
Суддя Шевченко С. В.
Справа № 644/285/22
Провадження № 2-а/644/47/22
20.01.2022
У Х В А Л А
20 січня 2022 року суддя Орджонікідзевського районного суду м.Харкова Шевченко С.В., розглянув адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції та старшого лейтенанта поліції інспектора роти №2 батальйону №1 УПП в Харківській області Трохіна Владислава Віталійовича про скасування постанови у справі про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,
в с т а н о в и в :
До Орджонікідзевського районного суду м.Харкова надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 в якому позивач просив скасувати постанову серії ЕАО№5135660 від 11.12.2021 р. про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, винесену старшим лейтенантом поліції інспектором роти №2 батальйону №1 УПП в Харківській області Трохіним В.В. та стягнути з Департаменту патрульної поліції за рахунок асигнувань з бюджету судові витрати, відповідно попереднього розрахунку, які складають 5100 грн.
Відповідно до п.п. 3,4 ч.1ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно вимог п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Між тим, позивачем в адміністративному позові не зазначено зареєстровану у встановленому законом порядку адресу місця його проживання, а вказано лише адресу для листування.
Крім того, в порушення вимог ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви не додано доказів сплати судового збору, або доказів підстав звільнення від сплати судового збору.
Суд зазначає, що відповідно ст.1 Закону України «Про судовий збір», під судовим збором розуміється - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Особливістю судового збору є те, що останній підлягає зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України, а кошти з якого спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади, забезпечення доступності приміщень судів, доступності інформації, яка розміщується в суді для осіб з інвалідністю.
Ставки цього збору залежать від розміру прожиткового мінімуму для працездатного населення як одиниці виміру бази оподаткування.
Відповідно до положень статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» особи, які оскаржують постанову у справі про адміністративне правопорушення, не віднесені до кола суб`єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а позови з таким предметом не належать до об`єктів, за подання яких судовий збір не справляється.
Разом з цим, в постанові від 18.03.2020 року (провадження №11-1287апп18) Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне відступити від висновку Верховного Суду України, викладеного в постанові від 13.12.2016 року (провадження № 21-1410а16) про те, що у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення судовий збір у порядку і розмірах, встановлених Законом № 3674-VI, сплаті не підлягає, вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
Велика Палата Верховного Суду зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Відповідно ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання, зокрема, до адміністративного суду позовних заяв розміри ставок судового збору диференційовано за характером спору (майновий/немайновий), а також за правовим статусом платника судового збору (фізична особа/фізична особа - підприємець/юридична особа/суб`єкт владних повноважень).
Відтак, оскільки відповідно постанови Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 року у справі №543/775/17 у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають, відповідно Закону України «Про судовий збір» розмір ставки судового збору, який підлягає застосуванню складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, позивачу за подання позовної заяви про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення необхідно сплатити судовий збір та додати документ про його сплату в розмірі 496,20 грн. або документ, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160-161, 169, 294-295 КАС України, суддя,
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції та старшого лейтенанта поліції інспектора роти №2 батальйону №1 УПП в Харківській області Трохіна Владислава Віталійовича про скасування постанови у справі про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність усунення встановлених судом недоліків позовної заяви у строк не більше п`яти днів з дня вручення даної ухвали у спосіб: зазначити зареєстровану у встановленому законом порядку адресу місця його проживання; сплатити судовий збір в розмірі 496,20 грн. та надати суду оригінал квитанції щодо сплати судового збору.
Роз`яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог суду у встановлений термін, позов буде вважатися неподаним та йому повернутий.
Повернення позовної заяви у такому випадку не перешкоджає повторному зверненню з позовом до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для його повернення .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала складена 20.01.2022 року.
Суддя: С.В. Шевченко