Рішення № 102479558, 11.01.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2022
Номер справи
160/20498/21
Номер документу
102479558
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2022 року Справа № 160/20498/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), в якій просить:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком з 13.09.2021 року з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018-2020 роки - 9118,81 грн.;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 13.09.2021 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за 2018 - 2021 роки, а саме 9118,81, забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач з 12.09.2016 року отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». 13.09.2021 року позивач звернувся з заявою до пенсійного органу про призначення йому пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон №1058) з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2018-2020 роки, а саме 9118,81 грн. Проте, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2018-2020 роки.

Ухвалою суду від 03.11.2021 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

29.11.2021 року представник ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебував на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримував пенсію за вислугу років згідно із Законом України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб». На підставі особисто поданої заяви 13.09.2021 позивача переведено з пенсії за вислугою років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». З 01.03.2019 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 розмір середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки збільшено в 1,17 і складає 4404,35. Отже при переведені ОСОБА_1 на пенсію за віком з 13.09.2021 року при обчисленні розміру пенсії застосовано середню заробітну плату в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки в розмірі 4404,35. Оскільки позивачу вже була призначена пенсія по вислузі років, відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", то перехід на пенсію за віком, рахується як перехід з одного виду пенсії на інший, а не як призначення нової пенсії.

Дослідивши матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 до 13.09.2021 року отримував пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб».

13.09.2021 року позивач звернувся з заявою до пенсійного органу про призначення йому пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон №1058) з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2018-2020 роки, а саме 9 118,81 грн.

Листом від 08.10.2021 року №35488-30018/К-01/8-0400/21 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області позивачу повідомлено про відмову в призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2018-2020 роки.

Позивач, не погодившись з відмовою відповідача щодо перерахунку пенсії, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058 за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно з приписами частини 2 статті 40 Закону №1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною 3 статті 45 Закону №1058 встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною 3 статті 45 Закону №1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої цим Законом.

Водночас, позивачеві призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 з 13.09.2021 року.

Таким чином, норма частини 3 статті 45 Закону №1058 не поширюється на правовідносини між сторонами з приводу призначення пенсії позивачу з 13.09.2021 року.

Отже, суд приходить до висновку, що при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком за нормами Закону №1058 з 13.09.2021 року має застосовуватись частина 2 статті 40 Закону №1058 та при обрахунку пенсії враховуватись показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2018-2020 роки.

Таким чином, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком з 13.09.2021 року з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018-2020 роки.

Враховуючи обставини встановлення судом протиправності відмови відповідача та, як наслідок, порушення прав позивача, суд доходить висновку про наявність підстав для зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 13.09.2021 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за 2018 - 2020 роки, з урахуванням фактично виплачених сум.

Також, суд зазначає, що вимога позивача щодо зобов`язати відповідача перерахувати пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України по 2021 рік, є безпідставною, оскільки має застосовуватись середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Оскільки позивач звернувся за призначенням пенсії у 2021 році, показник середньої заробітної плати застосовується по 2020 рік.

Щодо вимог ОСОБА_1 стосовно зобов`язання відповідача забезпечити виплату пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією, суд зазначає, що на час звернення позивача до суду це не є спірним питанням; права позивача в цій частині вимог не порушені.

Отже, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 908 грн., що підтверджується квитанцією №78 від 25.10.2021 року.

Отже, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 454 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427) про визнання протиправними дій та зобов`язати вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком з 13.09.2021 року з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018-2020 роки.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 13.09.2021 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за 2018-2020 роки, з урахуванням фактично виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар