Рішення № 10301524, 06.07.2010, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
06.07.2010
Номер справи
521-2010
Номер документу
10301524
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 323

РІШЕННЯ

Іменем України

06.07.2010Справа №2-21/521-2010 за позовом Виконавчого комітету Ялтинської міської Ради, м. Ялта, пл. Радянська, 1;

до відповідача Приватного підприємства «ЯСАКА», м. Ялта, вул. Крупськой, 48, корп. 1, кв. 904;

про спонукання до виконання певних дій.

Суддя Господарського

Суду Автономної Республіки Крим

С.І. Чонгова

Представники:

Від позивача не з’явився;

Від відповідача Нізяєва Ю.Ю., д/п № б/н від 30.03.2009 р., представник

Спеціаліст інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим не з’явився;

Сутність спору: Позивач - Виконавчий комітет Ялтинської міської Ради звернувся до Господарського суду АР Крим із позовною заявою до відповідача - Приватного підприємства «ЯСАКА», у якій просить зобов’язати відповідача привести об’єкт «Організація майданчика відкритого зберігання будматеріалів» за адресою: м. Ялта, гора Дарсан, в районі «Горгаза», м. Ялта, відповідно до узгодженого проекту, шляхом демонтажу обладнання розчинно-бетонного вузла. Крім того, просить стягнути з відповідача судові витрати пов’язані з оплатою державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

04.02.2010 р. відповідачем до матеріалів справи був наданий відзив на позовну заяву, у якому відповідач вимоги позову не визнає та просить відмовити позивачу у задоволенні позову (а. с. 24).

Ухвалою Господарського суду АР Крим від 25 лютого 2010 р. по справі було призначено судову будівельно-технічну експертизу, проведення якої було доручено Приватному підприємству «Юг-експерт», провадження у справі було зупинено.

05 травня 2010 р. на адресу суду від Приватного підприємства «Юг-експерт» надійшов експертний висновок судово-технічної експертизи № 16 від 20 квітня 2010 р.

Відповідно до ухвали Господарського суду АР Крим від 07 травня 2010 р. провадження по справі було поновлено та справу призначено до слухання.

Ухвалою Господарського суду АР Крим від 17 червня 2010 р. до участі в справі у порядку статті 30 Господарського процесуального кодексу України було залучено спеціаліста Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим для дачі пояснень щодо порядку отримання дозволів та узгоджень на встановлення, розташування та використання розчинно-бетонних вузлів.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, про день слухання справи повідомлений належним чином, надіслав на адресу суду клопотання від 05.07.2010 р. за № 02.10-07/539 про відкладення розгляду справи.

Представник відповідача у судове засідання з’явився, вимоги позову не визнає.

Спеціаліст Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим у судове засідання не з’явився, про день та місце слухання справи був повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією, про причини неявки суд не повідомив.

06 липня 2010 р. на адресу суду від Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим надійшли пояснення за № 7/1-4358 від 05.07.2010 р.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність позивача за наявними у матеріалах справи документами.

У порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України справи розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та заперечення представника відповідача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі договору оренди земельної ділянки від 29.11.2005 року Приватне Підприємство «Ясака» є користувачем (орендарем) земельної ділянки (кадастровий № 0111900000:01:010:0088) площею 0.1 га.

Пунктом 5.1. договору визначено, що земельна ділянка надається в оренду для організації майданчику відкритого зберігання будівельних матеріалів.

В ході перевірки дотримання вимог містобудівного законодавства, проведеної 05.06.2009 року на об'єкті «Організація майданчика відкритого зберігання будматеріалів» за адресою: м. Ялта, гора Дарсан, в районі «Горгаза», виявлені відхилення від затвердженого і узгодженого проекту, яким не передбачений монтаж устаткування РБУ. Головним державним інспектором ДАБК в АР Крим Белай А.С. відповідачу був виданий припис про негайне припинення всіх видів будівельних робіт, наданню інформації за фактом порушень, яке було вручено того ж дня заступникові директора Приватного підприємства «Ясака», Плякину І.М.

15.06.2009 року головним державним інспектором ДАБК в АР Крим Белай А.С. відносно відповідача був складений протокол про правопорушення у сфері містобудування, а саме: відхилення від проектних рішень при виконанні будівельних робіт: змонтований розчинно-бетонний вузол не передбачений проектом, Закону України «Про планування та забудову територій», Закону України «Про архітектурну діяльність», і визначений штраф у розмірі 10 % від вартості виконаних робіт, в сумі 994,07 гривен.

