Рішення № 102594422, 14.01.2022, Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Дата ухвалення
14.01.2022
Номер справи
539/3972/21
Номер документу
102594422
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 539/3972/21

Провадження № 2/539/213/2022

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2022 року м. Лубни

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді – Алтухової О.С.,

за участю секретаря судового засідання – Гусак А.О.,

позивача – ОСОБА_1 ,

представника позивача – ОСОБА_2 ,

представників відповідача - Таращенка В.П., Ващіліної В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Лубенського міськрайонного суду у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Лубнитеплоенерго" про скасування незаконних нарахувань, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» про скасування незаконних нарахувань.

Свій позов мотивувала тим, що вона, являючись побутовим споживачем послуг ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» за адресою АДРЕСА_1 , не погоджується з нарахуваннями платежів відповідача за опалення місць загального користування.

Вказує про те, що її квартира має індивідуальне опалення, а методи нарахування за опалення місць загального користування (МЗК) є незаконними та завищеними, оскільки відповідач при проведенні розрахунку керується положеннями Методики розрахунку кількості теплоти, спожитої за опалення місць загального користування багатоквартирних будинків та визначення плати за їх опалення, затвердженої наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлового –комунального господарства України від 31.10.2006 №359. Натомість Методика 25.01.2019 втратила свою чинність, а використання методики «Про затвердження Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг», затвердженої Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово – комунального господарства України від 22.11.2018 №315 станом на 17.02.2021 неможливо.

Позивач стверджує, що при визначенні суми оплати за пунктами 2.1, 2.1.4 Методики, відповідач, з врахуванням того, що СНиП 2.04.05-91 втратили чинність, а діючі ДБН В.2.5-67:2013, що затверджені наказами Мінрегіонбуду від 25.01.2013 №24 та від 28.08.2013 № 410 не містять методики розрахунку втрат теплової енергії розподільчими трубопроводами системи опалення будинку, проводив розрахунок шляхом віднімання від показань будинкового лічильника визначених кількості теплової енергії на опалення квартир без лічильників та сумарних показань квартирних лічильників і сумарної кількості теплової енергії на опалення окремих приміщень місць загального користування.

Вказаний спосіб нарахування не відповідає складовим формули, визначеної в п. 2.1.4 Методики.

З огляду на це, позивач вважає, що відповідач проводив розрахунки опалення місць загального користування не у спосіб, що визначений законом за період з березня 2018 року.

Просить зобов`язати ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» скасувати незаконно нараховану заборгованість по оплаті теплової енергії за опалення місць загального користування про квартирі АДРЕСА_2 ( особовий рахунок № НОМЕР_1 ).

12.10.2021 від відповідача ОКВПТГ «Лубнитеплонерго» надійшов відзив, в якому зазначає, що ОСОБА_1 є побутовим споживачем послуг підприємства у квартирі з індивідуальним опаленням. Нарахування вартості послуг за опалення місць загального користування (МЗК) будинку проводиться підприємством відповідно до пункту 28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та Методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення, яка була затверджена Наказом Мінжитлокомунгоспу 31.10.2006 № 359. Правовідносини між виконавцем послуг та споживачем в сфері надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги». Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 іншими нормативно-правовими актами України, роз`ясненнями уповноважених органів. Позивач зобов`язаний утримувати майно, яке йому належить. 15.05.2009 споживач ОСОБА_1 звернулася до підприємства із заявою про видачу технічних умов на відключення квартир від системи опалення і гарячого водопостачання будинку. 11.06.2009 споживачу надано технічні умови на відключення від мереж опалення та гарячого водопостачання. Споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальну (автономну) систему опалення, зобов`язані оплачувати послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку /п. 28 Правил/. Пунктом 3 Технічних умов зазначено обов`язок виготовлення споживачем проекта на реконструкцію існуючої системи теплопостачання та виконання розрахунків згідно Методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків та визначення плати за їх опалення затвердженої наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 31.10.2006 №359, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2006 р. за № 1237/13111.

Проектом, крім іншого, встановлено необхідність розрахунку річних втрат теплової енергії розподільчими трубопроводами будинку, прокладеними в підвалі або на горищі, розрахунок річної нормативної кількості теплової енергії на опалення місць загального користування (пункт 4, останній абзац).

Крім того, пунктом 9 Технічних умов встановлено обов`язок споживача проводити оплату за опалення місць загального користування на підставі проектних розрахунків.

