Рішення № 103004944, 24.01.2022, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2022
Номер справи
120/435/20-а
Номер документу
103004944
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

24 січня 2022 р. Справа № 120/435/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Шаповалової Т.М.,,

за участю:

секретаря судового засідання: Компанієць Р.Р.,

представника позивача: Голуб Н.Є.,

представника відповідача: Чайки А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2020 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі-ФОП ОСОБА_1 або позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області (далі -ГУ ДПС у Вінницькій області або відповідач), у якому просила:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області № 0082855305 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.12.2019 року, прийняте уповноваженою особою Головного управління ДФС у Вінницькій області Садовим Г.І., згідно із яким до позивача застосовано штраф у розмірі 18869,66 грн. за період з 12.07.2015 по 18.11.2019 та нараховано пеню у розмірі 95972,58 грн., які протягом 10 календарних днів після надходження рішення підлягають сплаті на рахунки Головного управління ДФС у Вінницькій області в сумі 114 842,24 грн.

Позовні вимоги мотивовані протиправним рішенням Головного управління ДПС у Вінницькій області № 0082855305 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.12.2019 року, що стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 10.02.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін в судове засідання на 04.03.2020 року. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

04.03.2020 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній вказав, що позивач перебуває на обліку в органах доходів і зборів, як фізична особа - підприємець (дата державної реєстрації - 04.02.2008), рішення про припинення підприємницької діяльності не приймалось.

Також зазначено, що позивачем належним чином не виконувались вимоги ст. 9 Закону № 2464, а саме, єдиний внесок за період з 12.07.2015 по 18.11.2019 сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку, у зв`язку з чим Головне управління ДПС у Вінницькій області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.12.2019 № 0082855305, згідно вимог чинного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Ухвалою суду від 07.07.2020 року призначено у справі судово - економічну експертизу, проведення якої доручено Вінницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз ( 21007, м. Вінниця, вул. Батозька, 1). Провадження у цій справі зупинено до одержання результатів судової економічної експертизи.

23.12.2021 року з Вінницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз повернулася адміністративна справа № 120/435/20-а. Експертною установою ухвалу суду від 07.07.2020 року виконано та експертом складено висновок № 6030/20-21 від 19.11.2021 року.

Ухвалою суду від 24.12.2021 року поновлено провадження в адміністративній справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення. Призначено справу до судового розгляду на 18 січня 2022 року о 10-00 год. в залі судових засідань № 3 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14, з викликом у судове засідання сторін. Копію висновку експерта № 6030/20-21 від 19.11.2021 року надіслано для ознайомлення учасникам справи.

У судовому засіданні представник позивача щодо змісту висновку експерта зауважень та заперечень не навела.

Представник відповідача у судовому засіданні також не навів заперечень щодо висновку експерта, лише зазначив, що у разі не підтвердження висновком експерта частини спірної суми, підлягає скасуванню рішення податкового органу лише в такій частинні, а не у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши інші докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивач зареєстрована як фізична особа-підприємець з 04.02.2008 Виконавчим комітетом Козятинської міської ради Вінницької області (Свідоцтво про державну реєстрацію серія В02 №392622).

ФОП ОСОБА_1 за період з 01.01.2012 по 31.12.2014 була проведена позапланова виїзна перевірка, за результатами якої було складено Акт перевірки № 107/17-3033808401 від 10.06.2015.

За даними Акту перевірки від 10.06.2015 ФОП ОСОБА_1 встановлено порушення абз.1 п.2 ч.1 ст.7, п.11 ст.8, п.2 ст.9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями, у результаті чого занижено суму єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування у загальному розмірі 65322,37 грн., в т.ч. за 2012 рік на суму 39827,45 грн., за 2013 рік на суму 19968,43 грн., за 2014 рік на суму 5526,49 грн.

Відповідно до п.59.1 статті 59 Податкового кодексу України (далі ПКУ) №2755-VІ Козятинською ОДПІ ГУ ДФС складено вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суму 65322,37 грн. та винесено рішення про застосування штрафних санкцій № 0005981700 від 26.06.2015 року на суму 8247,28 грн. по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

04.09.2015 року ФОП ОСОБА_1 подала скаргу до ДФС України про скасування вказаних рішень.

