Постанова № 10244632, 22.06.2010, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2010
Номер справи
12159/08
Номер документу
10244632
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-12159/08

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2010 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Іванова Е.А.

при секретарі Чиженко А.О.

за участю представника позивача Рябіної А.О. (за довіреністю)

представника відповідача Терепи С.В. (за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-інженерний центр «ТЕКТОЛОГ»до Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов позов акціонерного товариства «ТЕКТОЛОГ»до Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому позивач просить відмінити постанову Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 314-ОД про накладання санкцій на АТ «ТЕКТОЛОГ»за скоєне ним правопорушення на ринку цінних паперів - несвоєчасну подачу щорічної інформації емітента цінних паперів, в вигляді штрафу в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на загальну суму 1700 гривень, - відмінити, а справу про адміністративні правопорушення - припинити.

У судовому засіданні 18.05.2009р.ухвалою суду на місці позивач АТ «Тектолог» був замінений на ТОВ «Науково-інженерний центр «Тектолог», у звязку зі зміною організаційної форми.

Представник позивача в судовому засіданні 16.06.2010р подав заяву про зміну позовних вимог, в якої просить суд скасувати постанову Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 314-ОД від 18.08.2008р. про накладання санкцій на ТОВ «Науково-інженерний центр «ТЕКТОЛОГ»за скоєне ним правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді накладення штрафу у розмірі 1700,00грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі посилаючись на обґрунтування, викладені в позовній заяві та в заяві про зміну позовних вимог, та просив задовольнити позов, наголошуючи на те, що відсутній сам склад правопорушення, оскільки розділ V „Склад та порядок подання річної інформації емітентами цінних паперів ” Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.2006 року, який діяв на час видання оскаржуємої Постанови про накладення санкції на ТОВ «Науково-інженерний центр «ТЕКТОЛОГ»суперечить нормативним актам вищої юридичної сили, що було визнано також Постановою окружного адміністративного суду міста Києва №9/66 від 14.03.2008 року.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, з підстав зазначених в запереченнях та зазначив, що позивачем порушено розділ V Положення, який діяв станом на видання постанови №314 від 18.08.2008р. про накладення санкції.

Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Акціонерне товариство «Науково-інженерний центр «ТЕКТОЛОГ»зареєстроване Виконавчим комітетом Одеської міської ради 17.04.1997 року за № 15561200000015586, що підтверджується наявною в матеріалах справи копії Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО №265027 (а.с.31) та створено у вигляді закритого акціонерного товариства.

26.11.2008р. було проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи Акціонерного товариства «Науково-інженерний центр «ТЕКТОЛОГ»шляхом перетворення в товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-інженерний центр «ТЕКТОЛОГ»(а.с.32).

АТ «Науково-інженерний центр «ТЕКТОЛОГ» 17.06.2008р. до відповідача було надано регулярну річну інформацію за 2007р.(а.с.26).

За несвоєчасне надання до Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку річної інформації у відношенні АТ «Науково-інженерний центр «ТЕКТОЛОГ»була винесена постанова №323-ОД від 24.07.2008р.(а.с.6) про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно ТОВ «Науково-інженерний центр «ТЕКТОЛОГ», код ЄДРПОУ 23874776.

07 серпня 2008 року був складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів №326-ОД (а.с.7) та постановою Одеського територіального управління ДКЦПФР №331-ОД від 08.08.2008 року розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів був призначений на 18.08.2008 року (а.с.8)

18.08.2008 року була винесена постанова № 314-ОД згідно якої за несвоєчасно надання до Одеського територіального управління ДКЦПФР річної інформації емітента цінних паперів за 2007 рік до АТ «Науково-інженерний центр «ТЕКТОЛОГ»застосовано санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 1700грн.(а.с.9-10).

Згідно з п.15 ч.2 ст.7 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” основними завданнями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, встановлення вимог та стандартів щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства.

Розділом V «Розкриття регулярної річної інформації емітентами»Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів передбачено, що емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати регулярну річну інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу.

