також приймається постанова від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги», відповідно до якої визначено, що з 1 липня 2020 р. призначення і виплата в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а також особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 р., призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року, але з урахуванням змін, які були внесенні до порядку призначення та визначення права на отримання допомоги. Дана постанова була прийнята 22.07.2020, набрала чинності 24.07.2020 та відповідно до п. 5 - підлягає застосуванню з 1 липня 2020 року. Отже, при наданні відповідачем заяви 03.08.2020 для підтвердження права на отримання допомоги з 01.04.2020 по 30.06.2020 відповідно до рішення від 10.09.2020 відповідач мала право на отримання цього виду допомоги, але надаючи заяву від 31.08.2020 для визначення права на отримання допомоги з 01.07.2020, з урахуванням змін у порядку призначення, відповідач, відповідно до рішення від 25.09.2020, вже не мала права на отримання допомоги, тому, що у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду та який не працював 3 місяці, що передують зверненню. Відповідно до заяви відповідача від 31.08.2020 та враховуючи норми п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» було встановлено, то орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів. Якщо б відповідач навіть би не подав заяву 31.08.2020, то враховуючи норми законодавства, після закінчення карантину управління все ж таки зробило би перерахунок допомоги та направило би повідомлення про необхідність повернення коштів, але вже після скасування карантину. Крім того, перерахунок проводиться з місяця виплати допомоги, яку продовжено відповідно до підпунктів 1 і 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», але не раніше ніж з місяця встановлення карантину. Тобто, сума переплати бюджетних коштів становить 2218,00 грн (виплата за липень місяць 2020 року), яка підлягає поверненню з боку відповідача. Не підлягають поверненню лише кошти державної соціальної допомоги, виплачені отримувачам під час карантину до 1 липня 2020 р., якщо не було підтверджено право на отримання допомоги або її розмір внаслідок перерахунку зменшився (постанова КМУ від 28.10.2020 № 1035, яка доповнила п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги»). 12.10.2020 відповідачу було направлено повідомлення про необхідність повернення надмірно виплачених коштів у розмірі 2218,00 грн. (дві тисячі двісті вісімнадцять грн. 00 коп.) у відповідності з чинним законодавством. Відповідач не виявив бажання повернути кошти самостійно, відрахування здійснити не можливо, оскільки відповідачу не призначено вищезазначену допомогу. У разі неможливості добровільного повернення виплачених сум допомоги такі кошти стягуються у судовому порядку, тому управління було вимушено звернутися до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області.
У судове засідання представник позивача не з`явилася, від неї до суду надійшла заява з проханням слухати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
У судове засідання відповідач не з`явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялася шляхом направлення судової повістки про виклик за адресою її місця проживання, зареєстрованого у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомила, відзив на позовну заяву не подала, заяви про відкладення розгляду справи та про розгляд справи за її відсутності від неї не надходило, тому суд вважає, що відповідачка була повідомлена належним чином про дату, час і місце судового засідання, визнає її неявку неповажною та вважає можливим ухвалити заочне рішення за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Через неявку відповідача у судове засідання, на підставі заяви представника позивача, у відповідності зі ст. 280 ЦПК України, суд вважає за необхідне ухвалити у справі заочне рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, давши оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясуванні обставин справи, прийшов до висновку, що заява підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до положень ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Стаття 81 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з ч.1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
У відповідності до положень статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права з дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.
Згідно із ст. 76, 77, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, згідно заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 22 жовтня 2019 року, відповідачка звернулася до позивача за призначенням державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.
Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 24 жовтня 2019 року, відповідачці призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01 жовтня 2019 року по 31 березня 2020 року в сумі 2218 гривень 00 копійок.
Розпорядженням на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) від 03 квітня 2020 року, відповідачці установлено розмір допомоги з 01 квітня 2020 року по 31 травня 2020 року в сумі 2218 гривень 00 копійок.
Розпорядженням на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) від 19 травня 2020 року, відповідачці установлено розмір допомоги з 01 квітня 2020 року по 30 червня 2020 року в сумі 2218 гривень 00 копійок.
Розпорядженням на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) від 19 червня 2020 року, відповідачці установлено розмір допомоги з 01 квітня 2020 року по 31 липня 2020 року в сумі 2218 гривень 00 копійок.
Згідно із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 03 серпня 2020 року, відповідачка звернулася до позивача за призначенням державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.
Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 10 вересня 2020 року, відповідачці призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01 квітня 2020 року по 30 червня 2020 рік в розмірі 2218 гривень 00 копійок.
Згідно заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 31 серпня 2020 року, відповідачка звернулася до позивача за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Відповідно до рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 25 вересня 2020 року, відповідачка не має права на допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01 липня 2020 року, тому що у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював три місяці в періоді, за який враховується дохід.
