Рішення № 102455990, 10.01.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2022
Номер справи
160/23074/21
Номер документу
102455990
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2022 рокуСправа № 160/23074/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини 3054 Національної гвардії України про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 23.11.2021 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , підписана та направлена до суду представником за довіреністю ОСОБА_2 , до Військової частини 3054 про:

- визнання протиправними дій Військової частини 3054 щодо застосування грудня 2015 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно;

- зобов`язання Військової частини 3054 нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року в сумі 85927,84 гривень із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44, з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнання протиправною бездіяльності Військової частини 3054 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 17.08.2018 включно із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 4463,15 гривень відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078;

- зобов`язання Військової частини 3054 нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення 4463,15 гривень за період з 01.03.2018 по 17.08.2018 включно в сумі 24763,28 гривень відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 з урахуванням раніше виплачених сум.

2. Ухвалою суду від 25.11.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено сторонам строк для подання до суду заяв по суті спору, від відповідача витребувано докази.

3. 23.12.2021, 24.12.2021 відповідач надав відзив та докази по справі.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

4. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо застосування грудня 2015 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно, вважає, що базовим місцем має бути січень 2008 року згідно постанови Верховного Суду від 10.09.2020 у справі № 200/9297/19а.

5. За період з 01.02.2018 по 17.08.2018 позивачу не виплачена фіксована індексація у розмірі 4463,15 грн на місяць.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

6. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначивши, що позивач помилково вважає, що для нарахування індексації за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 «базовим місяцем», за яким починається обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення є січень 2008 року. «Базовим місяцем», за яким починається обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення в зазначений період є грудень 2015 року, тобто, обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення починається з січня 2016 року.

7. Поняття «нарахування сум індексації» значно вужче поняття «індексації доходів» та є елементом підняття доходів з однаковим правилами нарахування, однак з різними правилами виплати.

8. У січні 2016 року шляхом підвищення розміру щомісячної премії військовослужбовцям було реалізовано один з механізмів підвищення грошового доходу військовослужбовців - підвищення грошових доходів населення з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, який за своєю суттю і є індексацією.

9. Позивач безапеляційно вказує, що обчислення індексу споживчих цін (визначення «базового місяця») для проведення індексації, починаючи з січня 2015 року здійснюється з моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник, при цьому посилається на Порядок, тобто норму, яка не підлягає застосуванню в даному випадку, оскільки не розповсюджується на випадки індексації грошового забезпечення військовослужбовців, яка проведена шляхом підвищення грошових доходів населення з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом (вказане передбачено частиною п`ятою статті 4 Закону) на підставі пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

10. Тобто, з 01.01.2015 «базовим місяцем» є місяць не тільки підняття окладів, а й місяць підняття доходів випереджаючи шляхом. Окрім того, місяць підняття доходів випереджаючим шляхом вважався «базовим» і до 01.01.2015.

11. Те, що підняття доходів випереджаючим шляхом є іншим, відмінним, методом, ніж метод підняття доходів шляхом підвищення окладів свідчить і те, що в 5 пункті Порядку зазначено обидва методи, як самостійні.

12. Чинне законодавство, на відміну від позивача, ширше тлумачить зміст індексації грошових доходів як механізму підвищення грошових доходів та об`єкти індексації грошових доходів. Так, в частині 1 статті 2 Закону приписується про індексацію грошових доходів громадян, в яких тарифна ставка (оклад) є тільки частиною такого доходу. Стаття 2 Закону чітко вказує про такий вид грошового доходу громадян, одержуваний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру та є об`єктом індексації, як грошове забезпечення.

