
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/8295/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась з позовною заявою до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком та скасувати рішення від 28.09.2021 р. № 212450009427 про відмову у призначенні пенсії за віком;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області включити до трудового стажу позивача періоди роботи в Дудчанському сільському споживчому товаристві з 19.01.1981 р. по 19.03.1985 р. (4 роки 2 місяці); періоди роботи в колгоспі "Червонофлотець" з 01.11.1979 р. по 31.12.1979 р. та з 01.02.1980 р. по 31.08.1980 р. (9 місяців); періоди навчання в Херсонському профкулінарному училищі з 01.09.1977 р. по 30.06.1980 р. (2 роки 10 місяців); період догляду за особою, яка досягла 80-років відповідно до довідки від 15.07.2021 р. № 2729 з 01.03.2021 р. по 14.09.2021 р. (6 місяців та 14 днів); період з 28.02.2005 р. по 26.08.2005 р. (6 місяців та 27 днів) - виплата матеріальної допомоги в центрі зайнятості, відповідно до п.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.09.2021 р. про призначення пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІV та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства, з урахуванням висновків суду.
Позовні вимоги мотивує тим, що 21.09.2021 р. звернулася до відділу обслуговування громадян № 4 управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з заявою на призначення пенсії за віком, до якої долучила всі необхідні документи. Проте, 28.09.2021 р. відповідачем прийнято рішенням № 212450009427 про відмову в призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю страхового стажу 28 років. Вважає протиправною відмову в призначенні пенсії за віком та не зарахування до загального стажу пенсійним органом періодів: роботи в Дудчанському сільському споживчому товаристві з 19.01.1981 р. по 19.03.1985 р. (4 роки 2 місяці); роботи в колгоспі "Червонофлотець" з 01.11.1979 р. по 31.12.1979 р. та 01.02.1980 р. по 31.08.1980 р. (9 місяців); періоди навчання в Херсонському профкулінарному училищі з 01.09.1977 р. по 30.06.1980 р. (2 роки 10 місяців); період догляду за особою, яка досягла 80-років відповідно до довідки від 15.07.2021 р. № 2729 з 01.03.2021 р. по 14.09.2021 р. (6 місяців 14 днів); період з 28.02.2005 р. по 26.08.2005 р. (6 місяців 27 днів) - виплата матеріальної допомоги в центрі зайнятості.
Ухвалою від 21.12.2021 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
20.01.2022 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні. Вказує, що за наданими свідоцтвами про народження дітей серія НОМЕР_1 від 14.11.1998 р. (20.04.1982 року народження), серія НОМЕР_2 від 24.08.1984 р. (15.07.1984 року народження), трудовою книжкою колгоспника НОМЕР_3 від 30.03.1985 р., архівною довідкою від 30.10.2020 р. №02-01/123-У КУ "Трудовий архів Нововоронцовського району" та відомостями реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування до страхового стажу позивачки зараховано 23 роки 2 місяці 19 днів (при необхідних 28 років). Так як у позивачки відсутній необхідний страховий стаж передбачений статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме 28 років, Управлінням прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком.
З урахуванням п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 21.09.2021 р. звернулась до відділу обслуговування громадян № 4 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (Нововоронцовка) із заявою про призначення пенсії за віком. До вказаної заяви позивач долучила:
- паспорт громадянина України від 13.12.1996 р. НОМЕР_4 ;
- довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;
- свідоцтво про народження від 27.02.1981 р. серії НОМЕР_5 ;
- свідоцтво про укладення шлюбу від 23.05.1981 р. серії НОМЕР_6 ;
- свідоцтво про народження від 14.11.1998 р. серії НОМЕР_7 ;
- свідоцтво про народження від 24.08.1984 р. серії НОМЕР_8 ;
- свідоцтво про народження від 08.09.1993 р. серії НОМЕР_9 ;
- довідку Нововоронцовського відділу Управління соціального захисту населення Бериславської районної державної адміністрації від 15.07.2021 р. № 2791;
- трудову книжку від 29.07.1982 р. серії НОМЕР_10 ;
- трудову книжку від 20.05.1985 р. НОМЕР_3 ;
- архівні довідки від 30.10.2020 р. № 02-02/119-У, від 30.09.2020 р. № 04-01/У-95, від 30.10.2020 р. № 02-02/118-У, від 12.11.2020 р. № 02-01/100-У, від 30.10.2020 р. № 02-01/123-У, від 30.10.2020 р. № 02-02/116-У, від 30.10.2020 р. № 02-02/117-У;
- свідоцтво про навчання від 30.06.1980 р. № 4709;
- довідку ДНЗ "Херсонське вище професійне училище ресторанного господарства" від 16.11.2021 р. № 443;
- лист ДНЗ "Херсонське вище професійне училище ресторанного господарства" від 07.12.2021 р. № 476;
- накази від 30.06.1980 р. № 122, від 05.09.1977 р. № 226.
