
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 січня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/16295/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Виконуючого обов`язки керівника Прилуцької окружної прокуратури Чернігівської області в інтересах держави до Талалаївської селищної ради Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Служба у справах дітей Талалаївської селищної ради Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Виконуючий обов`язки керівника Прилуцької окружної прокуратури Чернігівської області в інтересах держави (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Талалаївської селищної ради Чернігівської області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Служба у справах дітей Талалаївської селищної ради Чернігівської області (далі - Служба у справах дітей, третя особа), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо приведення штатної чисельності Служби у справах дітей Талалаївської селищної ради Чернігівської області відповідно до нормативів, установлених ч. 6 ст.4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей";
зобов`язати відповідача вчинити дії, спрямовані на приведення штатної чисельності Служби у справах дітей Талалаївської селищної ради відповідно до нормативів, установлених зазначеним Законом, а саме в кількості 2 штатні одиниці.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що Прокуратурою у межах наданих повноважень відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», вивчено інформацію Талалаївської селищної ради від 21.10.2021 № 1208 щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони дитинства щодо захисту прав дітей та встановлено, що штатна чисельність спеціалістів Служби у справах дітей не відповідає вимогам ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей». Вказує, що, орган місцевого самоврядування в особі Талалаївської селищної ради зобов`язаний відповідно до вимог законодавства здійснювати повноваження з питань захисту прав дітей, які є мешканцями громади та збільшити для цього штатну чисельність спеціалістів служби у справах дітей.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду сторонам надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечень та пояснень.
В межах встановленого судом строку відповідачем подано відзив на позов (заяву), в якому вказану позовну заяву виконуючого обов`язки керівника Прилуцької окружної прокуратури визнає та просить задовольнити в повному обсязі.
Третьою особою надано пояснення, в яких позовну заяву підтримує та просить задовольнити в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Прокуратурою у межах наданих повноважень відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», вивчено інформацію Талалаївської селищної ради від 21.10.2021 № 1208 щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони дитинства щодо захисту прав дітей.
Згідної інформації, наданої Талалаївською селищною радою Чернігівської області (лист від 21.10.2021 № 1208), рішенням тридцять другої позачергової сесії сьомого скликання Талалаївської селищної ради від 12.11.2020 № 8-32/VII «Про створення служби у справах дітей Талалаївської селищної ради Чернігівської області та затвердження Положення про Службу у справах дітей» вирішено створити Службу у справах дітей Талалаївської селищної ради зі статусом юридичної особи, затвердити Положення про Службу у справах дітей Талалаївської селищної ради та штатну чисельність Служби у спрвах дітй Талалаївської селищної ради (а.с.30-35).
Згідної інформації, наданої Службою у справах дітей Талалаївської селищної ради (лист від 27.10.2021 № 129), Службою у справах дітей Чернігівської обласної державної адміністрації (лист від 23.10.2021 № 01-12/1803 встановлено, що загальна кількість дітей (особи віком від народження до 17 років), які мешкають на території Талалаївської селищної територіальної громади складає 1687 осіб (а.с.36, 39).
Як слідує з матеріалів справи відповідно до штатної чисельності Служби у справах дітей Талалаївської селищної ради, затвердженої рішенням Талалаївської селищної ради, штатну чисельність працівників Служби у справах дітей складає 1 штатна одиниця, а саме - начальник служби у справах дітей, що становить 50% від передбаченої законодавством норми.
Крім того, згідно інформації Служби у справах дітей Чернігівської обласної державної адміністрації від 23.10.2021 № 01-12/1803, станом на 23.10.2021, штатна чисельність працівників Служби складає 1 одиницю, що становить 50 % від потреби відповідно до ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» (а.с.39).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до вимог частини 3-5 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VІІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон), прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У відповідності до норм вказаного Закону прокурор одержує передбачену законом можливість захищати права та інтереси не конкретного державного органу, а дещо абстрактні «інтереси держави», що в широкому сенсі можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів і являти собою потребу в здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих, зокрема, на гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, а також охорону землі, лісів, водойм як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання, в тому числі, й територіальних громад.
У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 зазначено, що із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Пунктом 3 наказу Генерального прокурора України від 28.05.2015 «Про організацію роботи органів прокуратури щодо представництва інтересів громадянина або держави в суді та їх захисту при виконанні судових рішень» визначено, що відомості про наявність підстав для застосування представницьких повноважень органи прокуратури можуть отримувати, у тому числі, з інформації, що надходить до прокуратури від органів державної влади, органів місцевого самоврядування і державного нагляду (контролю).
Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органом, уповноваженим здійснювати заходи щодо реалізації державної політики з питань соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на території Талалаївської селищної об`єднаної територіальної громади, є служба у справах дітей Талалаївської селищної ради Чернігівської області.
Рішенням тридцять другої позачергової сесії сьомого скликання Талалаївської селищної ради від 12.11.2020 № 8-32/VII створено юридичну особу «Службу у справах дітей Талалаївської селищної ради Чернігівської області» (а.с.46).
Пунктом другом даного рішення затверджено Положення про Службу у справах дітей Талалаївської селищної ради Чернігівської області (далі - Положення) (а.с.48-51).
Відповідно до п. 1.1 Положення Служба у справах дітей Помічнянської міської ради (далі - Служба) є самостійним структурним підрозділом виконавчого комітету Талалаївської селищної ради (далі - Ради), утворюється рішенням сесії селищної ради відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» і в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на Службу завдань.
Служба та її статус як юридичної особи публічного права визначається рішенням сесії Талалаївської селищної ради, має печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, власний бланк, штампи встановленого зразка.
У зв`язку з розширенням повноважень сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад щодо провадження діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, постановами Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 15.11.2017 № 877 та від 11.04.2018 № 301 внесені зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини (постанова КМУ від 24.09.2008 № 866), згідно із якими сільські, селищні, міські ради об`єднаних територіальних громад мають самостійно здійснювати діяльність, пов`язану із захистом прав дитини, зокрема передано об`єднаним територіальним громадам повноваження стосовно влаштування під опіку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Крім того, постановою КМУ від 03.10.2018 № 800 затверджено Порядок взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, закладів та установ під час забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров`ю, та внесено зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини (постанова КМУ від 24.09.2008 № 866), якими визначено органами опіки та піклування, зокрема, виконавчі органи міських, сільських, селищних рад, у тому числі об`єднаних територіальних громад, які провадять діяльність із соціального захисту дітей.
Статтею 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено питання, вирішення яких віднесено до компетенції виконавчих органів місцевого самоврядування, зокрема, належать повноваження щодо вирішення відповідно до законодавства питань про надання пільг і допомоги, пов`язаних з охороною материнства і дитинства; вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування, забезпечення утримання та виховання дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Також згідно ст. 40 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження
Отже, питання створення виконавчих органів, до складу яких входять служби у справах дітей, як юридичні особи, належить до повноважень органу місцевого самоврядування.
Об`єднана громада як орган опіки та піклування забезпечує захист особистих і майнових прав кожної дитини, яка є мешканцем громади.
Стаття 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» визначає штатне забезпечення служб у справах дітей, які мають функціонувати в об`єднаних територіальних громадах.
Змінами, внесеними до цього Закону 19.01.2017, визначено штатну чисельність працівників служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад відповідних територіальних громад (один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об`єднану територіальну громаду).
Органи місцевого самоврядування сільських, селищних, міських рад, зобов`язані відповідно до вимог зазначених нормативно- правових актів здійснювати повноваження з питань захисту прав дітей, які є мешканцями громади та утворити для цього у складі відповідних виконавчих органів рад службу у справах дітей.
Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 10, ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Талалаївська селищна рада не виконує належним чином повноваження з забезпечення, дотримання та захисту прав дитини, оскільки штатна чисельність служби у справах дітей не відповідає вимогам законодавства.
Реалізація державної політики у сфері забезпечення прав дитини є безпосереднім обов`язком об`єднаної територіальної громади. Кожна дитина, яка мешкає у громаді, має право на захист майнових і немайнових прав, який, за законом, надає об`єднана територіальна громада як орган опіки та піклування, що має особливі повноваження виконавчих органів влади об`єднаної громади представляти та відстоювати інтереси своїх громадян.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи станом на 23.10.2021, штатна чисельність працівників Служби у справах дітей складає 1 одиницю, що становить 50 % від потреби відповідно до ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей».
Таким чином, суд дійшов висновку, що штатна чисельність спеціалістів Служби у справах дітей не відповідає вимогам ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей».
Враховуючи наведене, орган місцевого самоврядування в особі Талалаївської селищної ради зобов`язаний відповідно до вимог зазначених нормативно-правових актів здійснювати повноваження з питань захисту прав дітей, які є мешканцями громади та збільшити для цього штатну чисельність спеціалістів служби у справах дітей.
