Єдиний державний реєстр судових рішень < Копия >
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
23.06.10 09 год.50 хв.Справа №2а-1549/10/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі< колегії суддів >: головуючого судді - Лотової Ю.В.;
< суддів ><<- >><Суддя >;
при секретарі: Мамедової Е.С.,
за участю представників:
позивача Кухаренко В.М., довіреність № 04-01 від 11.01.2010 року,
відповідача не зявився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Гоголя, 20-А, м. Севастополь, 99011);< Список ><Позивач в особі >доприватного підприємства «Кримське підприємство «Ласпі» (вул. Гоголя, 10, кв. 2, м. Севастополь, 99011);< Список ><Відповідач в особі >
про зобовязання вчинити певні дії.,
Обставини справи:
29.09.2009 р. Севастопольське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту позивач або Фонд) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до приватного підприємства Кримське підприємство «Ласпі»(далі по тексту відповідач або підприємство) про зобовязання відповідача зареєструватись в Севастопольському міському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 30 вересня 2009 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-1869/09/2770.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 28.10.2009 р. провадження у цій справі було закрито.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2010 р. ухвалу Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 28.10.2009 р. по справі № 2а-1869/09/2770 скасовано, справу направлено до Окружного адміністративного суду міста Севастополя для продовження розгляду.
25.05.2010 року адміністративна справа надійшла до Окружного адміністративного суду міста Севастополя.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 26.05.2010 року адміністративну справу прийнята до провадження з призначенням їй номеру № 2а-1549/10/2770.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити. Позовні вимоги обґрунтовані Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від. 26.09.2002 р., Положенням про Севастопольське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого Директором Фонду соціального захисту інвалідів від 01.03.2007 р., Постановою КМУ України від 31 січня 2007 року № 70. Представник позивача вважає, що відповідач був зобовязаний зареєструватися у Фонді. Невиконання зазначених вимог перешкоджає реалізації державної політики у сфері захисту інвалідів.
Відповідач явку повноважних представників у судове засідання не забезпечив, ухвалу Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 26.05.2010 р. не виконав, письмового відзиву на позовну заяву з документальним та правовим обґрунтуванням своїх заперечень суду не надав, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений за всіма адресами, що є у матеріалах справи.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23 червня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини у справі, об'єктивно оцінивши докази, досліджені в судовому засіданні, суд
ВСТАНОВИВ:
Правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Статтею 20 Закону України від 21.03.1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(далі по тексту Закон України № 875) встановлено, що спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку. Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді.
Таким чином, позивач є субєктом владних повноважень, що має право звернутись до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з відповідним позовом.
У судовому засіданні встановлено, що приватне підприємство «Кримське підприємство «Ласпі»зареєстровано як юридична особа та має ідентифікаційний код 19008754, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. Відповідно до даних Севастопольського міського центру зайнятості середньооблікова численність штатних працівників підприємства складає 14 осіб. У Фонді в установленому законом порядку відповідач не зареєстрований, але надає позивачу звіти за формою 10-ПІ.
Статтею 19 (ч.ч. 9 та 7) Закону України № 875 передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, контролю за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту та сплати ними адміністративно-господарських санкцій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»був затверджений Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю. Відповідно до п.п. 2 та 3 зазначеного Порядку роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців. Для реєстрації роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) відділенню Фонду відповідну заяву за формою, що затверджується Мінпраці, та копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи - підприємця (далі - свідоцтво). Новостворені роботодавці та підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, що використовують найману працю, в яких кількість працюючих, для яких це місце роботи є основним, збільшилася до восьми і більше осіб, реєструються у відділенні Фонду до 1 лютого року, що настає за роком створення або збільшення кількості працюючих.
Суд вважає, що підприємство повинно бути зареєстровано у Фонді, для чого воно зобовязано надати позивачу відповідні документи.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України від 28.06.1996 року органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 10 Закону України № 875 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням пропозицій всеукраїнських громадських організацій інвалідів.
Положення про Фонд соціального захисту інвалідів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 р. N 1434. Відповідно до п.п. 1, 3 зазначеного Положення Фонд соціального захисту інвалідів (далі - Фонд) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому. Основними завданнями Фонду є: реалізація у межах своєї компетенції державної політики у сфері соціального захисту інвалідів; контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами і організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю (далі - підприємства), нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"; фінансування заходів щодо соціального захисту інвалідів. Пунктом 4 цього Положення встановлено, що Фонд відповідно до покладених на нього завдань, зокрема забезпечує реєстрацію у відділеннях Фонду підприємств, на яких працює вісім і більше осіб, та одержання від них звітності про зайнятість і працевлаштування інвалідів. Аналогічні вимоги містяться у Положенні про Севастопольське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого Директором Фонду соціального захисту інвалідів 01.03.2007 р.
Відповідно до ч. 8 ст. 19 Закону України № 875 відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Але законодавством не передбачена можливість застосування позивачем заходів впливу щодо субєктів господарювання, які всупереч закону, не реєструються у Фонді.
Виходячи із системного аналізу зазначених норм права, суд дійшов до висновку, що на позивача покладений обовязок забезпечувати реєстрацію підприємств, на яких працює 8 і більше чоловік. Виконати цей обовязок Фонд може лише шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
З урахуванням зазначеного, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Постанова складена у повному обсязі 25.06.2010 року.
Керуючись ст. 6, 17, 69 - 71, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Зобовязати приватне підприємства «Кримське підприємство «Ласпі»(вул. Гоголя, 10, кв. 2, м. Севастополь, 99011, ідентифікаційний код 19008754) зареєструватись у Севастопольському міському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Гоголя, 20-А, м. Севастополь, 99011).
Постанова набирає законної сили у порядку та строки відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя< підпис >Ю.В. Лотова
Судді:< підпис ><Суддя >
< З оригіналом згідно >
Суддя< підпис >Ю.В. Лотова
Судді:< підпис ><Суддя >