Рішенням від 28.09.2021 р. № 212450009427 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю страхового стажу 28 років. При цьому, відповідачем зараховано до страхового стажу 23 роки 18 днів та не враховано періоди:
- роботи в Дудчанському сільському споживчому товаристві з 19.01.1981 р. по 19.03.1985 р. (4 роки 2 місяці) - оскільки в трудовій книжці є виправлення в даті наказу на звільнення;
- періоди навчання в Херсонському профкулінарному училищі з 01.09.1977 р. по 30.06.1980 р. (2 роки 10 місяців) - у свідоцтві про навчання прізвище не співпадає з прізвищем в свідоцтві про шлюб (в свідоцтві про шлюб ОСОБА_2 , а в свідоцтві про навчання ОСОБА_2 ).
Про прийняте рішення та підстави його прийняття повідомлено листом від 04.10.2021 р. № 2100-0304-8/48282, зокрема вказано, що до страхового стажу не включено також:
- період з 28.05.2005 р. по 26.08.2005 р. - виплата матеріальної допомоги в центрі зайнятості, відповідно до п.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" - врахування даного періоду не передбачено Законом № 1058.
Вважаючи протиправними вказані дії та рішення, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Згідно ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як слідує зі ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-XII (далі - Закон № 1788), Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058).
Закон № 1788 відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом (ст.1 Закону № 1788).
Згідно ч.ч.1, 2 ст.24 Закону № 1058 Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч.4 ст.24 Закону № 1058).
Закон № 1058 набрав чинності 01 січня 2004 року, а тому періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу, в порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01 січня 2004 року.
Статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
Відповідно до ст.62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Також, згідно ст.48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 (далі - Порядок № 637) встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Аналіз наведених правових положень свідчить про те, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Як вбачається з копії трудової книжки позивача від 29.07.1982 р. серії НОМЕР_10 працювала у період з 19.01.1981 р. по 19.03.1985 р. у Дудчанському сільському споживчому товаристві на посаді зав.тарним складом № 2.
У рішенні від 28.09.2021 р. № 212450009427 відповідач, мотивуючи не зарахування періоду роботи з 19.01.1981 р. по 19.03.1985 р. вказав, що у трудовій книжці є виправлення в даті наказу про звільнення.
При цьому позивачем разом із заявою про призначення пенсії за віком надано до ГУ ПФУ в Херсонській області архівну довідку КУ "Трудовий архів Нововоронцовського району" Херсонської області від 30.10.2020 р. № 02-02/118-У про заробітну плату ОСОБА_1 .
Пунктом 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20 червня 1974 року № 162 визначено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Згідно з пунктом 3.3 Інструкції № 162 усі записи у трудовій книжці про прийняття на роботу, переведенні на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а при звільненні - в день звільнення та мають точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи здійснюються арабськими цифрами (число та місяць двозначними).
Записи здійснюються акуратно, пір`яною чи кульковою ручкою, чорнилами чорного, синього чи фіолетового кольору.
Відповідно до пункту 2.5 Інструкції № 162 у разі встановлення неправильного чи неточного запису відомостей про роботу, переведення на іншу постійну роботу, про нагородження та заохочення та інші виправлення здійснюються адміністрацією того підприємства, де був внесений відповідний запис. Адміністрація за новим місцем роботи зобов`язана надати працівнику в цьому потрібну допомогу.
Виправлені відомості про роботу, про переведення на іншу постійну роботу, про нагородження та заохочення та інші мають повністю відповідати оригіналу наказу чи розпорядження. У разі втрати наказу чи розпорядження або їх невідповідності фактично виконуваній роботі виправлення відомостей про роботу здійснюється на підставі інших документів, що підтверджують виконання робіт, не вказаних у трудовій книжці.
Відповідно до п.4.1 Інструкції № 162 при звільненні працівника або службової особи всі записи про роботу, нагородження та заохочення, внесенні до трудової книжки за час роботи на даному підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.
Хоча, відомості у трудовій книжці про звільнення позивача з Дудчанського сільського споживчого товариства і містять виправлення у році розпорядження про звільнення, проте відповідно до п.18 постанови Ради міністрів СРСР від 06 вересня 1973 року № 656 "Про трудові книжки робочих та службовців" відповідальність за організацію робіт по веденню, обліку, зберіганню та видачі трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, а відповідальність за своєчасне та правильне заповнення трудових книжок, за їх облік, зберігання та видачу несе спеціально уповноважена особа, призначена наказом (розпорядженням керівника підприємства, установи, організації).
Аналогічний припис міститься в пункті 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 р. № 301 "Про трудові книжки працівників" - відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.
За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність. З огляду на зазначене, недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для працівника, а отже, й не може впливати на її особисті права. Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 р. по справі № 677/277/17.
