
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/7863/21
12 січня 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання дій протиправними щодо відмови у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області (далі - відповідач), в якій просив:
визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, які полягають у відмові виготовити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії мені, ОСОБА_1 , оформлену листами від 20.05.2021 № 38/05/25-2021 та від 29.10.2021 № 92/05/25-2021;
виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.12.2019 за посадою поліцейського - начальник управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, оформлену з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", листа Національної поліції України за дорученням Міністерства внутрішніх справ України від 24.02.2021 № 2388/09/48-2021 "Про надання інформації щодо грошового забезпечення поліцейських" про середні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби та премії, виплачених поліцейським за листопад 2019 року, із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових (надбавки, доплати, підвищення, премія) видів грошового забезпечення;
встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішення законної сили, звіт про виконання рішення суду.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач отримує пенсію за вислугу років, яка призначена йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Оскільки п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано нечинним рішенням у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019, - саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових грошового забезпечення поліцейських, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням надбавок, доплат, підвищень, премій та індексації.
Також, рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними п.1, 2 Постанова №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 № 45 (далі - Порядок №45), в якому було визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення без зазначення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
З урахуванням зазначеного, позивач вважає протиправними та такі, що порушує його право на належний соціальний захист та справедливий і гарантований державою рівень пенсійного забезпечення, дії відповідача щодо відмови у виготовленні та скеруванні до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії), для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії, у зв`язку з чим звернувся до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою суду від 16.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
На виконання вимог вказаної ухвали, 30.11.2021 Головним управлінням Національної поліції в Тернопільській області подано до суду відзив. Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що з врахуванням оскарження дій Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, які ще не вчинені, оскільки позивач з заявою про виготовлення довідки станом на листопад 2019 року взагалі не звертався та відповіді не отримував, вказаний позов є передчасним та таким, що задоволенню не підлягає. Підставою для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Водночас Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень, які б тягнули за собою зміни в грошовому забезпеченні поліцейських.
Посилання позивача на те, що п.3 Постанови №103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано нечинним рішенням у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019 року, а також на рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, що набрало законної сили 05.03.2019 року, яким визнано протиправними та нечинними п.1, 2 Постанова №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45, є безпідставним, оскільки вони стосуються виключно осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, тобто осіб, які звільнено з міліції, а не з поліції, яким позивач не являється.
За приписами Закону №2262-ХІІ премія враховується при перерахунку пенсії поліцейського, проте в тому розмірі, в якому вона виплачувалась в місяці, в якому виникло право на перерахунок пенсії, у зв`язку з чим виплата сама по собі премії в різних розмірах у різних місяцях не є підставою для перерахунку пенсії поліцейським кожного місяця. Згідно з наданих позивачем документів, пенсію йому призначено з 19.08.2016, тобто після 01.01.2016, що унеможливлює застосування до спірних правовідносин вищевказаних норм. Просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
У відповіді на відзив позивач послався на те, що відповідачем не доведена правомірність своїх дій та рішень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Дійсно позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 11.05.2021 станом на травень 2021 року та від 18.10.2021 станом на серпень 2021 року, на які отримав відмови одинакові за змістом з аналогічними підставами про те, що від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не надходили, тому для виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії немає законних підстав.
Міркування відповідача про передчасність позову слід розглядати критично, так як останній при цьому не зобов`язується виготовити мені оновлену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на листопад 2019 року. Незважаючи на припис п.7 Постанови №988 Міністерству внутрішніх справ за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання, лише у квітні 2016 року наказом МВС від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260). Позивач вказує, що такий новий щомісячний додатковий вид грошового забезпечення, як надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, та премія у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, йому не виплачувались, фактично поліцейським почались виплачуватись у серпні 2019 року, а інформацію про середні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби та премії, виплачених поліцейським за листопад 2019 року, Національною поліцією України за дорученням Міністерства внутрішніх справ України підготовлено у листі від 24.02.2021 № 2388/09/48-2021 "Про надання інформації щодо грошового забезпечення поліцейських".
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з липня 2016 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.43).
Для обчислення пенсії позивача враховано наступне грошове забезпечення (а.с.16):
посадовий оклад - 3600,00 грн.;
оклад за військове звання - 2400,00 грн.;
процентна надбавка за вислугу років 40% - 2400,00 грн.;
середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі премія - 4703,32 грн.
Позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області з заявою про виготовлення та скерування до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на травень 2021 року, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (а.с.27-28).
Головне управління Національної поліції у Тернопільській області листом від 20.05.2021 №38/05/25-2021 повідомило позивача про відсутність підстав для виготовлення нової довідки у зв`язку з тим, що на даний час списки осіб, які проходили службу в Національній поліції України і отримали право на перерахунок пенсії від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не надходили (а.с.29-30).
На запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації про грошове забезпечення з урахуванням його складових (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням - полковник поліції, відсоткова надбавка за стаж служби в поліції - 45%, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% та премія) у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (начальник управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Тернопільській області) поліцейського за серпень 2021 року, передбачених п.5 Порядку №45 (а.с.31-32), листом від 24.09.2021 №Б-268/05/3-2021 відповідач повідомив, що розмір місячного грошового забезпечення поліцейського Головного управління Національної поліції у Тернопільській області за запитуваними посадою, спеціальним званням та стажем служби 22-25 років (45%) станом на 01.09.2021 становив би 27114,72 грн., в тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 6960,00 грн. (80%) та премія 9487,32 грн. (58,564%) (а.с.33-35).
Позивач звернувся повторно до Головного управління Національної поліції у Тернопільській області з заявою про виготовлення та скерування до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на серпень 2021 року, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (а.с.36).