За результатами скарги, ДФС України було винесено рішення від 28.09.2015 року про залишення скарги без розгляду.

В особовій картці ОСОБА_1 11.07.2015 відображено суму у розмірі 65322,37 грн. (донараховано єдиного внеску за актом поточного року вимога про сплату боргу (недоїмка) (для фізичної особи) №005971700 від 26.06.2015).

15.07.2015 в особовій картці ОСОБА_1 відображено суму у розмірі 8247,28 грн. (донараховано штрафних санкцій по єдиному внеску за актом поточного року Рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування або своєчасно не нарахованого єдиного внеску №005981700 від 26.06.2015).

За період з 12.07.2015 по 13.03.2019 ФОП ОСОБА_1 сплачувала лише поточні нарахування, а 13.03.2019 була сплачена заборгованість в сумі 73 446,98 грн. Заборгованість також виникала і на поточні нарахування на 19.04.2019, 19.07.2019 та 19.10.2019.

Згідно вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 03.03.2016 року № Ф-2102-23 виставленій ФОП ОСОБА_1 , зазначено, що станом на 29.02.2016 недоїмка зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов`язкове державне соціальне страхування становить в загальній сумі 73487,96 грн., в тому числі недоїмка - 65240,68 грн., штрафи - 8247,28 грн.

За несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 12.07.2015 до 18.11.2019, ГУ ДПС у Вінницькій області прийнято рішення за № 0082855305 від 03.12.2019 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано 18896,66 грн штрафу (20 відсотків несвоєчасно сплачених сум єдиного внеску за період з 12.07.2015 до 18.11.2019), нараховано 95972,58 пені (0,1% суми недоїмки).

14.12.2019 року позивач звернулася із скаргою до ДПС України, у якій просила скасувати рішення ГУ ДПС у Вінницькій області № 0082855305 від 03.12.2019 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

За результатами розгляду скарги від 14.12.2019 року, ДПС України прийнято від 20.01.2020 №2377/6/99-00-08-06-0806, яким скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 від 13.12.2019 № б/н залишено без задоволення».

Позивач не погоджується із рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.12.2019 № 0082855305, зазначає, що нею 06.03.2019 та 07.03.2019 сплачено заборгованість зі сплати єдиного внеску згідно вимоги №Ф-2102-23 від 06.12.2018, зазначає, що оскаржуваним рішенням їй нараховано штраф за спірний період повторно, а тому звернулася до суду із даним позовом про його скасування.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується наступним.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. N 2464-VI.

Частиною 1 ст. 4 Закону №2464 визначено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону №2464 платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Згідно ч. 10 ст. 9 Закону № 2464 днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів — день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;

у разі сплати єдиного внеску, готівкою — день прийняття до виконання банком або іншою установою — членом платіжної системи документа та переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

Згідно ч. 12 ст. 9 Закону №2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

В ч.1 ст. 25 Закону №2464 вказано, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно ч. 2 ст. 25 Закону №2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ні внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Відповідно ч. 3 ст. 25 Закону №2464 суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

В ч. 4 ст. 25 Закону №2464 вказано, що вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.

Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов`язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиною внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною па користь платника єдиного внеску.

Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов`язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці дев`ятому цієї частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Згідно ч.5 ст. 25 Закону №2464, вимога органу доходів і зборів про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.

Частиною 6 ст. 25 Закону №2464 визначено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену сум) недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Відповідно ч.10 ст. 25 Закону №2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч. 13 ст.25 Закону № 2464).

Відповідно до ч. 15 ст. 25 Закону №2464 рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.

Відповідно до пп. 2 п. 2 розділу VII «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953, зі змінами та доповненнями (далі - Інструкція №449), за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) Єдиного внеску складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою.

У розділі VI Інструкції №449 визначено «Порядок стягнення заборгованості з платників».

Так, до платників, які не виконали визначені Законом обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.

У разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов`язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.

У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до п.3 Розділу VI Інструкції № 449 органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:

дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;

платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.

У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається):

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Вимога про сплату боргу (недоїмки), крім загальних реквізитів, має містити відомості про розмір боргу, в тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов`язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.

