Рішення № 10277859, 07.07.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
07.07.2010
Номер справи
16/812-10
Номер документу
10277859
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"07" липня 2010 р.Справа № 16/812-10 За позовом Славутського міжрайонного прокурора м. Славута в інтересах держави в особі Славутської районної державної адміністрації, м. Славута та Управління агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації, м. Славута

до Приватного підприємства „Агрофірма „Марачівська” с. Марачівка Славутського району

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів – Головного Управління державного казначейства у Хмельницькій області, м. Хмельницький

про стягнення 31 300,0 грн.

                                                            Суддя

Представники сторін:

від 1-го позивача: не з`явився;

від 2-го позивача: не з’явився;

від відповідача: не з`явився;

від третьої особи: Крепак Ю.Г. –за довіреністю № 14-14/130-4047 від 14.05.10 р.;

від прокуратури –Ільчук Ю.Ф. –прокурор відділу прокуратури Хмельницької області

Суть спору: Прокурор в інтересах позивачів звернувся до суду із позовом, згідно якого просить стягнути з відповідача 31300,00 грн. безпроцентної цільової позики за договором про надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету.

Прокурор в судове засідання прибув, у додатковому письмовому поясненні від 24.06.10 р. вказав на те, що відповідно до п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.02 № 415 „Про затвердження Порядку використання коштів резервного фонду державного бюджет” кошти з резервного фонду державного бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету. Суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 %, кошти резервного фонду бюджету виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

Управлінням агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації, кошти для приватного підприємства „Агрофірма „Марачівська” в сумі 31 300 грн. були виділені та перераховані саме з резервного фонду державного бюджету на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях”.

В статутному фонді ПП „Агрофірма „Марачівська” немає частки корпоративних прав держави, тому, на думку прокурора, отримані з державного бюджету кошти повинні бути повернуті до бюджету.

Позивач-1 повноважного представника в судове засідання не направив, проте у направленому суду письмовому клопотанні від 17.05.2010р. останній просить провести розгляд справи без участі представника. У поданому раніше письмовому поясненні від 04.05.2010р. позивач-1 підтримує позовні вимоги прокурора і просить вирішити дану справу із застосуванням законодавства, що регулює подібні правовідносини.

Представник відповідача в засідання суду не прибув, проте у письмовому пояснені від 18.05.2010р. проти позовних вимог заперечив, підтвердив отримання коштів відповідачем в сумі 31300,00 грн. на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях”.

Вказує, що кошти отримані ним на безповоротній основі і поверненню не підлягають. Стосовно договору від 27.10.2008р. відповідач зазначає, що, дійсно, такий договір укладався, але вказані в ньому кошти не отримував. Просить відмовити прокурору в позові.

          Представник третьої особи в судове засідання прибув та подав письмове пояснення, в якому повідомив суду наступне: відповідно до абзацу 2 п.1 розпорядження КМ України № 1010-р від 28.07.08р. „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків, внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницьких областях” кошти на проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року видаються Мінфіном за рахунок коштів резервного фонду Державного бюджету України.

Визначення напрямків використання коштів резервного фонду державного та місцевого бюджетів і встановлення процедури, пов'язаної з виділенням коштів резервного фонду відповідного бюджету та звітуванням про їх використання встановлюється Порядком використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого Постановою КМУ № 415 від 29.03.2002р. (надалі Порядок).

Так, п.11 Порядку зазначає, що кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету. Розпорядженням КМ України від 28.07.2008р № 1010-р та Розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 12,08.2008р. № 428/2008-р „Про розподіл коштів, виділених кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Хмельницької області” зазначені умови не були визначені, а бюджетні асигнування були виділені за КЕКВ 1310.

Розпорядженням голови Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області № 649/08-р від 12.08.2008 р. розпорядником по використанню коштів із дотриманням встановлених вимог на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, відповідно до розподілу було призначено Управління агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області.

Головним управлінням Державного казначейства України у Хмельницькій області (в особі Славутського управління Державного казначейства ГУ ДКУ у Хмельницькій області) відповідно до платіжного доручення № 272 від 02.09.08р. були використані бюджетні кошти на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у червні-липні 2008 року на території Хмельницької області приватним підприємством „Агрофірма „Марачівська” в сумі 31 300,00 грн. за КЕКВ 1310 „Субсидії і поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)”, що відповідає розпорядчим документам Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, Хмельницької обласної та Славутської районної державних адміністрацій.