Головне управління Національної поліції у Тернопільській області листом від 29.10.2021 повідомило позивача про відсутність підстав для виготовлення нової довідки у зв`язку з тим, що на даний час списки осіб, які проходили службу в Національній поліції України і отримали право на перерахунок пенсії від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не надходили (а.с.37-38).
Вважаючи такі дії суб`єкта владних повноважень протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість бездіяльності відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд виходить з наступного.
Згідно з ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ).
Відповідно до ч.1, 2 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
При цьому, 29.12.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, яким ст.63 Закону № 2262- XII доповнено ч.3, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Як передбачено ч.1 ст.112 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", п.1 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ч.1, 2 ст.94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
На виконання ст.94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" Міністерством внутрішніх справ України прийнятий наказ №260 від 06.04.2016 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських".
Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядком №260 установлені такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262- XII (зі змінами, внесеними Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 3 Постанови №103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Згідно із п.5 Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними Постановою №103) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1, 2 п.5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою №988, премія.
Окружний адміністративний суд міста Києва у справі №826/3858/18 рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, визнав протиправними та нечинними п.1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано п.3 Постанови №103.
Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - п.3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
Відтак, з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій (перерахованих з 01.01.2016), призначених згідно із Законом №2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог ст.43 і 63 Закону №2262-XII.
Як вказує позивач, пенсію йому призначено з липня 2016 року, тобто після 01.01.2016.
З аналізу вищенаведених норм законодавства та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що скасування у судовому порядку п.3 Постанови №103 не спричинило виникнення підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Водночас правове регулювання для перерахунку пенсій особам, які були зазначені в п.1 і 2 Постанови №103, та особами, які зазначені в п.3 Постанови №103 не є ідентичним. Розміри грошового забезпечення працівникам поліції визначені безпосередньо постановою Кабінету Міністрів України постановою "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988. Відтак, набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, яким визнано скасовано п.1, 2 Постанови №103, також не може бути підставою для видачі оновленої довідки для перерахунку пенсії позивачу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" (набрала чинності 01.01.2020) п.1-3 Постанови №103 виключено.
Інші положення Порядку №45, зокрема й ті, які визначають алгоритм дій, пов`язаних із перерахунком пенсії, після втрати чинності 05.03.2019 положеннями п.1, 2 Постанови №103 та змін до п.5 і додатку 2 Порядку №45, а 19.11.2019- п.3 Постанови №103, є чинними.
Так, п.2 Порядку №45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано у цілому п.6 Постанови №103, яким вносилися зміни у Порядок №45.
Суд звертає увагу, що порядок проведення перерахунку раніше призначених відповідно до Закону №2262- XII пенсій до прийняття Постанови №103 так само проводився у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Станом на листопад 2019 року, як заявлено у позовних вимогах, та станом на травень чи серпень 2021 року, як визначено позивачем у зверненнях до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, за результатами розгляду яких відмовлено виготовлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 листами від 20.05.2021 № 38/05/25-2021 та від 29.10.2021 № 92/05/25-2021, зміни до Постанови №988, якою визначено складові грошового забезпечення поліцейських не вносились.
Твердження позивача про те, що в листопаді 2019 року (в травні чи в серпні 2021 року) відбулось підвищення грошового забезпечення за посадою начальник управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Тернопільській області за рахунок збільшення надбавки за стаж служби в поліції та премії, є безпідставними, оскільки надбавка за стаж служби в поліції є індивідуальною і залежить від розміру такого стажу у конкретної особи, яка працює на цій посаді, а не від самої посади (додаток 11 до Постанови № 988), тобто інший відсотковий розмір такої надбавки свідчить лише про інший стаж роботи у особи, яка займає посаду, на якій раніше працювала позивач, а не про підвищення розміру грошового забезпечення за цією посадою. Розмір премії ж конкретного поліцейського у конкретному місяці не є підвищенням чи зменшенням грошового забезпечення, оскільки такий розмір премії не є сталим і може змінюватись кожного місяця або взагалі не виплачуватись.
Враховуючи приписи ст.63 Закону № 2262-XII, суд зазначає, що перерахунок пенсії військовослужбовцям можливий лише у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення, чого в спірних правовідносинах не відбулося.
Докази нарахування грошового забезпечення, проте не включення для обчислення пенсії позивачу у матеріалах справи також відсутні.
Натомість позивач самостійно вказує, що такий щомісячний додатковий вид грошового забезпечення, як надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, та премія у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, йому не виплачувались.
В силу приписів п.4 Постанови №988 установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу; здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
Суд вказує, що встановлення надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, підвищення за службу в поліції особливого призначення та преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби є дискреційним правом начальника Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, яке реалізується ним лише після отримання мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції, докази існування якого до звільнення позивача зі служби в поліції не надано та судом не встановлено.
За сукупністю встановлених обставин, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача підстав для надання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, призначеної після 01.01.2016, відповідно до Постанови №988 та Порядку №260 станом на листопад 2019 року (травень чи серпень 2021 року), та визнає таку бездіяльність правомірною, що відповідає вимогам ч.2 ст.19 Конституції України, ч.2 ст.2 КАС України, а доводи позивача та представлені ним докази наразі не спростовують вказаних висновків суду.
Відповідно, відсутні правові підстави для зобов`язання Головного управління Національної поліції в Тернопільській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року, оскільки така вимога є похідною від першої, у зв`язку з чим позов підлягає залишенню без задоволення за встановленої судом безпідставності його вимог.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, надав суду достатні беззаперечні докази на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їх заперечення, і довів правомірність оскаржуваних дій, бездіяльності, про що описано вище.
Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання дій протиправними щодо відмови у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 12 січня 2022 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );
відповідач:
- Головне управління Національної поліції в Тернопільській області (місцезнаходження: вул.Валова, 11, м.Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 40108720).
Головуючий суддя Мандзій О.П.