Сума боргу у вимозі проставляється в гривнях з двома десятковими знаками після коми.

П.4 Розділу VI Інструкції № 449 вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів.

Після формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та внесення даних до відповідного реєстру вимога надсилається (вручається) платнику. При надсиланні вимоги платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення корінець вимоги залишається в органі доходів і зборів. При врученні вимоги платнику під підпис така вимога залишається у платника, а корінець вимоги, на якому платник проставляє свій підпис, - в органі доходів і зборів.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається належним чином надісланою (врученою), якщо вона надіслана на адресу (місцезнаходження юридичної особи або його відокремленого підрозділу, місце проживання або останнього відомого місця перебування фізичної особи) платника єдиного внеску рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику єдиного внеску або його законному чи уповноваженому представникові.

Протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) платник зобов`язаний сплатити зазначені у пункті 1 вимоги суми недоїмки, штрафів та пені.

Відповідно до п. 1 розділу VII «Фінансові санкції» Інструкції №449 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Підпунктом 2 п. 2 розділу VII Інструкції №449 визначено, що відповідно до ч. 11 ст. 25 Закону до платників, визначених п.п. 1- 4 п.1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції:

- за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум

- за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно з п. 5 розділу VII Інструкції №449 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Приписами п.2 розділу VII Інструкції №449 передбачено, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску складається за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.

На вирішення експертизи судом поставлено питання:

Чи підтверджується документально нарахований Головним управлінням ДПС у Вінницькій області згідно із рішенням № 0082855305 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.12.2019 року штраф у розмірі 18869,66 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування)

єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 12.07.2015 року по 18.11.2019 року?

Чи підтверджується документально нарахована Головним управлінням ДПС у Вінницькій області згідно із рішенням № 0082855305 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплати (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.12.2019 року пеня у розмірі 95972,58 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування)

єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування?

Результати дослідження Звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб щодо нарахування єдиного внеску та виписок банку, платіжних доручень, квитанцій щодо перерахування єдиного внеску ФОП ОСОБА_1 за період з 01.01.2015 по 31.12.2019, згруповано та наведено в додатку № 1 до висновку експертизи.

А результатами проведеної експертизи згідно звітів про суми нарахованого доходу застрахованихз осіб та суми нарахованого єдиного внеску СПД ФО ОСОБА_1 за період з 01.01.2015 по 31.12.2019 на загальну суму 38 384,96 грн., втому числі:

За 2015 рік на суму 5 293,88 грн.,

За 2016 рік на суму 3 797,64 грн.,

За 2017 рік на суму 8 448,00 грн.,

За 2018 рік на суму 9 828,72 грн.,

За 2019 рік на суму 11 016,72 грн.

Відповідно виписок банку, платіжних доручень, квитанцій перераховано єдиного внеску ФОП ОСОБА_1 за період з 01.01.2015 по 31.12.2019 на загальну суму 37 588,96 грн., в тому числі:

За 2015 рік на суму 4 649,15 грн.,

За 2016 рік на суму 3 875,29 грн.,

За 2017 рік на суму 7 614,08 грн.,

За 2018 рік на суму 9 713,66 грн.,

За 2019 рік на суму 11 736,78 грн.

Вищенаведені суми нарахованого та сплаченого єдиного внеску наведені

в особовій картці ФОП ОСОБА_1 .

По особовій картці переплата станом на 31.12.2014 року складає

5072,41 грн.

За 2014 рік нараховано єдиного внеску 5071,80 грн.

Переплата складає 0,61 грн. (5072,41-2071,80).

Також в особовій картці ФОП ОСОБА_1 11.07.2015 відображено недоїмку у сумі 65322,37 грн., а 15.07.2015 відображено штрафні санкції на суму у розмірі 8247,28 грн.

В матеріалах справи наявна постанова про закінчення виконавчого провадження від 18.03.2019 щодо стягнення боргу у розмірі 73446,98 грн. та платіжне доручення №1 від 06.03.2019 про сплату податкової заборгованості в сумі 73446,98 грн. на рахунок Козятинського міськрайонного ВДВС.

В особовій картці ФОП ОСОБА_1 сума 73446,98 грн. зарахована 13.03.2019.