16.06.2009 року головним державним інспектором ДАБК в АР Крим Белай А.С був складений протокол про адміністративне правопорушення відносно посадової особи - Плякина Ігоря Миколайовича, 15.11.1961 року народження, який працює на посаді заступника директора Приватного підприємства «Ясака», та який визнав наявність порушень містобудівного законодавства і пояснив, що при проведенні будівельних робіт на об'єкті «Організація майданчика відкритого зберігання будматеріалів» за адресою: м. Ялта, гора Дарсан, в районі «Горгаза», порушені планувальні рішення будівельного генерального плану, а коректування проекту знаходиться у стадії узгодження.

22.06.2009 року заступником начальника інспекції ДАБК в АР Крим Мазуренко В.Г. відносно відповідача винесено постанову № 105 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, якою на відповідача накладений штраф в розмірі 994,07 грн.

Згідно з підпунктами 3, 6 пункту «б» частини 1 статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, повноваження зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, вирішення відповідно до законодавства спорів з питань містобудування.

За наслідками розгляду інформації Управління головного архітектора м. Ялта, пунктом 1 рішення № 1406 від 06.08.2009 року, виконавчий комітет Ялтинської міської ради зобов'язав відповідача припинити виробництво будівельних робіт по об'єкту «Організація майданчика відкритого зберігання будматеріалів», за адресою: м. Ялта, гора Дарсан, в районі «Горгаза», в строк до 20.07.2009 року демонтувати самовільно встановлене устаткування розчинно-бетонного вузла, привести об'єкт у відповідність з узгодженим проектом і цільовим призначенням земельної ділянки.

Згідно частини 1 статті 376 Цивільного Кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Відповідно до частини 7 статті 376 Цивільного кодексу України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.

Стаття 28 Закону України «Про планування та забудову територій» встановлює, що проектна документація на будівництво об'єктів містобудування розробляється згідно з вихідними даними на проектування з дотриманням вимог державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови та затверджується замовником в установленому законом порядку. Порядок розроблення, погодження і затвердження проектної документації на будівництво об'єктів містобудування встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань архітектури та містобудування.

Як витікає з матеріалів справи, зазначене будівництво розчинно-бетонного вузла проведено з порушенням норм Закону України «Про планування та забудову територій» та приписом державного інспектора ДАБК припинено негайно.

Стаття 29 Закону України «Про планування та забудову територій» регламентує порядок видачі дозволу на виконання будівельних робіт. Одним з документів, який подається замовником для отримання дозволу є проектна документація на будівництво, погоджена та затверджена у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно пункту 3.2. ДБН А.3.1-5-96 «Управління, організація та технологія. Організація будівельного виробництва» будівельно-монтажні роботи повинні здійснюватися у відповідності з затвердженими проектами виконання робіт. Відхилення від рішень цих проектів повинні бути узгоджені з організаціями, які розробили та затвердили ці проекти, а також органами державного пожежного нагляду – у питаннях, які належать до їх компетенції.

Експертним дослідженням встановлено, що згідно наданого формуляру СБ-241Б.00.00.000-02Р ФО: установка бетонозмішувача СБ-241Б-02 виробництвом 40 куб. м./годину призначена для приготування тяжких бетонних сумішей на будівельних об’єктах при температурі навколишнього повітря від мінус 30С до плюс 40С та позволяє здійснювати відвантаження до авто змішувачів, автосамосвалів або автобетоновозів. Установка може бути використана для приготування цементорозчинних сумішей.

