Постанова № 102936800, 03.02.2022, Станично-Луганський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
03.02.2022
Номер справи
430/27/22
Номер документу
102936800
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №430/27/22

Провадження №3/430/86/22

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2022 року смт. Станиця Луганська

Суддя Станично-Луганського районного суду Луганської області Попова О.М., за участю секретаря Романової М.О., прокурора Потакова А.А., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріал, який надійшов з Луганського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Плотина Станично-Луганського району Луганської області, громадянина України, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , працюючого у ВЧ А0693, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Станично-Луганського районного суду надійшли 2 адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 згідно з якими він, будучи поліцейським відділення поліції №1 Щастинського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області, відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон № 1700-УІІ), суб`єктом декларування та відповідно примітки до статті 172-6 КУпАП є суб`єктом правопорушення, в порушення частини 1 статті 45, абзацу 1 частини 1 статті 45 Закону № 1700-УІІ, 12.08.2021 тобто несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічну) за 2020 рік за формою, що визначається Національним агентством.

Крім того, ОСОБА_1 будучи особою, яка припиняє виконання обов`язків поліцейського відділення поліції №1 Щастинського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області, тобто діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену підпунктом «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон № 1700-VII), та відповідно примітки до статті 172-6 КУпАП є суб`єктом правопорушення, в порушення частини. 1 статті 45, абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону № 1700-VII, 12.08.2021 тобто несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

За таких обставин, враховуючи, що справи про адміністративні правопорушення розглядаються одним і тим же суддею одночасно, вказані справи слід об`єднати в одне провадження.

В судовому засіданні ОСОБА_1 провину визнав, з протоколами про адміністративні правопорушення погодився та пояснив, що він 01.03.2021 року був звільнений з Національної поліції за власним бажанням. Під час служби на заняттях з службової підготовки, працівники кадрового забезпечення доводили йому вимоги антикорупційного законодавства, в тому числі і в частині своєчасної подачі декларацій. Також під час несення служби його не одноразово ознайомлювали зі службовими телеграмами ГУНП в Луганській області, в яких відображалися вимоги антикорупційного законодавства. Приблизно через вісім днів після звільнення йому зателефонувала працівниця кадрового забезпечення на ім`я ОСОБА_2 та повідомила, що йому необхідно подати декларацію перед звільненням, а також до 01 квітня 2022 року він повинен подати декларацію після звільнення. Приблизно 01 червня 2021 року йому зателефонувала ОСОБА_3 керівник кадрового забезпечення та повідомила, що йому необхідно подати декларацію. Про те що ОСОБА_1 необхідно подати щорічну декларацію, йому було відому, не подав декларацію за власної халатності. Також ОСОБА_1 було відомо, що впродовж 20 робочих діб після звільнення, він був повинен подати декларацію після звільнення, але не подав. З 14.04.2021 року він проходить військову службу в частині А0693 на посаді водій номеру обслуги ЗУ 32-2, по теперішній час.

Будь-яких інших поважних або технічних причин не подання декларацій за 2020 рік та після звільненням у нього не було.

Прокурор обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, підтримав, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діянь, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та вважає, що ОСОБА_1 слід притягнути до відповідальності та накласти стягнення у відповідності до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , прокурора та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією за № 000001 від 05.01.2022 року, ОСОБА_1 будучи поліцейським відділення поліції №1 Щастинського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області, відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон № 1700-УІІ), суб`єктом декларування та відповідно примітки до статті 172-6 КУпАП є суб`єктом правопорушення, в порушення частини 1 статті 45, абзацу 1 частини 1 статті 45 Закону № 1700-УІІ, 12.08.2021 тобто несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічну) за 2020 рік за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією за № 000002 від 05.01.2022 року, ОСОБА_1 будучи особою, яка припиняє виконання обов`язків поліцейського відділення поліції №1 Щастинського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області, тобто діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену підпунктом «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон № 1700-VII), та відповідно примітки до статті 172-6 КУпАП є суб`єктом правопорушення, в порушення частини. 1 статті 45, абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону № 1700-VII, 12.08.2021 тобто несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

