Постанова № 10298047, 08.07.2010, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2010
Номер справи
10693/09/1570
Номер документу
10298047
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2а-10693/09/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2010 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Катаєвої Е.В.,

секретаря Юзефович Ю.А.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Укртехфлот»до Державної податкової інспекції у місті Іллічівську про визнання нечинним в частині податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

До суду звернулось Державне підприємство «Укртехфлот»(далі ДП «Укратехфлот») з позовом до Державної податкової інспекції у місті Іллічівську (далі ДПІ) про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0006502350/0 від 15.05.2009 року в частині донарахування податкового зобовязання по сплаті ПДВ за грудень 2008 року в сумі 110564 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що рішення, яке оспорюється винесено на підставі акту №53/23-50/3396212 від 12.05.2009 року позапланової виїзної документальної перевірки ДП «Укртехфлот»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 23.07.2007 по 31.12.2008 року. Але висновки Акту про порушення ним пп. 3.1.1 п.3.1 ст.3,п.4.2 ст.4 Закону України №168/97-ВР „Про податок на додану вартість” (далі Закон України №168/97-ВР) та заниження суми податкового зобовязання з ПДВ на 110564грн., у тому числі за грудень 2008 року - 110564грн. не відповідають дійсним обставинам, оскільки ним згідно рішення господарського суду від 02.12.2008 року були передані на баланс Державному підприємству «Чорноморсько-Азовське виробничо - експлуатаційне Управління морських шляхів»(далі ДП «Чоразморшлях») судна днопоглиблювального та допоміжного флоту, а також окремі обєкти: радіостанції, шлюпки, насоси та інше майно, яке є невідємною частиною суден для їх функціонування. Позивач посилаючись на пп.3.2.9 Закону України №168/97-ВР, який визначає операції що не є обєктом оподаткування, вважає, що операція по передачі разом з судами суднового майна, без якого судно не може експлуатуватися, на баланс ДП «Чоразморшлях»не є обєктом оподаткування ПДВ, а тому висновки перевіряючих по заниження суми ПДВ на 110564грн є невірними.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представники відповідача позовні вимоги не визнали, наполягали, що оспорюване рішення є законним та обґрунтованим, винесене у відповідності до вимог чинного законодавства.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши та проаналізувавши надані ними докази у їх сукупності, судом встановлено, що ДП «Укртехфлот»25.06.2008 року отримало нове свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №449678: ідентифікаційний код 33969212; дата проведення державної реєстрації 14.12.2005 року; підстава заміни свідоцтва зміна місцезнаходження юридичної особи. На обліку в податкових органах з 15.12.2005 року, з 16.01.2009 року на обліку в ДПІ у місті Іллічівську.

З 13.04.2009 року по 06.05.2009 року відповідачем була здійснена виїзна позапланова документальна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 23.07.2007 по 31.12.2008 року , про що 03.10.2008 року був складений Акт №53/23-50/3396212 від 12.05.2009 року (а.с.8-55).

На підставі Акту від 12.05.2009 року ДПІ 15.05.2009 року прийняло податкове повідомлення-рішення №0006502350/0, за яким визначене податкове зобовязання з податку на додану вартість у сумі 474359 гривень (316239 гривень за основним платежем, 158120 гривень штрафна (фінансова) санкція) за встановлені перевіркою порушення п.3.1 ст.3,п.4.2 ст.4,пп.7.3.1 п.7.3, пп.7.4.5. п.7.4. статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 року №168/97-ВР із змінами та доповненнями (а.с.56).

В Акті перевірки, крім іншого, вказано, що на порушення п.3.1 ст.3,п.4.2 ст.4 Закону України №168/97-ВР ДП «Укртехфлот» занижено суму податкового зобовязання з ПДВ на 110564грн., у тому числі грудень 2008 року 110564грн.

Перевіркою встановлено, що на виконання наказу господарського суду Одеської області від 19.12.2008 року ДП «Укртехфлот»проведена передача майна з балансу ДП «Укртехфлот» на баланс ДП «Чоразморшлях»за переліками, наведеними у додатках №1,№2 до акту приймання-передачі державного майна. Загальна залишкова вартість переданого майна складає 51955035,24грн., в тому числі додаток №1 самовідвозний землесос «Азовське море», грейферний земснаряд «Куяльник»та інші судна днопоглиблювального та допоміжного флоту загальною остаточною вартістю 29897860,71грн.; додаток №2 самовідвозний землесос «Херсонес», самовідвозний землесос «Перекопський», та інше майно на суму 552818,13грн.