13. Абзацами восьмим-десятим пункту 5 Порядку чинного в період з 01.01.2016 по 01.03.2018 передбачено, що проведення індексації (механізм підвищення грошових доходів) окрім механізму перегляду у встановленому законом порядку розмірів тарифних ставок (окладів) з нарахуванням сум індексації (підвищення доходу шляхом додавання суми індексації, обчисленої множенням грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділеного на 100 відсотків) підвищення грошових доходів також може здійснюватися через механізм підвищення доходів випереджаючим шляхом із нарахуванням сум індексації (підвищення доходу шляхом додавання суми індексації, обчисленої множенням грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділеного на 100 відсотків).

14. Зазначені механізми взаємозамінні.

15. Вказане підтверджується листом Мінсоцполітики від 05.08.2015 № 221/10/137-15, в якому роз`яснюється, що проведення індексації може замінюватись механізмом підвищення доходів випереджаючим шляхом.

16. Рішенням Командувача Національної гвардії України, доведеного розпорядженням від 04.02.2016 № Р-5, з 01.01.2016 військовослужбовцям Національної гвардії України здійснено суттєве підвищення рівня доходів військовослужбовців за рахунок збільшення розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема премії (у відсотковому та абсолютному значенні) та щомісячної додаткової винагороди (в абсолютному значенні, тому що нараховувалась в тому числі і від премії) для виплати грошового забезпечення військовослужбовцям в січні 2016 року (до цього, протягом 2015 року позивач, отримував премію в розмірі 628,492%). Зазначеним рішенням Міністра оборони України відбулось підвищення грошових доходів військовослужбовців випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції.

17. 01.03.2018 вступила в дію постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», у зв`язку із чим грошове забезпечення військовослужбовців, в тому числі і позивача, збільшилося в абсолютному розмірі.

18. Таким чином, індексація грошового забезпечення позивача за оспорюваний період проведена згідно норм Закону шляхом підняття доходів випереджаючим шляхом самим Урядом, і відповідно, сума індексації грошового забезпечення позивача обчислена згідно норм, правил обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів, визначених Порядком та Постановою за період з жовтня 2015 року по лютий 2018 року становить 0,00 грн щомісячно з різницею між сумою індексації і розміром підвищення доходу («фіксованою сумою індексації») 0,00 грн.

19. У позовній заяві позивач фактично обминув вимоги нормативно-правових актів, які і визначають дії відповідача та виключають можливість діяти за власним розсудом в межах закону.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

20. Згідно із витягом з послужного списку капітана ОСОБА_1 :

- з 18.09.2013 по 14.08.2015: командир навчально-спортивного взводу ВЧ 3054 ЦТКВВ МВС України, наказ НУ № 45 о/с від 18.09.2013;

- з 14.08.2015 по 12.07.2018: начальник фізичної підготовки і спорту ВЧ 3054 ЦОТО НГУ, наказ НЦТУ № 44 о/с від 03.08.2015;

- з 12.07.2018 по 01.11.2018: командир патрульного взводу спеціального призначення 4-ї патрульної роти 2-го патрульного батальйону 16 полку охорони громадського порядку ЦОТО ЦГУ, наказ НЦТУ № 44 о/с від 12.07.2018;

- з 01.11.2018 по 30.05.2019: командир 3-го патрульного взводу спеціального призначення 2-ї патрульної роти 1-го патрульного батальйону 16 полку охорони громадського порядку ЦОТО ЦГУ, наказ НЦТУ № 70 о/с від 01.11.2018;

- з 30.05.2019 по 19.07.2021: начальник фізичної підготовки і спорту родів військ і служби ВЧ 3054 ЦОТО ЦГУ, наказ НЦТУ НГУ № 38 о/с від 30.05.2019.

21. Пунктом 4 наказу командира військової частини 3054 Центрального оперативно-територіального об`єднання Національної гвардії України (по стройовій частині) від 05.06.2019 № 124 зараховано в списки особового складу частини та на всі види забезпечення капітана ОСОБА_1 , який прибув для подальшого проходження служби із військової частини 3036 (м. Дніпро) у розпорядження командира частини, 05.06.2019.

