Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-2499/10/2370 01.07.2010 р. м. Черкаси
12 год. 45 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чубар Т.М.,
секретар Кузнецов В.С.,
за участю представника позивача державної податкової інспекції у Звенигородському районі Черкаської області Аполонова О.В. за довіреністю № 9404/10-019 від 24.09.2009р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Звенигородському районі Черкаської області до комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства Звенигородської міської ради про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась державна податкова інспекція у Звенигородському районі Черкаської області, в якому просить стягнути з комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства Звенигородської міської ради заборгованість по земельному податку в розмірі 33100 грн. 56 коп.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що відповідач зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності Звенигородською районною державною адміністрацією Черкаської області 21.10.2005р. та перебуває на обліку в органах державної податкової служби з 26.10.2005р. як платник податків та платежів до бюджету. Станом на 13.05.2010р. за відповідачем згідно облікової картки платника податків обліковується заборгованість зі сплати земельного податку в розмірі 33100 грн. 56 коп., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не зявився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, є Закон України «Про плату за землю»№2535-XII від 03.07.1992р.
Згідно статті 2 цього Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар. При цьому земельний податок сплачується власниками земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції.
Судом встановлено, що відповідач комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства Звенигородської міської ради зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності Звенигородською районною державною адміністрацією Черкаської області 21.10.2005р., ідентифікаційний код 33679885 (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 561052), та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у Звенигородському районі Черкаської області як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування»№ 1251-XII від 25.06.1991р., в тому числі земельного податку, з 26.10.2005р. за № 1231 (довідка про взяття на облік платника податків № 397 від 28.10.2005р.).
За змістом статті 13 Закону України «Про плату за землю»№2535-XII від 03.07.1992р. підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
При цьому податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (стаття 17 Закону України «Про плату за землю»№2535-XII від 03.07.1992р.).
Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Як вбачається з доданих до матеріалів позовної заяви податкових розрахунків земельного податку комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства Звенигородської міської ради на 2009 рік та 2010 рік, загальний розмір нарахованого земельного податку на 2009 рік складає 30 259 грн. 98 коп., що з урахуванням розбивки річної суми на рівні частки за місяцями становить 2 521 грн. 67 коп. щомісяця; загальний розмір нарахованого земельного податку на 2010 рік складає 29 142 грн. 20 коп., що з урахуванням розбивки річної суми на рівні частки за місяцями становить 2 428 грн. 52 коп. щомісяця.
В той же час, згідно наданого позивачем розрахунку податкового боргу комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства Звенигородської міської ради за відповідачем станом на 13 травня 2010 року обліковується заборгованість зі сплати земельного податку за 2009-2010 роки в розмірі 24 797 грн. 05коп.
Оскільки суму земельного податку відповідачем розраховано самостійно в поданих останнім розрахунках, відповідні податкові зобовязання згідно п. 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-III від 21.12.2000р. (далі по тексту Закон №2181), який є спеціальним законом з питань оподаткування, що установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення тощо, є узгодженими.
За змістом п.п. 5.4.1 п. 5.4 статті 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Окрім того, державною податковою інспекцією у Звенигородському районі Черкаської області за порушення термінів сплати відповідачем земельного податку у відповідності до п.п. 17.1.7 п. 17.1 статті 17 Закону № 2181 винесено податкові повідомлення-рішення №0003101501/0 від 29.07.2009р. та № 0000031501/0 від 22.01.2010р., загальний розмір належних до сплати штрафних санкцій згідно яких складає 6 980 грн. 24 коп., що вручені уповноваженій особі відповідач 06.08.2009р. та 04.02.2010р. відповідно.
Згідно з п.п. 5.2.1 п. 5.2 статті 5 Закону № 2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків оскарження даного податкового повідомлення в порядку його апеляційного узгодження.
Комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства Звенигородської міської ради податкові повідомлення-рішення №0003101501/0 від 29.07.2009р. та № 0000031501/0 від 22.01.2010р. в апеляційному порядку не оскаржувались, що свідчить про узгодженість визначених останніми податкових зобовязань.
Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181, в свою чергу, встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпункті 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.
В той же час, на підставі статті 16 Закону № 2181 за порушення строків погашення узгоджених податкових зобовязань з земельного податку відповідачу нараховано також і пеню з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті, загальний розмір якої згідно наданого позивачем розрахунку суми боргу становить 1 323 грн. 27 коп.
Керуючись п. 6.2. статті 6 Закону № 2181 у звязку з несплатою комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства Звенигородської міської ради узгоджених сум податкових зобовязань в установлені строки позивачем на адресу відповідача були направлені податкові вимоги: перша № 1/233 від 03.11.2008р. на суму 2431грн. 97 коп. та друга №2/283 від 10.12.2008р. на суму 8 780 грн. 41 коп., отримані уповноваженою особою відповідача 07.11.2008р. та 15.12.2008р. відповідно.
19 листопада 2008 року державною податковою інспекцією у Звенигородському районі Черкаської області на підставі п.п. 8.2.1 п. 8.2 статті 8 Закону № 2181 у звязку з несплатою суми податкового зобовязання в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу активів платника податків-комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства Звенигородської міської ради за реєстраційним номером 8205856.
13 січня 2009 року начальником державної податкової інспекції у Звенигородському районі Черкаської області винесено рішення № 2/24-014/33679885 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків-комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства Звенигородської міської ради в рахунок погашення його податкового боргу.
Оскільки згідно п.п. 3.1.1 п. 3.1 статті 3 Закону № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, відповідне право органів державної податкової служби на звернення до суду з позовом про стягнення яких передбачено статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-XII від 04.12.1990р., суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача заборгованості зі сплати земельного податку в розмірі 33100грн. 56 коп.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства Звенигородської міської ради, ідентифікаційний код 33679885, в доход бюджету через державну податкову інспекцію у Звенигородському районі Черкаської області 33100(тридцять три тисячі сто) грн. 56коп. податкового боргу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження не була подана, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяТ.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 05 липня 2010 року.