Враховуючи дані «Звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» за період 2015-2019 роки включно, банківських виписок, платіжних доручень, квитанцій про сплату єдиного соціального внеску, особового рахунку, розрахунку штрафних санкцій ФОП ОСОБА_1 за результатами дослідження проведено розрахунок пені.

Результати дослідження нарахування пені по єдиному внеску ФОП ОСОБА_1 та розбіжності між даними податкової служби і результатами дослідження за період з 12.07.2015 по 18.11.2019, згруповано та наведено у додатку №2 до висновку експертизи.

За результатами дослідження нараховано пені по єдиному внеску ФОП ОСОБА_1 84 945,94 грн.

Головним управлінням ДПС у Вінницькій області згідно із рішенням №0082855305 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату(неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.12.2019 року нарахована пеня у розмірі 95972,58 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Розбіжність по пені між даними нарахованими податковою службою і результатами дослідження складає 11 026,64 грн. у зв`язку з тим, що податковою службою на суму штрафу нарахована пеня.

Виходячи з вищенаведеного, за результатами дослідження нарахована Головним управлінням ДПС у Вінницькій області згідно із рішенням №0082855305 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.12.2019 року пеня за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування документально підтверджується у сумі 84 945,94 грн.

Враховуючи дані «Звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» за період 2015-2019 роки включно, банківських виписок, платіжних доручень, квитанцій про сплату єдиного соціального внеску, особового рахунку, розрахунку штрафних санкцій ФОП ОСОБА_1 за результатами дослідження проведено розрахунок штрафу.

Результати дослідження нарахування штрафу по єдиному внеску ФОП ОСОБА_1 та розбіжності між даними податкової служби і результатами дослідження за період з 12.07.2015 по 18.11.2019, згруповано та наведено у додатку №3 до висновку експертизи.

За результатами дослідження нараховано штрафу по єдиному внеску ФОП ОСОБА_1 у сумі 18 869,66 грн.

Таким чином, за результатами дослідження нарахований Головним управлінням ДПС у Вінницькій області згідно із рішенням №0082855305 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвочаєчасну сплату (несвочаєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.12.2019 року штраф у розмірі 18869,66 грн. за несплату (неперахування) або несвочаєчасну сплату (несвочаєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 12.07.2015 року по 18.11.2019 року документально підтверджується.

За результатами проведення судової економічної експертизи у цій справі експертом зроблено висновок, а саме:

1. За результатами дослідження нарахований Головним управлінням ДПС у Вінницькій області згідно із рішенням № 0082855305 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.12.2019 року штраф у розмірі 18869,66 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 12.07.2015 року по 18.11.2019 року документально підтверджується.

2. За результатами дослідження нарахована Головним управлінням ДПС у Вінницькій області згідно із рішенням №0082855305 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.12.2019 року пеня за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування документально підтверджується у сумі 84 945,94 грн.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (ч.1, 2 ст.72 КАС України).

У відповідності до ч.1 ст.101 КАС України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.

Висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивованим у судовому рішенні (ч.1 ст.108 КАС України).

Водночас, відповідач, в порушення вимог ст.ст.73-77 КАС України не надав до суду належні, допустимі та достатні докази на спростування доводів позивача та висновку експерта стосовно нарахування розміру штрафу та пені.

Представник позивача в судовому засіданні також не висловила незгоди чи заперечень щодо проведених розрахунків.

Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку, у зв`язку із документальним підтвердженням згідно висновку експерта пені у сумі 84 945,94 грн., рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області № 0082855305 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.12.2019 року у частині нарахування пені фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у розмірі 11026,64 грн. підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ст. ст. 74, 75 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінюючи докази, які є в справі, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність прийняття оскаржуваних рішень, які визнані судом протиправними та скасовані.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав позов підлягає частковому задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 139 КАС України).

Керуючись ст. ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області № 0082855305 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.12.2019 року у частині нарахування пені фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у розмірі 11026,64 грн. (одинадцять тисяч двадцять шість гривень 64 копійок).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 115 грн. (сто п`ятнадцять гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ: 44069150, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028)

Повне судове рішення складено та підписано суддею 31.01.2022 року.

Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна