
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення судового збору
10 січня 2022 року справа № 320/3053/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача про повернення судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Київської митниці Держмитслужби про визнання протиправними та скасування картки відмови та рішення про коригування митної вартості товарів,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Київської міської митниці ДФС з вимогами про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення за №UA100110/2019/00459 від 15.03.2019; визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів за №UA100110/2019/000052/2 від 15.03.2019.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 адміністративний позов задоволено у повному обсязі.
Визнано протиправним та скасовано рішення Київської міської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів №UA100110/2019/000052/2 від 15.03.2019.
Визнано протиправною та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100110/2019/00459 від 15.03.2019.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Київської митниці Держмитслужби (ідентифікаційний код 43337359, місцезнаходження: 03124, м. Київ, бульв. Вацлава Гавела, буд. 8А) судовий збір у сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.).
05.01.2021 до Київського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від представника позивача - адвоката Шмуйло Андрія Дмитровича надійшла заява від 05.01.2022 про повернення ОСОБА_1 з Державного бюджету України надмірно сплачену суму судового збору у розмірі 1921,00 грн. згідно квитанції №0.0.1380086686.1 від 13.06.2019 та квитанції №0.0.1431414394.1 від 09.08.2019.
Розглядаючи заяву про повернення надмірно сплаченого судового збору по суті, суд зазначає таке.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні з адміністративним позовом до суду було сплачено судовий збір у розмірі 2689,40 грн., що підтверджується квитанціями №0.0.1380086686.1 від 13.06.2019 на суму 1536,80 грн. (т.1, а.с.72), №0.0.1431414394.1 від 09.08.2019 на суму 384,20 грн. (т.1, а.с.229) та №0.0.1431417615.1 від 09.08.2019 на суму 768,40 грн. (т.1, а.с.229), оригінали яких знаходяться в матеріалах справи.
Суд зауважує, що ціна позову складає 65011,76 грн. (20 316,18 грн. + 44 695,58 грн.).
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.02.2020 у даній справі зазначено, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов`язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою. Рішення про коригування митної вартості та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленнні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, лише в сукупності позбавляють позивача права оформити товар за основним методом визначення митної вартості та породжують обов`язок позивача задекларувати товар за визначеною відповідачем митною вартістю товару. Відповідно, скасування зазначених актів митного органу є способом захисту позивачем лише одного права - права оформити Товар за заявленою ним митною вартістю, що вказує на те, що це є однією позовною вимогою.
З урахуванням висновків Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 18.02.2020 у даній адміністративній справі позивачу слід було сплатити судовий збір за подання даного адміністративного позову в розмірі 768,40 грн. (як за одну вимогу майнового характеру - 65 011,76 грн. х 1%, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1 921,00 грн. х 0,4).
Відтак, під час ухвалення Київським окружним адміністративним судом рішення від 30.11.2021 у даній справі судом було стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Київської митниці Держмитслужби судовий збір у сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.).
Під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 2 689,40 грн.
Таким чином, позивачем було надміру сплачено 1921,00 грн. судового збору.
Відповідно до частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно із частиною 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Частиною 5 статті 7 Закону України "Про судовий збір" визначено, що повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.
Так, порядок повернення суми надмірно сплаченого судового збору врегульовано наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року № 787 "Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів" (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 3 цього Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім`я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв`язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).
Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
У разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до органу Казначейства подається оригінал або належним чином засвідчена копія ухвали суду (абзац 6 пункту 5 Порядку).
Ухвала суду подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету (у разі знаходження оригіналу документа на переказ, який підтверджує зарахування судового збору до бюджету, в матеріалах судової справи та зазначення про це в ухвалі суду) (абзац 7 пункту 5 Порядку).
Відповідно до абзацу 1 пункту 10 Порядку заява та подання або ухвала суду подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету.
Так, на підставі подання органів, що контролюють справляння надходжень бюджету здійснюється повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів.
Таким чином, враховуючи факт сплати позивачем судового збору за подання адміністративного позову у розмірі більшому, ніж встановлений чинним законодавством за звернення до суду з даною позовною заявою, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення вказаної заяви позивача та повернення з Державного бюджету України надмірно сплаченої суми судового збору у розмірі 1921,00 грн.
Керуючись статтями 132, 143, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, статтею 7 Закону України "Про судовий збір", суд
у х в а л и в:
1. Повернути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у сумі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.).
2. Оригінал та копію даної ухвали надіслати (видати) позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Кушнова А.О.