Згідно з актом проведеної перевірки по справі від 12 жовтня 2020 року, виявлено, що відповідачці надмірно виплачені кошти в сумі 2218 гривень 00 копійок протягом періоду з 01 липня 2020 року по 31 липня 2020 року.
Згідно з наказом про повернення коштів від 12 жовтня 2020 року, вирішено стягнути з відповідачки переплачену суму на дітей одиноким матерям в розмірі 2218 гривень 00 копійок.
Згідно повідомлення від 12 жовтня 2020 року, відповідачку повідомлено про зобов`язання повернути переплачену суму до 31 грудня 2020 року.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», покриття витрат на виплату державної допомоги сім`ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері, одинокі усиновителі (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Як було встановлено судом, в період з 01 жовтня 2019 року по 31 березня 2020 року відповідачці була призначена та виплачувалась державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям. При подачі заяви відповідачка взяла на себе обов`язок повідомити позивача про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, що підтверджується її особистим підписом в заяві. Умови призначення і виплати державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям регулюються положеннями Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям із дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.
Положеннями п. 36 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 визначено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
При цьому, приписами п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 08 квітня 2020 року № 264 було встановлено, що строк виплати допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Враховуючи норми вищевказаної постанови, відповідачці було продовжено виплату допомоги одиноким матерям у розмірі 2218 гривень 00 копійок у квітні - липні 2020 року.
У подальшому, нормами п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» від 22 липня 2020 року № 632 було встановлено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а також особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 року, призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року, але з урахуванням змін, які були внесенні до порядку призначення та визначення права на отримання допомоги.
Дана постанова була прийнята 22.07.2020, набрала чинності - 24.07.2020 та відповідно до п. 5 - підлягає застосуванню з 1 липня 2020 року.
Отже, при наданні відповідачем заяви 03.08.2020 для підтвердження права на отримання допомоги з 01.04.2020 по 30.06.2020 відповідно до рішення від 10.09.2020 відповідач мала право на отримання цього виду допомоги, але надаючи заяву від 31.08.2020 для визначення права на отримання допомоги з 01.07.2020, з урахуванням змін у порядку призначення, відповідач, відповідно до рішення від 25.09.2020, вже не мала права на отримання допомоги, тому що у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду та який не працював 3 місяці, що передують зверненню.
На підставі заяви відповідачки від 31.08.2020 позивачем було проведено перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, за результатами якого було встановлено, що право відповідачки на отримання допомоги за період з 01 по 31 липня 2020 року не підтверджено, оскільки у складі сім`ї є працездатна особа, яка досягла 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювала, не проходила військової служби, не провадила підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобувала освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи.
У зв`язку із встановленими під час перевірки обставинами, позивачем було визначено обсяг коштів, які підлягають поверненню, - 2218 гривень 00 копійок, встановлено строки повернення коштів - до 31 грудня 2020 року та повідомлено відповідачку про обсяг коштів, які підлягають поверненню, і строки їх повернення.
Тобто, було встановлено, що через неподання інформації, яка впливає на призначення допомоги, відповідачці були надмірно виплачені бюджетні кошти в сумі 2218 гривень 00 копійок.
Однак, до теперішнього часу відповідачка вказану вище суму переплати бюджетних коштів позивачу не сплатила.
Крім того, суд враховує, що між сторонами виник спір щодо повернення надміру виплачених відповідачу коштів державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. Так, сума допомоги, перерахованої (виплаченої) повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі, коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку. Наведені обставини свідчать про те, що є перешкода проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для виплати державної допомоги сім`ям з дітьми і це не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення, тобто завдає шкоди державі.
Таким чином, у зв`язку з тим, що відповідачці була виплачена державна соціальна допомога за період, у який її право на отримання цієї допомоги не підтверджено, тому, відповідно до вимог чинного цивільного законодавства, суд вважає, що з відповідачки слід стягнути на користь позивача зазначену суму надмірно виплачених бюджетних коштів.
На підставі вищевикладеного, аналізуючи зібрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, суд приходить до висновку про можливість задоволення позову та стягнення з відповідачки на користь позивача надмірно виплачених бюджетних коштів у розмірі 2218 гривень 00 копійок.
Керуючись ст. 1212 ЦК України, Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ст.ст. 19, 141, 263 - 265, 280 - 282 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області надміру виплачені бюджеті кошти в розмірі 2218 (дві тисячі двісті вісімнадцять) гривень 00 копійок, перерахувавши їх в ГУДКУ в Запорізькій області, одержувач: Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, МФО 820172, ОКПО 03193086, на р/р НОМЕР_1 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Мелітопольський міськрайонний суд протягом 30 днів з дня його складення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ст.284 ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, місцезнаходження: Запорізька область, м. Мелітополь, вулиця Чернишевського, 26, ЄДРПОУ 03193086.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 .
СУДДЯ: