Рішення № 102715183, 20.01.2022, Машівський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
20.01.2022
Номер справи
948/764/21
Номер документу
102715183
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 948/764/21

Номер провадження 2/948/44/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.01.2022 Машівський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого - судді Косик С.М.,

за участю секретаря Ткач Н.М.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача ОСОБА_2 ,

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Машівка цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Машівської селищної ради Полтавської області про визнання права на земельну частку (пай) та зобов`язання вчинити певні дії,-

відповідно до ч. 1 ст. 268 ЦПК України в судовому засіданні 20.01.2021 суд проголосив вступну та резолютивну частину Рішення,-

в с т а н о в и в :

у вересні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду зі вказаним позовом, посилаючись на те, що він є особою, віднесеною до 3 категорії потерпілої від Чорнобильської катастрофи, до 1996 року проживав та працював у с. Замисловачі Олеквського району Житомирської області. Однак 06.04.1996 року його було звільнено з КСП «Олевське» у зв`язку з переселенням з території радіоактивного забруднення із зміною місця проживання. Позивач стверджує, що він не був включений до списків громадян КСП «Олевське», що мають право на земельну частку (пай) у зв`язку з переселенням з села Замисловачі Олевського району Житомирської області в Полтавську область. При цьому на території Машівської селищної ради було розташовано сільськогосподарське підприємство КСП «Машівка», однак він не був включений до Державного акта на право колективної власності на землю КСП «Машівка». Позивач також вказує, що він звертався до Машівської селищної ради із заявою про виділення земельної частки (паю) із земель запасу, однак йому було відмовлено та запропоновано звернутися за захистом своїх інтересів до суду, а тому він просить визнати за ним право на земельну частку (пай) в розмірі 5,90 умовних кадстрових гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Машівської селищної ради Полтавської області та зобов`язати відповідача виділити йому із земель запасу (резервного фонду) земельну частку (пай) в розмірі 5,90 умовних кадастрових гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Ухвалою від 08.10.2021 суд відкрив провадження за правилами загального позовного провадження (а.с. 32).

У відзиві на позов представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що розпаювання земель КСП «Олевське», членом якого був позивач, відбулось у 1997 році. При цьому членство у вказаному підприємстві не виникає автоматично, а може виникнути після проявлення волевиявлення особи стати членом такого підприємства та оформлення в установленому статутом порядку свого статусу, а невнесення до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. Позивачем не надано доказів поважності пропуску строку позовної давності, як і не надано доказів того, що спірне питання було предметом розгляду, а саме включення чи невключення позивача до списків на паювання земель колективної власності КСП «Олевське». Також представник відповідача заявив про застосування позовної давності для пред`явлення вимоги щодо виділення позивачу земельної частки (паю) по господарству КСП «Машівка» в розмірі 5,90 умовних кадастрових гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

У відповіді на відзив позивач вказав, що у відповідності до чинного законодавства врегулювання питання щодо порядку надання права громадянам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на законодавчому рівні відбулося з 2001 року, і чинне законодавство не встановлює строки, в межах яких він зобов`язаний був звернутися до Машівської селищної ради із заявою про надання земельної частки (паю). При цьому відрахування відповідачем позовної давності з 1997 року є безпідставним, оскільки право особи на земельну частку (пай) є непорушним, строк на його реалізацію законодаством не встановлено, а відтак воно підлягає захисту без обмеження стрком позовної давності, і наразі відсутні підстави для застосування позовної давності, оскільки порушенян прав позивача відбулося 14.05.2021 року після відмови відповідача.

11.11.2021 суд своєю ухвалою прийняв до розгляду відзив на позов та відповідь на відзив, закрив підготовче провадження та справу призначив до судового розгляду по суті (а.с. 55).

У судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали та наполягали на його задоволенні, при цьому представник позивача пояснила, що ОСОБА_1 до 1996 року проживав і працював в с.Замисловичі, в КСП`Олевське», та був звільнений у зв`язку із переселенням із радіоактивно забрудненої території, є потерпілою особою від Чорнобильської катастрофи 3 категорії. Позивач не був включений до списків на паювання земель колективної власності КСП «Олевське» та має право на земельну частку (пай) за новим місцем проживання, натомість відповідач листом відмовив позивачу в наданні земельної частки, а тому ОСОБА_1 звернувся за захистом своїх прав до суду.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у відзиві, покликаючись на те, що рішення про надання чи відмову в наданні земельної частки (паю) приймається виключно на сесії Машівської селищної ради, натомість такого рішення не приймалося, позивач не дотримався процедури, визначеної законом. Також просив застосувати строк позовної давності.