Як зазначено експертним дослідженням № 16 від 20.04.2010 р. відповідно до будгенплану робочого проекту № 2008-0-25-ОС «Організація майданчику відкритого зберігання будівельних матеріалів за адресою м. Ялта, гора Дарсан, в районі «Горгаза», розробленого проектно-дослідницьким інститутом «Укркурортпроект» та узгодженого з начальником управління головного архітектора Ялтинської міської ради, розміщення РБУ (ємкістю 0,2 куб. м.) передбачалося зі східного боку майданчику, що досліджується, на краю земельної ділянки, укріпленого бетонної підпірною стіною висотою 5 м. Орієнтована площа майданчику для розміщення розчинно-бетонного вузла за будгенпланом складає 15 кв. м. Конструктивно досліджуваємий розчинно-бетонний вузол, що складається з трьох основних елементів займає земельну ділянку площею 116 кв. м. Крім того, відповідно до буд генплану, РБУ (ємкістю 0,2 куб. м.) планувалося розмістити на відстані 6-7 м. від будующєгося двох-триповерхового будинку для технічного обслуговування та ремонту автомашин та складу-магазину будівельних матеріалів. Фактично розчинно-бетонний вузол розміщений з західної сторони майданчику відкритого зберігання будівельних матеріалів Приватного підприємства «Ясака» за адресою: м. Ялта, гора «Дарсан», в районі «Горгаза», на відстані 22 м – 23 м. від двох-триповерхового будинку для технічного обслуговування та ремонту автомашин та складу-магазину будівельних матеріалів, та на відстані 16 м. від бетонної підпірної стіни. Відповідно будгенплану робочого проекту № 2008-0-25-ОС «Організація майданчику відкритого зберігання будівельних матеріалів» за адресою: м. Ялта гора «Дарсан», район «Горгаза», ємкість запланованого РБУ складає 0,2 куб. м. Фактична продуктивність досліджуємого родинно-бетонного вузла з розміщенням бетонозмішувального устаткування СБ-241Б-02 складає 40 куб. м/годину.

Дозвіл на виконання будівельних робіт № 1099 від 29 жовтня 2008 р. виданий Приватному підприємству «Ясака» на виконання будівельних робіт: «Організація майданчику відкритого зберігання будівельних матеріалів за адресою: гора «Дарсан», в районі «Горгаза», м. Ялта».

За поясненням Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим на момент одержання дозволу діяв Наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 р. № 273, яким затверджено Положення про порядок видачі дозволу на виконання будівельних робіт. Дозвіл на виконання будівельних робіт одержується на комплекс робіт відповідно затвердженому проекту.

Відповідач не надав документів на підтвердження узгоджень з відповідними організаціями проектної документації щодо встановлення спірного розчинно-бетонного вузла. Дозвіл на виконання саме робіт з встановлення зазначеного об’єкту відповідач не отримав, у комплексі робіт відповідно проекту саме такий об’єкт не зазначено.

Відповідно до експертного висновку № 16 - розміщення розчинно-бетонного вузла на майданчику відкритого зберігання будівельних матеріалів Приватного підприємства «Ясака» за адресою: м. Ялта, гора «Дарсан», в районі «Горгаза» не в повній мірі відповідає проектній документації будівництва «Організація майданчику відкритого зберігання будівельних матеріалів».

Су не може прийняти до уваги пояснення відповідача щодо відсутності саме істотних порушень, оскільки відсутність проектної документації та дозволу на проведення саме робіт з встановлення спірного об’єкта спростовує таке твердження відповідача.

Таким чином, вказаний об’єкт було встановлено без проекту, без дозволу на проведення робіт з його монтажу, що є істотним порушенням будівельних норм і правил та умов використання земельної ділянки, встановленої договором оренди земельної ділянки від 29 листопада 2005 р.

Суд не приймає твердження відповідача, що спірний об’єкт не порушує прав позивача, оскільки таке суперечить приписам статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо повноважень позивача у галузі будівництва.

Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, оскільки вони засновані на нормах чинного законодавства та підтверджені матеріалами справи.

Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати з оплати державного мита та судові витрати, пов'язані з інформаційно-технічним забезпеченням судового процесу підлягають віднесенню на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У засіданні суду було оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення оформлено та підписано відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 09 липня 2010 р.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 376 Цивільного кодексу України, ст.. ст.. 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Зобов’язати Приватне підприємство «ЯСАКА», м. Ялта (м. Ялта, вул.. Крупськой, 48, корпус 1, кв. 904; код ЄДРПОУ 20743950, р/р 26002310058401 у філії АБ «Південний» м. Ялта, МФО 384522, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) привести об’єкт «Організація майданчика відкритого зберігання будматеріалів» за адресою: м. Ялта, гора Дарсан, в районі «Горгаза», м. Ялта, відповідно до узгодженого проекту, шляхом демонтажу обладнання розчинно-бетонного вузла.

Стягнути з Приватного підприємства «ЯСАКА», м. Ялта (м. Ялта, вул.. Крупськой, 48, корпус 1, кв. 904; код ЄДРПОУ 20743950, р/р 26002310058401 у філії АБ «Південний» м. Ялта, МФО 384522, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) на користь Виконавчого комітету Ялтинської міської ради, м. Ялта (м. Ялта, площа Радянська, 1; код ЄДРПОУ 04055765, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) 85,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат, пов'язаних із забезпеченням судового процесу.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Чонгова С.І.