Ухвала суду № 103015444, 25.01.2022, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2022
Номер справи
320/5773/21
Номер документу
103015444
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову у прийнятті звіту про виконання судового рішення та

встановлення нового строку для подання звіту про виконання судового рішення

25 січня 2022 року м.Київ № 320/5773/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Міністерства внутрішніх справ України від 19.04.2021 №22/6-1586 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Міністерства внутрішніх справ України від 19 квітня 2021 року №22/6-1586 та виплатити перераховану пенсію з урахуванням раніше проведених виплат та в подальшому виплачувати без обмеження її граничним розміром;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

Рішенням суду від 05.07.2021 позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Міністерства внутрішніх справ України від 19.04.2021 №22/6-1586 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Міністерства внутрішніх справ України від 19 квітня 2021 року №22/6-1586 та виплатити перераховану пенсію з урахуванням раніше проведених виплат. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Також, встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дати набрання судовим рішенням законної сили.

Крім того, присуджено на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області судовий збір у розмірі 908 грн.

Дане рішення набрало законної сили 20.09.2021.

На виконання рішення суду, 25.10.2021, позивачеві видано два виконавчих листа у даній справі, про що свідчить його розписка від 25.10.2021 (а.с. 94).

23.10.2021 через канцелярію суду представником Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області подано звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 23.10.2021 №1000-0902-7/107368 у справі №320/5773/21.

Вказаний звіт зареєстрований у комп`ютерній програмі "Діловодство спеціалізованого суду" Київського окружного адміністративного суду та був переданий для подальшого розгляду судді Лисенко В.І. 15.12.2021, що підтверджується Актом відділу канцелярії суду.

Для розгляду даного звіту, судом призначалися судові засідання на 23.12.2021 та 25.01.2022.

Однак, у призначені для розгляду звіту час, сторони та їхні представники до суду не прибули, про дату, час та місце проведення судового засідання, були повідомлені належним чином, з клопотаннями про відкладення розгляду або розгляд заяви у їх відсутність сторони не звертались.

Ураховуючи положення ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд звіту здійснено судом без участі представників учасників розгляду заяви у порядку письмового провадження.

Розглянувши звіт відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 23.10.2021 №1000-0902-7/107368 про виконання судового рішення від 05.07.2021 у справі №320/5773/21, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Так, у рішенні Київського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 у справі №320/5773/21 судом зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Міністерства внутрішніх справ України від 19 квітня 2021 року №22/6-1586 та виплатити перераховану пенсію з урахуванням раніше проведених виплат.

У звіті від 05.07.2021 №1000-0902-7/107368 про виконання судового рішення, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зазначає, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 по справі №320/5773/21 Головне управління 19.10.2021 здійснило перерахунок пенсії позивачу в порядку, визначеному судовим рішенням на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ від 19 квітня 2021 року № 22/6-1586. Відповідно до вказаної довідки розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 становить 51487,40 грн, 65% від вказаної суми становить 34496,56 грн. Частиною 5 статті 43 Закону України № 2262 встановлено максимальний розмір пенсії особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України № 2262. Розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку з 01.11.2021 становить 18540,00 грн. У рішенням від 05.07.2021 по справі №320/5773/21 відсутні зобов`язання щодо перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром. Відповідач звертав увагу суду, що до зазначеного перерахунку, пенсія ОСОБА_1 становила 11162,63 грн. Сума доплати за перерахунком на виконання рішення суду становить 142213,76 грн. Також зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснює виплати винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством. Зазначає, що 21.02.2020 затверджено Бюджет Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на 2020 рік. Відповідно до Бюджету Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на 2020 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду закладено 9491,90 тис. грн. Після набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 щодо визнання протиправними та нечинними пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», обсяг бюджетних призначень Пенсійного фонду України на 2020 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду не переглядався. Згідно зі ст.ст.23, 116 Бюджетного кодексу будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України у порядку, визначеному цим кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Також, відповідач повідомив, що виплати пенсій можуть бути здійснені ГУ ПФУ у Київській області виключно за рахунок коштів Державного бюджету (код програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету - 25060080) "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду", за рахунок коштів по перерозподілу власних надходжень, коштів розподіленого на загальнообов`язкове державне страхування єдиного внеску. Фінансування здійснюється відповідно до графіка фінансування, який складається з урахуванням щоденної потреби відповідно до сум у виплатних документах до установ.