Нормативно - правовим актом України, як діючим на період роботи на вказаному підприємстві так і сучасним, на позивача не покладалося і не покладається обов`язку впливати на порядок ведення бухгалтерського обліку та податкової звітності, а також визначення місцезнаходження як архівних документів, так і самого підприємства.
Суд зазначає, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Посилання відповідача, що до страхового стажу позивача не може бути зараховано періоди роботи, зазначені в його трудових, оскільки внесення записів в зазначену трудову книжку не відповідає Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 р. № 162 (із змінами та доповненнями), чинної на дату заповнення трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства. Ця обставина не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.
Висновки, аналогічні за своїм змістом, містяться у постанові Верховного Суду від 21.02.2018 р. у справі № 687/975/17.
Доказів визнання у встановленому законом порядку недійсними, нечинними або такими, що внесені помилково записи в трудовій книжці позивача та виданої довідки - відсутні.
Окремо суд зауважує, що довідка КУ "Трудовий архів Нововоронцовського району" Херсонської області від 30.10.2020 р. № 02-02/118-У про заробітну плату ОСОБА_1 складена на підставі первинних бухгалтерських документів (книг, відомостей про нарахування заробітної плати), а тому не приймати її до уваги відповідач не має права.
Враховуючи вищезазначені обставини справи, суд вважає безпідставними твердження відповідача про відмову у зарахуванні страхового стажу з 19.01.1981 р. по 19.03.1985 р. у Дудчанському сільському споживчому товаристві на посаді зав.тарним складом № 2.
Крім того, відповідачем відмовлено у зарахуванні до страхового стажу періоди навчання в Херсонському профкулінарному училищі з 01.09.1977 р. по 30.06.1980 р., оскільки у свідоцтві про навчання прізвище не співпадає з прізвищем в свідоцтві про шлюб (в свідоцтві про шлюб ОСОБА_2 , а в свідоцтві про навчання ОСОБА_2 ).
На підставі п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, при прийманні документів працівник сервісного центру:
- ідентифікує заявника (його представника);
- надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
- реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
- уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;
- з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
- повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
- сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
- надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
- повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
- видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
- повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Згідно п.4.7 Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Саме органи пенсійного фонду визначають правильність та повноту наданих документів для призначення (перерахунку) пенсії.
Суд зауважує, що управління має право вимагати документи, яких не вистачає для призначення пенсії.
При цьому, відповідач рішенням від 28.09.2021 р. відмовляє позивачу у призначенні пенсії та стверджує, що період навчання з 01.09.1977 р. по 30.06.1980 р. не зараховано саме з підстав не подання уточнюючих довідок.
Тобто, приймаючи оскаржуване рішення відповідач фактично позбавив позивача права подання документів для підтвердження навчання, що як наслідок вплинуло на не зарахування періоду навчання з 01.09.1977 р. по 30.06.1980 р. до страхового стажу позивача.
Позивачем разом з позовом подано довідку Державного навчального закладу "Херсонське вище професійне училище ресторанного господарства" (правонаступник Херсонського професійного кулінарного училища Обласного управління громадського харчування) від 16.11.2021 р. № 443 про підтвердження періоду навчання ОСОБА_3 .
Враховуючи наведені обставини, суд вважає, що позивач належними та допустимими доказами підтвердила наявність у неї права на зарахування до страхового стажу період навчання у Херсонському професійному кулінарному училищі з 01.09.1977 р. по 30.06.1980 р., відтак позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Щодо зарахування до страхового стажу періоду з 28.02.2005 р. по 26.08.2005 р. суд вважає за необхідне вказати наступне.
Як вбачається із трудової книжки від 20.03.1985 р. серії НОМЕР_3 (записи №№ 25, 26), ОСОБА_1 у період з 28.02.2005 р. по 26.08.2005 р. перебувала на обліку в Нововоронцовському районному центрі зайнятості та отримувала матеріальну допомогу по безробіттю.
Проте, за змістом відзиву на позовну заяву, відповідач не в повній мірі врахував вказаний період до страхового стажу враховано період з 06.05.2004 р. по 30.01.2005 р.), оскільки врахування до страхового стажу періоду, коли особа отримувала матеріальну допомогу, яка призначалась відповідно до п.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Законом № 1058 не передбачено.
Так, ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. № 1533-III (в редакції, чинній станом на 28.02.2005 р.) передбачено, що безробітним, у яких закінчився строк виплати допомоги по безробіттю, матеріальна допомога по безробіттю надається за умови, що середньомісячний сукупний доход на члена сім`ї не перевищує прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Матеріальна допомога по безробіттю надається протягом 180 календарних днів у розмірі 75 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Закону № 1058 (до 01.01.2004 р.), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, визначених Законом № 1058.
