Постанова № 102702344, 14.01.2022, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
14.01.2022
Номер справи
490/8599/21
Номер документу
102702344
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

490/8599/2122 від14.01.2022

н\п 3/490/3936/2021

Центральний районний суд м. Миколаєва

_______________

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 січня 2022 року м. Миколаїв

Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Тішко Д.А., за участю ОСОБА_1 , захисника Гонтаренка А.К., представника Миколаївської митниці Квасниці Ю.А., розглянувши протокол про притягнення

громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Херсон, яка тимчасово не працює, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянки України НОМЕР_1 виданий Комсомольським РВ УМВС Україи в Херсонській області 21.09.2005, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_2 , до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України, -

В С Т А Н О В И В:

27.08.2021, у міжнародному аеропорту "Миколаїв", в зоні митного контролю залу "відліт", під час здійсненні митного контролю та оформлення пасажирів авіарейсу № 7B323 сполученням «Миколаїв-Тбілісі», пасажирка вказаного рейсу, громадянка України ОСОБА_1 самостійно обрала для проходження митного контролю «червоний коридор», де митний контроль здійснюється у звичайному порядку.

Під час знаходження ОСОБА_1 у зоні митного контролю, до проведення процедури письмового декларування, на підставі положень п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України, вона була усно опитана співробітниками митниці про товари, які вона переміщує через митний кордон України. При опитуванні ОСОБА_1 повідомила співробітників митниці про наявність у неї готівкової іноземної валюти, яка підлягає письмовому декларуванню.

У подальшому, ОСОБА_1 було запропоновано здійснити письмове декларування товарів та валюти, тобто заповнити бланк митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов`язаних з провадженням підприємницької діяльності, якій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №431, при цьому наданий ОСОБА_1 бланк митної декларації містив пункт 3.1. "Відомості про валюту України та іноземну валюту готівкою, платіжні документи та інші цінні папери, банківські метали".

Відповідно до заповненої ОСОБА_1 митної декларації, вона заявила, що переміщує через митний кордон України іноземну валюту готівкою в сумі - 11500 долари США, при цьому вказану суму іноземної валюти ОСОБА_1 пред`явила співробітникам митниці та усно заявила, що іншої валюти у неї не має.

Після цього, вказана митна декларація була прийнята працівниками Миколаївської митниці до контролю та оформлення, у зв`язку з чим, у декларації проставлені відбиток штампу "Під митним контролем" №059 та відбиток особистої номерної печатки №059, після чого, ОСОБА_1 було запропоновано пред`явити для огляду її багаж та ручну поклажу.

Під час здійснення огляду плечової сумки, що належить ОСОБА_1 , у її гаманці, була виявлена незадекларована ОСОБА_1 у митній декларації та при усному опитуванні іноземна валюта готівкою у сумі 1000 доларів США, при цьому вона не надала митникам жодних документів, які б підтверджували зняття готівки з власного банківського рахунку і здійснення нею валютно-обмінної операції.

Отже, ОСОБА_1 переміщувала через митний кордон України незадекларовану будь-яким чином, тобто, ані письмово, ані усно іноземну валюту в сумі 1000 доларів США.

З вказаного приводу, відносно ОСОБА_1 , за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, складено протокол про порушення митних правил №0029/50400/21 від 27.08.2021, при цьому іноземну валюту в сумі 1000 доларів США за вказаним протоколом тимчасово вилучено.

Згідно з офіційним курсом, встановленим Національним Банком України станом на 27.08.2021, вартість товару - іноземна валюта у сумі 1000 доларів США, становить 26774 грн. 40 коп.

У судовому засіданні представник митниці Квасниця Ю.А. підтримав протокол про порушення митних правил, зазначив, що ОСОБА_1 не задекларувала наявні у неї 1000 доларів США, так як не мала на вказані кошти будь-яких документів, у зв`язку з чим, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченою ст. 472 МК України.

У судовому засіданні ОСОБА_1 повідомила, що вона збиралася у Тбілісі придбати автомобіль, тому при заповненні митній декларації вказала лише велику суму іноземної валюти - 11500 доларів США, без врахування кишенькових коштів у сумі 1000 доларів США, що знаходилися у її гаманці, які вона вважала не має необхідності декларувати. Просила суд закрити провадження у справі та повернуту їй 1000 доларів США.

Захисник Гонтаренко А.К. пояснив, що заповнена ОСОБА_1 митна декларація не відповідає встановленої формі, тобто вона не повинна була містити пункт, що передбачає декларування відомостей про валюту України та іноземну валюту готівкою. Також захисник зауважив, що предметами правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, можуть бути виключено товари комерційного призначення, до яких іноземна валюта не належіть, а суб`єктивна сторона цього правопорушення, передбачає наявність у правопорушника лише прямого умислу. Просив суд закрити провадження у справі у зв`язку з відсутності у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ст. 472 МК україни та повернуту їй 1000 доларів США.

Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ст. ст. 245, 280 КупАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов`язаний з`ясувати своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне дослідження всіх обставин справи, повинний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини , що мають значення для правильного вирішення справи по суті.

За правилами ст. 488 МК України, провадження у справі про порушення митних правил вважається розпочати з моменту складання протоколу про порушення митних правил.

Виходячи з вимог МК України та КупАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення судами першої інстанції проводиться у межах обставин, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення. Згідно до вимог вказаного законодавства, обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі про адміністративне правопорушення конкретно, з належними формулюванням складу адміністративного правопорушення відповідно у відповідності до змісту диспозиції інкримінованої статті (частини статті), що передбачає відповідальність за його вчинення.

