
Справа № 654/1851/21
Провадження № 1-кс/654/19/2022
У Х В А Л А
14 січня 2022 року
Слідчий суддя Голопристанського районного суду Херсонської області Третьякова І.В., за участю: секретаря судового засідання – Жадан О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Голопристанського районного суду винесене прокурором Голопристанського відділу Скадовської окружної прокуратури Заславець О.М. в кримінальному провадженні № 12021232150000112 від 10.03.2021 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364, ч.1 с.366 КК України, клопотання про передачу майна в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів ,-
В С Т А Н О В И В:
прокурор Голопристанського відділу Скадовської окружної прокуратури Заславець О.М. звернувся до слідчого судді Голопристанського районного суду Херсонської області із клопотанням про передачу майна в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів в кримінальному провадженні № 12021232150000112 від 10.03.2021 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364, ч.1 с.366 КК України.
Клопотання мотивовано тим, у провадженні СВ Відділення поліції №1 Скадовського РВП ГУНП в Херсонській області знаходяться матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 12021232150000112 від 10.03.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України.
В ході проведення досудового розслідування було встановлено, що згідно рішення № 571 від 11.06.2020 35 сесії 7 скликання депутатів Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, щодо передачі земельної ділянки у власність громадянам шляхом поділу та об`єднання ділянок кадастровий номер 6522384300:02:065:0373 та 6522384300:02:065:0372 гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2 .
Рішенням № 642 від 22.10.2020 43 сесії 7 скликання депутатів Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок і передачу їх безоплатно у власність, яким передано гр. ОСОБА_2 земельну ділянку з кадастровим номером 6522384300:02:001:1203, гр. ОСОБА_1 , земельну ділянку з кадастровим номером 6522384300:02:001:1204.
В ході допиту колишніх депутатів 7 скликання Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області гр. ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_4 , гр. ОСОБА_5 , гр. ОСОБА_6 було встановлено, що 35 сесії 7 скликання депутатів Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області від 11.06.2020 та 43 сесії 7 скликання депутатів Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області від 22.10.2020 не проводились, вказані депутати участі у сесії не приймали , вказані рішення ними не приймалися, голова Новофедорівської сільської ради ОСОБА_7 зловживаючи своїм службовим становищем склала службові документи – відповідні рішення сільської ради № 571 та № 642 на користь третіх осіб.
Враховуючи вищевикладене, 13.07.2021 Голопристанським відділом Скадовської окружної прокуратури за даним фактом внесено відомості до ЄРДР за №42021232230000032 від 13.07.2021 за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.366 КК України, а саме за фактом складання та видачі завідомо неправдивих документів, що стало підставою для передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером 6522384300:02:001:1203 та ОСОБА_1 земельної ділянки з кадастровим номером 6522384300:02:001:1204.
14.07.2021, прокурором Голопристанського відділення Скадовської окружної прокуратури Заславець О.М., кримінальні провадження за №№ 12021232150000112 та 42021232230000032, об`єднане в одне провадження та присвоєно основний номер ЄРДР № 12021232150000112.
Згідно висновку експерта Миколаївського ОНДІСЕ №21-568 від 05.11.2021 року вартість земельної ділянки з кадастровим номером 6522384300:02:001:1203 на дату оцінки 20.10.2020 складає 1067220,00 грн., та висновку експерта №21-569 від 09.11.2021 року вартість земельної ділянки з кадастровим номером 6522384300:02:001:1204 на дату оцінки 20.10.2020 року складає 479746,00 грн.
Під час досудового розслідування встановлено, що, що відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у власності ОСОБА_2 земельна ділянка розташована за адресою АДРЕСА_1 площею 0,15 га, з кадастровим номером 6522384300:02:001:1203. У власності ОСОБА_1 земельна ділянка розташована за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,065 га з кадастровим номером 6522384300:02:001:1204.
Ухвалами слідчого судді Голопристанського районного суду Херсонської області задоволено клопотання старшого слідчого СВ ВП№1 Скадовського РВП ГУНП в Херсонській області Удовенко І.С. про арешт майна та накладено арешт на земельні ділянки, що належать ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Досудолвим розслідуванням встановлено, що загальна вартість майна на яке накладено арешт складає 1546966,00 грн., що значно перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами одержаними від корупційних та інших злочинів» (далі – Закон) Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами одержаними від корупційних та інших злочинів (дані Національне агентство) організовує здійснення заходів, пов`язаних з управляннім активами.
При цьому ст.1 Закону передбачає, що активи - кошти, майно, майнові та інші права, на які може бути накладено або накладено арешт у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред`явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, а також у позовному провадженні у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави із встановленням заборони користуватися такими активами, сума або вартість яких перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного року. Зазначені активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів, копії яких надсилаються Національному агентству не пізніше наступного робочого дня після їх винесення (надання) з відповідним зверненням прокурора.
