
Справа 305/70/22
Номер провадження № 3/305/54/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.01.2022. Рахівський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючої судді Марусяк М.О.
секретаря судового засідання Вербещука В.А.
за участю прокурорів Чічака І.Я., Білика А.М.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Рахів матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , депутата VIII скликання Рахівської районної ради, громадянина України, з вищою освітою, розлученого, на утриманні має одну малолітню дитину, сезонного робітника -
за вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , який був обраний депутатом VIII-го скликання Рахівської районної ради та є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, як суб`єкт декларування , згідно підпункту б) пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупцї», у порушення вимог ч.1 ст.45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого періоду декларування (до 01.04.2021), а саме 08.04.2021, опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2020 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав повністю. Зазначив, що на той час він перебував за кордоном у зв`язку з чим, не зміг вчасно подати декларацію про доходи. При першій можливості подав декларацію.
Прокурор Чічак І.Я., у судовому засіданні протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП підтримав у повному обсязі. Вважає, що у діях громадянина ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП. Просив визнати, ОСОБА_1 винуватим за ч.1 ст.172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню, у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.
Прокурор Білик А.М. у судовому засіданні підтримав позицію прокурора Чічака І.Я.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурорів, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з вимогами ст.245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до положень ст.278 КУпАП, посадовою особою при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед інших питань, вирішуються питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Диспозиція цієї норми за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм.
Так, примітка до статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, містить вказівку на те, що суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які зазначені у пункті 1, підпунктах "а" та "в" пункту 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", які відповідно до частин першої, другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Саме стаття 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначає суб`єктів подання декларацій та строк їх подання.
Відповідно до підпункту б) пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є серед інших депутати місцевих рад.
На підставі рішення першої сесії VIII скликання Рахівської районної ради від 03.12.2020 № 1 «Про визнання повноважень депутатів Рахівської районної ради VIII скликання» визнано факт початку повноважень депутатів Рахівської районної ради VIII скликання, у тому числі ОСОБА_1 .
Таким чином, ОСОБА_1 , відповідно до п.п. б) п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», починаючи з 03.12.2020, є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією.
Частиною 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» регламентовано, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
З наведеного випливає, що ОСОБА_1 , як особа, що є суб`єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», зобов`язаний був подати декларацію за минулий рік до 1 квітня.
Про обов`язок подати таку декларацію ОСОБА_1 знав про що свідчить ряд документів, які долучені до протоколу про адміністративне правопорушення, зокрема: 1) копія пам`ятки для депутатів Рахівської районної ради VIII скликання щодо основних обмежень, встановлених Законом України «Про запобігання корупції» у якій міститься інформація щодо обов`язку депутата подавати декларацію про доходи за минулий рік до 01 квітня та з якою, 15.01.2021, ознайомився ОСОБА_1 про що міститься його власноручний підпис; 2) лист-нагадування від 23.03.2021 №02-24/81-13 за підписом голови ради ОСОБА_2 , адресований депутатам Рахівської районної ради VIII скликання, щодо необхідності подання декларації про доходи за минулий рік та роз`яснення наслідків її не подання, у строки визначені Законом України «Про запобігання корупції»; 3) витяг з протоколу третьої (позачергової) сесії Рахівської районної ради VIII скликання від 24.12.2020 та від 15.01.2021 (ІІ пленарне засідання); 4) витяг з протоколу четвертої сесії Рахівської районної ради VIII скликання від 23.02.2021 та 02.03.2021.
Разом з тим, ОСОБА_1 подав таку декларацію в інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» лише 08.04.2021.
Таким чином, усвідомлюючи обов`язок подання щорічної декларації про доходи за 2020 рік, ОСОБА_1 , маючи можливість подати декларацію у строки визначені законодавством, подав її успішно лише 08.04.2021, тобто несвоєчасно та без поважних причин.
Факт скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується зібраними по справі доказами: 1) протоколом №7 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 12.01.2022; 2) копією пам`ятки для депутатів Рахівської районної ради VIII скликання щодо основних обмежень, встановлених Законом України «Про запобігання корупції» у якій міститься інформація щодо обов`язку депутата подавати декларацію про доходи за минулий рік до 01 квітня та з якою, 15.01.2021, ознайомився ОСОБА_1 про що міститься його власноручний підпис; 3) листом-нагадуванням від 23.03.2021 №02-24/81-13 за підписом голови ради ОСОБА_2 , адресованим депутатам Рахівської районної ради VIII скликання, щодо необхідності подання декларації про доходи за минулий рік та роз`яснення наслідків її не подання, у строки визначені Законом України «Про запобігання корупції»; 4) витягом з протоколу третьої (позачергової) сесії Рахівської районної ради VIII скликання від 24.12.2020 та від 15.01.2021 (ІІ пленарне засідання); 5) витягом з протоколу четвертої сесії Рахівської районної ради VIII скликання від 23.02.2021 та 02.03.2021; 6) скріншотом з веб-сайту НАЗК щодо дати опублікування декларації ОСОБА_1 .
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи вищевказані докази, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію про доходи за 2020 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно зі ст.33 КУпАП, при накладенні стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Пом`якшуючими відповідальність обставинами суд визнає, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, позитивно характеризується Рахівською районною радою, має на утриманні одну малолітню дитину. Обтяжуючих відповідальність обставин судом не встановлено.
З огляду на викладене, суд, вважає за доцільне накласти на ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень, без застосування додаткового адміністративного стягнення, передбаченого ст.30 КУпАП, оскільки саме таке стягнення, на думку суду, буде необхідним та достатнім для ОСОБА_1 та зможе запобігти вчиненню ним подібних адміністративних правопорушень у майбутньому.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП особа, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачує судовий збір у розмірі, визначеному п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
У відповідності до вимог п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з положеннями ст.7 Закону України`Про державний бюджет на 2022 рік» з 01 січня 2022 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2481 гривню.
Згідно з ч.4 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, прийнятими у справах про адміністративні правопорушення, та за рішеннями, прийнятими у кримінальних провадженнях, стягувачем виступає державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення. За рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.
У зв`язку з наведеним з ОСОБА_1 в користь Державної судової адміністрації України слід стягнути судовий збір в сумі 496 гривень 20 копійок (2481*0,2=496,2).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33, 34, 35, 40-1, 172-6, 221, 280, 284, 287-291 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд,-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п`ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 у дохід Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 496 (чотириста дев`яносто шість) гривень 20 копійок, за кодом класифікації доходів бюджету 22030106 "Судовий збір": отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄРДПОУ 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ч.1 ст.307, ст.308 КУпАП штраф має бути сплачений ним не пізніше, як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати, штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду або через Рахівський районний суд Закарпатської області протягом 10 діб з моменту її проголошення.
Повний текст постанови проголошено 27 січня 2022 року о 16 годині 00 хвилин.
Головуюча: М.О. Марусяк