На думку перевіряючих ДП «Укртехфлот»безоплатно передано ДП «Чоразморшлях»без наявності рішення відповідного уповноваженого органу (рішення суду) окремо індивідуально визначене майно підприємства остаточною вартістю 552818,13 грн. Відповідно до п.1.4 ст.1 Закону України №168/97-ВР та виходячи з визначення поняття «товари», встановленого в Законі про прибуток (п.1.6), безоплатна передача основних фондів вважається продажем товарів. А тому в даному випадку відповідно до пп 3.1.1 Закону України №168/97-ВР операції з безоплатної передачі майна на суму 552818,13 грн. є обєктом оподаткування (а.с.26-27) .

Відповідно до п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України №168/97-ВР обєктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України.

Стаття 1 Закону України №168/97-ВР визначає значення термінів, які вживаються в цьому Законі. Пункт 1.4 ст.1 Закону визначає поняття поставки товарів це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу права власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу.

Пункт 3.2 ст.3 Закону України №168/97-ВР визначає перелік операцій, які не є обєктом оподаткування. Відповідно до пп.3.2.9 п.3.2 ст.3 Закону такою операцією є безоплатна передача у державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність обєктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо таки операції здійснюються за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятими у межах їх повноважень. Це положення поширюється на операції з безоплатної передачі обєктів з балансу платника податків, майно якого перебуває в державній або комунальній власності, на баланс іншої юридичної особи, майно якої перебуває відповідно в державній або комунальній власності.

Перевіркою було встановлено, що на виконання наказу Міністерства транспорту та звязку України від 19.07.2007 року №623 (із змінами внесеними наказом від 23.08.2007 року №752) ДП «Чоразморшлях»за свого балансу передало на баланс ДП «Укртехфлот»державне майно, а саме судна днопоглиблювального та допоміжного флоту за переліком, наведеному у додатку №1 до акту №1 приймання - передачі державного майна від 30.07.2007 року, а також майно за переліком, наведеним у додатку №1 до акту №4 приймання - передачі державного майна від 30.07.2007 року. Майно зараховане на баланс підприємства.

В наказі №623 зазначено, що з метою збереження та ефективного використання державного майна ДП «Чоразморшлях»повинно передати з балансу, а ДП «Укртехфлот»прийняти на баланс основні фонди (судна днопоглиблювального та допоміжного флоту , а також обслуговуючі їх плавучі виробничі і гідротехнічні споруди).

На виконання наказу відповідно до додатку №1 до акту №1 приймання - передачі державного майна від 30.07.2007 року передані судна днопоглиблювального та допоміжного флоту, а відповідно до додатку №1 до акту №4 приймання - передачі передані обслуговуючі їх плавучі виробничі і гідротехнічні споруди, а також майно, яке знаходиться на судах та необхідно для їх ефективного використання (а.с.24,65-78) .

Рішенням господарського суду Одеської області від 02.12.2008 року задоволений позов ДП «Чоразморшлях»до ДП «Укртехфлот», третя особа на стороні відповідача Міністерство транспорту та звязку України про зобовязання вчинити певні дії. Суд зобовязав ДП «Укртехфлот» передати на баланс ДП «Чоразморшлях»отримані відповідно до наказу Міністерства транспорту та звязку України від 19.07.2007 року №623 судна днопоглиблювального та допоміжного флоту. При цьому в рішенні суду зазначено, що при передачі майна з балансу ДП «Чоразморшлях»на баланс ДП «Укртехфлот»порушено заборону державного виконавця розпоряджатися майном, на яке накладено арешт, а тому відповідач ДП «Укртехфлот» набув вказане майно без достатньої правової підстави, у звязку з чим у нього виникло зобовязання повернути вказане майно (а.с.57-61)

На виконання рішення господарського суду згідно додаткам №1 та №2 до акту приймання передачі все майно, яке було передано на баланс ДП «Укртехфлот» згідно наказу Міністерства транспорту та звязку України від 19.07.2007 року №623, було повернуто шляхом зворотної передачі на баланс ДП «Чоразморшлях»(а.с.79-92).

