
Справа№592/15500/21
Провадження №2/592/363/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2022 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в особі судді Князєва В.Б., за участю секретаря судового засідання Горбач О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії,-
ВСТАНОВИВ:
Представник Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради звернувся до суду та свої вимоги мотивує тим, що у листопаді 2014 року ОСОБА_1 реалізувала своє право на отримання житлової субсидії за місцем своєї реєстрації ( АДРЕСА_1 ) шляхом подання до департаменту 04.11.2014 заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Рішенням департаменту від 12.01.2014 їй була призначена житлова субсидія на період з листопада 2014 року по квітень 2015 року, з урахуванням одноособового складу сім`ї. Після закінчення строку отримання житлової субсидії департаментом було самостійно здійснено її розрахунок на наступний строк для домогосподарства ОСОБА_1 , а саме на період з 01.05.2015 по 30.04.2016, з 01.05.2016 по 30.04.2017, з 01.05.2017 по 30.04.2018, з 01.05.2018 по 30.09.2018, з 01.10.2018 по 30.04.2019 та з 01.05.2019 по 30.04.2020 (рішення департаменту від 08.07.2015, 06.06.2016, 03.08.2017, 19.06.2018, 26.10.2018, 13.06.2019). В травні 2020 року департаментом при опрацюванні справи ОСОБА_1 щодо самостійного розрахунку житлової субсидії на наступний строк (з травня 2020 року), з`ясовано, що вона не зареєстрована за адресою отримання житлової субсидії, а саме: АДРЕСА_1 , з 05.12.2019 і про що не повідомила департамент. Відповідно до бази ТОВ «Міський єдиний інформаційно-розрахунковий центр» в грудні 2019 року вона знялася з місця своєї реєстрації, однак про вказане департамент не повідомила. Пунктом 90 Положення (в редакції, що діяло в спірний періоді) передбачено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний і підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства і їх соціального статусу. Пунктом 91 Положення (в редакції, що діяло в спірний період) передбачено, що у разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання подаються нові заява та декларація. Враховуючи зазначене, департаментом встановлено, що ОСОБА_1 порушила зазначені вище вимоги Положення (в редакції постанови, що діяла в спірний період) і у зв`язку з чим житлова субсидія їй була розрахована за період з січня 2020 року по квітень 2020 року з порушенням вимог пункту 24 Положення (в редакції, що діяла в спірний період). Згідно з рішенням Комісії від 04.06.2020, рішенням департаменту від 04.06.2020 та розпорядженням департаменту від 10.11.2020 надання відповідачу житлової субсидії припинено з 01.05.2020 та розраховано суму надміру виплаченої житлової субсидії до повернення за період з січня 2020 року по квітень 2020 року. В спірний період отримання житлової субсидії, остання виплачувалась в такому розмірі: з 01.01.2020 по 31.01.2020 - 1645,98 грн.; з 01.02.2020 по 28.01.2020 - 1643,13 грн.; з 01.03.2020 по 31.03.2020 - 1781,10 грн.; 01.04.2020 по 30.04.2020 - 1116,79 грн., а всього 6187 грн. Відповідачу було направлено лист-повідомлення від 30.07.2021 з пропозицією повернути виплачені кошти на рахунок департаменту в добровільному порядку. Але до цього часу кошти у розмірі 6187 грн. на рахунок департаменту не повернуті. А тому просять стягнути з відповідача на їх користь суму боргу у розмірі 6187 грн., а також судовий збір у сумі 2270 грн.
Відповідач ОСОБА_1 , якій надсилалась копія позовної заяви з додатками, відзив на позов не подала.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до заяви ОСОБА_1 у листопаді 2014 року їй було призначено житлову субсидію за її зареєстрованим місцем проживання, а саме: АДРЕСА_1 .
Рішеннями департаменту від від 08.07.2015, 06.06.2016, 03.08.2017, 19.06.2018, 26.10.2018, 13.06.2019 ОСОБА_1 була призначена субсидія на період з 01.05.2015 по 30.04.2016, з 01.05.2016 по 30.04.2017, з 01.05.2017 по 30.04.2018, з 01.05.2018 по 30.09.2018, з 01.10.2018 по 30.04.2019 та з 01.05.2019 по 30.04.2020.
З бази ТОВ «Міський єдиний інформаційно-розрахунковий центр» вбачається, що ОСОБА_1 04.12.2019 знялася з місця своєї реєстрації, а саме: АДРЕСА_1 .
Пунктом 90 Положення (в редакції, що діяла в спірний період) було передбачено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, а саме зміну зареєстрованого місця проживання.
Департаментом було встановлено, що ОСОБА_1 порушила зазначені вище вимоги Положення (в редакції постанови, що діяла в спірний період), не повідомила департамент про зняття з реєстрації, і у зв`язку з чим житлова субсидія їй розрахована за період з січня 2020 року по квітень 2020 року з порушенням вимог пункту 24 Положення (в редакції, що діяла в спірний період).
Відповідно до пункту 50 Положення (в редакції, що діяла в спірний період) для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами.
Відповідно до абзацу 4 пункту 119 Положення (в редакції, що діяла в спірний період) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Згідно з пунктом 125 Положення (в редакції, що діяла в спірний період) встановлено, що на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
Рішенням Комісії від 04.06.2020, рішенням департаменту від 04.06.2020 та розпорядженням департаменту від 10.11.2020 надання ОСОБА_1 житлової субсидії припинено з 01.05.2020 та розраховано суму надміру виплаченої житлової субсидії до повернення за період з січня 2020 року по квітень 2020 року.
В спірний період отримання житлової субсидії, остання виплачувалась в такому розмірі: з 01.01.2020 по 31.01.2020 - 1645,98 грн.; з 01.02.2020 по 28.01.2020 - 1643,13 грн.; з 01.03.2020 по 31.03.2020 - 1781,10 грн.; 01.04.2020 по 30.04.2020 - 1116,79 грн., а всього 6187 грн.
ОСОБА_1 було направлено лист-повідомлення від 30.07.2021 з пропозицією повернути виплачені кошти на рахунок департаменту в добровільному порядку.
Але до цього часу кошти у розмірі 6187 грн. на рахунок департаменту не повернуті.
Згідно з пунктом 127 Положення (що діє на час звернення департаменту до суду) передбачено, що у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
У силу вимог ст.1212 ЦК України, - кошти призначеної житлової субсидії мають бути повернуті як майно, що отримане без достатньої правової підстави.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що з ОСОБА_1 на користь позивача необхідно стягнути суму боргу у розмірі 6187 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача необхідно стягнути на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 2270 грн.
Керуючись Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. № 848, ст.ст. 12, 13, 76-81, 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (м. Суми, вул. Харківська, 35, код ЄДРПОУ 26440890) суму боргу у розмірі 6187 грн. та відшкодування судового збору у розмірі 2270 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Сумського апеляційного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складання повного судового рішення - 11.01.2022.
Суддя В.Б. Князєв