
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/5519/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 до Тавричанська сільська рада Каховського району Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач-1), ОСОБА_2 (далі - позивач-2), ОСОБА_3 (далі - позивач-3), ОСОБА_4 (далі - позивач-4), ОСОБА_5 (далі - позвач-5), ОСОБА_6 (далі - позивач-6), ОСОБА_7 (далі - позивач-7), ОСОБА_8 (далі - позивач-8), ОСОБА_9 (далі - позивач-9), ОСОБА_10 (далі - позивач-10), ОСОБА_11 (далі - позивач-11), ОСОБА_12 (далі - позивач-12) звернулися до суду з адміністративним позовом до Тавричанської сільської ради Каховського району Херсонської області (далі - відповідач), в якому просять:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язати Тавричанську сільську раду Каховського району Херсонської області затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_1 земельної ділянки з кадастровим номером 6523581800:03:001:0338 та надати земельну ділянку у власність;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язати Тавричанську сільську раду Каховського району Херсонської області затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером 6523581800:03:001:0339, та надати земельну ділянку у власність;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язати Тавричанську сільську раду Каховського району Херсонської області затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_3 земельної ділянки з кадастровим номером 6523581800:03:001:0340, та надати земельну ділянку у власність;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язати Тавричанську сільську раду Каховського району Херсонської області затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_4 земельної ділянки з кадастровим номером 6523581800:03:001:0341, та надати земельну ділянку у власність;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язати Тавричанську сільську раду Каховського району Херсонської області затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_5 земельної ділянки з кадастровим номером 6523581800:03:001:0342, та надати земельну ділянку у власність;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язати Тавричанську сільську раду Каховського району Херсонської області затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_6 земельної ділянки з кадастровим номером 6523581800:03:001:0343, та надати земельну ділянку у власність;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язати Тавричанську сільську раду Каховського району Херсонської області затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_7 земельної ділянки з кадастровим номером 6523581800:03:001:0344, та надати земельну ділянку у власність;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язати Тавричанську сільську раду Каховського району Херсонської області затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_8 земельної ділянки з кадастровим номером 6523581800:03:001:0345, та надати земельну ділянку у власність;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язати Тавричанську сільську раду Каховського району Херсонської області затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_9 земельної ділянки з кадастровим номером 6523581800:03:001:0346, та надати земельну ділянку у власність;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язати Тавричанську сільську раду Каховського району Херсонської області затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_10 земельної ділянки з кадастровим номером 6523581800:03:001:0347, та надати земельну ділянку у власність;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язати Тавричанську сільську раду Каховського району Херсонської області затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_11 земельної ділянки з кадастровим номером 6523581800:03:001:0348, та надати земельну ділянку у власність;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язати Тавричанську сільську раду Каховського району Херсонської області затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_12 земельної ділянки з кадастровим номером 6523581800:03:001:0337, та надати земельну ділянку у власність;
Ухвалою від 24.09.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25.08.2021 позивачі надіслали до Таврічанської сільської ради заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства з відповідною площею та відповідним кадастровим номером. Разом із оригіналом проекту землеустрою, позивачами надані 12 витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Однак, станом на дату подання даного позову до суду Тавричанська сільська рада в порушення ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України не розглянула подані заяви та не прийняла будь-якого рішення по ним. Позивачі вважають, що відповідач допустила протиправну бездіяльність, порушивши їх право на розгляд проекту землеустрою та надання у власність заявлених земельних ділянок, у зв`язку із чим звернулися до суду із даним позовом та просять його задовольнити.