Відповідно до ст. 318 МК України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до ч. 2 статті 342 МК України, усне опитування громадян та посадових осіб підприємств під час здійснення митного контролю - це отримання посадовою особою митного органу інформації, що має значення для здійснення митного контролю, від осіб, які володіють такою інформацією.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України, процедура декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до п. 1, ч. 1 ст. 266 МК України, декларант зобов`язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом.

Відповідно до п. 1-1, ч. 1 ст. 4 МК України, до валютних цінностей відноситься іноземна валюта, тобто іноземні грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу.

Відповідно до п. 57, ч. 1 ст. 4 МК України, товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Відповідно до ч. 3 ст. 197 МК України, переміщення валюти України, іноземної валюти, банківських металів через митний кордон України здійснюється з урахуванням вимог Закону України "Про валюту і валютні операції".

Відповідно до ст. 8 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII "Про валюту і валютні операції", транскордонне переміщення фізичними особами валютних цінностей у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10 тисяч євро за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України на день переміщення через митний кордон України, передбачає її письмове декларування митним органам у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 6 Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 №3, фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Відповідно до п. 18 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 №5, фізичні особи - резиденти здійснюють валютні операції з транскордонного переміщення валютних цінностей шляхом їх вивезення/пересилання за межі України в загальній сумі, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10000 євро на підставі документів, що підтверджують зняття цією фізичною особою готівки з власних рахунків у банках і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10000 євро.

Як вбачається з матеріалів справи, 27.08.2021, у зоні митного контролю міжнародного аеропорту "Миколаїв", під час здійснення митного контролю та оформлення пасажирів авіарейсу №7B323 сполученням «Миколаїв-Тбілісі», ОСОБА_1 письмово задекларувала лише 11500 доларів США, хоча вона мала при собі готівкову валюту в сумі 12500 доларів США, яка перевищує в еквіваленті 10000 євро та підлягає письмовому декларуванню у повному обсязі. При цьому, ОСОБА_2 у будь-якій формі, тобто: усно, письмово або шляхом вчинення дій, не задекларувала наявну у неї іноземну валюту готівкою в сумі 1000 доларів США.

Також, ОСОБА_1 не надала співробітникам митниці на вказані незадекларовані валютні кошти документів, що підтверджують зняття цією фізичною особою готівки з власних рахунків у банках і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції, тобто вона не мала законних підстав для переміщення 1000 доларів США через митний кордон України.

27.08.2021, посадова особа митниці, діючи у визначеному законом порядку, склала за результатами огляду багажу та ручної поклажі ОСОБА_1 акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 27.08.2021.

Згідно з протоколом про порушення митних правил, дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 472 МК України.

Згідно статті 472 МК України, порушенням митних правил є недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Згідно з фабулою ст. 472 МК України, законодавець розділів комою два окремих та не пов`язаних між собою спільним змістом предмета правопорушення, а саме, "товари" та "траспортні засоби комерційного призначення".

Відповідно до ст. 4 Митного кодексу України, до змісту терміну "товари", зокрема, входить таке поняття як "валютні цінності ", яке, у свою чергу, містить поняття "іноземна валюта", при цьому Митний кодекс взагалі не містить терміну "товари комерційного призначення".

Отже, твердження захисника, що дії ОСОБА_1 по переміщенню незадекларованої іноземної валюти в сумі 1000 доларів США не утворюють об`єктивної сторони складу вищевказаного порушення митних правил, не відповідає положенням Митного кодексу України.

Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи, а саме даними, що міститься: у протоколі про порушення митних правил №0029/50400/21 від 27.08.2021; у акті огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 27.08.2021; у митній декларації від 27.08.2021; у письмових поясненнях ОСОБА_1 від 27.08.2021; у протоколі опитування свідка ОСОБА_3 від 21.09.2021 та іншими матеріалами справи.

З наведених вище мотивів та враховуючи правове значення протоколу про порушення митних правил, який не тільки визначає суть зазначеного порушення митних правил, якій не тільки визначає суть порушення митних правил, поставленого ОСОБА_1 у провину, а також є доказом у справі про порушення митних правил, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.

Таким чином, своєю неправомірною бездіяльністю ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ст. 472 МК України, а саме, не задекларувала товар - валютні цінності в сумі 1000 доларів США, під час їх переміщення через митний кордон України, а тому вона має бути піддана стягненням у вигляді штрафу у розмірі вартості вищевказаного товару та його конфіскації.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 458, 472, 486, 511, 527, 528, 529, 541 МК України, ст. ст. 283-285 КупАП, суддя -

П О С Т А Н О В И В:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченою статтею 472 Митного кодексу України, та накласти на неї стягнення у виді:

- штрафу у розмірі 100% вартості товару, безпосереднього предмету порушення митних правил, тобто в сумі 26774 (двадцять шість тисяч сімсот сімдесят чотири) грн. 40 коп., що має бути перерахований на розрахунковий рахунок UA088999980314030542000014483, отримувач коштів Миколаїв. ГУК/Центрального району/21081100, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081100;

- конфіскації товару: іноземна валюта готівкою в сумі 1000 доларів США.

Штраф має бути сплачений протягом п`ятнадцяти днів з дня одерження копії постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін у добровільному порядку, постанову буде звернення до примусового виконання.

Строк пред`явлення постанови суду до виконання 3 (три) місяці з дня винесення.

Постанова протягом десяти днів з дня винесення може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Центральний районний суд м. Миколаєва.

Суддя Тішко Д.А.