ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 301
РІШЕННЯ
Іменем України
17.06.2010Справа №2-28/1824-2010 За позовом – Джанкойська міська рада, м. Джанкой.
До відповідача – Відкритого акціонерного товариства «Крименерго», м. Сімферополь.
Про спонукання укласти додаткову угоду до договору оренди.
Суддя С.О.Лукачов
представники:
Від позивача – не з’явився, повідомлений належним чином.
Від відповідача – Карасьов К.М., представник, довіреність № 006-Д від 05.01.2010 р.
Суть спору: Джанкойська міська рада звернулася до господарського суду АРК з позовною заявою до ВАТ «Крименерго» про спонукання укласти додаткову угоду до договору № 1 від 30.12.1999 р. оренди вбудованого нежитлового приміщення на другому поверсі «Будинку побуту», розташованого за адресою: м. Джанкой, вул. Леніна, 8, в редакції Джанкойської міської ради.
Заявою від 05.05.2010р. позивач змінив позовні вимоги та просить суд змінити пункти 1.1 та 3.1 договору оренди та викласти їх у запропонованої редакції, а саме:
- пункт 1.1 після слів «на балансі» викласти в наступній редакції: «...Джанкойського комбінату комунальних підприємств, ринкова вартість якого визначена на підстав незалежної оцінки, виконаної Джанкойським колективним експертно-будівельним підприємством станом на 31.08.2009р. та складає 785440,00 гривень...»;
- пункт 3.1, викласти в наступній редакції:
«...Орендна плата визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати, затвердженої на сесії Джанкойської міської ради №149 від 19.05.2000р. і рішення 11-ої сесії Джанкойської міської ради від 25.05.07р. № 386 «Про затвердження орендних ставок» та складає 9818,00 грн. за перший місяць оренди в рік і перераховується Орендарем Орендодавцю 20 числа місяця, наступного за звітним, з урахуванням щомісячного індексу інфляції. Фактичні експлуатаційні витрати оплачуються орендарем по окремим договорам або на підстав рахунків.
Орендна плата у розмірі 2945,40 грн. (30% від 9818,00 грн.) перераховується Орендарем власнику об’єкта оренди - Джанкойській міській раді на розрахунковий рахунок 33217871700014 в УДК ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 34740824 код платежу 22080401 місцевий бюджет м. Джанкой.
Орендна плата у розмірі 6872,60 грн. (70% від 9818,00 грн.) перераховується Орендарем балансоутримувачу об’єкта оренди - Джанкойському комбінату комунальних підприємств на розрахунковий рахунок 26001811019700 у ФАСУБ «Євпаторія-Гранд» м. Євпаторія, МФО 324690, ОКПО 03347939, одержувач: Джанкойський комбінат комунальних підприємстві...».
Заява прийнята судом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач без достатніх правових підстав відмовляється змінювати умови договору оренди нерухомого майна в частині встановлення розміру орендної плати.
Відповідач проти позовних вимог заперечує за мотивами викладеними у відзиві на позов.
В судовому засіданні оголошувалась перерва розгляд справи відкладався відповідно до ст. 77 ГПК Україна.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
В С Т А Н О В И В:
30.12.1999 р. між Джанкойською міською радою (орендодавець) та ВАТ «Крименерго» (орендар) укладений договір оренди державного нерухомого майна (далі договір, а.с. 10-11).
Відповідно до п. 1.1 договору орендодавець передає а орендар приймає в строкове платне користування другий поверх будівлі будинку побуту (банкетний зал) загальною площею 485,4 кв. м., що розташовано за адресою: м. Джанкой, вул. Леніна, 8.
Відповідно до п. 3.1 договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України та базується на експертній оцінці, затвердженої розпорядженням міського голови №445-р від 03.12.1999р. та складає 601,71 грн. за перший місяць оренди та перераховується орендарем орендодавцю не пізніше 20 числа місяця наступного за звітним з урахуванням щомісячної індексації.
Строк дії договору встановлений за згодою сторін до 01.01.2025р (пункт 10.1).
На час укладення договору оренди ставки орендної плати за оренду державного майна встановлювались на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, яка затверджена постановою КМ України №786 від 04.10.1995р. (далі методика №786).
Постановою КМ України №75 від 19.01.2000р. внесені зміни в Методику №786 в частині визначення ставок орендної плати.
На підставі прийнятої постанови КМ України, рішенням Джанкойської міської ради №419 від 19.05.2000р. затверджена методика розрахунку та порядку використання плати за оренду майна, що належить міській раді. Ставки орендної плати визначені в додатку №2 до рішення.
