Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-1877/10/2370 22.06.2010 р. м. Черкаси
09 год. 10 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Руденко А.В.,
при секретарі Чемерин І.В.,
за участю:
представника позивача - Гощенко О.В. (за довіреністю № 43/32-718 від 11.01.2010р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 фінансові санкції у вигляді штрафу у сумі 2030 грн. 10 коп. за порушення вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995р. №481/95-ВР, що полягало у зберіганні алкогольних напоїв у місцях, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв. Порушення відображено в акті перевірки № 0027/32-2/НОМЕР_1 від 02.03.2010р. На підставі вказаного акту податковим органом 12.03.2010р. винесено рішення № 230337-23190026 про застосування фінансових санкцій у сумі 2030 грн. 10 коп. Оскільки фінансові санкції відповідач добровільно не сплачує, позивач звернувся до суду із позовом про їх стягнення.
Під час судового засідання представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач письмових заперечень проти адміністративного позову не надав, у судове засідання свого представника не направив.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності Чорнобаївською районною державною адміністрацією Черкаської області, ідентифікаційний код НОМЕР_1 (свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи підприємця серії В02 №973126).
За результатами позапланової виїзної перевірки господарської одиниці відповідача з питань додержання субєктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області 02.03.2010р. проведено перевірку та складно акт № 0027/32-2/НОМЕР_1, яким встановлено зберігання алкогольних напоїв у місці, не внесеному до Єдиного державного реєстру місць зберігання, а саме в магазині кафе, що розташований за адресою: Чорнобаївський район, с. Комінтерн, вул. Леніна, 18. Згідно опису наявних алкогольних напоїв від 02.03.2010р. в магазині кафе знаходились алкогольні напої в асортименті в кількості 85 пляшок на суму 2030 грн. 10 коп. Внаслідок вказаного відповідачем порушено п. 30 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995р. № 481/95-BP
12.03.2010р. на підставі акту перевірки регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України у Черкаській області винесено рішення № 230337 2319-0026 про застосування до відповідача фінансових санкцій вигляді штрафу у сумі 2 030 грн. 10 коп.
З довідки ДПІ у Чорнобаївському районі від 19.04.2010р. № 1066/24-032 вбачається, що за відповідачем рахується несплачена заборгованість за вищевказаним рішенням у сумі 2 030 грн. 10 коп.
Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995р. № 481/95-BP (далі по тексту Закон № 481).
Статтею 1 Закону № 481 передбачено, що роздрібна торгівля - це діяльність з продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.
Також у вказаній статті визначені поняття «місце торгівлі»та «місце зберігання». Зокрема, місцем торгівлі є місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості), або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів; місцем зберігання є місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання; Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр)- перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Таким, чином, місце торгівлі і місце зберігання алкогольних напоїв за своїм функціональним призначенням є різними місцями та відповідно до законодавчого визначення мають різні поняття.
Пунктом 30 статті 15 Закону № 481 передбачено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру. Тобто вимога про внесення до Єдиного реєстру місць торгівлі алкогольними напоями законом не передбачена.
Відповідальність за зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, передбачена абзацом десятим частини другої статті 17 Закону № 481 у вигляді штрафу у розмірі ста відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень, Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
З акту перевірки (пункти 1, 2, 8 акту) вбачається, що відповідач здійснював зберігання алкогольних напоїв в магазині-кафе за адресою: Чорнобаївський р-н, с. Комінтерн, вул. Леніна, 18, який є обєктом торгівлі, за наявності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Наданою до суду копією ліцензії серії АГ № 166390, виданій фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 16.12.2009р., підтверджується, що магазин-кафе за вказаною адресою є місцем торгівлі.
З огляду на зазначене суд приходить до висновку, що магазин-кафе відповідача є місцем торгівлі алкогольними напоями і внесенню до Єдиного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв не підлягає, тому порушення вимог пункту 30 статті 15 Закону № 481 відсутнє.
Кодексом адміністративного судочинства України (ч.3 ст.2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд приходить до висновку, що рішення № 2303372319-0026 від 12.03.2010р. прийнято безпідставно, тому позов про стягнення з відповідача штрафних санкцій у сумі 2 030 грн. 10 коп. задоволенню не підлягає.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 25 червня 2010 року.
СуддяА.В. Руденко