На виконання пунктів 3 та 4 Техумов, проектною організацією (ФОП ОСОБА_3 ) виконано розрахунки кількості теплової енергії яка витрачається на опалення сходової клітини (0,043 Гкал/міс) та утрат теплової енергії розподільчими трубопроводами розташованими в підвалі (0,228 Гкал/рік) при відключенні квартири споживача від системи опалення.

Позивач не оскаржував Технічні умови відповідача та розрахунки витрат теплової енергії, погодився з ними, встановивши систему індивідуального опалення та відключивши квартиру від внутрішньобудинкових мереж опалення, що підтверджується Актом про відключення, затвердженого рішенням міжвідомчої комісії.

Виконання робіт по відключенню квартири від мережі ЦО та ГВП відповідно до проекту, підтверджує згоду споживача на правильність розрахунків, вказаних в проекті. Проставляючи свій підпис, споживач зобов`язався виконувати всі технічні умови, визначені, визначені проектом, серед яких оплата місць загального користування будинку.

31.08.2009 позивач звернувся до відповідача із заявою про перегляд умов договору на теплопостачання, в зв`язку з відключенням квартири від ЦО та ГВП будинку. Квартира позивача відключена від мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання у зв`язку із облаштуванням автономного джерела теплозабезпечення з 2009 року. З того часу нарахування за поставку теплової енергії до квартири відключеної від системи централізованого опалення не проводилася. Починаючи з опалювального сезону 2009/2010 років споживачу проводиться нарахування за послуги з опалення місць загального користування будинку. В подальшому, з метою визначення фактичної кількості теплової енергії, яка витрачається на опалення МЗК, виявлення змін в кількості тепло споживаючого обладнання приладів ЦО МЗК, та у зв`язку з уведенням у дію з 01.11.2011 року ДСТУ-Н Б В.1.1-27: 2010 «Будівельна кліматологія», затверджених наказом Мінрегіонбуду України від 16.12.2010р.№511, представниками ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго», як теплопостачальної організації, та ЛК ЖЕУ, як балансоутримувача будинку АДРЕСА_3 , проведені обстеження МЗК даного будинку. За результатами обстеження, складено відповідний акт від 01.08.2012. в якому зазначено кількість під`їздів в будинку, наявність опалювальних приладів в під`їзді, в якому знаходиться квартира боржника, їх технічна характеристика, довжина і діаметр розподільчих трубопроводів в підвалі. На підставі актів обстеження виконано розрахунок кількості теплової енергії на опалення МЗК відносно квартири боржника, згідно яких проводиться нарахування плати за опалення МЗК. Наголошує, що відсутність письмового договору про надання послуг не звільняє споживача від зобов`язання оплати за отриманні житлово-комунальні послуги, що відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 10 жовтня 2012 року № 6- 110 цс 12 та в подальшому - Верховного Суду. У вищезгаданому багатоквартирному житловому будинку установлений загальнобудинковий засіб обліку теплової енергії, а окремий прилад обліку спожитої теплової енергії в місцях загального користування – відсутній. Визначення витрат теплової енергії на опалення місць загального користування за показами приладу обліку, можливе лише у разі якщо системою будинкового обліку передбачено окремий прилад обліку теплової енергії, спожитої на опалення місцю загального користування; у інших випадках - визначення кількості теплової енергії проводиться розрахунковим способом. Відповідно до Положення про Міністерство розвитку громад та територій України (Мінрегіон), затвердженого постановою КМУ від 30.04.2014 № 197 /в редакції ПКМУ від 25.09.2019 № 850/ Мінрегіон є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну регіональну політику, державну політику у сфері розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою, державну житлову політику і політику у сфері благоустрою населених пунктів, державну політику у сфері житлово-комунального господарства. Мінрегіон затверджує методику розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії, а також послуги з поводження з побутовими відходами) /підпункт 23 пункту 4 Положення/. Мінрегіон узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформує та надає роз`яснення щодо реалізації державної політики у відповідних сферах /підпункти 36, 39 пункту 4 Положення/.На виконання вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Закону України від 09.11.2017 № 2189 «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон № 2189), наказом Мінрегіону від 22.11.2018 № 315 затверджено Методику розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, розділом III якої встановлено порядок визначення та розподілу обсягу теплової енергії, витрачений на опалення МЗК та допоміжних приміщень будівлі. Мінрегіоном неодноразово надавалися роз`яснення, що застосування нової Методики можливе лише після укладання договорів, передбачених ст. 14 Закону № 2189, які відповідають типовим договорам про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ від 21.08.2019 № 830 /лист від 17.07.2020 № 7/9.3.1/12310-20/.Мінрегіон зазначає, що хоча Методикою скасовано дію наказу від 31.10.2006 № 359 «Про затвердження Методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення», але водночас, відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2189, договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. Згідно з Законом № 2189, договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач). Співвласники багатоквартирного будинку самостійно обирають одну із моделей організації договірних відносин. Рішення оформлюється протоколом (ст.14). У разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання. На сьогоднішній час, між ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» та ОСОБА_1 не укладено нового договору про надання відповідних комунальних послуг, на умовах, передбачених ст. 14 Закону № 2189 та постановою КМУ від 21.08.2019 № 830. Підприємство надає споживачу послуги з опалення МЗК будинку згідно з умовами та порядком надання послуг, узгодженими між сторонами виходячи із розрахунку кількості теплової енергії, яка витрачається розподільчими трубопроводами приміщень загального користування конкретно для квартири споживача та встановленого уповноваженим органом тарифу (з 13.01.2019 - 2028.11 грн./Гкал (з ПДВ) за рішенням Полтавської обласної ради від 21.12.2018 № 981). Оскільки житло споживача знаходиться у багатоквартирному будинку, свого часу споживач взяв на себе зобов`язання виконувати рішення Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП при виконавчому комітеті Лубенської міськради від 29.04.2009, Технічні умови на відключення від мереж опалення від 11.06.2009, Розрахунки кількості теплової енергії виконані проектною організацією 06.07.2009, тому він зобов`язаний нести всі витрати з утримання та обслуговування будинку спільно з іншими власниками квартир цього будинку, оплачувати послуги згідно з встановленими тарифами, а тому підстави для визнання дій споживача щодо нарахування плати за опалення місць загального користування незаконними відсутні. Враховуючи викладене, просив відмовити у задоволенні позову.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 , її представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали, наполягали на їх задоволенні, заперечуючи надані відповідачем доводи у відзиві, поясненнями, аналогічними викладеним у відповіді на відзив, посилаючись на те, що послуги з опалення місць загального користування не надаються взагалі, сплачувати за ненадані послуги позивач не збирається.

Представники відповідача в судовому засідання проти позову заперечували, надали пояснення, аналогічні викладеним у відзиві, просили відмовити в позовних вимогах позивача.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши, відповідно до ст.ст. 89, 263 ЦПК України, докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд приходить до наступного.

Згідно ст.4 ЦПК України кожна особа, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Ст. 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.

В судовому засіданні встановлено, що будинок АДРЕСА_4 підключений до об`єднаної системи централізованого опалення та гарячого водопостачання.

Згідно довідки ЛК ЖЕУ від 05.01.2021 № 112 в квартирі АДРЕСА_2 зареєстрована та проживає позивач ОСОБА_1 ( а.с.9).

Згідно витягу з протоколу №1 засідання постійно діючої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП від 29.04.2009 надано дозвіл на відключення від мереж ЦО і ГВП квартир і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання ОСОБА_1 , мешканки квартири АДРЕСА_5 даного будинку.( а.с.10).

Згідно Акту про відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО квартира АДРЕСА_5 у вказаному будинку обладнана індивідуальною (автономною) системою опалення.

Відповідно п. 9 Технічних умов на відключення від мереж опалення квартири АДРЕСА_2 від 11.06.2009 № 1-17/999, наданих відповідачем, ОСОБА_1 зобов`язана проводити оплату за опалення місць загального користування на підставі проектних розрахунків, згідно п. 2.7 Порядку.( а.с.26).

Пунктом 28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 передбачено, що споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, квартирні засоби обліку теплової енергії, оплачують послуги з централізованого опаленння місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Позивач при здійсненні нарахувань за надані послуги у період з 01.10.2018 по вересень 2021 керувався нормативними актами, які регулюють відносини у сфері теплопостачання, зокрема, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005 (надалі - Правила №630), Методикою розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування (далі - МЗК) багатоквартирних будинків та визначення плати за їх опалення, затвердженою наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 31.10.2006 №359 (далі - Методика №359), Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, що затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 22.11.2018 №315 (далі - Методика №315).