22. Згідно із пунктом 5 наказу командира військової частини 3054 Центрального оперативно-територіального об`єднання Національної гвардії України (по стройовій частині) від 06.06.2019 № 125 вирішено уважати таким, що приступив до виконання обов`язків капітана ОСОБА_1 , з 06.06.2019 за посадою начальника фізичної підготовки і спорту.

23. Пунктом 4 наказу командира військової частини 3054 Центрального оперативно-територіального об`єднання Національної гвардії України (по стройовій частині) від 19.07.2021 № 145 начальника фізичної підготовки та спорту родів військ і служб капітана ОСОБА_1 , звільненого відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (у зв`язку із закінченням строку контракту) з військової служби наказом командувача Національної гвардії України від 09.07.2021 № 128 о/с у запас, виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення 19.07.2021.

24. Розпорядженням ГУ НГУ від 04.02.2016 № Р-5 вирішено встановлювати щомісячне преміювання військовослужбовцям НГУ.

25. Згідно із довідкою про розміри основних та додаткових щомісячних видів грошового забезпечення капітана ОСОБА_1 за період з 01.01.2017 по 17.08.2018 та з 05.06.2019 по 19.07.2021, зокрема:

- індексація грошового забезпечення з 01.01.2017 по 28.02.2018, за період з 01.03.2018 по 01.09.2018 не нарахована та не виплачена;

- дані про нараховане та сплачене грошове забезпечення за період служби з 01.12.2015 по 31.12.2016 неможливо надати в зв`язку з тим, що особисті картки за цей період здані до Центрального архіву м. Києва.

справа № 0440/6116/18, ЄДРСР № 79492492, № 81615179

26. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2019 у справі № 0440/6116/18, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції від 07.09.2019, адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до начальника Центрального територіального управління Національної гвардії України Набок Олександра Миколайовича (49006, м. Дніпро, вул. Н.Алексєєнко, буд.46), Центрального територіального управління Національної гвардії України (49006, м. Дніпро, вул. Н.Алексєєнко, буд. 46, код ЄДРПОУ 25575747), треті особи: Військова частина № 3054 Національної гвардії України (49008, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Надії Алексєєнко, будинок 46, код ЄДРПОУ 25575569) та Військова частина № 3036 Національної гвардії України (49021, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Пожежна, будинок 35, код ЄДРПОУ 23316220) про визнання протиправними та скасування рішень та поновлення на посаді - задоволено:

- визнано протиправним та скасовано рішення начальника Центрального територіального управління Національної гвардії України Набок Олександра Миколайовича від 17.05.2018 про затвердження атестації та атестаційного висновку, викладеного в рішенні атестаційної комісії Центрального територіального управління Національної гвардії України, оформленого протоколом від 17.05.2018 № 8, стосовно капітана ОСОБА_1 (НОМЕР_2), начальника фізичної підготовки і спорту військової частини 3054 Національної гвардії України, «займаній посаді не відповідає, доцільно призначити на нижчу посаду з меншим обсягом роботи»;

- визнано протиправним та скасовано наказ начальника Центрального територіального управління Національної гвардії України Набок Олександра Миколайовича від 12.07.2018 № 44 о/с в частині призначення по військовій частині 3036 капітана ОСОБА_1 (НОМЕР_2) командиром патрульного взводу спеціального призначення 4 патрульної роти 2 патрульного батальйону, звільнивши його з посади начальника фізичної підготовки і спорту родів військ і служб військової частини 3054;

- поновлено ОСОБА_1 (НОМЕР_2) на посаді начальника фізичної підготовки і спорту родів військ і служб військової частини 3054 Національної гвардії України.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

27. Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XІІ (далі - Закон № 2011-XІІ).

28. Відповідно до частини другої статті 9 № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

29. Частиною третьою статті 3 Закону № 2011-XII визначено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

30. Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII):

- індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг;

- індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;

- поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

31. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення) (частина перша статті 2 Закону № 1282-XII).

32. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (частина шоста статті 2 Закону № 1282-XII).

