Постанова № 10298315, 24.06.2010, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2010
Номер справи
2-а-3414/10/2270
Номер документу
10298315
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

< для копії >

Справа № 2-а-3414/10/2270

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 червня 2010 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіМихайлова О.О.

при секретаріКайтанюк І.В.

за участі представників

позивача

відповідачаКондратюк О.В.

Баляндр В.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Черняхівського <3-тя особа >до Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції <3-тя особа >про визнання боргу безнадійним та його списання, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю ім. Черняхівського звернулося до суду з адміністративним позовом до Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання боргу безнадійним та його списання.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі акту перевірки Ізяславською міжрайонною державною податковою інспекцією до Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Черняхівського заявлено позов про стягнення 200932,73 грн. податку з доходів фізичних осіб. Вказані суми заборгованості виникли по причині знищення урожаю внаслідок стихійного лиха (форс мажорних обставин), а тому являються безнадійним боргом та не можуть бути сплачені.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні надав заперечення на адміністративний позов та просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Ізяславською міжрайонною державною податковою інспекцією (далі Ізяславська МДПІ) проводилася перевірка з питань сплати податків Товариством з обмеженою відповідальністю ім. Черняхівського (далі ТОВ ім.Черняховського), с. Нове Село Ізяславського району Хмельницької області за період з 01.10.2007 року по 30.09.2009 року. За результатами перевірки складено акт від 13.01.2010 року № 1 -23/1-30906275. Позивач 19.11.2009 року листом № 279 звернувся до Ізяславської МДПІ з проханням списати борги з податку з доходів фізичних осіб як безнадійні, посилаючись на форс-мажорні обставини, надавши підтверджуючі документи форс-мажору.

Ізяславська МДПІ, листом від 25.11.2009 року у такому списанні відмовила, посилаючись на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 року №309-VІ, відповідно до якого підпункт «г» підпункту 18.2.1 пункту 18.2 статті 18 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», за яким податковий борг визнається безнадійним, виключено.

Відповідно до пункту 1.15 статті 1 та пункту 19.2 статті 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі Закон України № 889-IV) податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону. Особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування.

Згідно до підпункту 20.3.2 пункту 20.3 статті 20 Закону України № 889-IV, у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента.

Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон України №2181) є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до статті 1 Закону України №2181 платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції. Податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Враховуючи наведене, суд не приймає пояснення позивача про те, що податок з доходів фізичних осіб не породжує податкового зобовязання для позивача.

Підпункт "г" підпункту 18.2.1 пункту 18.2 статті 18 Закону України N2181, реалізація положень якого здійснювалася на підставі Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом ДПА від 14.03.2001 року №103, було виключенозгідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 р. N 309-VI. Таким чином, з дня набрання чинності цим Законом органи податкової служби не мають права списувати податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Посилання позивача на норми статей 205, 218, 250 Господарського кодексу України не сприймається судом до уваги, оскільки відповідно до пункту 19.6 статті 19 Закону України №2181 закони та інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить нормам цього Закону.

За таких умов суд вважає, що заявлені позовні вимоги необґрунтовані, через що не підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 7 12, 17, 18, 70, 71, 86, 159 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Черняхівського до Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання боргу безнадійним та його списання відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 29 червня 2010 року

<чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя< для копії >О.О. Михайлов

< для копії >< для копії >