
Справа № 572/2265/21
2-а/572/42/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2021 року м. Сарни
Сарненський районний суд Рівненської області -
в складі головуючого судді Березня Ю.В.,
за участю секретаря судових засідань Тарасюк О.М.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до поліцейського батальйону 1 роти 5 Управління патрульної поліції в Рівненській області Вежичаніна Олександра Володимировича, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Сарненського районного суду Рівненської області з адміністративним позовом до відповідача, в якому на підставі ст.ст. 288-289, 293 КУпАП просив скасувати постанову про адміністративне правопорушення серії ЕАО №4572158 від 1 серпня 2021 року про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі.
Відповідач подав відзив, в якому вказав, що позивач 1 серпня 2021 року о 23 годині 27 хвилин на автодорозі М-07 Київ-Ковель-Ягодин 278 керував транспортним засобом марки Mercedes-Benz Atego 818, що має номерний знак НОМЕР_1 , будучи особою, яка не має право керувати даним транспортним засобом, оскільки не отримував посвідчення водія категорії С1, чим порушив п.21 а Правил дорожнього руху України. До відзиву відповідачем долучений диск з відеозаписом події правопорушення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що відносно позивача відповідачем в межах повноважень винесена постанова серія ЕАО №4572158 від 1 серпня 2021 року по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.126 КУпАП, якою до позивача застосоване адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 3400 грн.
Згідно оскаржуваної постанови ОСОБА_1 1 серпня 2021 року о 23 годині 27 хвилин на автодорозі М-07 Київ-Ковель-Ягодин 278 керував транспортним засобом марки «Mercedes-Benz Atego 818», що має номерний знак НОМЕР_1 , будучи особою, яка не має права керувати даним транспортним засобом, не отримував посвідчення водія категорії С1, чим порушив п.2.1 «а» Правил дорожнього руху України.
Оскаржувана постанова суб`єкта владних повноважень перевірялась судом чи прийнята вона на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України , обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно , з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
У відповідності до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Статтею 35 Закону України «Про національну поліцію» визначені підстави обмеження вільного пересування громадян. Так, статтею 35 цього Закону встановлено, що поліцейський може зупиняти транспортні засоби, поінформувавши водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, у разі:
1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об`єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;
10) якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.
За відсутності у поліцейського підстав для зупинки автомобіля така зупинка і перевірка є порушенням законних прав громадян на свободу пересування.
З оглянутого диску з відеозаписом події не вбачається, що були наявні підстави для зупинки транспортного засобу, визначені в ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію».
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказами в розумінні ст. 72 КАС України є письмові, речові і електронні докази; висновки експертів; показання свідків.
Дослідивши докази на предмет визначення їх належності і допустимості, повноти та достатності в обґрунтування правомірності винесеної постанови, суд встановив, що позивач не вчиняв протиправних дій, які б дали підстави поліцейському здійснювати зупинку транспортного засобу, доводи позивача, якими він заперечував правомірність складеної постанови, відповідачем не спростовані.
За вказаних обставин постанова про адміністративне правопорушення у зв`язку з недотриманням суб`єктом владних повноважень при її винесенні принципів прийняття рішень та вчинення дій підлягає скасуванню.
Оскільки визначений ст. 38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення закінчився, справа про адміністративне правопорушення не може бути направлена на новий розгляд та підлягає закриттю на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 77, 246, 286 КАС України, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до поліцейського батальйону 1 роти 5 Управління патрульної поліції в Рівненській області Вежичаніна Олександра Володимировича (33028, вул. Степана Бандери, 14а м. Рівне), Департаменту патрульної поліції (03048, вул. Федора Ернста, 3 м. Київ, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 40108646) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕАО №4572158 від 1 серпня 2021 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч.2 ст.126 КУпАП, провадження в справі закрити в зв`язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (03048, вул. Федора Ернста, 3/2 м. Київ, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 40108646) на користь ОСОБА_1 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні сплаченого судового збору»
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Сарненський районний суд протягом десяти днів з дня його складення.
Повне судове рішення складене 23 грудня 2021 року.
Суддя: Березень Ю. В.