33. Згідно із статтею 4 Закону № 1282-XII в редакції до 01.01.2016: індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, а з 01.01.1016 - 103 відсотка.

34. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України (частина друга статті 5 Закону № 282-XII).

35. Індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи (стаття 10 Закону № 1282-XII).

36. Спори, що виникають з питань індексації грошових доходів населення, вирішуються у судовому порядку (стаття 16 Закону № 1282-XII).

37. Підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013 (застосовується з 01.12.2015, далі - Постанова № 1013) установлено у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах установ, закладів та організацій, у тому числі за рахунок виплат, пов`язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій, посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) працівників підвищуються відповідно до збільшення розміру посадового окладу працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298, з встановленням з 01.12.2015 у штатному розписі посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

38. Згідно із пунктом 3 Постанови № 1013:

- міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 01.12.2015 розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов`язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року;

- для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

39. Керівникам установ, закладів, організацій окремих галузей бюджетної сфери та органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів забезпечити внесення змін до штатного розпису установ, закладів та організацій, відповідних органів з урахуванням нових розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) (пунктом 4 Постанови № 1013).

40. Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені «Порядком проведення індексації грошових доходів населення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).

41. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (абзац другий пункту 1-1 Порядку № 1078, в редакції чинній з 01.01.2016).

42. Відповідно до пункту 4 Порядку № 1078;

- індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення;

- оплата праці, у тому числі грошове забезпечення, індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

- частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає;

- сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків;

- у разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.

43. Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку № 1078:

- в редакції з 01.12.2015: у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

- в редакції Постанови № 141 від 28.02.2018: у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

44. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (абзац другий пункту 5 Порядку № 1078).

45. Відповідно до абзацу третього пункту 5 Порядку № 1078:

- в редакції з 01.12.2015: сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу;

- в редакції Постанови № 141 від 28.02.2018: сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

46. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (абзац четвертий пункту 5 Порядку № 1078).

47. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру (абзац п`ятий пункту 5 Порядку № 1078).

48. Для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник (пункт 10-2 Порядку № 1078 в редакції з 01.12.2015).

49. Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 740 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», в редакції постанови від 21.02.2018 № 103, яка набрала чинності з 01.03.2018 (далі - Постанова № 740), установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

50. Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що позивач вважає протиправними:

- дії щодо застосування грудня 2015 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно, у зв`язку із чим просить зобов`язати відповідача нарахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року в сумі 85927,84 гривень із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб;

- бездіяльність відповідача щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 17.08.2018 включно із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 4463,15 гривень, у зв`язку із чим просить зобов`язати відповідача нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення 4463,15 гривень за період з 01.03.2018 по 17.08.2018 включно в сумі 24763,28 гривень із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб.

51. Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначає про відсутність підстав для нарахування та виплати сум індексації грошового забезпечення, оскільки у спірний період відбулось підвищення доходів, що виключає необхідність індексації грошового забезпечення.

щодо права на одержання сум індексації

52. Вирішуючи заявлений спір, суд зазначає, що положеннями статей 1, 2, 4 Закону № 1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

53. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, а з 01.01.2016 - 103 відсотка.

54. Як визначено абзацом другим частини третьої статті 9 Закону № 2011-XII, грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

55. Таким чином, право на індексацію грошового забезпечення військовослужбовця встановлено законом.

56. Реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.

57. Конституційний Суд України у рішенні від 15.10.2013 № 9-рп/2013 вказав, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

58. Індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. При цьому, відповідно до вимог чинного законодавства України, проведення індексації, у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов`язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

59. Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні, тобто військовими частинами.

60. Отже, саме із виплатою індексації заробітної плати (грошового забезпечення) законодавцем пов`язано реалізацію роботодавцем гарантій щодо оплати праці. Звільнення особи з військової служби жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.