Позивач вказує, що відповідач при проведенні розрахунку керується положеннями Методики № 359, яка втратила чинність 25.01.2019, а використання методики №315 станом на 17.02.2021 неможливо, оскільки спосіб нарахування не відповідає складовим формули, визначеній в п. 2.1.4 даної Методики .

Натомість, судом встановлено, що між сторонами відсутній письмовий договір про надання послуг споживачу щодо оплати за отримані житлово – комунальні послуги.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20.04.2016р. у справі № 6-2951цс15 в якій суд зазначив, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Згідно Акту обстеження місць загального користування житлового будинку по АДРЕСА_3 від 01.08.2012 встановлено, що житловий будинок по АДРЕСА_3 - 9 поверховий. 1-й під`їзд - квартири АДРЕСА_6 - АДРЕСА_7 , 2-й під`їзд- квартири АДРЕСА_8 - АДРЕСА_9 . Площа забудови 675 кв м (50* 13.5 м ). на кожному поверсі кожного під`їзду по 4 квартири. В 1 під`їзді на сходовій клітині встановлено 8 конвекторів «Комфорт-20»(4 марки 900-5 кінцеві і 4 марки 900-5 прохідні) Підводки до приладів опалення виконано сталевими відкрито прокладеними трубами. Вертикальна підводка виконана трубами Д-Н 27 мм довжиною 1,40 м, горизонтальна підводка Д-Н 27 мм довжиною 8,45 м, а також відкрито прокладений подаючий трубопровід сталевою трубою Д-Н 76 вертикально, довжиною 26,1 в однотрубному вимірі.В 2 під`їзді на сходовій клітині встановлено 8 конвекторів «Комфорт-20».(4 марки 900-5 кінцеві і 4 марки 900-5 прохідні). Підводки до приладів опалення виконано сталевими відкрито прокладеними трубами. Вертикальна підводка виконана трубами Д-Н 27 мм довжиною 1,45 м, горизонтальна підводка Д-Н 27 мм довжиною 8,5 м, а також відкрито прокладений подаючий трубопровід сталевою трубою Д-Н 76 вертикально, довжиною 26,1 в однотрубному вимірі. Розподільчі трубопроводи опалення в підвалі загальною довжиною 114 м 1 тр. вимірі (12 м Д„57, 58 м Дн 48, 44 м Д„32), на горищі розподільчі трубопроводи іалеиня загальною довжиною 114 м в 1 тр. вимірі (12 м Д-Н 57, 58 м Д-н 48, 44 м Д-Н32), на горищі розподільчі трубопроводи опалення загальною довжиною 114 м в 1 тр. Вимірі ( 12м Д-Н 57, 58м, Д-Н 48,44 м, Д-Н 32). Розводка системи опалення будинку верхня.( а.с.37).

Згідно з ч. 2 ст. 10 Закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», визначений за допомогою вузла комерційного обліку обсяг спожитої у будівлі теплової енергії, включає, зокрема, обсяги теплової енергії на опалення місць загального користування, забезпечення функціонування внутрішньо-будинкових систем опалення та гарячого водопостачання та розподіляється між всіма споживачами пропорційно опалюваній площі квартири.

Відповідно до ч. 6 ст. 10 Закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, а також на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання, розподіляється відповідно до правил, встановлених цією статтею, також на власників (співвласників) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання.

Частиною 2 ст. 10 Закону та підп. 2.1.4 Методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування №359 визначено, що загальна кількість теплової енергії на опалення МЗК складається з двох показників, а саме: з кількості теплової енергії на опалення кожного окремого приміщення місць загального користування та утрат теплової енергії розподільчими трубопроводами опалення будинку, прокладеними у підвалі або на горищі.

Як встановлено судом, у вищезгаданому багатоквартирному житловому будинку установлений загальнобудинковий засіб обліку теплової енергії, а окремий прилад обліку спожитої теплової енергії в місцях загального користування відсутній.

Визначення витрат теплової енергії на опалення місць загального користування за показами приладу обліку, можливе лише у разі якщо системою будинкового обліку передбачено окремий прилад обліку теплової енергії, спожитої на опалення місцю загального користування; у інших випадках - визначення кількості теплової енергії проводиться розрахунковим способом.