Відповідно до зазначеної методики, річна орендна плата за здійснення підприємницької діяльності в сфері надання комунальних послуг встановлена за ставкою 2 відсотка від вартості об’єкту оренди, що визначена експертним шляхом.
27.06.2000р. між позивачем та відповідачем була укладена додаткова угода до договору №1 в частині встановлення розміру орендної плати у відповідності з рішенням Джанкойської міської ради №419 та додатку №2 до цього рішення (а.с.12). Орендна плата встановлена в сумі 309,02 грн. за червень 2000р. та підлягає індексації.
В подальшому будь-які зміни в договір не вносилися.
Відповідно до постанови КМ України №1846 від 27.12.2006р. внесені зміни до методики №786, річні ставки орендної плати за державне майно були змінені. Однак враховуючи, що в переліку видів цільового використання орендованого майна у вказаної постанові КМУ №1846 був виключений вид цільового призначення як «для надання комунальних послуг», у пункті 29 додатку 2 до методики №786 було визначено, що орендні ставки для «іншого використання нерухомого майна» встановлені у розмірі 15% від експертної оцінці орендованого державного майна.
Відповідно до статті 118 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007р.», у 2007 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах. Орендна плата за державне та комунальне майно визначається відповідно до її ринкової вартості у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Кабінету Міністрів України надано право затверджувати індикативні ставки орендної плати для державного та комунального майна, яке передається в оренду в містах обласного значення, містах Києві та Севастополі. Договори оренди державного та комунального майна, укладені до 1 січня 2007 року (крім договорів на оренду державного та комунального майна, укладених бюджетними установами, Пенсійним фондом України та його органами, а також щодо цілісних майнових комплексів), у шестимісячний термін підлягають обов'язковому перегляду відповідно до встановленої норми.
У виконання наведеної норми, рішенням Джанкойської міської ради №386 від 25.05.2007р. «Про затвердження орендних ставок» на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2007р», методики розрахунку та порядку використання плати за оренду державного майна №786 (зі змінами затвердженими постановою КМУ №1846) затверджені орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів комунальних підприємств та нерухомого майна комунальної власності Джанкойської міської ради. Застосування затверджених орендних ставок встановлено з дати оголошення їх у засобах масової інформації (а.с.19).
Розміри орендних ставок визначені у додатку до рішення міської ради №386 (а.с. 20-22).
Відповідно до вказаного додатку орендна ставка за використання нерухомого комунального майна для розміщення офісних приміщень встановлена у розмірі 15%.
01.06.2007р. в газеті «Вільна територія» було оголошено повідомлення про зміни орендних ставок для договорів оренди об’єктів комунального майна. Усім орендарям запропоновано з’явитися до орендодавця для перегляду умов договорів оренди укладених до 01.01.2007р. (а.с. 24).
Відповідно до експертного висновку про вартість об’єкту незалежної оцінки ринкова вартість об’єкта, який орендує ВАТ «Крименерго», що розташований у м. Джанкой, вул. Леніна, 8 визначена у розмірі 785440 грн. (вартість 1 кв.м. складає 1618,13 грн.) (а.с.32).
Листом від 04.10.2007р. вих. № 02.31/984 позивач направив відповідачу проект додаткової угоди про встановлення нової ціни орендної плати (а.с.25).
Листом вих. №02.3-31/147 позивач звернувся до відповідача з вимогами про перегляд умов договору оренди в частині встановлення нового розміру орендної плати (а.с.27).
Однак додаткова угода укладена не була.
09.09.2009р. вих. №02.3-31/963 позивач знов звернувся до відповідача з вимогами про перегляд умов договору оренди в частині встановлення нового розміру орендної плати шляхом укладення додаткової угоди (а.с.28). Вказане звернення було доповнено проектом додаткової угоди (а.с.29) та розрахунком розміру орендної плати (а.с.30) відповідно до якого орендна ставка встановлена у розмірі 15% від вартості об’єкта оренди 785440,00 грн. та складає за перший місяць 2009р. у розмірі 9818,00 грн. Вказане звернення також залишено відповідачем без відповіді.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Джанкойської міської ради підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Так, статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до частини 3 статті 762 Цивільного кодексу України договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Відповідно до п. 10.3 договору зміни і доповнення, що пропонуються внести, розглядаються сторонами протягом 1 місяця. Однобічна відмова від виконання договору і внесення змін не допускається.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» оцінка об'єкта оренди здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3.2 договору сторонами визначено, що розмір орендної плати може бути переглянутий за вимогами однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, зміни централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України.