Згідно ст.56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ до стажу роботи, що дає право на пенсію зараховується, зокрема, періоди одержання допомоги по безробіттю.
Пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до 01.01.2010 р. період одержання допомоги по безробіттю підтверджується на підставі записів у трудовій книжці, а починаючи з 01.01.2010 р. - довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
Зважаючи на викладені обставини та норми законодавства, відповідач мав зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 весь період перебування на обліку в Нововоронцовському районному центрі зайнятості, а саме з 28.02.2005 р. по 26.08.2005 р.
Проте, зважаючи на те, що відповідачем частково зараховано вказаний період до страхового стажу позивача, суд приходить до висновку про часткове задоволення цієї позовної вимоги, а саме щодо зобов`язання ГУ ПФУ в Херсонській області включити до трудового стажу період виплати ОСОБА_1 матеріальної допомоги в центрі зайнятості з 31.01.2005 р. по 26.08.2005 р.
Щодо не зарахування до страхового стажу періоду з 01.03.2021 р. по 14.09.2021 р. суд зазначає наступне.
Згідно довідки Нововоронцовського відділу Управління соціального захисту населення Бериславської РДА Херсонської області від 15.07.2021 р. № 2791 ОСОБА_1 перебуває на обліку як отримувач компенсаційної виплати особі, яка здійснює догляд за пристарілою особою, яка досягла 80-річного віку з 24.01.2019 р. по 14.09.2021 р.
При цьому, відповідачем зараховано до страхового стажу період з 24.01.2019 р. по 28.02.2021 р., а період з 01.03.2021 р. по 14.09.2021 р. не зараховано у зв`язку з відсутністю відомостей про сплату страхових внесків.
Положеннями п.9 ст.11 Закону № 1058 передбачено, що один із непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, один із прийомних батьків, батьків-вихователів, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, за дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю I групи або за особою, яка досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, та за висновком закладу охорони здоров`я потребує постійного стороннього догляду, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства.
Для осіб, перелічених у п.9 ст.11 Закону № 1058 страхувальником є органи, які виплачують допомогу і передають відомості про застрахованих осіб до територіальних органів Пенсійного фонду. Зокрема це органи соціального захисту населення.
За приписами ст.113 Закону № 1058 держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" встановлено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
За змістом ст.26 Закону № 2464-IV посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.
Таким чином, обов`язок щодо нарахування та сплати єдиного внеску покладено саме на орган соціального захисту населення - Управління соціального захисту населення Бериславської РДА Херсонської області.
Суд зазначає, що, фактично, внаслідок невиконання органом соціального захисту населення обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлена соціальної захищеності та пенсійного стажу за час догляду за пристарілою особою, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про зобов`язання ГУ ПФУ в Херсонській області включити до трудового стажу ОСОБА_1 період догляду за особою, яка досягла 80-річного віку з 01.03.2021 р. по 14.09.2021 р.
Разом з тим, вимога позивача про включення до трудового стажу періодів роботи у колгоспі "Червонофлотець" з 01.11.1979 р. по 31.12.1979 р. та з 01.02.1980 р. по 31.08.1980 р. задоволенню не підлягає, оскільки при розгляді заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 від 21.09.2021 р. дане питання відповідачем не досліджувалось.
До позовної заяви надано архівну довідку Комунальної установи "Трудовий архів" Нововоронцовської селищної ради Херсонської області від 12.11.2021 р. № 02-01/100-У. Разом з тим, вказану довідку видано після прийняття оскаржуваного рішення, а відтак відповідач не мав можливості надати оцінку вказаній інформації.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про протиправність рішення від 28.09.2021 р. № 212450009427, а відтак воно підлягає скасуванню.
Стосовно визнання дій відповідача щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 неправомірними, суд зазначає, що скасування вказаного вище рішення охоплює дану позовну вимогу, а тому, суд відмовляє в її задоволенні.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідачем не доведено правомірність свого рішення, а тому за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Положеннями ч.3 ст.139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки за результатами розгляду справи суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, то з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 454 грн.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_11 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) від 28.09.2021 р. № 212450009427 про відмову у призначенні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_11 ) пенсії за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) включити до трудового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_11 ): періоди роботи в Дудчанському сільському споживчому товаристві з 19.01.1981 р. по 19.03.1985 р.; періоди навчання в Херсонському профкулінарному училищі з 01.09.1977 р. по 30.06.1980 р.; період догляду за особою, яка досягла 80-років відповідно до довідки від 15.07.2021 р. № 2729 з 01.03.2021 р. по 14.09.2021 р.; період з 31.01.2005 р. по 26.08.2005 р. - виплата матеріальної допомоги в центрі зайнятості, відповідно до п.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_11 ) від 21.09.2021 р. про призначення пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІV та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства, з урахуванням висновків суду.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_11 ) судовий збір в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 112010200