Постанова № 102763025, 26.01.2022, Кагарлицький районний суд Київської області

Дата ухвалення
26.01.2022
Номер справи
368/1161/21
Номер документу
102763025
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Кагарлицький районний суд Київської області

_________________

26.01.2022 Справа №: 368/1161/21

провадження 3/368/226/21

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.01.2022 рокум. Кагарлик

Суддя Кагарлицького районного суду Київської області Кириченко В.І., з участю прокурора Побірайка Ю. розглянувши справу, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань Департаменту стратегічних розслідувань НПУ про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , жительки – АДРЕСА_1

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП ,-

встановив :

ОСОБА_1 , обіймаючи по 02.01.2020 посаду завідувача канцелярії КВК (№115), будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, являючись суб`єктом відповідальності відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України « Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється його дія, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, 24.05.2021 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення, за минулий 2020 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно п. 1 Положення про КВК (№115), затверджене Наказом Міністерства юстиції України від 05.03.2020 № 808/5 колонія є державною установою, що входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України. Органом управління є Міністерство юстиції України. Виправна колонія є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах казначейської служби, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, може мати інші печатки та штампи.

Згідно з п. 14 зазначеного Положення виправна колонія утворюється, ліквідовується та реорганізовується Міністерством юстиції України.

Відповідно до ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.

Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Згідно зі ст. 167 Цивільного кодексу України, Держава може створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Отже, КВК (№115) як державна установа, утворена центральним органом виконавчої влади є юридичною особою публічного права.

Наказом КВК (№ 115) від 12.12.2019 № 31/ОС-19 «По особовому складу» ОСОБА_1 призначено на посаду завідувача канцелярії зазначеної установи яка фактично виконувала серед інших обов`язків і обов`язки формувати, оформляти та зберігати номенклатурні справи, контролювати повернення співробітниками документів.

На офіційному веб-сайті Національного агентства в розділі «Декларування» (https://wiki.nazk.gov.ua/category/deklaruvannya/shhodo-sub-) розміщені роз`яснення (п. 17,18) щодо того, хто з працівників юридичної особи публічного права вважаються посадовими особами відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 Закону. Так, під посадовими особами юридичних осіб публічного права, насамперед комунальних та державних установ і підприємств, слід розуміти осіб, які мають повноваження здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.

Адміністративно-господарські функції (обов`язки) - це обов`язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в різному обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їхніх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.

Організаційно-розпорядчі функції (обов`язки) - це обов`язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ, організацій, структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.

Визначальним при цьому є обсяг повноважень відповідного працівника. При визначенні того, чи є працівник юридичної особи публічного правапосадовою особою, враховується обсяг та характер здійснюваних ним функцій.Тому навіть у разі не визначення працівника посадовою особою у статутних чиінших внутрішніх документах підприємства він може бути посадовою особою ібути суб`єктом декларування в розумінні Закону (з огляду на здійснювані ним адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функції).

Отже, аналізуючи зміст фактично виконуваних обов`язків завідувача канцелярії КВК (№115) вбачається, що ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права, оскільки наділена певним обсягом адміністративно - господарських та організаційно-розпорядчих функцій.

Згідно з абзацом 14 ч. 1 ст. 1 Закону суб`єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, пп. «а» і пп. «в» п. 2, п. 4 і п. 5 ч. 1 ст. З цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону посадові особи юридичної особи публічного права є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно з приміткою до ст. 1726 КУпАП суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону та є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією.

Абзацом 2 ч. 2 ст. 45 Закону визначено, що особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 5. зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, МИНУЛИЙ рік.

Відповідно до пп. 3 п. 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 №3, декларація суб`єкта декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» пункту 2, пункті 5 частини 1 статті Закону, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Згідно з ч. 1 ст. 47 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний у день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в ст. 116 цього Кодексу. При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення, що зазначено у ст. 116 Кодексу законів про працю України.

Наказом КПК (№115) від 27.12.2019 № ЗЗ/ОС-19 ОСОБА_1 з 02.01.2020 звільнено з посади завідувача канцелярії. Підстава: заява громадянки ОСОБА_1 .

Отже ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади завідувача канцелярії КВК (№115) знала про припинення своїх повноважень, оскільки за власною ініціативою попередньо зверталась з відповідною заявою, а отже, знала і про те, що у наступному році, після припинення діяльності, зобов ’язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2020рік (до 01.04.2021).

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 декларацію після звільнення за 2020 рік мала подати в період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2021 до 00 год. 00 хв. 01.04.2021.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП установлено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, -

тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків, водночас суб`єкт правопорушення усвідомлює протиправність вчиненого ним діяння (дії або бездіяльності).

Суб`єктивна сторона адміністративного правопорушення за несвоєчасне неподання декларації буде відсутня у разі об`єктивної неможливості вчасного її подання, тобто поважних причин (неналежна робота Реєстру, хвороба, інша непереборна сила, що унеможливлює вчасне подання декларації), і її подальше несвоєчасне подання декларації не утворює склад адміністративного правопорушення, окрім випадків, коли суб`єкт правопорушення вже після усунення таких причин, свідомо бездіє тривалий час і не подає декларацію.

Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Свій кваліфікований електронний підпис (далі - КЕП) для подачі електронної декларації після звільнення за 2020 рік ОСОБА_1 отримала 24.05.2021 в акредитованому центрі сертифікації ключів «ПриватБанк», строком дії по 24.05.2022, тобто вже після відведеного законодавцем проміжку часу для подання декларацій за минулий 2020 рік.

Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https://portal.nazk.gov.ua), декларацію після звільнення за 2020 рік ОСОБА_1 подала лише 24.05.2021 o ll год. 03 хв., тобто не своєчасно, без поважних причин.

Обов`язком суб`єкта декларування є знання і безумовне виконання вимог Закону, у тому числі вимог його абз. 2 ч. 2 ст. 45.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи обізнаною щодо вимог Закону, усвідомлюючи обов`язок подання декларації після звільнення особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік відповідно до публічної частини Реєстру подала лише o ll год. 03 хв. 24.05.2021, тобто несвоєчасно, без поважних причин.

Зважаючи на викладене, причиною несвоєчасного подання суб`єктом декларування декларації після звільнення є безвідповідальне ставлення щодо додержання вимог Закону в частині своєчасного подання декларацій.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила що, на посаду завідувача канцелярії зазначеної установи вона без ознайомлення з посадовою інструкцією фактично виконувала серед інших обов`язків і обов`язки формувати, оформляти та зберігати номенклатурні справи, контролювати повернення співробітниками документів. Вона не знала точного терміну подачі декларації після звільнення тому подала 24.05.2021 року.

Прокурор вважав, що є доведеним вчинення ОСОБА_1 правопорушення по ст. 172-6 ч.1 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 крім особистих пояснень підтверджується наказами про прийняття і звільнення з роботи, даними з Єдиного реєстру декларацій про подачу o ll год. 03 хв. 24.05.2021 декларації після звільнення, особовим листком з обліку кадрів, журналом проведення бесід про попередження корупційних діянь, положенням про державну установу « Кагарлицька виправна колонія ( №115)».

З урахуванням обставин справи та особи правопорушника, суд вважає, що можливо застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.

Керуючись ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про АП,-

постановив:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 454 грн. на рахунок:UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106; Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; Код отримувача: (ЄДРПОУ:37993783) банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10 днів.

Суддя: В.І. Кириченко