Суд не приймає посилання відповідача на те, що відповідно до статті 11 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди внаслідок чого, зміна умов договору в частині встановлення розміру орендної плати не допускається, оскільки питання змін, які були внесені до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна Постановою Кабінету Міністра України від 27.12.2006 р. №1846, в подальшому були відображені в Законі України «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Суд також вважає не обґрунтованим посилання відповідача на те, що відсутні підстави для задоволення позову, у зв’язку з тим, що вказаний Закон України «Про державний бюджет України на 2007 рік» втратив силу, з огляду на прийняте позивачем рішенням № 386 від 25.05.2007р. «Про затвердження орендних ставок» на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2007р.», яке в силу ст. 73 Закону України «Про місце самоврядування в Україні» акти ради, прийняті в межах наданих їй повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ст. 319 Цивільного кодексу України, власник майна має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
В преамбулі Закону України «Про оренду державного та комунального майна» зазначено, що цей Закон покликаний забезпечити підвищення ефективності використання державного та комунального майна шляхом передачі його в оренду фізичним та юридичним особам.
Наведені норми дозволяють зробити висновок, що позивач цілком правомірно та з метою ефективного використання комунального майна, шляхом передачі його в оренду, замовив незалежну оцінку об’єкту оренди, яка у подальшому покладена в основу зміни орендної плати.
В обґрунтування своїх заперечень, відповідач посилається на положення п. 4 ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», відповідно до якого, умови договору оренди є чинними на весь строк дії договору і у випадках, коли після його укладення (приведення у відповідність з цим Законом) законодавством встановлено правила, які погіршують становище орендаря.
Відповідно статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу вимог та заперечень.
Відповідач не представив суду докази того, що зміна умов договору в частині встановлення нового розміру орендної плати в порівнянні з первинними умовами договору, погіршить його становище.
Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість позивних вимог, у зв’язку з чим позов підлягає задоволенню.
Витрати позивача по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, суд покладає на відповідача в порядку ст. 49 ГПК України.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 49,82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Змінити пункти 1.1. та 3.1 договору оренди № 1 від 30.12.1999 р. укладеного між Джанкойською міською радою та ВАТ «Крименерго», вбудованого нежитлового приміщення на другому поверсі «Будинку побуту», розташованого за адресою: м. Джанкой, вул. Леніна, 8, та викласти їх в наступній редакції:
- пункт 1.1 після слів «на балансі» викласти в наступній редакції: «...Джанкойського комбінату комунальних підприємств, ринкова вартість якого визначена на підстав незалежної оцінки, виконаної Джанкойським колективним експертно-будівельним підприємством станом на 31.08.2009р. та складає 785440,00 гривень...»;
- пункт 3.1, викласти в наступній редакції:
«...Орендна плата визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати, затвердженої на сесії Джанкойської міської ради №149 від 19.05.2000р. і рішення 11-ої сесії Джанкойської міської ради від 25.05.07р. № 386 «Про затвердження орендних ставок» та складає 9818,00 грн. за перший місяць оренди в рік і перераховується Орендарем Орендодавцю 20 числа місяця, наступного за звітним, з урахуванням щомісячного індексу інфляції. Фактичні експлуатаційні витрати оплачуються орендарем по окремим договорам або на підстав рахунків.
Орендна плата у розмірі 2945,40 грн. (30% від 9818,00 грн.) перераховується Орендарем власнику об’єкта оренди - Джанкойській міській раді на розрахунковий рахунок 33217871700014 в УДК ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 34740824 код платежу 22080401 місцевий бюджет м. Джанкой.
Орендна плата у розмірі 6872,60 грн. (70% від 9818,00 грн.) перераховується Орендарем балансоутримувачу об’єкта оренди - Джанкойському комбінату комунальних підприємств на розрахунковий рахунок 26001811019700 у ФАСУБ «Євпаторія-Гранд» м. Євпаторія, МФО 324690, ОКПО 03347939, одержувач: Джанкойський комбінат комунальних підприємстві...».
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» (95620, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, код ЄДРПО України 00131400) в доход Державного бюджету України (рахунок 31115095700002 Держбюджет м. Сімферополя, код платежу 22090200, банк ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополя, МФО 824026, ЗКПО 34740405) судові витрати з оплати 85,00 грн. державного мита.
4. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» (95620, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, код ЄДРПО України 00131400) в доход Державного бюджету (Отримувач: Державний бюджет м. Сімферополь, код платежу: 22050003, ЄДРПОУ-34740405, Банк одержувача: ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь) 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Лукачов С.О.