Ухвала суду № 102803300, 27.01.2022, Кілійський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
27.01.2022
Номер справи
502/300/16-а
Номер документу
102803300
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 502/300/16-а

УХВАЛА

27 січня 2022 року м. Кілія

Суддя Кілійського районного суду Одеської області Маслеников О.А.

розглянувши адміністративний позов

ОСОБА_1

до

Кілійської міської ради Одеської області

про

скасування рішення

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Кілійського районного суду Одеської області 10.02.2016 року з адміністративним позовом до відповідача Кілійської міської ради Одеської області про скасування рішення.

Постановою Кілійського районного суду Одеської області від 26.04.2016 року по справі № 502/300/16-а в задоволенні позову ОСОБА_1 до Кілійської міської ради Одеської області «Про скасування рішення Кілійської міської ради № 80-VII-6 «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста Кілія у 2016 році», відмовлено повністю.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2016 року, апеляційну скаргу ОСОБА_1 – задоволено, постанову Кілійського районного суду Одеської області від 26 квітня 2016 року - скасовано та прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Кілійської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення – задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення Кілійської міської ради від 29 січня 2016 року № 80-VІІ-6 «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста Кілія у 2016 році», стягнуто з Кілійської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 606 (шістсот шість), 33 грн.

Постановою Верховного суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду від 21.12.2021 року касаційну скаргу Кілійської міської ради задоволено частково, постанову Кілійського районного суду Одеської області від 26.04.2016 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2016 року у справі № 502/300/16-а – скасовано, справу № 502/300/16-а передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.01.2022 року, справу № 502/300/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кілійської міської ради Одеської області про скасування рішення, передано на розгляд судді Кілійського районного суду Одеської області Масленикову О. А.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши відповідні положення законодавства, встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить суд скасувати рішення Кілійської міської ради № 80-VII-6 «Про встановлення податку на нерухоме мито, відмінне від земельної ділянки на території міста Кілія у 2016 році.

15 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147 від 03.10.2017 року, яким Кодекс адміністративного судочинства України було викладено в новій редакції.

Частиною 1 статті 20 чинної редакції Кодексу адміністративного судочинства України визначено предметну підсудність адміністративних справ місцевим загальним судам як адміністративним судам. Вищезазначена норма містить виключний перелік категорій справ, які слід розглядати в місцевих загальних судах як адміністративних.

Предметом даного адміністративного спору є скасування рішення органу місцевого самоврядування про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста Кілія у 2016 році.

Дана категорія справ розглядалась місцевим загальним судом як адміністративним на підставі ч. 1 ст. 18 КАС України в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року.

Відповідно до чинної редакції ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».

Разом з тим, в частині 2 статті 20 КАС України, в редакції яка діє з 15.12.2017 року зазначено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Отже, з 15 грудня 2017 року дана справа за предметною юрисдикцією підсудна окружним адміністративним судам.

Вказаний висновок узгоджується з приписами п.10 Розділу VІІ Перехідних Положень КАС України в редакції Закону № 2147, згідно яких – справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Одним із засад (принципів) адміністративного судочинства є верховенство права (п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України).

Відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

За таких обставин, вищезазначена справа, як така, що надійшла до місцевого загального суду після 15 грудня 2017 року, відповідно до ч. 1 ст. 20 КАС України, не підсудна Кілійському районному суду Одеської області як адміністративному, а підсудна Одеському окружному адміністративному суду як адміністративному суду першої інстанції.

Направляючи справу на новий розгляд, суд касаційної інстанції зазначив, що справу необхідно направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції, а не безпосередньо до Кілійського районного суду Одеської області.

Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, підписаної 04 листопада 1950 року, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що належним судом буде той суд, якому, відповідно до вимог чинного законодавства, підсудна певна справа.

Враховуючи вищевикладене, з урахуванням того, що адміністративна справа № 502/300/16-а надійшла до місцевого загального суду після набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України у редакції Закону № 2147 від 03.10.2017 року і не може бути розглянута по суті як непідсудна цьому суду, враховуючи, що інститут предметної юрисдикції розмежовує компетенцію адміністративних судів, приходжу до висновку, що адміністративну справу № 502/300/16-а, необхідно передати за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 3, 20, 29, 294 КАС України, суддя

У Х В А Л ИВ:

Справу № 502/300/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кілійської міської ради Одеської області «Про скасування рішення Кілійської міської ради № 80-VII-6 «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста Кілія у 2016 році», передати за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду (65062, м.Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14).

Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня її складення.

Суддя Кілійського районного суду О. А. Маслеников