При цьому посилається на правову позицію, викладену Верховним Судом у постанові від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а про те, що взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Відповідач у звіті зазначає, що листом від 25.06.2021 №2800-04-5/30473 Пенсійний фонд України повідомив Міністерство соціальної політики України, що станом на 23.06.2021 на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що надійшли до боржників у порядку черговості, профінансовано 360,00 млн. грн., або 100% обсягу видатків, передбачених у бюджеті Пенсійного фонду України на 2021 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 №126, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, з урахуванням витрат, пов`язаних з виплатою та доставкою пенсійних виплат.

20.10.2021 ГУ ПФУ у Київській області звернулось до Пенсійного фонду України із запитом №1000-0902-5/105768 щодо розгляду питання про виділення коштів на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 у справі №320/5773/21.

При цьому відповідач у звіті посилається на правовий висновок Верховного Суду у постановах від 07.11.2019 №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, відповідно до якого невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.

Крім того, відповідач зазначає, що виділення коштів із державного бюджету на фінансування пенсійних виплат не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, тому у діях начальника Головного управління ПФУ у Київській області відсутні ознаки вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення, як умови притягнення особи до відповідальності та накладення, у даному випадку, штрафу.

Враховуючи зазначені обставини, відповідач просить суд врахувати, що Головним управлінням було вжито всі можливі заходи, спрямовані на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 по справі №320/5773/21, однак фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.

Розглянувши поданий відповідачем звіт від 23.10.2021 №1000-0902-7/107368 про виконання судового рішення, суд не може погодитися із вказаними доводами відповідача, виходячи з такого.

Як вже встановлено судом, відповідачем надано перерахунок пенсії за пенсійною справою №1003014986, пенсію позивачу перераховано з 01.11.2021, виходячи з наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 3300 грн, оклад за військове звання - 2200 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 2475 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 268,92 %. Підсумок пенсії 34960,06 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 18540 грн (а.с. 105).

Отже, відповідач здійснив перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки Міністерства внутрішніх справ України від 19 квітня 2021 року №22/6-1586 про розмір грошового забезпечення.

Невиконаним залишилось рішення суду у частині виплати доплати до пенсії за період з грудня 2019 по жовтень 2021 року у розмірі 142213,76 грн.

Так, з наданого розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1003014986 за дорученням № Д 1003014986/10 щодо позивача, наявного в матеріалах справи, сума доплати за період з грудня 2019 року по жовтень 2021 року становить 142213,76 грн.

Такі доводи відповідача свідчать про те, що відповідачем проведено дії із нарахування доплати до пенсії позивача за період з 01.12.2019 по 31.10.2021, розмір якої становить 142213,76 грн, проте виплати даної суми не відбулось.

Відповідно до частини 1 статті 10 Бюджетного кодексу України видатки та кредитування бюджету класифікуються за:

1) бюджетними програмами (програмна класифікація видатків та кредитування бюджету);

2) ознакою головного розпорядника бюджетних коштів (відомча класифікація видатків та кредитування бюджету);

3) функціями, з виконанням яких пов`язані видатки та кредитування бюджету (функціональна класифікація видатків та кредитування бюджету).

Відповідно до частини 2 статті 10 Бюджетного кодексу України програмна класифікація видатків та кредитування бюджету використовується у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі. Програмна класифікація видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) формується Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом), за пропозиціями, поданими головними розпорядниками бюджетних коштів під час складання проекту закону про Державний бюджет України (проекту рішення про місцевий бюджет) у бюджетних запитах, при цьому визначається шляхом розподілу видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) за бюджетними програмами у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет) і може бути уточнена під час виконання державного бюджету (місцевого бюджету) при внесенні змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) та у разі застосування положень частини шостої статті 23 та частини другої статті 24 цього Кодексу.

Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетний запит - документ, підготовлений головним розпорядником бюджетних коштів, що містить пропозиції з відповідним обґрунтуванням щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для виконання покладених на нього функцій на середньостроковий період, на підставі відповідних граничних показників видатків бюджету та надання кредитів з бюджету.

При цьому, суд зазначає, що звернення відповідача з листом до Пенсійного фонду України з проханням про розгляд питання щодо виділення коштів на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 у справі №320/5773/21, не свідчить про виконання судового рішення у повному обсязі.

З приводу посилання відповідача у звіті на Постанову №649, суд зазначає наступне.

22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду; установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою; внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 8, зміни, що додаються.

Відповідно до пункту 1 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 649 (в редакції чинній станом на 22.08.2018), цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Згідно із пунктом 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.

Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

У той же час, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 у справі №640/5248/19 визнано протиправним та скасовано Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 року змінено. Пункт 2 резолютивної частини рішення викладено у наступній редакції: "Визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

Отже, Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649, починаючи з 22 липня 2020 року до спірних правовідносин вже не може бути застосований і виконання рішення суду у даній справі повинно здійснюватись згідно вимог чинного законодавства в сфері виконання судових рішень.

Враховуючи викладене та у зв`язку з тим, що зазначена постанова КМ України, а саме її п.1 та 2, визнані нечинними, у відповідача відсутні правові підстави для виконання рішення суду у відповідності до зазначеної постанови КМ України.

У той же час, на час виникнення спірних правовідносин діяв Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України №20-1 від 26.09.2018, зареєстрований в Міністерстві юстиції України за №1189/32641 від 22.10.2018.

Згідно з п. 1 Порядку цей Порядок відповідно до пункту 3 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 (далі - Порядок № 649), визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), та внесення інформації до нього.

У цьому Порядку терміни використовуються у значеннях, наведених у Законах України «Про виконавче провадження», «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку № 649 (п.2).

У реєстрі обліковуються рішення, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»:

на виконання яких стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою;

про стягнення коштів (п.3).

Відомості з реєстру можуть надаватися стягувачу щодо нього у вигляді витягу чи представнику стягувача на підставі документа, що підтверджує його повноваження (п.10).

Отже, зазначений Порядок №20-1 визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), та внесення інформації до нього, проте не визначає порядку виконання судових рішень.

Як вже зазначено судом, пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якими затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, та установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов`язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою, визнані протиправними та нечинними.

З урахуванням вищевикладеного, суд не може вважати виконаним рішення Київського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 у справі №320/5773/21, та, як наслідок, прийняти звіт відповідача про виконання судового рішення.

Тому, з урахуванням вимог частини 2 ст. 382 КАС України, суд вважає за необхідне у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 23.10.2021 №1000-0902-7/107368 про виконання судового рішення від 05.07.2021 у справі №320/5773/21 у частині виплати нарахованої доплати до пенсії ОСОБА_1 за період з 01.12.2019 по 31.10.2021 у розмірі 142213,76 грн. - відмовити та з урахуванням ч.2 ст.382 КАС встановити новий строк для виконання судового рішення у вказаній частині - протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили даною ухвалою.

Керуючись статтями 243, 248, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 23.10.2021 №1000-0902-7/107368 про виконання судового рішення від 05.07.2021 у справі №320/5773/21 у частині виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 01.12.2019 по 31.10.2021, - відмовити.

2. Встановити для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 05.07.2021 у справі №320/5773/21 у частині виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 01.12.2019 по 31.10.2021 у сумі 142213,76 грн. - протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.

3. Копію ухвали надіслати учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Суддя Лисенко В.І.