Відповідно до Положення про Міністерство розвитку громад та територій України (Мінрегіон), затвердженого постановою КМУ від 30.04.2014 № 197 /в редакції ПКМУ від 25.09.2019 № 850/ (далі - Положення), Мінрегіон є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну регіональну політику, державну політику у сфері розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою, державну житлову політику і політику у сфері благоустрою населених пунктів, державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

Згідно повідомлення Департамента житлової політики та благоустрою Міністерства розвитку громад та територій України від 17.07.2020 , на виконання вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Закону України від 09.11.2017 № 2189-УІІІ «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон № 2189) наказом Мінрегіону від 22.11.2018 № 315 затверджено Методику розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг (далі - Методика), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.12.2018 за № 1502/3295. Застосування цієї Методики можливе лише після укладання відповідних договорів, передбачених статтею 14 Закону № 2189.Зазначено, що Методикою скасовано дію наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 31 жовтня 2006 року № 359 «Про затвердження Методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення» (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27 листопада 2006 року за № 1237/13111). Водночас роз`яснено, що відповідно до пункту 3 розділу VI «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону № 2189 договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом п`яти місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим КМУ. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. Тому підприємства теплопостачання надають комунальні послуги населенню та нараховують плату за них відповідно до вимог Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованогс опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (далі - Правила).

Згідно з Законом № 2189, договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).

Співвласники багатоквартирного будинку самостійно обирають одну із моделей організації договірних відносин. Рішення оформлюється протоколом.

У разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

На момент подачі позову між ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» та ОСОБА_1 не укладено нового договору про надання відповідних комунальних послуг, на умовах, передбачених ст. 14 Закону № 2189 та постановою КМУ від 21.08.2019 № 830, а отже ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» надає споживачу послуги з опалення МЗК будинку згідно з умовами та порядком надання послуг, узгодженими між сторонами виходячи із розрахунку кількості теплової енергії, яка витрачається розподільчими трубопроводами приміщень загального користування конкретно для квартири споживача та встановленого уповноваженим органом тарифу (з 13.01.2019 - 2028.11 грн./Гкал (з ПДВ) за рішенням Полтавської обласної ради від 21.12.2018 № 981).

Відповідно до частини другої статті 382 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.

Внутрішньобудинкові мережі централізованого опалення належать до інженерного (технічного) обладнання житлового будинку та є його невід`ємною частиною.

Тому, співвласники квартир повинні брати участь у витратах на утримання будинку пропорційно займаній площі житла, а відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання не є підставою для звільнення мешканців від такої участі.

Таким чином, ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» надавало позивачу послуги з централізованого опалення місць загального користування та на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання, а позивач, в силу приписів вищевказаних нормативних актів, зобов`язаний оплатити відповідачу надані послуги.

Верховним Судом висловлена позиція в постанові від 22 грудня 2020 року по справі №311/3489/18, де Верховний Суд дійшов висновку, що співвласники квартир повинні брати участь у витратах на утримання будинку пропорційно займаній площі житла, а відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання не є підставою для звільнення мешканців від такої участі. Споживач, приміщення якого обладнано індивідуальною системою опалення має оплатити надані послуги на забезпечення фукціонування внутрішньобудинкової системи індивідуального (автономного) централізованого опалення виконавцю послуг.

Таким чином, існує обов`язок позивача щодо оплати за централізоване опалення місць загального користування будинку, що діє між позивачем та ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго», споживач при відключенні його від загальної мережі теплопостачання взяв на себе зобов`язання виконувати рішення Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП при виконавчому комітеті Лубенської міськради від 29.04.2009, Технічні умови на відключення від мереж опалення від 11.06.2009, Розрахунки кількості теплової енергії виконані проектною організацією 06.07.2009, а тому він зобов`язаний нести витрати з утримання та обслуговування будинку спільно з іншими власниками квартир даного будинку, оплачувати послуги згідно з встановленими тарифами.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими, у зв`язку з чим позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81-89, 247, 259, 263-265, 268 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Лубнитеплоенерго" про скасування незаконних нарахувань - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП- НОМЕР_2 , місце реєстрації/проживання : АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго", код ЄДРПОУ 05541083, адреса реєстрації: Полтавська область, м. Лубни, вул. Чкалова, 7.

Повний текст судового рішення складено та підписано 19 січня 2022 року.

Суддя Лубенського міськрайонного суду О.С.Алтухова