
Справа № 226/3761/21
Справа № 226/3761/21
Провадження № 2/226/130/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2022 року м. Мирноград
Димитровський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Рибкіна О.А.,
за участю секретаря Долгої В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Мирнограді Донецької області справу за позовом Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів,
В С Т А Н О В И В:
Позивач Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради звернувся до суду з позовом ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів.
В обґрунтування вимог вказав, що відповідач перебувала на обліку у позивача як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до Постанови КМУ від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» з 01.01.2019 по 30.06.2019 року та отримувала допомогу одиноким матерям у розмірі по 2027,00 грн. щомісяця, призначену рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 18.01.2019 року. Наступного разу відповідач звернулась до управління з відповідною заявою 16.07.2019 року, надала необхідні документи та зазначила, що вона з 23.11.208 року вона перебуває у трудових відносинах. На підставі наданих документів їй було призначено допомогу за період з 01.07.2019 року по 31.12.2019 року у розмірі по 18,00 грн. щомісячно рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 05.08.2019 року. Крім того, відповідачкою була надана довідка про доходи за період з 23.11.2018 року по 31.12.2018 року, на підставі якої управління перерахувало розмір допомоги в межах терміну на дітей одиноким матерям з урахуванням заробітної плати відповідача. Розмір допомоги за період склав з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року - 1631,39 грн. Посилаючись на те, що органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги, управлінням проведено перевірку наданих документів. Відповідно до п. 49 Порядку № 1751 особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги. Відповідач, працевлаштувавшись на роботу 23 листопада 2018 року, але не повідомила управління про зміну обставин, які впливають на призначення допомоги. При цьому вона була попереджена, що подана нею інформація може бути перевірена уповноваженими працівниками управління. Управлінням розраховано суму надміру виплачених коштів допомоги за період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року, загальний розмір якої складає 2373,66 грн. 26.07.2019 року відповідач написала заяву з проханням утримувати переплату за виплачену допомогу на дітей одиноким матерям за період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року в розмірі 2373,66 грн. по 100% щомісячно. На її адресу був направлений лист з повідомленням про суму надміру виплачених коштів, вимогою сплати боргу і повідомлено про те, що залишок переплати складає 2147,66 грн. 15.09.2020 року відповідач подала заяву про внесення переплати за виплачену допомогу на дітей одиноким матерям по 200,00 грн. щомісячно та нею були внесені кошти на рахунок управління у сумі 626,00 грн. Станом на теперішній час надміру виплачені кошти у сумі 1747,66 грн. відповідачем управлінню не повернуті. Посилаючись на викладене та у зв`язку з наданням відповідачем недостовірної інформації, позивач просить суд стягнути з відповідача надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 1747,66 грн.
Представник позивача до судового засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача, наполягає на задоволенні позовних вимог в повному обсязі та не заперечує проти розгляду справи у заочному порядку.
Відповідач до судового засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій зазначила, що визнає позовні вимоги в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 16.01.2019 року ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради подано заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме державної допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.8-9).
ОСОБА_1 є одинокою матір`ю та має неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження та Витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст.135 СК України (а.с.13, 14).
Згідно довідки Виконавчого комітету Мирноградської міської ради від 15.01.2019 року, ОСОБА_1 разом з неповнолітнім сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.10, 19).
Неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , навчається в 8 класі загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 1 Мирноградської міської ради Донецької області, що підтверджується довідкою (а.с.15).
Згідно поданої до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 доходів не має (а.с.11-12).
Згідно рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 18.01.2019 року Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради, ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року по 2027,00 грн. разом на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 16).
Після цього, ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради 16.07.2019 року подано заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме державної допомоги на дітей одиноким матерям з деклараціями про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в яких зазначено, що ОСОБА_1 отримує допомогу управління та заробітну плату від ФОП « ОСОБА_3 » (а.с.14-18, 20-21, 22).
Згідно довідок про доходи, ОСОБА_1 за період з листопада 2018 року по грудень 2018 року отримала заробітну плату у сумі 4747,27 грн., з січня 2019 по червень 2019 року отримала заробітну плату 25200,00 грн. (а.с.23, 24).
На підставі вищевказаних заяв управлінням приймалися рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 30.07.2019 року, від 05.08.2019 року, Управлінням соціального захисту населення Мирноградської міської ради ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року по 1631,39 грн. щомісяця, з 01.07.2019 по 31.12.2019 року по 18,00 грн. щомісяця, на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.27, 28).
Згідно протоколу від 31.07.2019 року індивідуального перерахунку ОСОБА_1 нараховано переплату допомоги сім`ям з дітьми 2373,66 грн.
26 липня 2019 року ОСОБА_1 подано заяву до позивача про утримання переплати виплаченої одиноким матерям за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 року в розмірі 2373,66 грн. по 100 % щомісячно (а.с.30).
15 вересня 2020 року ОСОБА_1 подано заяву до позивача про зобов`язання вносити переплату за виплачену одиноким матерям допомогу, яка утворилась за період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року в розмірі 2373,66 грн., по 200 грн. щомісяця (а.с.31).
Управлінням соціального захисту населення Мирноградської міської ради на адресу відповідача були направлені листи від 08.05.2020 та 23.02.2021 року про необхідність погашення переплати по виплаті допомоги на дітей одиноким матерям, яка виникла за період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року, яка станом на 01.01.2021 року складає 1747,66 грн. (а.с. 33).
Відповідно до ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до ст. 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку. Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до абз.2 п.34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Відповідно до п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми. Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Внаслідок несвоєчасного повідомлення відповідачем про обставини, які впливають на призначення допомоги, ОСОБА_1 надмірно нарахована та виплачена допомога одиноким матерям в розмірі 1747,66 грн. за наявності у її неї за спірний період заробітної плати.
Оскільки відповідачем вимога позивача про повернення коштів залишена без реагування, добровільно кошти не повернуті, вони підлягають стягненню з відповідача в судовому порядку та позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.142 ЦПК України, враховуючи визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову до суду, а інші 50 відсотків судового збору, що сплачені позивачем при зверненні до суду з позовом, на підставі ч.1 ст.141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі п.п. 34, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, ст.ст.18-1, 18-2, 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», керуючись ст.ст.4, 10, 12, 13, 76, 81, 141, 259, 263-265, 268, 273, 280-284, 288, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради, юридична адреса: 85327, м.Мирноград Донецької області, мікрорайон Молодіжний, 59, код ЄДРПОУ 25953304, до ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , про стягнення надміру виплачених грошових коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 1747 (одна тисяча сімсот сорок сім) гривень 66 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради судовий збір у розмірі 1135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) гривень 00 коп.
Повернути Управлінню соціального захисту населення Мирноградської міської ради з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову відповідно до платіжного доручення № 3049 від 29.11.2021 року в сумі 1135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 17.01.2022 року.
Суддя О.А.Рибкін