Відповідно до Роз'яснення щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженого Наказом Державного казначейства України № 330 від 08.12.2006р. до категорії видатків „Субсидії і поточні трансферти (1300)” відносяться всі невідплатні державні платежі, які не підлягають поверненню і передбачаються лише на поточні цілі одержувача бюджетних коштів.

Під субсидіями розуміють всі невідплатні поточні виплати підприємствам, які не передбачають компенсації у вигляді спеціально обумовлених виплат або товарів і послуг в обмін на проведені платежі, а також видатки, пов'язані з відшкодуванням збитків державних підприємств. Трансфертні платежі є невідплатними і безповоротними і не являють собою придбання товарів чи послуг, надання кредиту або виплату непогашеного боргу. Трансферти населенню можуть надаватись як у готівковій формі, так і шляхом оплати рахунків.

27.10.2008р. між Управлінням агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації та приватним підприємством „Агрофірмою „Марачівська” було укладено договір про надання та повернення коштів резервного фонду Державного бюджету, відповідно до умов якого ПП „Агрофірма „Марачівська” отримало з резервного фонду Державного бюджету безпроцентну грошову позику у сумі 31 300,00 грн. та зобов'язувалося повернути її до 01.11.2009р.

Зі слів третьої особи, на час розгляду справи, приватне підприємство „Агрофірма „Марачівська”, кошти в сумі 31 300,00 грн. до Державного бюджету не повернуло.

          

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” встановлено виділити для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні - липні 2008 р., 58,5 млн. гривень, зокрема Волинській облдержадміністрації - 12 млн., Львівській -6,5 млн., Рівненській - 20 млн., Хмельницькій - 20 млн. гривень. Мінфіну здійснити зазначені видатки за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету. (п. 1 розпорядження).

Згідно п.2 вказаного розпорядження, Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій облдержадміністраціям затвердити у тижневий строк за погодженням з Мінагрополітики, Мінекономіки і Мінфіном розподіл коштів, виділених згідно з цим розпорядженням.

Розпорядженням Хмельницької обласної держадміністрації від 12.08.2008р. №428/2008-р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась в червні-липні 2008р. на території Хмельницької області” було вирішено: 1. спрямувати кошти, виділені з резервного фонду державного бюджету райдержадміністраціям для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась на території Хмельницької області. 2. Головам відповідних райдержадміністрацій визначити розпорядника по використанню коштів із дотриманням встановлених вимог на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств...

Відповідно до розпорядження Славутської райдержадміністрації від 19.08.2008р. №700-р „Про визначення розпорядника бюджетних коштів” було визначено управління агропромислового розвитку райдержадміністрації розпорядником по використанню коштів, виділених на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії.

Розпорядженням Славутської райдержадміністрації від 24.12.2008р. №1180-р „Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 19.08.2008р. №700-р” внесено змін до розподілу коштів згідно встановленого додатку.

Управління агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації м. Славута як юридична особа значиться в Єдиному держаному реєстрі підприємств та організацій України згідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області №349 від 03.07.2007р.

Приватне підприємство „Агрофірма „Марачівська” с. Марачівка Славутського району зареєстроване як юридична особа згідно довідки головного управління статистики в Хмельницькій області №297 від 13.02.2007р., форма власності –приватна.

Між Управлінням агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації м. Славута (надавач коштів) та ПП „Марачівська” с. Марачівка Славутського району (отримувач коштів) було укладено договір надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету від 27.10.2008р. №9.

Згідно п.1.1 вказаного договору передбачено, що надавач коштів надає, а отримувач коштів отримує кошти, виділені відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” для закупівлі паливно-мастильних матеріалів, насіння, садивного матеріалу... , в сумі 31300,00 грн.

Відповідно до п.п. 2.1, 2.2 вказаного договору сторони передбачили, що кошти надаються отримувачу через відділення державного казначейства у Славутському районі до 30.12.2008р. Надання коштів здійснюється при наявності документів, що підтверджують стихію та понесені внаслідок цього витрати (збитки) в межах відповідного прийнятого розподілу.