Відповідно до п. п. 1.1. - 1.2. Положення, Служба є самостійним структурним підрозділом виконавчого комітету Талалаївської селищної ради, утворюється рішенням сесії селищної ради відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування» і в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на службу завдань. Засновником служби є сесія Талалаївської селищної ради. Служба підзвітна і підконтрольна Талалаївській селищній раді, підпорядкована Талалаївському селищному голові.
Служба у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, рішеннями селищної ради та виконавчого комітету селищної ради, розпорядженнями селищного голови, цим Положенням, іншими нормами чинного законодавства України (п. 1.3 Положення).
Кошторис, фонд оплати праці та штатний розпис Служби встановлюється рішенням Талалаївської селищної ради(п. 7.5 Положення).
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Талалаївська селищна рада є органом місцевого самоврядування. Рада є юридичною особою, діє у межах наділених власних повноважень самостійно і несе відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Відповідно до п.1.1. Розділу 1 Регламенту роботи Талалаївської селищної ради, затвердженого рішенням 2 сесії 8 скликанняТалалаївської селищної ради від 03.12.2020, Талалаївська селищна рада (далі - рада) є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, що складається з депутатів і відповідно до закону представляє Талалаївську селищну об`єднану територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Порядок діяльності ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про добровільне об`єднання територіальних громад», іншими законодавчими актами України, цим регламентом та іншими рішеннями ради.
Цим регламентом встановлюється порядок скликання сесій ради, підготовки і розгляду нею питань, проведення засідань, прийняття рішень ради, загальні умови формування та організації роботи постійних та інших комісій ради, виконавчих органів ради, здійснення депутатської діяльності, обрання і затвердження посадових осіб місцевого самоврядування та інші процедури, які випливають з повноважень ради, встановлених Конституцією та законами України (ст. 2 Регламенту).
Статтею 21 вищевказаного Регламенту передбачено, що рада проводить свою роботу сесійно. Сесія Ради складається з пленарних засідань Ради, а також засідань постійних комісій Ради. У разі необхідності сесії Ради можуть складатися з двох та більше пленарних засідань.
Таким чином, рада правомочна розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами до її відання.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання; створення у разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення з іншими суб`єктами комунальної власності спільних проектів або спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій, визначення повноважень цих органів (служб).
Указом Президента України від 30.09.2019 № 721/2019 «Про деякі питання забезпечення прав та законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей» зобов`язано вжити в установленому порядку вичерпних заходів щодо приведення штатної чисельності служб у справах дітей відповідно до нормативів, установлених законодавством, у тому числі в об`єднаних територіальних громадах.
Незважаючи на вищевикладене, Талалаївська селищна рада не виконує належним чином повноваження із забезпечення, дотримання та захисту прав дитини.
Таким чином, Талалаївська селищна рада, як орган місцевого самоврядування, допустила у спірних правовідносинах протиправну бездіяльність, оскільки всупереч вимогам ст. 4 Закону України «Про охорону дитинства», Указу Президента України від 30.09.2019 № 721/2019 «Про деякі питання забезпечення прав та законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей», протягом тривалого часу не привела штатну чисельність служби у справах дітей відповідно до нормативів.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням визнання позову відповідачем, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Виконуючого обов`язки керівника Прилуцької окружної прокуратури Чернігівської області в інтересах держави до Талалаївської селищної ради Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Служба у справах дітей Талалаївської селищної ради Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Талалаївської селищної ради Чернігівської області щодо приведення штатної чисельності Служби у справах дітей Талалаївської селищної ради Чернігівської області відповідно до нормативів, установлених ч. 6 ст.4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей".
Зобов`язати Талалаївську селищну раду Чернігівської області вчинити дії, спрямовані на приведення штатної чисельності Служби у справах дітей Талалаївської селищної ради відповідно до нормативів, установлених зазначеним Законом, а саме в кількості 2 штатні одиниці.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Виконуючий обов`язки керівника Прилуцької окружної прокуратури Чернігівської області (вул. 1 Травня, буд. 50-а, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500).
Відповідач: Талалаївська селищна рада Чернігівської області (вул. Вокзальна, 3, смт. Талалаївка, 17500, код ЄДРПОУ 04412679).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Служба у справах дітей Талалаївської селищної ради Чернігівської області (вул. Вокзальна, 3, смт. Талалаївка, 17500, код ЄДРПОУ 44067394).
Повний текст рішення складено 18.01.2022.
Суддя О.М. Тихоненко