03.10.2021 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого сільська рада заперечує проти задоволення позовних вимог, з огляду на таке. 25.08.2021 позивачами до сільської ради наданий пакет документів з заявами про затвердження проекту землеустрою, а саме: 12 заяв та 12 витягів з ДЗК, оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність. 01.09.2021 сільською радою направлений лист до Головного Управління Держгеокадастру у Херсонській області та відділу у Каховському районі Міськрайонного управління у Каховському районі та м. Новій Каховці Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 01.09.2021 року № 02-23-175/0/21/700-04 з вимогою скасувати державну реєстрацію відповідних земельних ділянок. Після закінчення строку розгляду наданих позивачами документів від 25.08.2021 (10 робочих днів із дня подання вказаних документів) та протягом місяця, 15.09.2021, сільською радою були розміщені відповідні проекти рішень на офіційному сайті громади, а саме, проекти рішень про відмову в затверджені проекту землеустрою щодо відведення позивачам земельних ділянок у власність для ведення фермерського господарства. Також, 27.09.2021 відповідач надіслав позивачам листи про те, що їх заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства будуть розглядатися на наступній сесії у жовтні місяці. Із врахуванням викладеного, позивач просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оскільки від учасників справи не надійшло клопотань про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, суд розглядає адміністративну справу на підставі матеріалів, які в ній містяться.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
25.08.2021 позивачі звернулися до Тавричанської сільської ради із заявами про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення фермерського господарства з відповідною площею та відповідним кадастровим номером, розташованих за межами населеного пункту Тавричанської сільської ради Каховського району Херсонської області. До заяв наданий оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та 12 витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Вказані заяви надійшли до Тавричанської сільської ради 25.08.2021, що підтверджується штампами наявними на цих заявах.
Дана обставина не спростована відповідачем належними доказами.
Разом із тим, станом на дату звернення до суду із даним позовом - 21.09.2021, Тавричанська сільська рада не розглянула питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) позивачам земельної ділянки для ведення фермерського господарства.
Вважаючи, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо нерозгляду заяви про затвердження проекту землеустрою, позивачі звернулися до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності визначенні у статті 116 Земельного кодексу України.
Так, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (ч.ч. 1, 2, 3 ст. 116 ЗК України).
У статті 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, зокрема, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;.
Отже, позивач є громадянином України та має право на набуття права власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України).
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ч. 10 ст. 118 Земельного кодексу України).
Згідно статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно вимог ч. 2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або відмову у затвердженні такого проекту землеустрою орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради в двотижневий строк з дня отримання відповідно заяви.
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Отже, питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або відмову у затвердженні такого проекту землеустрою є повноваженнями сільської ради, що реалізовується шляхом розгляду на засіданнях ради, за результатами яких приймаються рішення.
Суд встановив, що клопотання позивачів від 25.08.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства, на дату подання даного позову до суду, а саме, 21.09.2021, Тавричаською сільською радою не розглянуте, жодного рішення за результатами розгляду клопотання відповідачем прийнято не було.
Суд зауважує, що відповідач, розглядаючи клопотання позивачів повинен був прийняти одне з двох рішень: затвердити проект землеустрою або надати мотивовану відмову у його затвердженні з підстав прямо визначених в Земельному кодексі України.
При цьому, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його затвердженні повинне оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення протягом двотижневого строку з дня подання клопотання.
Відсутність належним чином оформленого рішення Тавричанської сільської ради про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його затвердженні після спливу встановленого законом двотижневого строку розгляду клопотання особи, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.
За загальним правилом, бездіяльність - це пасивна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним тих дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього обов`язків (завдань) згідно із чинним законодавством.
У контексті наведених вище обставин та приписів, суд вважає, що сільська рада мала передбачений ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України обов`язок розглянути заяву позивача у двотижневий строк, проте, заяви позивачів не розглянуті, що вказує на наявність ознак протиправної бездіяльності відповідача.
За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову в частині визнання протиправною бездіяльності Тавричанської сільської ради щодо нерозгляду заяв позивачів про затвердження проекту землеустрою у двотижневий строк, передбачений ч. 9 ст. 118 Земельного Кодексу України.
Разом із тим, вимога позивачів про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок не підлягає задоволенню, оскільки за час розгляду даної справи судом відповідачем 20.10.2021 прийнято дванадцять рішень, якими відмовлено позивачам в затвердженні проекту землеустрою.
Відтак, належним способом захисту прав позивачів в частині затвердження проекту землеустрою про відведення земельних ділянок у власність є оскарження рішень відповідача від 20.10.2021 про відмову у затвердженні такого проекту.