Відповідно до розділу VІ «Склад та порядок подання річної інформації емітентами цінних паперів»Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, якій виключений з Положення відповідно до Рішення ДКЦПФР №948 від 14.08.2009 року, розкриття річної інформації емітентами цінних паперів має здійснюватися шляхом відкритого розміщення інформації емітентами цінних паперів до Комісії не пізніше 1 червня року, наступного за звітним. Саме за вказане порушення - за несвоєчасне надання щорічної інформації емітента цінних паперів за 2007 рік на позивача відповідачем постановою №314-ОД від 18.08.2008 року застосовано до позивача санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 1700грн.

Частиною першою статті 24 Закону України «Про господарські товариства»(від 19 вересня 1991 року N 1576-XII) встановлено, що акціонерним визнається товариство, яке має статутний (складений) капітал, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства.

Відповідно до частини першої статті 25 Закону України «Про господарські товариства»до акціонерних товариств належать: відкрите акціонерне товариство, акції якого можуть розповсюджуватися шляхом відкритої підписки та купівлі-продажу на біржах; закрите акціонерне товариство, акції якого розподіляються між засновниками і не можуть розповсюджуватися шляхом підписки, купуватися та продаватися на біржі.

Статтею 29 Закону України «Про господарські товариства»встановлено, що при створенні акціонерного товариства акції можуть бути розповсюджені шляхом відкритої підписки на них (у відкритих акціонерних товариствах) або розподілу всіх акцій між засновниками (у закритих акціонерних товариствах).

Відповідно до положень статті 81 Господарського кодексу України (від 16 січня 2003 року N 436-IV) акціонерні товариства можуть бути відкритими або закритими.

Акції відкритого акціонерного товариства можуть розповсюджуватися шляхом відкритої підписки та купівлі-продажу на біржах. Акціонери відкритого товариства можуть відчужувати належні їм акції без згоди інших акціонерів та товариства.

Акції закритого акціонерного товариства розподіляються між засновниками або серед заздалегідь визначеного кола осіб і не можуть розповсюджуватися шляхом підписки, купуватися та продаватися на біржі. Акціонери закритого товариства мають переважне право на придбання акцій, що продаються іншими акціонерами товариства.

Для створення акціонерного товариства засновники повинні зробити повідомлення про намір створити акціонерне товариство, здійснити підписку на акції, провести установчі збори і державну реєстрацію акціонерного товариства.

Положеннями статті 152 Цивільного кодексу України (16 січня 2003 року N 435-IV), визначено, що акціонерним є товариство, статутний капітал якого поділений на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості.

Акціонерне товариство, яке проводить відкриту підписку на акції, зобов'язане щорічно публікувати для загального відома річний звіт, бухгалтерський баланс, відомості про прибутки і збитки, а також іншу інформацію, передбачену законом.

Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок»23 лютого 2006 року N 3480-IV регулює відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку.

Емітент - юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.

Частиною першою статті 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» передбачено: емітенти, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі розкривати інформацію про:

· фінансово-господарський стан і результати діяльності емітента у строки, встановлені законодавством;

· будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни ціни на його цінні папери;

· власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій.

Частиною четвертою статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлено, що річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.

Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Статтею 8 Закону України «Про аудиторську діяльність»22 квітня 1993 року N 3125-XII визначено, що проведення аудиту є обов'язковим для:

1) підтвердження достовірності та повноти річної фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності відкритих акціонерних товариств, підприємств - емітентів облігацій, професійних учасників ринку цінних паперів, фінансових установ та інших суб'єктів господарювання, звітність яких відповідно до законодавства України підлягає офіційному оприлюдненню, за винятком установ і організацій, що повністю утримуються за рахунок державного бюджету;

2) перевірки фінансового стану засновників банків, підприємств з іноземними інвестиціями, відкритих акціонерних товариств (крім фізичних осіб), страхових і холдингових компаній, інститутів спільного інвестування, довірчих товариств та інших фінансових посередників;

3) емітентів цінних паперів при отриманні ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Проведення аудиту є обов'язковим також в інших випадках, передбачених законами України.