Отже обов`язковою умовою здійснення Національним агентством управління активами є попереднє прийняття у межах кримінального провадження процесуального рішення про накладення на них арешту із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися цими активами. Оскільки зазначені види заборони сформульовані альтернативно, то для настання законних підстав здійснення Національним агентством своїх повноважень достатнім є застосування принаймі однієї з них.
Незастосування заходів щодо передачі в управління Національному агентству майна та в результаті цього невжиття заходів щодо збереження арештованого майна зробить неможливим (втрата, погіршення фізичного стану майна, зменшення його економічної вартості) застосування негативних наслідків до особи у разі винесення обвинувального вироку, а у разі винечення випровдувального вироку може стати порушенням прав осіб у вигляді втрати вартості майна за час його перебування під арештом, що в обох випадках унеможливить досягнення завдань кримінального провадження.
Згідно ч. 6 ст. 100 КПК України передбачено передач в управління Національного агентства лише тих активів, які визнано речовими доказами.
Передача в управління національному агентству нерухомого майна, яке на праві приватної власності належить ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , та на яке ухвалою слідчого судді Голопристанського районного суду Херсонської області від 24.12.2021 накладено арешт з метою забезпечення майна, що є речовим доказом, повністю узгоджується з вимогами ст.ст.1, 2, 8, 9, 170 КПК Україгни, ст.ст. 1,2, 9, 19, 21 Закону.
Зважаючи на викладене прокурор просить передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами одержаними від корупційних та інших злочинів (м.Київ, вул..Бориса Грінченка, 1, код ЄДРПОУ 41037901) в управління для реалізації або передачі в управління за договором на підставах, у порядку та на умовах, визначених ст.ст. 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами одержаними від корупційних та інших злочинів» нерухоме майно, на яке ухвалою слідчого судді Голопристанського районного суду Херсонськох області від 24.12.2021 року накладено арешт, а саме:
1. земельна ділянка (РНОНМ 2216772765223) площею 0,15 га, з кадастровим номером 6522384300:02:001:1203, що розташована за адресою
АДРЕСА_1 . земельна ділянка(РНОНМ 2216761765223) площею 0,065 га з кадастровим номером 6522384300:02:001:1204, що розташована за адресою АДРЕСА_1 .
Прокурор у судове засідання не з`явився, надав суду заяву, в якій клопотання підтримала та просила його задовольнити, розгляд клопотання проводити зап її вісутності.
Дослідивши Клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшла таких висновків.
Згідно з абзацом 7 ч. 6 ст. 100 КПК України речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності – за рішенням слідчого судді чи суду Національному агентству для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їх економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
Відповідно до ч. 7 ст. 100 КПК України у випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно зі статтями 171–173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абзацом сьомим частини шостої цієї статті, не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слідчого судді чи суду надсилає копію цієї ухвали Національному агентству зі зверненням щодо прийняття активів, а також вживає невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству.
Національне агентство створено на виконання 38 рекомендації Міжнародної групи з протидії відмиванню брудних грошей (Financial Action Task Force on Money Laundering FATF), згідно з якими державам - учасницям рекомендовано утворити органи які могли б оперативно реагувати на запити аналогічних іноземних органів щодо виявлення, заморожування, арешту та конфіскації майна отриманого незаконним шляхом.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» передбачено, що Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні. У пункті 4 частини першої статті 9 Закону зазначається, що на Національне агентство покладено функцію з проведення оцінки, ведення обліку та управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.
Основна мета заснування та діяльності Національного агентства полягає у сприянні процесуальній діяльності слідчого, детектива, прокурора, слідчого судді, суду, спрямованій, зокрема, на забезпечення збереження речових доказів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, а також збільшення їх вартості, особливо тих, які підлягають конфіскації, спеціальній конфіскації (стягненню в дохід держави у кримінальному провадженні).
Повноваження Національного агентства з управління арештованим (до конфіскації) майном визначені статтями 1, 9, 10, 19-24 Закону та статтею 100 КПК України.
Як передбачено п. 1, 4 ч. 1 ст. 1 Закону застосований в ст. 19 термін «активи» означає в тому числі майно, на яке накладений арешт у кримінальному провадженні; «управління активами» є діяльністю із володіння, користування та/або розпорядження активами, тобто забезпечення збереження активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, та їх економічної вартості. За таких умов управління Агентством активами (арештованим майном) відповідає завданню арешту такого майна, яке визначене ст. 170 КПК України, а в даному конкретному випадку - запобігання можливості його пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Так, в управління Національному агентству можуть бути передані лише активи, які відповідають таким умовам:
- вони визнані речовим доказом;
- на них накладено арешт у кримінальному провадженні;
- арешт має передбачати заборону розпорядження (обов`язково), або користування майном (бажано);
- їх сукупна вартість становить понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- це не завдає шкоди кримінальному провадженню. Управління активами за Законом є відповідальною діяльністю, що має на меті зберегти економічну вартість активу протягом кримінального провадження, а також примножити її (за можливості).
