Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
14 червня 2010 р. № 2-а- 4999/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Супрун Ю.О.
при секретарі судового засідання - Дейнеко Т.В.,
за участю: представника позивача - Лещенко Н.О., представника відповідача - Заїки В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Київського району м. Харкова в інтересах Держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Науково-технічного центру "Енергомаш" про стягнення адміністративно-господарських санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурора Київського району м. Харкова в інтересах Держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до приватного підприємства "Науково-технічного центру "Енергомаш" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2009 році в сумі 21142,86 грн..
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»на підприємстві відповідача у 2009 році норматив для працевлаштування інвалідів складав 1 робоче місце. Отже, відповідачем не виконано норматив 1 робоче місце по працевлаштуванню інвалідів. Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві за 2009 рік становив 21142,86 грн. Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій становить 21142,86 грн..
Прокурор у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні зазначив, що проти задоволення позовних вимог заперечує, адміністративний позов не визнає.
Вислухавши пояснення представника позивача та відповідача по справі, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно звітності наданої до Фонду соціального захисту інвалідів середньооблікова численність штатних працівників облікового складу відповідача у 2009 році становить 21 особа.
Згідно звіту форми 10-ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів»за 2009 рік, наданого відповідачем чисельність інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях - 1 особа.
За не зайняті робочі місця позивачем приватному підприємству "Науково-технічний центр "Енергомаш" нараховані адміністративно-господарські санкції в сумі 21142,86 грн., які відповідач повинен був сплатити.
Статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 19 вищевказаного закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Стаття 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Аналіз вищевказаних норм закону дає підстави дійти до висновку, що на підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю покладено обов'язок по перше: виділити та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, по друге: надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, по третє: якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, сплатити відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.
При цьому обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Згідно форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2009 рік, що надавався відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2009 році становила 21 особа, з них середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників у товаристві відсутня, чисельність інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, визначена ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” та становить 1 особу, що відповідає вимогам законодавства.
Судом встановлено, що відповідач у 2009 році не інформував центр зайнятості про наявність вільних робочих місць на підприємстві шляхом подання звітів за формою № 3-ПН, що підтверджується повідомленням Харківського міського центру зайнятості № 5434 від 22.04.2010 року.
Викладене свідчить про не виконання відповідачем вимог щодо створення робочих місць відповідно до нормативів встановлених ст. 18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів”.
Згідно ч.1 ст. 217 Господарського кодексу України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
Відповідно до ч. 1 ст.218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 статті 218 Господарського кодексу України встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобовязання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для пропущення господарського правопорушення.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Таким чином, у приватного підприємства "Науково-технічного центру "Енергомаш" утворилась заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій перед Харківським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів у сумі 21142,86 грн., яка до теперішнього часу не сплачена та на думку суду підлягає стягненню, як законна та обґрунтована.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Київського району м. Харкова в інтересах Держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Науково-технічного центру "Енергомаш" про стягнення адміністративно-господарських санкцій - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Приватного підприємства "Науково-технічного центру "Енергомаш" (61033, м. Харків, вул. Паризької Комуни, 138а, р/р 26009010184001, МФО 350794, код ЄДРПОУ 34391798) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61121, м. Харків, Держпром, 1 підїзд, 1 поверх, кім. 16, р/р 31219230700003 ВДК управління Держказначейства у Дзержинському районі м. Харкова, МФО 851011, ГУДК у Харківській області, код 24134567) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів у 2009 році у розмірі 21142 (двадцять одна тисяча сто сорок дві) гривень 86 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складено 18.06.2010 року.
Суддя Супрун Ю.О.