Рішення № 102556281, 12.01.2022, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2022
Номер справи
400/11146/21
Номер документу
102556281
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 січня 2022 р. № 400/11146/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагаря В. С. за правилами спрощеного позовного провадження розглянув адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,

про:визнання протиправним та скасування рішення; зобов`язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі-відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 29.07.2020 року;

- зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву про перерахування позивачу пенсії з 29.07.2020 року відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач отримує пенсію у меншому розмірі від дати її призначення, адже відповідно до статті 8 Закону України №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі-Закон №345-VI) особам, які відпрацювали на підземних роботах за списком № 1 одержують пенсію у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV), з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Позивач не згоден з рішенням відповідача відносно не проведення розрахунку пенсії на підставі ст. 8 Закону №345-VI.

Ухвалою суду від 16.11.2021 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

Представник відповідача своїм правом на подання відзиву на адміністративний позов не скористався, відзив на позовну заяву не надав.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -

ВСТАНОВИВ:

29.07.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та надав, зокрема, трудову книжку, за записами якої працював на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1, у тому числі у спірний період з 29.11.1985 р. по 09.07.1987 р. на підземних роботах.

Рішенням від 07.08.2020 р. №675 03.20 р. відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії, у зв`язку із відсутністю стажу на підземних роботах. Зі змісту даного рішення вбачається, що відповідачем не враховано стаж роботи позивача на підземних роботах у період з 29.11.1985 р. по 09.07.1987 р., оскільки довідка на підтвердження цього стажу була видана підприємством відокремлений підрозділ «ВОК ЛШ ім Максима Горького», яка засвідчена печаткою невизнаної ДНР.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 року у справі №469/954/20, яке набрало законної сили 06.05.2021 року позов позивача задоволено повністю та серед іншого зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 29.11.1985 р. по 09.07.1987 р.

24.05.2021 року позивач звернувся до відповідача із зверненням щодо нарахування пенсії.

Листом від 07.06.2021 року №5750-5507/Б-02/8-1400/21 у відповідь на звернення позивача повідомлено, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 року по справі №469/954/20 позивачу призначено пенсію з 27.07.2020 року зі зменшенням пенсійного віку за Списком №1, розмір якої визначено відповідно до Закону № 1058-IV. Для розрахунку розміру пенсії позивача враховано заробітну плату за період з 01.07.200 по 30.04.2003 та з 01.06.2003 по 30.06.2020 (239 місяців). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 0,76257. Страховий стаж складає 39 років 5 місяців 16 днів, коефіцієнт страхового стажу, обчислений відповідно до ст. 25 Закону №1058-IV, становить 0,39417(39 років х12 міс.+5міс.)х1%(12місХ100%). До страхового стажу включено періоди на підземних роботах за Списком №1 з 29.11.1985 р. по 09.07.1987 р. Середньомісячний заробіток з 01.07.2020 для обчислення пенсії складає 5919,96 грн. (0,76257*7763,17 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки). Розмір пенсії позивача складає 2401,95 грн.

Відповідно до вимог частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, суд зобов`язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення, дії та бездіяльність на їх відповідність усім зазначеним вимогам.

Законом, який спрямовано на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів є Закон № 345-VI.

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою щодо нарахування пенсії.

Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

Так, згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що у разі звернення пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії.

При цьому, рішення про відмову в перерахунку пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.

Позивачем не надано суду рішення, прийнятого щодо відмови позивачу у нарахуванні пенсії згідно Закону №345-VI, що розцінюється судом як його відсутність.

Як було встановлено судом, управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області листом від 07.06.2021 № 5750-5507/Б -02/8-1400/21 надало позивачу відповідь на його звернення щодо нарахування пенсії, без прийняття рішення з питань нарахування пенсії згідно Закону №345-VI.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що при розгляді звернення позивача від 24.05.2021, відповідачем рішення про відмову у нарахуванні пенсії позивачу відповідно до Закону №345-VI не приймалось, а лише надано відповідь листом від 07.06.2021 № 5750-5507/Б -02/8-1400/21 щодо розрахунку розміру пенсії позивача.

Завданням адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно, у випадку звернення зацікавленої особи з позовом до суду, адміністративний суд повинен надати правову оцінку діям суб`єкта владних повноважень при прийнятті того чи іншого рішення та перевірити його відповідність критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та які закріплені у ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

З урахуванням викладеного, суд не може визнати протиправним та скасувати лист відповідача від 07.06.2021 № 5750-5507/Б -02/8-1400/21, оскільки воно є лише відповіддю у порядку Закону України «Про звернення громадян» на звернення позивача від 24.05.2021, яке не містить підстав відмови у нарахуванні пенсії позивачу, яким суд повинен надати правову оцінку.

Відповідно, у суду відсутні підстави для задоволення похідної вимоги - зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву про перерахування позивачу пенсії з 29.07.2020 року відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відтак, у задоволенні вказаних вимог належить відмовити.

Розподіл судових витрати відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України у даній справі не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до (Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправним та скасування рішення; зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В. С. Брагар