Суд, заслухавши пояснення сторін, а також дослідивши надані письмові докази, встановив такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

Так, ОСОБА_1 з 16.04.1993 був прийнятий на роботу в хмелерадгосп «Олевський», який з листопада 1995 року перейменований в колективне сільськогосподарське підприємство «Олевське» с.Замисловичі, 06.04.1996 року був звільнений у зв`язку з переселенням з території радіоактивного забруднення із зміною місця проживання, що стверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_1 та довідками Комунальної установи «Трудовий архів» Олевської міської ради Житомирської області за №№444,445,446, 447 від 24.11.2021 про наявність наказів про прийняття та звільнення з роботи, вихододні за 1993-1996 роки (а.с.67-77).

Відповідно до довідки Олевської районної державної адміністрації №1019 ОСОБА_1 , 1963 р.н. дійсно проживав на території зони безумовного (обов`язкого) та гарантованого добровільного відселення - у с. Замисловачі з 26.04.1986 року по 30.04.1996 року (а.с.10).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 року №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» село Замисловачі Олевського району Житомирської області було включено до переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи - зони гарантовнаого добровільного відселення.

Крім того, ввищезазначене також підтверджується наявними в матеріалах справи довідками Замисловицької сільської ради Олевського району Житомирської області №№771, 772 від 04.08.2016 року (а.с.11-13).

Відповідно до пп.1 п.1 Указу Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08.08.1995 року № 720/95, паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.

Пунктом 2 вищезазначеного указу встановлено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.

З листа Верховного Суду України від 01 вересня 2009 року «Практика розгляду судами земельних спорів» вбачається, що вирішуючи питання про право певної особи на земельну частку (пай), суд повинен з`ясувати, чи була ця особа членом КСП на час передання державного акта про право колективної власності на землю та чи була вона внесена до списку осіб, що додається до цього державного акта.

Як роз`яснив Пленуму Верховного Суду України в п. 24 постанови від 16 квітня 2004 року N 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами Цивільного кодексу України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Аналіз норм чинного законодавства свідчить про те, що право власності на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів КСП до списків, доданих до державного акта на право колективної власності на землю, перевірки, уточнення і затвердження цих списків, а з моменту передачі державного акта про право колективної власності на землю конкретному сільськогосподарському підприємству, членом якого є особа.

За довідкою Олевської міської ради №707 від 24.05.2021 року ОСОБА_1 був членом КСП «Олевське» згідно з рішенням загальних зборів членів КСП «Олевське» №1 від 10.11.1995 року до звільнення 06.04.1996 року (рішення №10) у зв`язку з переселенням з території радіоактивного забруднення. Відповідно до протоколу №10 від 16.06.1997 року загальних зборів КСП «Олевське» Олевського району Житомирської області ОСОБА_1 не був включений до списків громадян КСП «Олевське», які мають право на земельну частку (пай) у зв`язку з переселенням з села Замисловичі Олевського району Житомирської обалсті в Полтавську область (а.с.14).

З 15.01.1997 року і по даний час ОСОБА_1 зареєстрований в АДРЕСА_1 (а.с.73).

Згідно із ч. 3 ст. 35 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадяни, евакуйовані із зони відчуження, відселені із зони безумовного (обов`язкового) або зони гарантованого добровільного відселення, а також громадяни, що самостійно переселилися з територій, які зазнали радіоактивного забруднення і які на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних або інших сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, що до набрання чинності цим Законом проживали у сільській місцевості, мають право на отримання земельної частки (паю) за новим місцем роботи (проживання) із земель запасу та резервного фонду в розмірі та в порядку, визначених законодавством.

Згідно з ч.1, 2 ст.1 ЗУ «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» громадяни України, евакуйовані із зони відчуження, відселені із зони безумовного (обов`язкового) або зони гарантованого добровільного відселення, а також громадяни України, що самостійно переселилися з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, і які на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних або інших сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які проживають у сільській місцевості.

Громадянам, зазначеним в абзаці п`ятому частини першої цієї статті, земельні ділянки в натурі (на місцевості) виділяються із земель запасу чи резервного фонду в розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. У разі відсутності на території відповідної ради необхідних площ земель запасу чи резервного фонду земельна ділянка за їх згодою може бути виділена в натурі (на місцевості) меншого розміру або за рахунок земель запасу чи резервного фонду, розташованих на території іншої ради в межах області.