З письмових пояснень ОСОБА_1 , доданих до протоколу № 000001 та № 000002 вбачається, що він 01.03.2021 року був звільнений з Національної поліції за власним бажанням. Під час служби на заняттях з службової підготовки, працівники кадрового забезпечення доводили йому вимоги антикорупційного законодавства, в тому числі і в частині своєчасної подачі декларацій. Також під час несення служби його не одноразово ознайомлювали зі службовими телеграмами ГУНП в Луганській області, в яких відображалися вимоги антикорупційного законодавства. Приблизно через вісім днів після звільнення йому зателефонувала працівниця кадрового забезпечення на ім`я ОСОБА_2 та повідомила, що йому необхідно подати декларацію перед звільненням, а також до 01 квітня 2022 року він повинен подати декларацію після звільнення. Приблизно 01 червня 2021 року йому зателефонувала ОСОБА_3 керівник кадрового забезпечення та повідомила, що йому необхідно подати декларацію. Про те що ОСОБА_1 необхідно подати щорічну декларацію, йому було відому, не подав декларацію за власної халатності. Також ОСОБА_1 було відомо, що впродовж 20 робочих діб після звільнення, він був повинен подати декларацію після звільнення, але не подав. З 14.04.2021 року він проходить військову службу в частині А0693 на посаді водій номеру обслуги ЗУ 32-2, по теперішній час.

Згідно з наказом ГУНП в Луганській області від 29.12.2016 № 910 о/с капрала поліції ОСОБА_1 призначено на посаду поліцейського водія сектору логістики та матеріально - технічного забезпечення Станично- Луганського ВП ГУНП в Луганській області.

Відповідно до наказу ГУНП в Луганській області від 28.01.2021 №44 о/с сержанта поліції ОСОБА_1 відповідно до п.2 ч.І ст.65 Закону України Про Національну поліцію», наказу Національної поліції України від 22.12.2020 №1014, у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації призначити на рівнозначну посаду з 01.02.2021, поліцейським відділення поліції №1 Щастинського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області.

Відповідно до наказу ГУНП в Луганській області від 22.02.2021 № 101 о/с сержанта поліції ОСОБА_1 відповідно до п.7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 01.03.2021 звільнено з посади поліцейського відділення поліції №1 Щастинського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області (за власним бажанням).

Відповідно до заповненої власноруч ОСОБА_1 розписки, останній отримав трудову книжку, обхідний лист, виписку з наказів довідку на військовозабов`язаного та витяг з наказу про звільнення 01.03.2021 року. Окрім цього. 01.03.2021, 01.02.2021, 12.02.2021, ОСОБА_1 ознайомлено під підпис з рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб`єктами декларування, про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби/роботи.

Згідно відомостей, які вказані у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 подав декларацію за 2020 рік та перед звільненням ним була подана лише 12.08.2021 року.

Згідно із поясненнями свідків - старшого інспектора СКЗ ВП №1 Щастинського РВП ГУНП в Луганській області ОСОБА_4 , та в.о. інспектора СКЗ ВП №1 Щастинського РВП ГУНП в Луганській області Циганкова П.С., ОСОБА_1 неодноразово попереджався про необхідність подання електронної декларації, про що свідчить його підпис у рекомендаціях для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб`єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби/роботи, розписці та інших документах.

Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен повинен неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП встановлена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

З об`єктивної сторони дане адміністративне правопорушення полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації. Диспозиція цієї норми за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм.

Так, примітка до ст. 172-6 КУпАП, вміщуючи вказівку на суб`єкт цього правопорушення, відсилає правозастосувача до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2 ст. 45 Закону, в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно-правових актів, що наповнює норму ч. 1 ст. 172-6 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння.

Відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» - суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є в тому числі і депутати сільських рад.

Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно до п.п. 2 п. 5 ІІ розділу «Формування та ведення Реєстру» Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням НАЗК 10.06.2016 року №3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2019 року за №1300/34271, декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону.

Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону.

Подання вказаної Декларації відбувається згідно порядку, затвердженому рішенням за №3 НАЗК від 10.06.2016 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за №959/29089 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

При цьому слід зауважити, що під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту НАЗК, витребуванням відомостей, потрібних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

Таким чином, для кваліфікації діяння за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.

Як вже зазначалося вище в ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (з відповідними змінами згідно ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» за №530-IX від 17.03.2020 року») визначено кінцевий термін (часові межі), коли уповноважені на те особи зобов`язані подати декларацію, зокрема вміщено формулювання «до 1 червня». Тобто, законодавчо наявний чітко визначений термін подання даного виду декларації.

З вищенаведеного слідує, що ОСОБА_1 , будучи, на час подачі декларації, поліцейським відділення поліції №1 Щастинського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області, тобто суб`єктом декларування відповідно до ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік, оприлюднивши її на офіційному веб-сайті НАЗК лише 12.08.2021 року. Крім того, ОСОБА_1 в порушення вимог Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням НАЗК 10.06.2016 року №3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2019 року за №1300/34271, не подав декларацію перед звільненням протягом двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Будь-яких об`єктивних причин, які б унеможливлювали виконання ОСОБА_1 вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII «Фінансовий контроль», абзацу 1 п. 2-1 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону за №1700-VII та п.п. 2 п. 5 ІІ розділу «Формування та ведення Реєстру» Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням НАЗК 10.06.2016 року №3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2019 року за №1300/34271, не встановлено.

Відповідно до ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.

Адміністративне правопорушення завжди є протиправною дією (бездіяльністю)тобто діянням, забороненим законом або іншим нормативним правовим актом. Громадянин, що вчиняє протиправну дію, порушує свій конституційний обов`язок, оскільки норми ч. 1 ст. 68 Конституції України встановлюють, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Статтею 7 КУпАП встановлено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП - адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Суд вбачає у діях ОСОБА_1 вищевказані ознаки.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні; чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема і протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами та інше.

Таким чином, дотримуючись принципу неупередженості та об`єктивності, відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд, давши належну оцінку наявним у справі доказам у їх сукупності, дійшов обґрунтованих висновків про доведеність вини ОСОБА_1 «поза будь-яким розумним сумнівом» у вчиненні ним адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, суд, у відповідності до положень статті 33 КУпАП, враховує характер вчинених правопорушень, ступінь вини, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, його майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, та вважає за можливе призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції, встановленої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ст. ст. 172-6, 268, 277, 279, 280, 283-285, 287-289 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення №430/27/22, провадження №3/430/86/22, у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, об`єднати зі справою про адміністративне правопорушення № 430/29/22, провадження №3/430/87/22, у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та присвоїти їм єдиний номер: №430/27/22, провадження №3/430/86/22.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та піддати адміністративному стягненню в межах санкції вказаної статті у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. 00 коп., який необхідно сплатити на рахунок UA198999980313090106000012477, отримувач - ГУК у Луг.обл./СТГ с. Ст.-Луг./21081100, код отримувача (за ЕДРПОУ) - 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету – Адміністративні штрафи та інші санкції, наявність відомчої ознаки – «00» Без деталізації за відомчою ознакою.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в дохід держави у розмірі 496 (чотириста дев`яносто шість) грн. 20 коп., який необхідно сплати на рахунок UA308999980313181206000012477, населений пункт /територіальна громада/ Станично-Луганська сільська ТГ, отримувач – ГУК у Луг.обл./СТГ с. Ст.-Луг./22030101, код отримувача (за ЕДРПОУ) - 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету – судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), наявність відомчої ознаки «00» Станично-Луганський районний суд.

Постанова може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.М. Попова