Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-3563/09/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Холод Р.В.
Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.
У Х В А Л А
Іменем України
"30" червня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Саприкіної І.В.,
суддів: Зайцева М.П., Умнової О.В.,
при секретарі: Приходько Є.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу державного підприємства Міністерства оборони України «Черкаський військовий торг Північного оперативного командування»на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10.08.2009 року у справі за їх позовом до управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси про скасування рішення,
В С Т А Н О В И Л А :
ДП Міністерства оборони України «Черкаський військовий торг Північного оперативного командування»звернулись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси про скасування рішення № 139 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 10.08.2009 року в позові відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, ДП Міністерства оборони України «Черкаський військовий торг Північного оперативного командування»подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою задовольнити позов. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на неповне зясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, незаконність, необґрунтованість та необєктивність оскаржуваного рішення, що є підставою для його скасування.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що зявилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що вона не підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Черкаський окружний адміністративний суд в своєму рішенні прийшов до висновку про необхідність відмови в позові.
Апеляційна інстанція погоджується з такими доводами суду першої інстанції, з огляду на наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, державне підприємство Міністерства оборони України «Черкаський військовий торг Північного оперативного командування», відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АГ № 406298, зареєстровано виконавчим комітетом Черкаської міської ради 15.11.2000 року, реєстраційний номер 10000133824, ідентифікаційний код 07642316.
Відповідач зареєстрований як платник страхових внесків по загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню до Пенсійного фонду України за № 2302013533, відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Управлінням Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси 04 травня 2007 року проведено перевірку апелянта на предмет правильності нарахування, обчислення, сплати страхових внесків, за результатами якої складено акт № 261. За результатами проведеної перевірки та на підставі п.7 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»до апелянта застосовано фінансові санкції за несплату авансових платежів із страхових внесків в розмірі 44767 грн. 05 коп., про що винесено рішення № 192 від 04.05.2007 р. За порушення порядку обчислення страхових внесків на підставі п.4 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»застосовані фінансові санкції в сумі 37 грн. 69 коп. відповідно до рішення № 193 від 04.05.2007 р.
В зв'язку з тим, що апелянт своєчасно не сплачував страхові внески, відповідачем за порушення строків сплати страхових внесків за період з 20.04.2006 р. по 21.08.2008 р. застосовано фінансову санкцію в розмірі 60314 грн. 98 коп., про що винесено рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 2335 від 07.10.2008 року. Дане рішення позивачем отримано та оскаржено в адміністративному порядку до головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області. За результатами розгляду скарги скасовано рішення № 2335 від 07.10.2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси винести нове рішення про застосування фінансової санкції передбаченої п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем на виконання рішення про результати розгляду скарги від 31.12.2009 року винесено нове рішення про застосування фінансових санкції та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 139 від 23.01.2009 року. Відповідно до рішення № 139 до апелянта застосовано штраф у розмірі 60268 грн. 59 коп. та нараховано пеню в розмірі 28531 грн. 13 коп. за період з 20.04.2006 року по 21.08.2008 року.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).
У відповідності до ст. 1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі по тексту Закон) страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Згідно п. 1 ст. 14 Закону страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону; колективні та орендні підприємства, сільськогосподарські кооперативи та фермерські господарства, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), - для осіб, зазначених у пункті 2 статті 11 цього Закону; дипломатичні представництва, консульські установи України, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств та організацій (у тому числі міжнародних), створених відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами, - для осіб, зазначених у пункті 5 статті 11 цього Закону; іноземні дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи іноземних підприємств та організацій, міжнародних організацій, розташованих на території України, - для осіб, зазначених у пункті 6 статті 11 цього Закону.
Платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону (ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Частиною 1 статті 19 Закону передбачено, що страхові внески до солідарної системи нараховуються:
для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності;
для страхувальників, зазначених у пункті 2 статті 14 цього Закону:
на суми, зазначені в абзаці другому частини першої цієї статті;
на суми грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям та працівникам воєнізованих формувань у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
на суми грошового забезпечення батькам - вихователям дитячих будинків сімейного типу, прийомним батькам, якщо вони не працюють, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
на суми допомоги або компенсації у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
для страхувальників, зазначених у пункті 4 статті 14, - на суми страхових виплат в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
для осіб, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, - на суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб;
для членів колективних та орендних підприємств, сільськогосподарських кооперативів та фермерських господарств - на суми доходу, що розподіляється між членами колективних, орендних підприємств, сільськогосподарських кооперативів, фермерських господарств і підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб;
для осіб, які беруть добровільну участь, - на суми, визначені договором про добровільну участь.
У відповідності до ч. 6 ст. 19 Закону страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Згідно із ч. 6 ст. 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць; для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, - квартал.
Відповідно до п. 15 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення № 192 від 04.05.2007 р. винесено на підставі п. 7 ч. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка зазначає, що за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом накладається штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.
Рішення № 193 від 04.05.2007 року винесено відповідачем на підставі п. 4 ч. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка зазначає, що за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
У свою чергу рішення № 139 від 23.01.2009 р. винесено відносно апелянта на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка передбачає, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі - донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Таким чином, апеляційна інстанція приходить до висновку, що суд першої інстанції правомірно не задовольнив позов.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права.
За таких підстав, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196,198, 200, 205, 206 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А:
В задоволенні апеляційної скарги державного підприємства Міністерства оборони України «Черкаський військовий торг Північного оперативного командування»відмовити.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10.08.2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 05 липня 2010 року.