Створюваний під час передачі земель у колективну власність резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання (п.7 Указу Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08.08.1995 року № 720/95).

Відповідно інформації, викладеної в листі відділу №3 управління у Полтавському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №357/42-21 від 16.09.2021 року на території Машівської селищної ради знаходилось 8 господарств, на території яких було проведено розпаювання земель переданих до колективної власності, зокрема розмір земельної частки (паю) по КСП «Машівка» становив 5,90 умовних кадастрових га; по Асоціації ім.Гоголя - 5,39 умовних кадастрових га, до державних актів на право колективної власності на землю вищезазначених колективних сільськогосподарських підприємств ОСОБА_1 не включений (а.с.20).

Разом з тим, згідно із листом відділу №3 управління у Полтавському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №690/42-21 від 22.10.2021 року, у відповідності до рішення 10 сесії 22 скликання Машівської районної ради народних депутатів від 19.08.1997 року виданий Державний акт на право колективної власності на землю КСП «Машівка» серії І-ПЛ №000089, зареєстрований в Книзі записів державних актів на про колективної власності на землю №30 від 20.03.1998 року (а.с.41).

Право осіб, що переселилися з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, і які на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних або інших сільськогосподарських підприємств, на земельну частку (пай), визначене законом, водночас підстави набуття такого права повинні бути предметом розгляду органу місцевого самоврядування.

Так, 27.09.2021 ОСОБА_1 звернувся до Машівської селищної ради із заявою про виділення йому земельної частки (паю) із земель запасу (резервного фонду) Машівської селищної ради Полтавської області в розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території Машівського району Полтавської області (а.с.15).

Листом виконавчого комітету Машівської селищної ради Полтавської області №520 від 14.05.2021 року ОСОБА_1 рекомендовано по врегулюванню вищевказаного питання звернутися до суду, одночасно зазначено, що із поданих ним документів неможливо встановити факт членства в КСП «Олевське» на момент евакуації, відселення або самостійного переселення (а.с.16).

При цьому листом виконавчого комітету Машівської селищної ради Полтавської області №961 від 01.09.2021 року було повідомлено, що відомості про розмір земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства КСП «Машівка», які були розпайовані, а також відомості про включення ОСОБА_1 до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю КСП «Машівка», відсутні, у зв`язку з чим рекомендовано за отриманням інформації звернутися до Відділу у Машівському районі Міжрайонного упраління у Карлівському та Машівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавьскій області (а.с.18).

У частині 1 статті 3 ЗУ «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» зазначено, що підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради.

Згідно з підпунктом 8 пункту «б» ч.1 ст.33 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Стаття 26 Закону № 280/97-ВР визначає компетенцію сільських, селищних, міських рад, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Вказані питання мають вирішуватися виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

З вищенаведених правових норм слідує, що при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій у приватну власність передаються земельні ділянки (крім земель резервного фонду) працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров`я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).

Разом з тим, створений у процесі приватизації резервний фонд земель призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням переважно громадянами, зайнятими у соціальній сфері на селі, а також іншими особами, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання, а також іншими особами, визначеними законодавством.

Реалізація вказаними особами права на отримання у власність або користування земельної ділянки здійснюється ними добровільно, шліхом передання земельних ділянок у власність на підставі їх заяв.

З аналізу наведених норм матеріального права можна зробити висновок, що право розпорядження землями комунальної власності, у тому числі право передавати їх у власність або користування фізичним та юридичним особам, належить до виключної компетенції органу місцевого самоврядування, а оскільки питання про надання позивачу земельної частки (паю) на сесії Машівської селищної ради не розглядалося, суд доходить висновку про безпідставність посилань позивача щодо порушення його прав відповідачем та уважає що позов поданий передчасно.

Доводи відповідача щодо пропуску позивачем позовної давності суд не розглядає оскільки в задоволенні позову відмовлено по суті.

Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1-18, 81, 141, 209-245, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в :

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Машівської селищної ради Полтавської області про визнання права на земельну частку (пай) та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Позивач - ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .

Відповідач - Машівська селищна рада Полтавської області, адреса: вул. Незалежності, 113, смт Машівка, Полтавський (Машівський) район, Полтавська область, код: 21047618.

Повний текст Рішення складений 24.01.2022 року.

Суддя С. М. Косик