61. Такий висновок узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 19.07.2019 у справі № 240/4911/18, від 07.08.2019 у справі № 825/694/17, від 20.11.2019 у справі № 620/1892/19, від 27.04.2021 у справі № 380/1513/20, де Верховний Суд вказав, що виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.

щодо визнання протиправними дій із застосування грудня 2015 року як базового місяця

62. Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам, суд виходить із того, що позивачем обрано неналежний спосіб захисту порушеного права, оскільки фактично такі вимоги стосуються обраної правової позиції відповідача, коли як у цій категорії спорів щодо належного розміру грошового забезпечення із урахуванням сум його індексації належним способом захисту порушеного права є оскарження бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати сум спірної індексації грошового забезпечення.

63. У зв`язку із чим, відмовляючи у задоволенні позову в частині оскаржуваних дій та виходячи із завдань адміністративного судочинства, суд розглядає на предмет правомірності ненарахування та невиплату відповідачем сум індексації грошового забезпечення за період 01.12.2015 по 28.02.2018.

щодо нарахування та виплати сум індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018

64. З матеріалів справи судом встановлено, що у спірний період з 01.12.2015 по 28.02.2018 позивач проходив військову службу у військовій частині 3054 Національної гвардії України.

65. Нарахування та виплата за спірний період сум індексації грошового забезпечення матеріалами справи не підтверджена.

66. Оскільки на підставі закону у відповідача існував обов`язок вчинити конкретні дії на користь позивача, але цей обов`язок не був виконаний, вказане є проявом бездіяльності.

67. Таким чином, суд зазначає про допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо ненарахування та невиплати позивачу сум індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018, та виходячи за межі позову, оскільки це необхідно для повного захисту порушеного права позивача, визнає допущену бездіяльність протиправною.

68. Визнаючи бездіяльність протиправною, суду належить застосували спонукаючий засіб впливу, зобов`язавши відповідача виправити порушення у спосіб вчинення конкретної дії на користь позивача.

69. При визначені наявності підстав для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за спірний період вирішальним є встановлення місяця підвищення або «базового» місяця.

70. Вирішальним у цій справі є також надання оцінки пункту 3 Постанови № 1013, якою з 01.12.2015 внесені зміни до Порядку № 1078, щодо встановлення базового місяця для обчислення індексації - січень 2016 року.

71. Надаючи оцінку доводам сторін щодо нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовцю за спірний період, суд виходить із того, що з 01.12.2015 до Порядку № 1078 внесено зміни та, зокрема, змінено редакцію пункту 10-2, згідно з яким змінилися правила індексації оплати праці (грошового забезпечення).

72. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає такий працівник.

73. Згідно із пунктом 5 Порядку № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

74. Згідно із пунктом 14 Порядку № 1078 роз`яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.

75. Мінсоцполітики в листі від 28.04.2016 № 201/10/1.37-16 надало роз`яснення щодо індексації заробітної плати, яке полягає в наступному: «Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Враховуючи викладене та наведені у листі дані, для працівника, який працює з лютого 2014 року, обчислення індексу споживчих цін має здійснюватися з місяця підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулося у квітні 2012 року, то для визначення суми індексації такому працівнику з грудня 2015 року має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з травня 2012 року».

76. Таким чином, підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

77. Згідно із абзацами 4-5 пункту 5 Порядку № 1078, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

78. Отже, місяцем підвищення (базовим) вважається місяць, у якому підвищено тарифну ставку (посадовий оклад), а не грошове забезпечення за рахунок його постійних складових (абзац перший пункту 5 Порядку № 1078), сума індексації визначається залежно від останнього підвищення окладу за посадою, яку обіймає військовослужбовець, а підвищення грошового забезпечення за рахунок інших складових, без підвищення окладу, не впливає на індексацію та не призводить до зміни базового місяця й зменшення суми індексації.

79. При цьому, індексація не нараховується, якщо сума збільшення грошового забезпечення в місяці підвищення посадового окладу перевищує суму індексації. Індексацію нараховують пропорційно відпрацьованому часу.