Закон та КПК України не містять обмежень щодо типів, видів активів, які можуть передаватися в управління Національному агентству, так само як і обмежень щодо видів злочинів, у кримінальних провадженнях з розслідування яких були арештовані відповідні активи.
Згідно із абзацом 1 ч. 1 ст. 19 Закону встановлено, що Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред`явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. Такі активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів (абз. 2 ч. 2 ст. 19 Закону).
Згідно ч. 1 ст. 21 Закону встановлено, що управління рухомим і нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.
Як вбачається із матеріалів клопотання, у провадженні СВ Відділення поліції №1 Скадовського РВП ГУНП в Херсонській області знаходяться матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудового розслідування за №12021232150000112 від 10.03.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України.
Ухвалами слідчого судді Голопристанського районного суду Херсонської області від 24.12.2021 накладено арешт з метою забезпечення майна, що є речовим доказом в кримінальному провадженні №12021232150000112 від 10.03.2021 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364, ч.1 с.366 КК України, у виді заборони відчуження та користування на земельну ділянку з кадастровим номером 6522384300:02:001:1204 площею 0,065 га, розташовану за адресою АДРЕСА_1 н власником якої є ОСОБА_1 та на земельну ділянку з кадастровим номером 6522384300:02:001:1203 площею 0,15 га, розташовану за адресою АДРЕСА_1 власником якої є ОСОБА_2 .
Відповідно до висновку експерта №21-569 від 09.11.2021 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 6522384300:02:001:1204 площею 0,065 га, розташовану за адресою АДРЕСА_1 на дату оцінки 20.10.2020 складає 479746 грн., що перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.
Відповідно до висновку експерта №21-568 від 05.11.2021 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 6522384300:02:001:1203 площею 0,15 га, розташовану за адресою АДРЕСА_1 на дату оцінки 20.10.2020 складає 1067220 грн., що перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.
Отже, в сенсі поданого клопотання зазначене в ньому майно є активами, на які поширюються вимоги спеціального закону «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів». А управління такими активами є єдиним законодавчо встановленим способом, спроможнім забезпечити збереження цього майна, чим досягається мета і завдання арешту майна як заходу забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до абз. 7, ч. 6 ст. 100 КПК України, вартісний поріг для передачі речових доказів в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, становить понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих відомостей визначає по суті спосіб збереження майна, що має відповідний статус у кримінальному провадженні, шляхом його передачі в управління уповноваженому органу. Із врахуванням наведеного, слідчий суддя доходить висновку, що зазначені у Клопотанні підстави для передачі майна для здійснення заходів з управління ним, мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які наведені у клопотанні прокурора та доданих до нього матеріалами.
Зважаючи на викладене, з метою забезпечення збереження та збереження економічної вартості арештованого майна, враховуючи при цьому позиції сторони обвинувачення та об`єктивну необхідність забезпечити збереження цього майна і виключити прямий або опосередкований вплив та посягання на нього, запобігти можливості знищення, відчуження майна, слідчий суддя доходить переконання про необхідність задоволення клопотання.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 100, 171-173, 309 КПК України, слідчий суддя,-
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання Голопристанського відділу Скадовської окружної прокуратури Заславець О.М. в кримінальному провадженні № 12021232150000112 від 10.03.2021 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364, ч.1 с.366 КК України, клопотання про передачу майна в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів - задовольнити.
Передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами одержаними від корупційних та інших злочинів (м.Київ, вул..Бориса Грінченка, 1, код ЄДРПОУ 41037901) в управління для реалізації або передачі в управління за договором на підставах, у порядку та на умовах, визначених ст.ст. 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами одержаними від корупційних та інших злочинів» нерухоме майно, на яке ухвалою слідчого судді Голопристанського районного суду Херсонськох області від 24.12.2021 року накладено арешт, а саме:
1. земельна ділянка (РНОНМ 2216772765223) площею 0,15 га, з кадастровим номером 6522384300:02:001:1203, що розташована за адресою
АДРЕСА_1 . земельна ділянка(РНОНМ 2216761765223) площею 0,065 га з кадастровим номером 6522384300:02:001:1204, що розташована за адресою АДРЕСА_1 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя І. В. Третьякова