Суд відмічає, що позивачі не оскаржували до суду вказані рішення відповідача шляхом уточнення позовних вимог у даній справі, тому суд відмовляє в задоволенні позову в цій частині.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 ст.77 КАС України).
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
За таких обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог у даній справі.
Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами статті 139 КАС України.
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог (одна вимога з двох) на користь кожного позивача за рахунок Тавричанської сільської ради підлягає стягненню судовий збір в розмірі 454,00 грн.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Тавричанської сільської ради (74862, Херсонська область, Каховський район, с. Тавричанка, вул. Соборна, буд. 26; код ЄДРПОУ 26519001) щодо неприйняття у строк, передбачений ч. 9 ст. 118 Земельного Кодексу України, рішення за наслідками розгляду заяв ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 від 25.08.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Тавричанської сільської ради (74862, Херсонська область, Каховський район, с. Тавричанка, вул. Соборна, буд. 26; код ЄДРПОУ 26519001).
Стягнути на користь ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Тавричанської сільської ради (74862, Херсонська область, Каховський район, с. Тавричанка, вул. Соборна, буд. 26; код ЄДРПОУ 26519001).
Стягнути на користь ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Тавричанської сільської ради (74862, Херсонська область, Каховський район, с. Тавричанка, вул. Соборна, буд. 26; код ЄДРПОУ 26519001).
Стягнути на користь ОСОБА_4 (рнокпп НОМЕР_4 , АДРЕСА_4 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Тавричанської сільської ради (74862, Херсонська область, Каховський район, с. Тавричанка, вул. Соборна, буд. 26; код ЄДРПОУ 26519001).
Стягнути на користь ОСОБА_12 (рнокпп НОМЕР_5 , АДРЕСА_5 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Тавричанської сільської ради (74862, Херсонська область, Каховський район, с. Тавричанка, вул. Соборна, буд. 26; код ЄДРПОУ 26519001).
Стягнути на користь ОСОБА_11 (рнокпп НОМЕР_6 , АДРЕСА_5 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Тавричанської сільської ради (74862, Херсонська область, Каховський район, с. Тавричанка, вул. Соборна, буд. 26; код ЄДРПОУ 26519001).
Стягнути на користь ОСОБА_10 (рнокпп НОМЕР_7 , АДРЕСА_5 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Тавричанської сільської ради (74862, Херсонська область, Каховський район, с. Тавричанка, вул. Соборна, буд. 26; код ЄДРПОУ 26519001).
Стягнути на користь ОСОБА_9 (рнокпп НОМЕР_8 , АДРЕСА_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Тавричанської сільської ради (74862, Херсонська область, Каховський район, с. Тавричанка, вул. Соборна, буд. 26; код ЄДРПОУ 26519001).
Стягнути на користь ОСОБА_8 (рнокпп НОМЕР_9 , Херсонська область, Горностаївський район, с. Костянтинівка) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Тавричанської сільської ради (74862, Херсонська область, Каховський район, с. Тавричанка, вул. Соборна, буд. 26; код ЄДРПОУ 26519001).
Стягнути на користь ОСОБА_7 (рнокпп НОМЕР_10 , АДРЕСА_6 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Тавричанської сільської ради (74862, Херсонська область, Каховський район, с. Тавричанка, вул. Соборна, буд. 26; код ЄДРПОУ 26519001).
Стягнути на користь ОСОБА_6 (рнокпп НОМЕР_11 , Херсонська область, Каховський район, с. Василівка) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Тавричанської сільської ради (74862, Херсонська область, Каховський район, с. Тавричанка, вул. Соборна, буд. 26; код ЄДРПОУ 26519001).
Стягнути на користь ОСОБА_5 (рнокпп НОМЕР_12 , АДРЕСА_7 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Тавричанської сільської ради (74862, Херсонська область, Каховський район, с. Тавричанка, вул. Соборна, буд. 26; код ЄДРПОУ 26519001).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.Й. Кисильова
кат. 109040000