80. Надаючи оцінку застосуванню пункту 3 Постанови № 1013, яким встановлено, що для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку № 1078, суд вважає їх незастосовними у спірних правовідносинах, зокрема щодо індексації грошового забезпечення військовослужбовця, з огляду на наступне.

81. Постановою № 1013 з 01.12.2015 підвищено посадові оклади працівників бюджетної сфери та пунктом 3 цієї постанови встановлено, що у такому випадку для подальшої індексації саме заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року.

82. Тобто, пунктом 3 визначено у повній логічній та структурній відповідності нормам Постанови № 1013, у тому числі новій редакції пункту 10-2 Порядку № 1078, базовий місяць для індексації саме заробітної плати працівникам, яким підвищено оклад з 01.12.2015. При цьому, пунктом 3 не встановлюється базовий місяць (місяць підвищення окладу) для військовослужбовців, оскільки Постановою № 1013 не встановлено підвищення окладу для такої категорії осіб, як військовослужбовці.

83. Суд зазначає, що позивач має право на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період до березня 2018 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (місяця підвищення або базового місяця) січень 2008 року, оскільки розмір посадового окладу позивача підвищено востаннє в січні 2008 року згідно пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294.

84. У розглянутому випадку не тільки порушене право позивача на індексацію грошового забезпечення є предметом спору, а й застосування базового місяця для обчислення індексації.

85. В іншому випадку, у разі, якщо суд не надаватиме оцінку правилам щодо визначення місяця підвищення грошового забезпечення (базового місяця), судовий захист порушених прав позивача не буде ефективним, оскільки констатації судом факту порушення права є недостатньо для такого захисту, так як суд має визначити у чому саме полягає таке порушення та обрати належний спосіб судового захисту.

86. Таким чином, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.

87. При цьому, позовні вимоги про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити суми індексації у розмірі 85927,84 гривень із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, є передчасними, оскільки судом встановлено ненарахування сум індексації грошового забезпечення за спірний період, спірні суми індексації грошового забезпечення не є обчисленими та не є нарахованими відповідачем.

88. У відповідача існує обов`язок щодо нарахування та виплати вказаних сум індексації, а суд у розглянутому випадку не може підміняти функції суб`єкта, до повноважень якого входить обчислення та нарахування грошового забезпечення.

89. При обранні способу захисту порушеного права судом враховано правовий висновок Верховного Суду, висловлений у постанові від 29.11.2021 у справі № 120/313/20-а (ЄДРСР № 101455086), відповідно до якого за змістом пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, підставою для встановлення чи зміни базового місяця при проведенні індексації грошового забезпечення є підвищення тарифної ставки (окладу) військовослужбовця. Отже, базовий місяць для такої індексації визначається нормативно і відповідач не наділений повноваженнями діяти на свій розсуд, обираючи інакший місяць базовим, ніж той, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу). Тому у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов`язаний вчинити конкретну дію на користь позивача - провести індексацію його грошового забезпечення, враховуючи нормативно визначений базовий місяць. Якщо відповідач цієї дії не вчиняє, останнього можна зобов`язати до її вчинення у судовому порядку.

90. У постанові від 29.11.2021 у справі № 120/313/20-а Верховний суд звернув увагу:

- стосовно дискреційних повноважень Суд неодноразово зазначав, що такими є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом подібних повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може». У такому випадку дійсно суд не може зобов`язати суб`єкта владних повноважень обрати один з правомірних варіантів поведінки, оскільки який би варіант реалізації повноважень не обрав відповідач, кожен з них буде правомірним, а тому це не порушує будь-чиїх прав;

- водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний і законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку. Наведені висновки викладені, зокрема, у постановах Верховного Суду від 13.12.2018 у справі № 802/412/17-а, від 11.04.2018 у справі №806/2208/17;

- також Верховний Суд раніше вже звертав увагу на те, що місяць, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу), є базовим для проведення індексації (пункт 26 постанови від 05.02.2020 у справі № 825/565/17).