Також, статтею 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»16 липня 1999 року N 996-XIV встановлено, що підприємства зобов'язані подавати квартальну та річну фінансову звітність органам, до сфери управління яких вони належать, трудовим колективам на їх вимогу, власникам (засновникам) відповідно до установчих документів, якщо інше не передбачено цим законом. Органам виконавчої влади та іншим користувачам фінансова звітність подається відповідно до законодавства. Термін подання фінансової звітності встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Фінансова звітність підприємств не становить комерційної таємниці, крім випадків, передбачених законодавством.

Підприємства (крім бюджетних установ) зобов'язані подавати (надсилати рекомендованим листом) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, фінансову звітність про господарську діяльність у складі балансу і звіту про річні фінансові результати.

Відкриті акціонерні товариства, підприємства - емітенти облігацій, банки, довірчі товариства, валютні та фондові біржі, інвестиційні фонди, інвестиційні компанії, кредитні спілки, недержавні пенсійні фонди, страхові компанії та інші фінансові установи зобов'язані не пізніше 1 червня наступного за звітним року оприлюднювати річну фінансову звітність та консолідовану звітність шляхом публікації у періодичних виданнях або розповсюдження її у вигляді окремих друкованих видань.

У разі ліквідації підприємства ліквідаційна комісія складає ліквідаційний баланс та у випадках, передбачених законами, публікує його протягом 45 днів.

З урахуванням викладених норм, суд приходить до висновку про обґрунтованість позиції позивача, оскільки частиною пятою статті 152 Цивільного кодексу України чітко встановлено зобовязання акціонерного товариства, яке проводить саме відкриту підписку на акції щорічно публікувати для загального відома річний звіт, бухгалтерський баланс, відомості про прибутки і збитки, а також іншу інформацію, передбачену законом.

Крім того, аналізуючи у сукупності вищезазначене, суд вважає необхідним зазначити про наступне. Стаття 39 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” має назву “Вимоги до розкриття інформації емітентами”. Тобто, згідно позиції відповідача можна дійти висновку, що стаття встановлює вимоги до емітентів, якими можуть бути як відкриті так і закриті акціонерні товариства.

Разом з тим, зміст статті 39 закону чітко встановлює вимогу про те, що розкриття інформації здійснюється емітентами, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів. Тобто термін «емітенти»у назві статті закону, жодним чином не впливає і не визначає зміст статті закону. Навпаки, зміст статті визначає як субєктний склад так і їх права і обовязки. Таким чином, суд вважає посилання відповідача на визначення “емітенти” без врахування змісту відповідної статті необґрунтованим.

Крім того, суд не погоджується з думкою відповідача, що частиною четвертою статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», якою встановлено, що річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом, встановлено обовязок емітента щодо оприлюднення річної інформації, оскільки частиною першою статті 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»визначено коло осіб, які зобов'язані своєчасно та в повному обсязі розкривати інформацію щодо емітентів, а саме: емітенти, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів.

Виходячи з викладеного вище, суд дійшов висновку, що Розділ VI Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.

У відповідності до статті 19 Конституції України (№254к/96-ВР від 28.06.1996р.) правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Крім того, постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 14.03.2008 року по справі №9/66 за позовом ЗАТ „БІТ” до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка була оскаржена в апеляційному та касаційному порядку та набрала законої сили (а.с.64-71), визнано розділ VІ „Склад та порядок подання річної інформації емітентами цінних паперів Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.2006 року, таким що не відповідає актам вищої юридичної сили: частині 5 статті 152 ЦК України, частині 4 статті 14 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України „Про аудиторську діяльність”.

Таким чином, Постанова №314-ОД від 18.08.2008 року прийнята відповідачем на підставі норм Положення, які не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, а тому вказана Постанова №314-ОД від 18.08.2008р. є протиправною та підлягає скасуванню.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що позивач довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог і вони є правомірні та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-інженерний центр «ТЕКТОЛОГ»до Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити.

Скасувати Постанову Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №314-ОД від 18 серпня 2008 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу з дня складання в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського адміністративного апеляційного суду.

Повний текст постанови складено 22 червня 2010 року.

Суддя Е.А.Іванов

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-інженерний центр «ТЕКТОЛОГ»до Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити.

Скасувати Постанову Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №314-ОД від 18 серпня 2008 року.

22 червня 2010 року