Постанова № 10265081, 02.07.2010, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2010
Номер справи
4036/09/1570
Номер документу
10265081
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2а-4036/09/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2010 року м.Одеса

12год.24хв.

Зала судових засідань №28

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - суддіАракелян М.М.

При секретарі -Жаворонковій М.О.

Від позивача: Саламаха Л.І. за довіреністю №944/10/10-00 від 13.01.2010р.

Від відповідача: не зявився.

Від третіх осіб:

Від Красноокнянської районної державної адміністрації Одеської області: не зявився.

Від Головного управління юстиції в Одеській області: Богуцька Л.П. за довіреністю №03-8700 від 08.12.2009р.

Від Красноокнянського районного управління юстиції: не зявився.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Котовської обєднаної державної податкової інспекції Одеської області до Красноокнянської районної організації політичної партії «Совість України», треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Красноокнянська районна державна адміністрація Одеської області, Головне управління юстиції в Одеській області, Красноокнянське районне управління юстиції Одеської області про припинення юридичної особи,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла адміністративна позовна заява Котовської ОДПІ, в якій позивач просить суд прийняти рішення про припинення юридичної особи Красноокнянської районної організації політичної партії «Совість України».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.2 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування»та наявність підстав для припинення юридичної особи відповідно до ч.2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, оскільки в порушення вказаних положень чинного законодавства відповідач більше року не подає до органу ДПС звіти про використання коштів неприбутковими організаціями.

Ухвалою суду від 17.11.2009р. до участі у справі у якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Красноокнянську районну державну адміністрацію Одеської області, Головне управління юстиції в Одеській області.

У судовому засіданні 04.03.2010р. протокольно залучено до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Красноокнянське районне управління юстиції Одеської області.

Відповідач у судові засідання не з'явився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, заперечення на позов не надав; на виклик суду, здійснений через засіб масової інформації в порядку ч.1 ст.39 КАС України, в судове засідання, яке відбулось 30.06.2010р. не прибув, у звязку з чим справу розглянуто за наявними в ній доказами.

02.04.2010р. та 23.06.2010р. до суду надійшли листи Красноокнянського районного управління юстиції Одеської області, в яких третя особа зазначає, що Красноокнянська районна організація політичної партії «Совість України»на реєстрацію не надходила та в реєстрі структурних утворень політичних партій Красноокнянського районного управління юстиції Одеської області не значиться, у звязку з чим третя особа підтримує позовні вимоги та просить суд розглядати справу без участі представника Красноокнянського районного управління юстиції Одеської області.

09.04.2010р. до суду надійшли письмові пояснення Головного управління юстиції в Одеській області, в яких третя особа зазначає, що заперечує проти задоволення позовних вимог, з огляду на те, що чинним законодавством не передбачено ліквідації районних організацій партій за позовом органів податкової служби та законодавством встановлено спеціальний порядок припинення діяльності політичних партій.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників позивача та Головного управління юстиції в Одеській області, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Красноокнянська районна організація політичної партії «Совість України»зареєстрована як юридична особа 15.08.2007р. Красноокнянською районною державною адміністрацією Одеської області, ідентифікаційний код 35218722, що вбачається з Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №551869. Згідно довідки №01-08/287 від 16.12.2008р. Красноокнянська районна організація політичної партії «Совість України»станом на 16.12.2008р. значиться в ЄДРПОУ.

З даних, що містяться в довідці відділу статистики в Красноокнянському районі Головного управління статистики в Одеській області від 16.12.2008р. №01-08/387, вбачається та не заперечується позивачем, що відповідач є за організаційно-правовою формою господарювання політичною партією, вид діяльності за КВЕД 91.32.0. «діяльність політичних організацій».

16.08.2007р. відповідача взято на облік в Котовській ОДП (Красноокнянське відділення) за №575, що вбачається з довідки №55 від 16.08.2007р., на підставі даних отриманих з ЄДР, про що повідомлено відповідача листом №1449 від 31.08.2007р.

Згідно з довідкою Котовської ОДПІ №6 від 09.01.2009р. Красноокнянська районна організація політичної партії «Совість України»станом на 09.01.2009р. не має податкового боргу перед бюджетом.

10.01.2009р. державним податковим інспектором Красноокнянського відділу Котовської ОДПІ Бєлоус О.В., начальником Красноокнянського відділу Котовської ОДПІ Білою Д.А. та головним державним податковим інспектором Красноокнянського відділу Котовської ОДПІ Дмитрук Н.В. складено акт №1 щодо своєчасності подання звітності, яким встановлено, що Красноокнянська районна організація політичної партії «Совість України»з 16.08.2007р. не подає податкову звітність, госпрозрахункову діяльність не здійснює.

Вказуючи на порушення відповідачем у звязку з цим вимог ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ч.8 ст.19 Господарського кодексу України, Котовська ОДПІ вимагає припинення юридичної особи Красноокнянської районної організації політичної партії «Совість України»на підставі ч.2 ст.38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” (далі Закон №755-ІV).

У поясненнях від 15.01.2010р. Котовська ОДПІ зазначає, що підставою для взяття на облік відповідача в органі ДПС були відомості з реєстраційної картки про проведення державної реєстрації юридичної особи відповідача, копії установчих документів при цьому не вимагаються. Відповідач як неприбуткова організація згідно з п.п.7.11.12 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями повинен подавати податковий звіт про використання коштів, який має статус податкової декларації, складається за встановленою формою і подається за кожний звітний період.

На думку позивача, порушення цих вимог має наслідком припинення юридичної особи Красноокнянської районної організації політичної партії «Совість України»згідно з ч.2 ст.38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”.

Натомість, Головне управління юстиції в Одеській області (третя особа) проти задоволення позовних вимог Котовської ОДПІ заперечує з підстав особливого порядку припинення діяльності політичних партій та їх утворень згідно з Закону України «Про політичні партії в Україні».

Суд погоджується з позицією третьої особи з огляду наступного.

Відповідно до ч.2 ст.38 Закону №755-ІV підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи є, зокрема, неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

В преамбулі цього Закону встановлено, що цей Закон регулює відносини у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців.

При цьому відповідно до ч.1 ст.4 Закону №755-ІV державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно зі ст.3 цього Закону дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців. Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій. Об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом. Міністерство юстиції України та його територіальні органи здійснюють реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, бірж, інших установ та організацій, визначених законом, та видають свідоцтво про державну реєстрацію, оформлене державним реєстратором у відповідному виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи.

Особливості державної реєстрації (тобто як створення, так і припинення) юридичних осіб - політичних партій встановлюються Законом України «Про обєднання громадян»та Законом України «Про політичні партії в Україні».

Згідно з ч.2 ст.1 Закону України «Про обєднання громадян»від 16 червня 1992 року №2460-XII (надалі Закон №2460-XII) об'єднання громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політичною партією або громадською організацією.

Відповідно до ст.2 Закону №2460-XII політичною партією є об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, які мають головною метою участь у виробленні державної політики, формуванні органів влади, місцевого та регіонального самоврядування і представництво в їх складі.

Відповідно до ч.3 ст.5 Закону України «Про політичні партії в Україні»Діяльність політичної партії може бути заборонена лише за рішенням суду. В першій інстанції справу про заборону політичної партії розглядає Верховний Суд України.

Згідно з ч.ч.7,8 ст.11 цього Закону реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії. Первинні осередки політичної партії, яким статутом політичної партії не надається право юридичної особи, легалізують свою діяльність шляхом письмового повідомлення про утворення до відповідного органу юстиції Міністерства юстиції України в 10-денний строк з часу їх утворення. Про своє утворення первинні осередки політичної партії повинні у вказаний строк повідомити також відповідні місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.2 ст.14 Закону №2365-ІІІ політичні партії є неприбутковими організаціями.

Згідно зі ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні» від 5 квітня 2001 року №2365-III політична партія зобов'язана щорічно опубліковувати в загальнодержавному засобі масової інформації фінансовий звіт про доходи і видатки, а також звіт про майно політичної партії.

Вказаною статтею встановлено єдиний обовязковий вид фінансової звітності, тобто на політичну партію та її утворення не покладено обовязок щодо подання органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності.

Державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють Міністерство юстиції України - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії; Центральна виборча комісія та окружні виборчі комісії - за додержанням політичною партією порядку участі політичних партій у виборчому процесі. Політичні партії зобов'язані подавати на вимогу контролюючих органів необхідні документи та пояснення. (ч.ч.1,2 ст.183 Закону України №2365-ІІІ)

Відповідно до ст.19 зазначеного Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: 1) попередження про недопущення незаконної діяльності; 2) заборона політичної партії.

Згідно зі ст.21 Закону політична партія може бути за поданням Міністерства юстиції України чи Генерального прокурора України заборонена в судовому порядку у випадку порушення вимог щодо створення і діяльності політичних партій, встановлених Конституцією України, цим та іншими законами України. Заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск керівних органів, обласних, міських, районних організацій політичних партій, її первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії.

Відповідно до ст.23 Закону України «Про політичні партії в Україні»політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України.

Статтею 24 цього Закону передбачено, що у разі невиконання політичною партією вимоги частини шостої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.

Рішення Верховного Суду України про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень політичної партії, припинення членства в політичній партії.

Таким чином, з наведених норм Закону України «Про політичні партії в Україні»випливає, що примусове припинення діяльності районної організації політичної партії (або будь-якого іншого утворення політичної партії) можливий лише у випадку заборони діяльності самої партії або анулювання її реєстраційного свідоцтва і відбувається шляхом розпуску такої організації.

Враховуючи, що згідно з ч.7 ст.11 Закону №2365-ІІІ набуття статусу юридичної особи будь-яким утворенням політичної партії може мати місце виключно після реєстрації такого утворення (в даному випадку районної організації політичної партії) відповідним органом Мінюста України, припинення такої юридичної особи іншим шляхом, ніж передбачений цим Законом (а саме: саморозпуск чи розпуск у звязку з забороною політичної партії або анулюванням реєстраційного свідоцтва) є неприпустимим, оскільки суперечить закону.

Відповідно до ст.ст. 239, 247 Господарського кодексу України скасування державної реєстрації субєкта господарювання є видом адміністративно-господарських санкцій, які застосовуються за порушення встановлених правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання, яким Красноокнянська районна організація політичної партії «Совість України» не є, отже Котовська ОДПІ не має повноважень на звернення до суду з позовом про припинення юридичної особи відповідача на підставі п.17 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до ч.3 ст.4 Закону №2365-ІІІ втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх місцевих осередків забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом.

Посилання на неподання відповідачем звітів про використання коштів неприбуткових організацій як підставу припинення цієї юридичної особи у звязку з викладеним не приймаються судом до уваги.

Крім того, позивачем не доведено, що відповідача включено до реєстру неприбуткових організацій згідно з п.п.7.11.12 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а порушення термінів подання таких звітів згідно з пунктом 3 Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями тягне вирішення питання про виключення такої організації з реєстру неприбуткових організацій і не має наслідком припинення юридичної особи за ч.2 ст.38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”.

Суд не вбачає підстав для не вирішення спору по суті та закриття провадження по справі, оскільки п.1 ст.157 КАС України повязує такий результат з неможливістю вирішення спору в порядку адміністративного судочинства, а закриття провадження з такої підстави передбачає згідно з ч.2 ст.157 КАС України обовязок суду розяснити позивачеві, до юрисдикції якого суду відноситься розгляд таких справ.

Встановлена судом невідповідність позовних вимог Котовської ОДПІ положенням законодавства є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог про припинення юридичної особи Красноокнянської районної організації політичної партії «Совість України».

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Котовської обєднаної державної податкової інспекції Одеської області до Красноокнянської районної організації політичної партії «Совість України», треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Красноокнянська районна державна адміністрація Одеської області, Головне управління юстиції в Одеській області, Красноокнянське районне управління юстиції Одеської області про припинення юридичної особи відмовити.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено та підписано 02.07.2010р.

Суддя /підпис/ М.М. Аракелян

відмовити в задоволенні адміністративного позову

02 липня 2010 року