щодо визнання протиправною бездіяльності із невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 17.08.2018 включно із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 4463,15 гривень та зобов`язання нарахувати і виплатити щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення 4463,15 гривень за період з 01.03.2018 по 17.08.2018 включно в сумі 24763,28 гривень

91. Постановою № 704, в редакції від 24.02.2018, яка набрала чинності з 01.03.2018, змінено систему виплати грошового забезпечення військовослужбовцям та розміри тарифних ставок, зокрема, відповідно до пункту 4 Постанови № 704 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

92. Таким чином, з 01.03.2018 визначено інший порядок встановлення та розмір посадового окладу, у зв`язку із чим такий місять є базовим місяцем при подальшому обчисленні розміру грошового забезпечення.

93. Отже, базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача у зв`язку із прийняттям Постанови № 704 є березень 2018 року, оскільки саме в цьому місяці відбулося підвищення розміру посадового окладу у складі грошового забезпечення, за посадою, яку займав позивач.

94. Починаючи з квітня 2018 року для проведення подальшої індексації індекс споживчих цін розраховується наростаючим підсумком до перевищення порогу інфляції.

95. За даними Держкомстату України тільки в грудні 2018 року індекс споживчих цін перевищив 103%, що є підставою для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивачу у 2018 році саме з вказаного періоду.

96. Суд зазначає, що пунктом 4 Порядку № 1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

97. Грошове забезпечення індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

98. Аналіз цієї норми свідчить, що грошове забезпечення військовослужбовців повинно індексуватись у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

99. У грудні 2018 року цей показник складав 1921 грн. Тобто індексації підлягало грошове забезпечення в розмірі 1921 грн.

100. Сума, що перевищує цю межу, не індексується, оскільки грошове забезпечення індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

101. Таким чином, доводи позивача про допущення відповідачем бездіяльності за період з 01.03.2018 по 17.08.2018 щодо ненарахування та невиплати щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення у розмірі 4463,15 грн, є необґрунтованими, у тому числі у зв`язку із відсутністю підстав для індексації грошового забезпечення у спірний період, отже, позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

102. З аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заявлених позовних вимог, у тому числі із виходом за їх межі, у зв`язку із необхідністю повного захисту порушеного права позивача.

щодо зобов`язання відповідача подати звіт

103. У позовній заяві позивачем заявлено клопотання про зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, в обґрунтування якого посилається на дії інших відповідачів у інших судових справах.

104. Суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення, оскільки за правилами статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

105. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Відповідач зобов`язаний виконувати рішення суду відповідно до статті 129-1 Конституції України, згідно із якою судове рішення є обов`язковим до виконання, та відповідно до статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», якою встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади та судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, органи державної влади, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.

106. Зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, відповідно до частини першої статті 382 КАС України подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, є правом, а не обов`язком суду.

107. З заявленого клопотання позивача не вбачається, а судом не встановлено, що загальний порядок виконання судового рішення не дасть очікуваного результату, або що відповідач - військова частина 3054, створюватиме перешкоди для виконання такого рішення.

108. Оскільки позивач не навів обґрунтувань та не надав доказів, що підтверджують необхідність застосування процесуального інституту судового контролю за виконанням судового рішення у заявленому спорі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням цього рішення.

109. Керуючись статтями 2, 5, 9, 241-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

110. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ) до Військової частини 3054 Національної гвардії України (ЄДРПОУ 25575569; 49008, м. Дніпро, вулиця Надії Алексєєнко, буд. 46) про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

111. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 3054 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно.

112. Зобов`язати Військову частину 3054 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця підвищення окладу (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.

113. В іншій частині позовних вимог відмовити.

114. У задоволенні клопотання про встановлення судового контролю відмовити.

115. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба

< Посада >