Отримані кошти резервного фонду надаються для сільгосптоваровиробника на поворотній основі. Отримувач коштів зобов’язується повернути надані кошти повністю до „01” листопада 2009 року. (п.п. 5.1, 5.2 вказаного договору).

Кошти в сумі 31300,00 грн. були перераховані відповідачу згідно платіжного доручення №272 від 02.09.2008р.

Оскільки кошти в сумі 31300,00 грн. не були повернуті у визначені договором строки, прокурор звернувся із позовом до суду про їх стягнення в примусовому порядку.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.

Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов’язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання – відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Статтею 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до абз.1 ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” було встановлено наступне: п. 1. Виділити для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні - липні 2008 р., 58,5 млн. гривень, зокрема Волинській облдержадміністрації - 12 млн., Львівській -6,5 млн., Рівненській - 20 млн., Хмельницькій - 20 млн. гривень. Мінфіну здійснити зазначені видатки за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету; п. 2. Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій облдержадміністраціям: затвердити у тижневий строк за погодженням з Мінагрополітики, Мінекономіки і Мінфіном розподіл коштів, виділених згідно з цим розпорядженням; подати до кінця 2008 р. Мінагрополітики, Мінекономіки, Мінфіну та Державному казначейству звіт про використання зазначених коштів.

Відповідно до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002 року „Про затвердження порядку використання коштів резервного фонду”, кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету. Кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

З матеріалів справи вбачається, що Управлінням агропромислового розвитку Славутської райдержадміністрації на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України №1010-р. від 28.07.2008 року „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” надано відповідачеві кошти в сумі 31300,00 грн.

Факт перерахування коштів в сумі 31300,00 грн. підтверджується платіжним дорученням №272 від 02.09.2008р. суму 31300,00 грн., будь-яких заперечень щодо їх отримання відповідачем суду не подано.

При цьому, укладеним між позивачем-2 та відповідачем договором від 27.10.2008р. №9, зокрема п.п.5.2, сторони погодили термін повернення коштів в сумі 31300,00 до 01.11.2009р., а додаткових угод, які б свідчили про продовження цього терміну або доказів про повернення коштів відповідачем, суду не подано, доводи прокурора в інтересах позивачів –не спростовано.

Судом також враховується позиція, викладена в п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002 року „Про затвердження порядку використання коштів резервного фонду”, згідно якої кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

При цьому, згідно довідки статистики №297 від 13.02.2007р. відповідач - ПП „Агрофірма „Марачівська” с. Марачівка Славутського району за формою власності є приватним підприємством.

Судом приймається до уваги, що укладений між сторонами договір 27.10.2008р. №9, в якому передбачено строк повернення коштів резервного фонду, є чинним та в судовому порядку не визнавався недійсним.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають вимогам чинного законодавства, підтверджені матеріалами справи, поданими доказами, а тому підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі покладаються на відповідача у відповідності до вимог ст.ст.44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД-

В И Р І Ш И В:

          Позов Славутського міжрайонного прокурора м. Славута в інтересах держави в особі Славутської районної державної адміністрації, м. Славута та Управління агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації, м. Славута до Приватного підприємства „Агрофірма „Марачівська” с. Марачівка Славутського району за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів –Головного Управління державного казначейства у Хмельницькій області, м. Хмельницький про стягнення 31 300,0 грн., задовольнити.

          Стягнути з Приватного підприємства „Агрофірма „Марачівська” с. Марачівка Славутського району (код ЗКПО 34749942) на користь Управління агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації, м. Славута, вул. Одухи,2 (код ЗКПО 00734877) кошти в сумі 31300,00 грн. (тридцять одна тисяча триста гривень 00 коп.)

          Видати наказ.

Стягнути з Приватного підприємства „Агрофірма „Марачівська” с. Марачівка Славутського району (код ЗКПО 34749942) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, р/р 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013 державне мито в сумі 313,00 грн. (триста тринадцять гривень 00 коп.), а в доход державного бюджету на р/р 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264, код 23565225, ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.).

Видати наказ.

          Суддя                                                                                                    

Віддрук. 7 прим. :

1 - до справи,

2-3 - позивачам,

4 –відповідачу,

5,6 - в прокуратуру району та області,

7- УДК у Хмельницькій області, м. Хмельницький