Таким чином, незважаючи на те, що в резолютивній частині рішення господарського суду від 02.12.2008 року зазначено про зобовязання ДП «Укртехфлот» передати на баланс ДП «Чоразморшлях»судна днопоглиблювального та допоміжного флоту та зазначений їх перелік, який відповідає додатку №1 до акту від 30.07.2007 року, господарський суд в рішенні від 02.12.2008 року встановив фактичні обставини неправомірності передачі всього майна (по обом додаткам до акту прийому передачі майна) з балансу ДП «Чоразморшлях»на баланс ДП «Укртехфлот»згідно наказу Міністерства транспорту та звязку України від 19.07.2007 року №623.

Відповідно до ст.72 КАС України обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарський справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи, встановлені господарським судом обставини щодо неправомірності передачі майна з балансу ДП «Чоразморшлях»на баланс ДП «Укртехфлот»згідно наказу Міністерства транспорту та звязку України від 19.07.2007 року №623, суд вважає неспроможним висновок перевіряючих, що повернення частини вказаного майна на суму 552818,13 грн.(по додатку №2 до акту передачі майна) на підставі рішення суду є фактично продажем товару, а тому відповідно до п.1.4 ст.1, пп.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України №168/97-ВР вказана операція є обєктом оподаткування.

Оскільки ДПІ в акті перевірки наявність рішення суду щодо передачі майна оцінює як наявність рішення уповноваженого органу, яке відповідно до пп.3.2.9 п.3.2 ст.3 Закону України №168/97-ВР дає підставу для віднесення вказаної операції до такої, що не підлягає оподаткуванню, суд вважає, що операція по поверненню всього майна з балансу ДП «Укртехфлот»на баланс ДП «Чоразморшлях»у звязку з встановленими господарським судом обставинами, є саме такою операцією.

При цьому суд також враховує, що передача майна з балансу ДП «Чоразморшлях»на баланс ДП «Укртехфлот», яка визнана господарським судом неправомірною, відбулась відповідно до Наказу №623 від 19.07.2007 року в якому зазначено, що ця передача здійснювалася з метою збереження та ефективного використання державного майна, а тому наказувалося передати з балансу на баланс судна днопоглиблювального та допоміжного флоту, а також обслуговуючі їх плавучі виробничі і гідротехнічні споруди). Вказане потягло наявність двох додатків, одним з яких передані самі судна та допоміжній флот, а іншим обслуговуючі їх споруди, а також наявне на судах морське обладнання та інше майно, без якого судно не може використовуватися в загалі. На підставі рішення суду зворотна передача майна відбулася з цією ж метою, тобто для використання суден за їх цільовим призначенням.

Таким чином, суд також вважає, що операція по зворотній передачі майна з балансу одного державного підприємства - «Укртехфлот» на баланс іншого державного підприємства - «Чоразморшлях»при обставинах встановлених в судовому засіданні не може бути обєктом оподаткування, а позивач по цієї операції платником ПДВ, яким є відповідно до п.1.3 ст.1 Закону України №168/97-ВР особа, яка згідно з цим Законом зобовязана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Статтею 10 Господарського кодексу України визначені основні напрямки економічної політики держави, одним з яких є податкова політика, яка спрямована на забезпечення економічно обґрунтованого податкового навантаження на субєктів господарювання, стимулювання суспільно необхідної економічної діяльності субєктів, а також дотримання принципу соціальної справедливості та конституційних гарантій прав громадян при оподаткуванні їх доходів.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд прийшов до висновку, що позивач довів суду ті обставини, на які посилався в їх обґрунтування позовних вимог і вони з урахуванням приписів пункту 1 частини 2 статті 162 КАС України підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення №0006502350/0 від 15.05.2009 року ДПІ в частині донарахування податкового зобовязання з податку на додану вартість у сумі 110 564 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Державного підприємства «Укртехфлот»до Державної податкової інспекції у місті Іллічівську про визнання нечинним в частині податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0006502350/0 від 15.05.2009 року Державної податкової інспекції у місті Іллічівську в частині донарахування податкового зобовязання з податку на додану вартість у сумі 110564 гривень.

Постанову може бути оскаржено до Одеського Апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0006502350/0 від 15.05.2009 року Державної податкової інспекції у місті Іллічівську в частині донарахування податкового зобовязання з податку на додану вартість у сумі 110564 гривень.

08 липня 2010 року