
Справа № 172/1221/21
Провадження № 2-а/172/43/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.01.2022 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді - Битяка І.Г.
за участі секретаря судового засідання - Глушко О.М.
представника позивача - Володькіна С.В.
відповідача - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Васильківка адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 про примусове видворення за межі України та затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України, -
В С Т А Н О В И В
Позивач звернувся до суду з адміністративними позовами до ОСОБА_1 про примусове видворення за межі України та затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України.
В обґрунтування позовних вимог ГУ ДМС України в Дніпропетровській області вказує, що громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Республіка Вірменія, паспортний документ НОМЕР_1 , виданий 028 21.11.2018 року, терміном дії до 21.11.2028 року, прибув на територію України 21.12.2018 року у приватних справах через КПП «Плетенівка» і більше територію України не залишав.
08.09.2021 року до Васильківського відділу ГУ ДМС України в Дніпропетровській області надійшло звернення ВП № 1 Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про прийняття рішення щодо іноземного громадянина, який порушив міграційне законодавство України, в якому зазначалося, що при проведенні заходів, спрямованих на виявлення осіб, які порушують міграційне законодавство України, встановлено, що громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 незаконно перебуває на території України, чим порушує вимоги Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
При подальшій перевірці інформації стосовно перебування відповідача на території України, додатково встановлено, що громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_1 після закінчення терміну перебування на території України не залишив її, хоча знав про це. Пояснив, що у нього відсутні кошти.
08.09.2021 року Васильківським відділом ГУ ДМС прийнято рішення № 6 про примусове повернення ОСОБА_1 до країни походження, однак останнім станом на 23.12.2021 року вказане рішення не виконано.
Відповідач із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, до ГУ ДМС України в Дніпропетровській області не звертався, інформація щодо визнання відповідача біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, відсутня.
Таким чином, відповідач тривалий час перебуває на території України без законних підстав, оскільки граничний термін перебування його на території України, закінчився ще 21.03.2019 року, у відповідача відсутні законні джерела надходження коштів на покриття витрат пов`язаних з перебуванням останнього на території України, відсутні законні підстави для працевлаштування, що в свою чергу, унеможливлює придбання транспортних квитків чи інших проїзних документів, відповідач упродовж тривалого періоду проживає на території Васильківського району без реєстрації та ухиляється від виконання рішення про примусове
повернення в країну походження, у відповідача відсутні документи, що дають право на виїзд з України.
Враховуючи викладене, просить суд:
- примусово видворити за межі України громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 в країну походження - Республіка Вірменія;
- затримати громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 із поміщенням у пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України на строк шість місяців з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України.
В судовому засіданні представник позивача Володькін С.В. позов підтримав.
Відповідач ОСОБА_1 позовні вимоги визнав, пояснив, що приїхав до України на початку 1990-х років та постійно тут проживає. Не звертався за отриманням громадянства України так як сподівався на виплати грошових коштів сім`ям потрепілих від геноциду вірмен з боку Турції. Заробляє на життя ремонтом взуття. У 2018 році з метою продовження строку дозволу перебування на території України він останній раз перетинав кордон та знову повернувся. У зв`язку з відсутністю коштів не має можливості самостійно покинути територію України та повернутися до Вірменії. Крім того він нещодавно втратив свій паспорт громадянина Вірменії.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином Республіки Вірменія, паспортний документ НОМЕР_1 , виданий 21.11.2018 року, терміном дії до 21.11.2028 року.
З копії паспорту відповідача видно, що громадянин Вірменії ОСОБА_4 прибув через пункт пропуску «Плетенівка» на територію України 21.12.2018 року.
08.09.2021 року до Васильківського РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області надійшов лист ВП № 1 Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області, в якому зазначалось, що при проведенні заходів, спрямованих на виявлення осіб, які порушують міграційне законодавство України встановлено, що громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_1 незаконно перебуває на території України, чим порушує вимоги Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
08.09.2021 року уповноваженою посадовою особою Васильківського РВ ГУДМС України в Дніпропетровській області громадянина Вірменії ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП шляхом накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в сумі 1700,00 грн.
Рішенням № 6 Васильківського РВ Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області від 08.09.2021 року вирішено примусово повернути до країни походження або третьої країни громадянина Вірменії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов`язано його залишити територію України у термін до 28 вересня 2021 року.
Відповідача під особистий підпис повідомлено про прийняте рішення та ознайомлено з вимогами ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» і наслідками невиконання рішення про примусове повернення.
Рішення про примусове повернення ОСОБА_1 не виконано без поважних причин.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.
Пунктом 7 ч. 1 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон) визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в`їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 вказаного Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
В силу вимог ч. 1 ст. 26 Закону іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч. 5 ст. 26 Закону).
Згідно з частиною 1 статті 30 Закону центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців (ч. 4 ст. 30 Закону).
Частиною 1 статті 289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Оцінюючи належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, а також беручи до уваги, що громадянин Вірменії ОСОБА_1 грубо порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, ухиляється від виїзду з України, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав вважати, що відповідач ухиляється від виконання рішення про його примусове повернення, що є підставою для прийняття судом рішення про примусове видворення відповідача за межі України, а також його затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі України.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 9, 77, 241-246, 288-289 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В
1. Адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 про примусове видворення за межі України та затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України - задовольнити.
2. Примусово видворити за межі України громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
3. Затримати громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 із поміщенням у пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України на строк шість місяців з метою забезпечення подальшого видворення за межі території України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Васильківський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя І.Г. Битяк